Aalst helpt Rwandezen met leerlooierij Tweede Daensdag van Lede Eerste Wereldkampioenschap Rotasco in Dido Erpe Weekblad van Dender- Durme- en Seheldestreek Aalsterse politie neemt interlokaal digitaal radionet in gebruik Denderbrug autosnelweg E40 in volledig gebruik op 22 mei '91 V De Voorpost VRIJDAG 17 MEI 1991 44e JAARGANG Nflf 20> 46 F M 'v Tussen Vlaanderen en Wallonië moet dè lat gelijk gelegd worden Alhoewel de vorm en de inhoud van de oeroude «brood en spelen» in onze tijd sterk veranderd is, blijft men toch zoeken om elkaar op bepaalde vlakken te bekampen. Meestal gebeurt het wel minder brutaal en blijft het bij een rustig spel. Rotasco behoort tot ongevaarlijke spelen en zal te zien zijn in het jeugdhuis Dido te Erpe waar men zelfs het eerste wereldkampioenschap op 19 mei organiseert. Rotasco is een nieuw gezetschapspel dat door de Gentenaar J.P. Vermeersch gelanceerd werd. Onder de naam Rotasco wordt verstaan, een samentrekking van drie woorden «Rotor Table Scooter», dat men specifieke speleigenaardigheden te doen heeft. Het spel gebeurt met pionnen en de naam rotor wijst erop dat men de pion ter plaatse mag roteren. Het woord «table» verwijst naar de basisuitvoering rond de tafel en het wordt gespeeld meestal met een team van twee. alhoewel er ook meer personen terzelfder!ijd kunnen aan deelnemen. Tenslotte is er de benaming «schooier» die duidt op een snelle wendbaarheid van de strategie. Men kan op ieder moment beslissen of men aanvallend dan wel verdedigend kan spelen. Wie dus een goede strateeg is, zal ook meer mogelijkheden verwezenlijken en het meest spelplezier beleven. Al bij al is het een bordspel met de bedoeling zoveel mogelijk pionnen uit te spelen op het vlak van de tegenstander. Een beurt bestaat uit drie bewegingen en de pion kan alle richtingen uit. Op de pionnen bevinden zich drie driehoeken (rood, wit en blauw) die overeenstemmen met de speelvlakken op het bord. Deze driehoeken geven de richting aan van de verplichte verplaatsing. Wie echter meer over dit nieuw spel wil weten kan zich in verbinding stellen met Geert Neckebroeck, Kapelleveldstraat 45, Mere (tel. 053/83.94.17). Om echter in werkelijkheid kennis te maken met het Rotasco-spel wordt uitgenodigd op het 'wat zij noemen, het eerste wereldkampioenschap; op 19 mei a.s. in het jeugdhuis Dido om 20.30 uur. Deze open wedstrijd kan eveneens geiden als een initiatie-kursus. JV in 1984 trok de Erembodegemnaar Ward Bauwens naar het Rwan- se Gisenyi. Als pas gepensioneerde las hij de oproep van ATOL (Aange- Technologie voor Ontwikkelingslanden) aan het adres van een G. D eerlooier die zijn adres wou doorgeven. AJs oud-produktieleider van de leerlooierij Schotte, werd hij vrijwillig medewerker van verschillende keren naar Rwanda om er de Cotagirwa-leer- als een koöperatief op te starten en te organiseren. Bauwens besliste, op aanra- van zijn vrouw, nog wat anders oen dan als gepensioneerde in tuin te zitten scharrelen. Hij zijn kennis over leerlooien r te geven. Hij kende Afrika niet r toch ging hij op een voorstel Atol in en startte in 1985 een in Cotagirwa- van Ward Bau- die het werk als ontwikke- als een late roeping bc- wfcrpt vruchten af. Het be- werd opgestart als een ko- De participanten, ne- Rwandese gezinnen, brachten arbeid als aandeel in. Runds- geitevellen werden op traditio- wijze gelooid, zonder mechani sche of technologische inbreng. Wegens zijn kleinschaligheid viel het Cotagirwa-projekt van Atol steeds uit de boot bij de samenstel lingvan de projektlijsten van 11.11.11. Dat ontgoochelde Ward Bauwens. Hij ging dan ook aankloppen bij het stadsbestuur cn de stuurgroep Aalst voor de Derde'Wereld. 'Samen met de stuurgroep namen we ons voor een aktief ontwikkelingsbeleid te voeren, ook naast het jaarlijks aktic- moment van 11.11.11. Bewust spelen we in op projekten waar Aalste- naars bij betrokken zijn. Meer in formatie en een betere kontrole over de aanwending van de ingeza melde fondsen liggen dan ook voor de hand', stelde schepen Patrick De Smedt bij het op touw zetten van een biezondere steunaktie. Beginevolutie van het projekt Wanneer het ontwikkelingsprojekt Cotagirwa in eerste fase zou slagen, dan zou de overheid het dorp van elektriciteit voorzien, wat inmid dels gebeurde. Gedurende twee jaar werd gewerkt met middeleeuw se technieken, maar toch slaagde men er in een gebouw op te trekken en leer te produceren. 'Ik leerde zelf achteruit denken want alles moest aanvankelijk zonder techni sche middelen gebeuren. Ik bracht de koöperanten inzichten bij in de metamorfoze van dierenvel tot leder', verklaarde Ward Bauwens. Er werden oude machines van het bedrijf Schotte overgebracht naar Rwanda waarmee men stilaan kon gebracht worden tot het mechanise ren van het looiproces. Vervolg op blz. 4 Lede. Op de Leedse Priester Daensdag werd een geanimeerd panelgesprek opgezet over de federalizering van de sociale zekerheid' (a) niet in naam van politieke partijen of organizaties, maar zuiver in naam van hun organizatie waar zij verantwoordelijk voor zijn, pleitten voor solidariteit. Wel moesten de misbruiken die in Wallonië woeke ren en vastgesteld zijn, weggewerkt worden en dan moet de lat eerst .gelijk gelegd worden. Daarvoor is geen federalizering nodig. Peeters en De Boeck waren bang dat de lat eerst gelijk zou gelegd worden met de toestand in Wallonië, dus dat de toestand in Wallonië als maatstaf zou genomen worden en dat kon den zij niet aanvaarden want dat zou betekenen dat Vlaanderen in een diepe put zou terecht komen, zeker in de toekomst kijken, met een verouderende bevolking, steeds duurder wordende geneeskunde, duurdere en steeds veeleisender so ciale voorzieningen, een dure immi gratie, enz. Opvallend was dat alle partijen in het gesprek geen gewag maakten van de radikale (partij-) uitspraken die ter gelegenheid van de 1 Mei en Rerum Novarum vierin gen werden uitgesproken. Modera tor Quintijn rondde het gesprek af met de hoop dat dit gesprek een vruchtbare basis mocht zijn voor verdere en diepgaande onderhan delingen. Voorzitter-van-dienst Ghislain Henderickx sloot zich hierbij aan en uitte de wens dat dit onderwerp ten gronde besproken zou worden tij dens het komende kongres van 24 mei van de socialistische zuil rond het tema 'sociale zekerheid'. Een digitaal radionet moet in de nabije toekomst de geïntegreerde samenwerking tussen verschillende politiekorpsen in de Denderstreek stimuleren. De ingebruikstelling van het digitaal radionet van het Aalsterse politiekorps gebeurt op woensdag 15 mei. Tijdens de plechtigheid die hiermee gepaard gaat, wordt de werking van het digitaal radionet op interlokaal niveau tussen de politiekorpsen van Aalst en Dender- jtinonde gedemonstreerd. Dc nieuwe autosnelwegbrug over de Dender, ter hoogte van Erembodegem wordt op woensdag 22 mei Volledig in gebruik genomen. Dat gaat gepaard met een plechtigheid in aanwezigheid van gemeenschapsmi nister van Openbare Werken en Verkeer Johan Sauwens. Het bruggedeelte in de richting Brussel werd vorige maand reeds voor het verkeer opengesteld. Vanaf woensdag 22 mei dienen de automobilisten die de jlosnelweg gebruiken richting Oostende, niet langer meer een zwenkbeweging over de noodbrug uitvoe ren Dc officiële ingebruikneming van de nieuwe snelwcgbrug gebeurt om 15.10 u. De gelegenheidstoespraken tloor de Aalsterse burgemeester A. De Maght en minister Sauwens worden uitgesproken in hetonthaalcen- hum van de Keizershallen te Aalst om 14.30 u. Zondag 12 mei had de Tweede Daensdag van Lede plaats. De dag werd ingezet met een druk bijgewoonde plechtige eucharistieviering in de deka- nale Sint-Martinuskerk. Ze werd muzikaal opgeluisterd door de konink lijke Muziekvereniging 'Sint-Cecilia' uit Erondegem en het gelegenheids sermoen werd gehouden door Kanunnik Staf Van der Vreken. Hij legde de nadruk op de sociale en kristelyke bewogenheid van priester Daens en trok de l(jn door naar deze tijd waarin het gedachtengoed van priester Daens nog steeds aktueei is. De 'schuldbekentenis' die door het bisdom driejaar geleden door e.h. Temmerman in de Sint-Martinuskerk van Aalst werd uitgesproken, noemde hij een mijlpaal en een bewijs van het 'grote gelijk' van Daens. Na een rondgang achter de vlag in het centrum van de gemeente, die in mineur werd gehouden omwille van de gezondheidstoestand van voor zitter Antoon Mertens van de orga- nizerende vzw 'Priester Daens', vond in zaal 'Soetkin' een panelge sprek plaats rond het hete hangijzer 'federalizering van de sociale zekerheid'. Was de opkomst hier eerder aan de lage kant (kommu- nies, moederdag, het verlengde weekend en het eerste goede weer na een barre periode zullen daar wel niet vreemd aan zijn) des te interessanter waren het panel en het gesprek dat zich ontspon. Het panel bestond uit senator-genees heer Walter Peeters (VU), Pierre Janssens, algemene sekretaris van de Bond Moyson, Rob Libbrecht, verbondssekretaris van de CM, Danny De Boeck, beheerder van het Ziekenfonds 'Priester Daens' en moderator was Roger Quintijn. Senator Peeters vertolkte duidelijk het standpunt van zijn partij, name lijk dat de federalizering van de so ciale zekerheid de enige zekerheid vormt voor het voortbestaan in Vlaanderen van het beste systeem ter wereld. En dat na de federalize ring de verschillende gewesten hun eigen sociale zekerheid volgens hun eigen behoeften en opvattingen moeten organizeren. Pierre Jans sens en Rob Libbrecht die vooraf duidelijk stelden dat zij spraken, Door allerlei omstandigheden was er maar matige belangstelling voor het panelgesprek over de 'federalizering van de sociale zekerheidop de Leedse Priester Daensdag (a) Aalst. Etienne Bauwens lichtte zijn projekt toe op een benefiet barbecue in het Vredeshuis (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1