Youri Wandels wint maar ging tot het uiterste Bevegems wielerkomitee lokt wielerliefliebbers naar Zottegem Joran Keppens de sterkste Peter De Cabooter, de snelste in Velzeke 24 - 17.5.1991 - De Voorpost Nooit Meer Schilderen Europaprijs voor juniores in Geraardsbergen. Het erepodium met Youri Wan- dels, Gerdy Goossens en de Nederlander Eic Van de Boom (nic) WIELRENNEN Nieuwelingen te Borsbeke Onder een stralende hemel konden een vijftigtal renners aan de slag op het zware parcours te Borsbeke. Deze wed strijd stond in het teken van de gouden fiets Eddy Merckx en wekte dus heel wat belangstelling los. Negen ronden kregen de renners onder de wielen geschoven en vanaf de tweede sloeg de vlam reeds in de pan. Wim Tierens, Bart Van Der Schueren, Andy Brusselman en Timmy Van Den Broeck gingen als eerste aan de boom schudden. Laatstgenoemde zou echter met pech af te rekenen krijgen en in de anonimiteit van de wedstrijd ver dwijnen. Half wedstrijd kwam de latere winnaar reeds voor het eerst de neus aan het venster steken. Joran Keppens, Gunther Schollaert en Kenny De Caluwe wisten een lichte voorsprong op te bou wen. Toch was dit nog niet de allesbepa lende ontsnapping. Toen Serge Pitet, Bart De Smet, Fabien De Waele, Joran Europaprijs Juniores te Geraardsbergen Eén ding stond reeds voor de start van deze selektieve wedstrijd voor juniores als een paal boven water: wie in zo'n wedstrijd een rol van betekenis kan spelen is een groot junior. Youri Wan dels, zowat de gedoodverfde favoriet, kreeg natuurlijk veel konkurrentie. Vooral van Borsbekenaar Gerdy Goos sens die ook reeds voor de start tot de kanshebbers behoorde. Deze achtste editie zal ook nog om andere redenen lang in de geheugens gegrift blijven. Na afloop van deze koers stortte Wandels letterlijk inéén. De enorme inspannin gen hadden ook zijn fysiek zo aangetast dat hij nog nauwelijks op de benen kon staan. Geen zorgen maken, Youri, ieder een zat hier vandaag zowat op het tand vlees. De eerste vluchters van de dag waren de Brit Gavin Pardoe en Mario Bonami. Lang duurde de vlucht echter niet want even later kwamen Johan De Proft, Pas cal D'Hondt, Marc Dolan en Jeremy Hunt de wacht aflossen. De Britse natio nale ploeg was dus de bepalende selectie in de aanvangsfase. Jeremy Hunt was de man die lang van zich zou laten spreken in deze Europaprijs. In Vloesberg was het alweer Jeremy Hunt die samen met Johan De Proft aan de haal ging. Gavin Pardoe, de Nederlander Ronald Leeuw en Wim De Wooman waren de andere moedigen. Hun voorsprong bedroeg zo wat twintig sekonden. Pascal D'Hondt, Jorrit Lauwereijs, Adrian Mawdsley, Ma rio Bonami, Bart Deurbroeck en Patrick Monie wisten de goede trein te pakken. De Leberg-ploegzou echtereen serieuze afscheiding teweeg brengen. Olivier De Schuitteneer, Jeremy Hunt, Patrick Kin- nekens, Gunther Van Citsen, Wim De Cooman, Philippe De Vleeschauwer en Chris Dhaeseleer wisten zich in de kij ker te rijden. Na de Valkenberg wist Zottegemnaarjurgen Baele, Eric Van De Boom, Peter De Coninck en Christophe Muys voorin te komen postvatten. Met tien renners in de spits kon het dus richting Geraardsbergen waar nog vijf zware plaatselijke ronden dienden afge legd te worden. De voorsprong van de tien leiders bedroeg zowat één minuut toen men de geur van mattetaarten stilaan kon opsnuiven. In de achter grond liet de reaktie niet lang op zich wachten en de grote kansen schoven nu stilaan naar voor. Gerdy Goossens, Bur- stenaar Wim De Smet en Youri Wandels gingen nu goed samenwerken en de voorsprong van de leiders smolt als sneeuw voor de zon. Ook Eric Van De Boom reed opvallend sterk in de achter volging. In de slotkilometer verbrokkel de de kopgroep om diverse redenen en Youri Wandels, Borsbekenaar Gery Goossens en de Nederlander Eric Van De Boom konden om de overwinning spur ten. De beresterke Westvlaming Youri Wandels zou het in een spannende strijd halen van Gerdy Goossens en dit had duidelijk heel veel inspanning gevraagd. Minutenlang lag hij tegen de kasseien naar adem te snakken. Toen Youri weer overeind kwam wachtte hem een huldi ging na een schitterende overwinning. Na drie overwinningen in de ritten Ster der Juniores toont Wandels zich duide lijk als de te kloppen man bij de junio res. De uitslag: 1. Youri Wandels (Anze- gem); 2. Gerdy Goossens, 3- Eric Van de Boom (NL), 4. Kristof Muys, 5. Peter De Coninck, 6. Jeremy Hunt (GB), 7. Wim De Cooman, 8. Pascal Simons, 9- Jurgen De Proft, 10. Laurent Meulemans. Interdub: 1. KSV Deerlijk, 2. Eeklo. 3- Oosterveld (NL), 4. Denderstreek, 5. Antwerp, 6. Merelbeke, 7. Voorde, 8. Groot-Brittannië, 9- Jette Sportief, 10. Van Kerrebroek. (nic) Europaprijs voor juniores in Geraardsbergen. Youri Wandels haalde het na een afmattende strijd tegen Gerdy Goossens en Eric Van de Boom (nic) Europaprijs voor juniores in Geraardsbergen. Op de Kloosterstraat voert Peter De Coninck de forcing. De leidersgroep zou echter bezwijken onder de over macht van Wandels, Goossens, De Smet en Van de Boom (nic) Voor het Bevegemse Wielerkomitee wach ten er drukke dagen. Nu het wielerseizoen vlot op gang is gekomen staan de Zottegem - se organisatoren nu op hun beurt te trappe len om de wielerfans nog eens extra te verwennen. Op Pinksterzondag pakt het komité uit met zijn eerste toporganisatie. Voor de tweede rit van de Ronde Van Nederland voor amateurs of de Olympia's Tours, is de aankomststreep in Zottegem getrokken. Het belooft dus een topper van jewelste te worden daar die tweede rit nu reeds terecht beschreven wordt als de ko- ninginnerit van de hele ronde. We gingen even praten met Yvan Braems, lid van het Bevegemse Wielerkomité en reeds jaar en dag vertrouwd met het organiseren van wielerwedstrijden. Rit Koewacht - Zottegem Yvan Braems is terecht fier, in naam van het Bevegemse Wielerkomité, dit spektakel aan wielerminnend Vlaanderen voor te stellen. Braems: "Op kermiszondag 19 mei, komt dus voor de tweede keer de Olympia's Tours of de Ronde van Nederland voor amateurs naar Zottegem Vorig jaar was het een testcase. De organisatoren van Olympia's Tours zochten uitbreiding naar het buiten land. Het uiteindelijk doel is een Benelux- ronde organiseren. Via, via kwamen zij in Bevegem terecht. De jarenlange samenwer king met "Het Volk" en de ervaring met de trofee Het Volk verschafte het Bevegpmse Wielerkomité inderdaad een goede naam in het milieu. Omdat de proef van vorig jaar goed werd doorstaan, werd van beide zijden onmiddellijk besloten om de samenwerking verder te zetten. Daarom wordt op 19 mei, Pinksteren en tevens kermis te Zottegem, opnieuw gezorgd voor de aankomst van de ril Koewacht-Zottegem." Loodzwaar parcours De organisatoren zorgen in Zottegem voor een zware omloop. De reactie hierop van Yvan Braems laat daar niet de minste twijfel over bestaan. Braems: "De Nederlanders komen de Vlaamse Ardennen opzoeken om wat meer afwisseling in hun anders toch zo vlakke ronde te krijgen. De koninginnerit komt ook zo vooraan in de ronde om het verder verloop ervan nog boeiender te maken. Wie in Zottegem vooraan eindigt heeft kans op de eindoverwinning. De rit Koewacht-Zot tegem loopt over bekende hellingen en kasseistroken uit de Ronde Van Vlaanderen. De Muur van Geraardsbergen (14.33 - 76km) vormt het voorgerecht op het lood zware menu. Voor de Nederlanders kent geen enkele plaats in Vlaanderen meer uitstraling dan de Muur. Vandaar trekt men langs Lessen en Flobecq onderdoor Ronse om dan de Kluisberg (15.39 - 118km), Kwaremont (15.42 - 124km), Varent (16.18 - I45km) en de Molenberg (16.30- 153km). Tussendoor neemt men ook de klassieke kasseistroken mee. Iets voor vijven komt men een eerste keer aan de finish aan de achterkant van het station aan. Daar wor den dan nog twee plaatselijke ronden via de Paddestraal en de Lippenhovestraat gere den om dan tegen half zes aan te komen. In de Broeder Mareslaan belooft het dus een drukte van jewelste te worden." Parkoerswijziging Het organiseren van een groots wielereve- nement zorgt natuurlijk voor enorm veel problemen. Ook het Bevegemse Wieler komité kreeg één en ander te verwerken. Braems: "Aan de opstelling van het par koers kleeft een heel verhaal. In het begin stadium werd door de Nederlandse orga nisatoren een parkoers opgesteld dat vooral liep over de Wegen van de Ronde van Vlaanderen. Zij hadden er evenwel geen rekening mee gehouden dat onze streek leeft en in Brakel de Brakelse Pijl doorgang vindt, in Horebeke een koers voor cyclos- portieven en in Ronse een duatlon georga niseerd wordt. In deze gemeenten werd dus geen toelating gegeven om de koers te laten passeren. Daarom nam het Bevegemse Wielerkomité zelf het heft in handen en stippelde een zo mogelijk nog zwaarder parkoers uit. Deze parkoerswijziging is ove rigens tekenend voor de vlotte samenwer king tussen de Nederlanders en wij. In Nederland worden wielerwedstrijden an ders ingericht dan bij ons. Signaalgevers zijn er onbekend en dat verkeersveiligheid voorrang heeft op het koersgebeuren doet daar de wenkbrauwen fronsen. Op het Belgisch grondgebied zorgen wij voor een koersdirekteur, tevens onbekend bij onze Noorderburen, en een goeie 150 signaalge vers. Op die manier willen wij ons steentje bijdragen tot de organisatie van de Olympia's Tour, die bekend staat om de piekfijne en professionele organisatie. Tij dens het wielergebeuren houden heel wat motards een oogje in het zeil. Dit is een aloude Hollandse gewoonte." Televisie Aanvankelijk waren er onderlinge afspra ken met Eurosport om het wielergebeuren ruim op het scherm aan bod te laten komen. Nu Eurosport moeilijkheden heeft om de kop boven water te houden, ging men op zoek naar alternatieven. Braems: "Er zijn zowel kontakten met de BRT als met de NOS om de wedstrijd te verslaan. Allicht zal de BRT de beelden schieten en die dan later doorverkopen aan de NOS en tevens aan Eurosport. De moei lijkheden bij deze sportzender zouden maar tijdelijk zijn zodat vooralsnog één uur uit zending wordt verwacht op 3 juni. Hierin zal niet alleen het wielergebeuren maar ook de streek belicht worden. Het sociaal-eco nomische aspekt krijgt hier vooral een enorme aandacht naast het sportieve na tuurlijk. Dit moet een ware promotie voor onze streek betekenen." Echte vrienden Tot slot wil Yvan Braems, in naam van het Bevegemse Wielerkomité iedereen bedan ken die aan deze manifestatie hun mede werking hebben verleend. Braems: "Ons komité is een echte groep vrienden Het zijn die vriendschapsbanden die ervoor zorgden dat wij deze organisaties aan kunnen. Wij koppelen jeugdig enthoe- siasmeaan de ervaring van de ouderen. In de loop van de jaren haakte niemand bij ons af en dit zegt genoeg. Zonder de gulle tussenkomst van onze sponsors en de bij zonder gewaardeerde medewerking van het Zottegemse Stadsbestuur, het politiekorps en het station van Zottegem Natuurlijk mogen wij ook die paar honderd belangloze medewerkers niet vergeten. Zo kunnen wij in ons 26e werkjaar naast de Ronde van Nederland voor amateurs, ook nog op 17 juni de aankomst van de rit Aspelare-Zotte- gem uit de Ronde van België voor amateurs aanbieden. Traditioneel is er dan ook nog de trofee Het Volk op 22 juni, de internatio nale klassieker voor amateurs." (nicolle) VWF-wielrennen. Reporter Etienne verslaat zeer goed rechtstreeks het koersgebeuren, al doet hij dat van in een gemakkelijke zetel (xl) Juniores in Borsbeke. Joran Keppens was duidelijk de beste (nic) Juniores in Borsbeke. Joran Keppens kende geen problemen met De Waele en\ De Winne (nic) Keppens, Jet Verbrugghe, Kenny De Ca- luwé, Diego Porrez, Jurgen De Winne, Patrick De Vleeschauwer en Gunther Schollaert in de voorste gelederen ver schenen wist iedereen hoe laat het was. Onder impuls van Joran Keppens zou de groep nog sterk uitgedund worden. Pa trick De Vleeschauwer viel weg met een gebroken stuurstang en enkel Jurgen De Winne en Fabien De Waele konden d« rukken van Keppens vrij goed verteren Aan de aankomststreep waren de twee echter kansloos. Keppens won, al was j k het vrij nipt voor De Waele en De Winne. en In de achtervolgende groep won Ver brugghe de spurt voor Porrez, Pitet, De Smet en Schollaert. (Nicolle) Juniores in Borsbeke. Joran Keppens gaf nog altijd de kadans aan tijdens de negende beklimming van de Pastorijstraat (nic) Zingemnaar Peter De Cabooter heeft in een spurt met twee zijn gezel Chris Lagaert weten te verslaan. Jurgen Brans- wijk was evenwel de smaakmaker gedu rende de hele wedstrijd. Eerst ging hij aan de haal met Andy De Vriendt, Dany Van Goethem en Gunther Van Cutsem. Een hergroepering kwam echter weer tot stand. Andy De Vriendt, Jurgen Branswijk, Chris Lagaert en Peter De Cabooter wafen de vier uit de beslissen de vlucht. Jurgen Branswijk reed echter lek in de laatste ronde en dit was jam mer voor de smaakmaker van deze wed strijd waaraan slechts twaalf renners deelnamen. Andy De Vriendt diende de rol te lossen zodat Chris Lagaert en Peter De Cabooter voor de eindzege konden spurten. Laatstgenoemde toonde zich hierin de sterkste. (Nicolle) Wielrennen. Bij de juniores in Velzeke versloeg Peter De Cabooter Kris Lagaert in de spurt en kon meteen de bloemen in ontvangst nemen (nic)

De Voorpost | 1991 | | pagina 24