Jubelkoncert van Cantate Domino in St. Martinuskerk Aalst Luc Arijs: vorm en kleur als doorleefd geheel Ernst in De Werf Koor Vlaams Verbond voor Gepensioneerden Aalst winnaar van 'De Gouden Brabo' De klandestiene pers in Vlaanderen 40-44 r Marnixring 'Iwein van Aalst' organiseert vierde Scholenzangfeest in De Werf vA 14 - 17.5.1991 - De Voorpost Op vrijdag 10 mei vertolkte in de Aalsterse St. Martinuskerk het Schola Cantorum Cantate Domino, zijn jaarlijks jubelkoncert. Dit ge beurde in samenwerking met de Musice Academici onder leiding van Dejan Mijajev. Er werd een uit- Handel. Voor de trompetsolo zorg- zonderlijk verzorgde uitvoering ge- de Honoré Verstraeten en orgel- bracht van The Messiah van G.F. continuo Tom Deneckere. Als solis ten traden op: Diane Verdoodt so praan, Dina Grossberger alt, Lu- dwig Van Gijsegem tenor en Mare Raes bas. Reeds van in 1961 heeft Cantate Domino niet alleen binnen onze landsgrenzen suksessen geoogst maar ook internationaal hebben zij wereldfaam verworven. Nederland, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Italië, USA, Palestina, Rusland, Zuid-Afrika, Japan, Taiwan, Polen, Egypte, werden reeds bezocht. Vorig jaar nog reisden zij naar Aus tralië, Singapore en India. Voor 1991 staat tijdens de vakantie maanden Mexico en Italië op het programma. Koorleider E.H. Mi- chaël Ghijs vormt deze jonge men sen en brengt hun samenzang tot een opmerkelijk hoog niveau. Op 3 juni zijn Cantate Domino te zien en te horen in een uitzending op TV van de NCRV zender om 22.50 u in het programma 'Medeklinker'. Op 5 juni zijn ze op nieuw te beluisteren in de radio-uit zending NCRV (radio 4) om 8.45 u Aalst. De Aalsterse Schola Cantorum Cantate Domino verzamelt voor de ingang van de Sint-Martinuskerk waar het jn het programma 'Te Deum jaarlijks jubelkoncert op hel programma stond (a) Laudamus'. - Van vrijdag 10 tot en met vrijdag 17 mei in de Tentoonstellingsruim te 1: fototentoonstelling «200 jaar Vrijzinnigheid», georgani- zeerd door de Oudervereniging voor de Moraal en het Humanis tisch Verbond. - Van zaterdag 18 tot en met zondag 26 mei in de Belfortkrypte: tentoonstelling W. Van De Velde. - Vrijdag 17 mei om 14 en 19 uur in de Schouwburg: slotmanifestatie Schoolkids; info: 053/77.34.23. - Zondag 19 mei om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht «Helen de kleuren», georganiseerd door v.z.w. De Groene Dag; info 054/ 33.20.46. - Dinsdag 21 mei om 20 uur in de Studio: voordracht «Links in het verzet» door Maurice De Wilde, georganiseerd door het Masereel- fonds in samenwerking met de Stedelijke Bibliotheek; info: 053/ 62.58.44. - Donderdag 23 mei om 20 uur in de Studio: informatieavond rond (diepzee-)duiken, georganiseerd door Avontuurlijke Sport Promo tie; toegangsprijs 100 fr.; info: 053/77.52.17. - Zaterdag 25 mei om 15 en 20 uur in de Schouwburg: «Bewegingsfes tival», georganiseerd door Turnkring Aalst; kaartverkoop aan de balie van De Werf. - Zaterdag 25 mei om 13 uur in de Teaterzaal: viering van het Feest van de Vrijzinnigheid, georganiseerd door de Oudervereniging voor de Moraal; info: 053/78.78.04. - Zondag 26 mei om 20 uur in de Schouwburg: viering B.B.T.K. - A.B.V.V.; info: 053/78.78.78. - Maandag 27 mei om 20 uur in de Schouwburg: lentekoncert door de Koninkijke Symfonische Kring «Door Eendracht Groot»; info: 053/70.48.61. - Maandag 27 mei om 19u.30 in Vergaderlokaal 2: infoavond georga niseerd door de Vlaamse Vereniging voor Dienstplichtige Militai ren; info: 016/25.05.78. - Dinsdag 28 mei om 9 en 13u.30: scholenzangfeest, georganiseerd door Marnixring «Iwein van Aalst»; info: 053/78.75.97. L. De .Aalsterse Bond van Vlaamse Gepensioneerden bekleedt in Vlaanderen een voorname plaats. In de schoot van de nationale WVC wordt de Aalsterse afdeling als een van de meest aktieve en opgemerkte genoemd. Ere-voorzitter Luc D'Hondt droeg daar in ruime mate toe bij. Ondertussen is Paul De Paepe bezielende leiding werden heel wat voorzitter geworden en onder zijn nieuwe leden aangeworven. Maar De Marnixring helpt sedert 1981 ak- tief mee aan het gratis verspreiden van duizenden zangboekjes in al de Vlaamse lagere scholen in het teken van het projekt «Elke Vlaamse klas, een zingende klas». Dit initiatief kulmineerde in een scholenzangfeest, waaraan telkens ongeveer 1800 leerlingen deelna men, komende uit al de scholen van de drie onderwijsnetten. In 1991 wordt de vierde editie ge houden onder de leiding van Marij ke Coghe, assistente aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Brussel en lerares aan de Aalsterse Muziekakademie. Haar zeer ge waardeerde deskundigheid en en- toesiasme staan er borg voor dat dit scholenzangfeest opnieuw een on vergetelijk evenement wordt. Voor meer informatie: 053/ 78.75.97. Deze feestelijke muzikale gebeurte nis heeft plaats op dinsdag 28 en donderdag 30 mei om 9 en om 13u.30. L. Op 21 mei 1991 duikt het Masereel- fonds Aalst in de boeiende periode van de tweede wereldoorlog. Een periode die blijkbaar onuitputtelijk lijkt. Naarmate de tijdsafstand groeit neemt de belangstelling toe, en zelfs generaties die virtueel niets met die ingrijpende periode hebben te maken gehad, wentelen zich graag in het feitenmateriaal, de ideologieën, de items, de romantiek van de figuren en de gebeurtenis sen. Een soort van ireële nostalgie. Een vrij recent stuk geschiedenis waar uit direkt bruikbare lessen kunnen getrokken worden maar ook een brok historie waarvan de voorthol lende kontinuïteit nu pas haar volle beslag krijgt. Nik Bal, beter bekend ais de gewe zen direkteur van de BRTTelevisie, boog zich over een boeiend en in dringend facet van deze strijdbare periode, de adem en de ziel, de kommunikatie en de basisimpuls: 'De Klandestiene Pers in Vlaande ren, 40-44'. Hij schreef hierover een bijzonder verteerbaar en aange naam kijk- en leesboek met een overvloed aan illustraties en au thentiek persmateriaal dat in sa menwerking met de BRT, eerst daags op de markt wordt gebracht. Het Masereelfonds heeft zich voor genomen de kulturele aktualiteit op de voet te volgen. Reden te over dus om de vlotte spreker en verteller Nik Bal, uit te nodigen voor een gezellige babbel over deze kleurrij ke materie. De avond wordt gestoffeerd door de projektie van ongezien beeldma teriaal en door twee lektoren die prachtige teksten uit deze klandes tiene periode voorlezen. De spre ker van de avond staat er ook op, rond zich een panel te verzamelen van mensen die, in het Aalsterse bij de klandestiene pers betrokken wa ren, om de avond te kunnen af ron den met een verrijkende gedachten- wisseling en een kontaktname met het publiek. Langs deze weg nodigt het Mase reelfonds dan ook een zo ruim mo gelijk publiek uit, maar zeker diege nen die daadwerkelijk bij deze akti- viteit betrokken waren en wier ge tuigenis de avond zal inspireren. Het Masereelfonds vreest de kon- frontatie niet. Dus ook opponenten zijn welkom. Als het ware. De auteur signeert zijn werk. Van harte welkom dus. Deze avond heeft plaats in het C.C. De .Werf in de Studio op niveau -1 op dinsdag 21.5.91 te 20 u. in samen werking met de Aalsterse Stadsbi bliotheek. Inkom leden 30F, niet leden 50F. anderzijds diende men zich ook te beperken, want de twee lokalen waar men geregeld bijeen komt, zijn ondertussen te klein geworden om alle leden op te vangen. Paul De Paepe heeft ondertussen ook be kend gemaakt dat hij in september zijn taak van voorzitter zal doorge ven. Maar ondertussen blijven'alle aktiviteiten die op de agenda staan verder lopen. Dat is onder meer een Bloso-verblijf in Brugge, een week vakantie aan de kust en nog eens tien dagen in Tirol. Er kwam ook een nieuw reglement dat voorziet in meer verantwoordelijkheden voor de bestuursleden. En wat de kandi- daat-lcden betreft, die moeten in eerste instantie Vlaams bewust zijn. Dat laatste wil niet zeggen dat men tot een bepaalde politieke partij moet behoren. Integendeel, iede reen die zich begaan voelt met Vlaanderen kan toetreden tot de VWG. Pluralisme en onderlinge gezellige vestandhouding staan in gouden letters ingeschreven in de nieuwe reglementen. Op elke bij eenkomst heerst een heel aparte sfeer van échte vriendschap. Ander zijds heeft men de stapels paperas sen weten te herleiden tot het strik te minimum. Maar er moeten nu eenmaal formulieren worden inge vuld, anders kan het nationaal be stuur niet genieten subsidies. In het maandblad dat aan alle leden wordt bezorgd vindt men een brede waai er aan aktiviteiten terug op het ge bied van ontspanning, kuituur, fees telijkheden, uitstappen en spreek beurten. De voorbije weken en maanden bracht de Aalsterse VWG een be zoek aan het Rockoxhuis te Ant werpen, aan kunstschilder Gies Co- syns, aan de Zwalmstreek en de Co- gels Osylei te Bcrchem. Spreek beurten werden gehouden door dr. Van Moorter, door dichter en jour nalist Jan D'Haese, door de promo tor van de Aalsterse vlaaien die sprak over Pieter Breughel. Een diavoorstelling vertelde over de ge schiedenis van de Aalsterse toneel zalen. Verder stond er op het pro gramma een poëzienamiddag, een folkloristische happening over de Volvo Car Corporation en Mitsubishi Mo tors Corporation gaan nieuwe modellen produceren in een nieuwe gezamenlijke on derneming in Nederland na een herstruk- turering van hel huidig Volvo Car BV. In Bad Honningen kan men prachtige wee kends doorbrengen met een wijnproef avondje als hoogtepunt. Voor vier over nachtingen en een aantal manifestaties in begrepen betaalt met 210 mark. Informatie bij Verkehrsamt-Kunerwaltung in DW 5462 Bad Honningen (00.49.2635.2273.) rivaliteit met Dendermonde en tal ,Y van andere traditionele vieringen WM JkÈjfëJ*' i die heel wat sukses kenden. r; m Binnen VWG Aalst zijn vijf onder- j W fWStk. S» a - afdelingen aktief en met veel suk- l| jr ses. Er is de kaartsersclub, er zijn de turners, er werd een yogaclub opge- Aa[s( Anjs geïnlngeerci ^oor )iet samenspel van vorm aanvoelen en richt, er is een wandelgroep en er l sen Vfln^ kleurenpalet (a) bestaat een zangkoor. Dat zangkoor is niet het eerste het beste. Het nam onlangs deel aan de nationale zangwedstrijd 'De Gou den Brabo'waaraan 17 seniorenko ren deelnamen. Het Aalsterse koor behaalde er met dirigent Edgard Van Den Brugge niet enkel de eer ste prijs, samen met twee andere koren, maar kreeg ook de enige prijs van de minister van kuituur, de prijs van het publiek en als klap op de vuurpijl ook een speciale premie. En voor volgend jaar staat er een groot feest op het programma, want dan bestaat WVG Aalst precies 20 jaar. Voor meer informatie over VWG Aalst kan men steeds terecht op het sekretariaat bij Yvonne Temmcr- man-Smekens, Korte Sint-Janstraat 19 te Aalst (053/78.86.96) Aalst. Zelfs de meer omvangrijke werken van Luc Artjs imponeren door hum levendigheid en frisse kleur (a) Kunstschilder Luc Arijs stelt op nieuw tentoon in zijn atelier aan de Stoofstraat 4 (ingang straat aan de Pontstraat) te Aalst. Opening op vrijdag 17 mei om 18 uur en verder toegankelijk op 18 en 19 mei van 10 tot 20 uur. 'Kunst kan alleen begrepen worden in het kader waarin ze vorm krijgt: een cultureel kader. Kuituur staat in oppositie tot natuur. Kuituur is dan ook, per definitie, ingreep in de natuur, kultivering, vervorming, aanpassing, desnoods vernietiging ervan', schrijft Prof. F.G. Droste van KULeuven in het tijdschrift 'Kuituurleven' in het begin van dit jaar. In deze omschrijving vindt men de algemene werklijn, in woorden weergegeven, die Luc Arijs vertelt in zijn schilderijen. Luc is een jong, rustig en zwijgzaam kunstenaar zonder pretentie. Na oorspronke lijk een opleiding te hebben gekre gen als houtbewerker, heeft hij zich vrij vlug een weg gezocht om zijn artistieke gaven te kunnen ont plooien. In de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten te Aalst heeft hij die richting gevonden. Na zijn opleiding te hebben gekregen van uit de basis van de vormentaal: te kenen, schilderen en kleur, is hij nog steeds te vinden tijdens de avondlessen van de Academie in het Oud-Hospitaal. Steeds wil hij nog voeling houden met zijn leraar Daniël Dhaen en anderzijds ver schillende andere schilders die in het atelier werken. 'Een groot deel van de moderne kunst ontleent, bewust of onbewust, haar energie aan de diepe spanning tussen een objekt en het zelfbewust zijn van diegene die er naar kijkt', zegt Baker, die vaststelling kan men ook maken wanneer wij het werk van Luc Arijs bestuderen. Zijn schilderwerk is niet oppervlakkig, niet afgesloten bij de eenvoudige weergave van de vorm, maar verder uitgediept in een doorgedreven kleurenstudie. Met een zeer be perkt omschreven kleurenpallct brengt hij de sfeer in schilderwerk, die hij nadien nog verder tracht uit te diepen door op bestudeerde plaatsen, aksent en kontrasttonen aan te brengen. De mens, het perso nage, draagt nog steeds de volle aandacht van de kunstenaar weg. Het vormenspel in een houding, een kleurenschakering die ontstaat onder invloed van licht en donker intrigeren Arijs en brengen hem er toe steeds opnieuw nieuwe kreaties te brengen. Luc Arijs heeft zich niet vast gebe ten in een bepaalde techniek, stijl, tendens of genre, maar evolueert nog steeds in zijn manier van uit beelden, doordat hij altijd maar op nieuw tracht zijn onderwerp te doorleven. Luc praat niet graag en niet veel maar vertelt des temeer in zijn kunstwerken. Hij heeft verfma- terie, kleur en schilderdoek nodig om te vertellen, naar buiten te tre den hoe hij het ziet en voelt. 'De rol van de artiest kan van emi nent belang zijn voor de samenle ving, temeer omdat kuituur een spel is, weg van de natuur, kultivering van het onnutte. Wat de kunstenaar maakt, verandert het aanzien van de wereld - de werkelijkheid krijgt er een aspekt bij. Wat de artiest doet, kleurt het moment. Dat kan zijn met de pracht van de regen boog, maar een nieuwe regenwolk veegt de schittering weg'. Deze woorden van Prof. Droste schetsen duidelijk de sfeer waarin het werk van Luc Arijs moet gezien worden. Info: Luc Arijs, Stoofstraat 4, Aalst, tel. 053/21.66.23. Tentoonstelling: 17, 18 en 19 mei 1991.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14