Hamme krijgt kultureel centrum Sint-Cecilia Wieze bracht hoogstaand kunstkoncert Kiezen voor kunst in Lebbeke Rommelmarki Vera Dedeurwaerdere in Galerij Pionier te Lebbeke in de Wastijne 32 - 17.5.1991 - De Voorpost Landuj Van de Kon. Fanfare St.-Cecilia van Wieze zijn we al lang gewoon dat ze hoge muzikale toppen scheren. Met het artistiek lentekoncert, dat ze vorige zondalg in het Gildenhuis aanboden, werd deze positieve trend weer denderend doorgedrukt. En dat de zaal voor deze klankrijke happening eivol liep is al even vanzelfsprekend. viering van 150-jarig bestaan van de St.-Ceciliafanfare). Niet te verwon deren dat dit nummer met een bis- optreden onderstreept moest wor den. Vervolgens werd de avond passet afgerond met een dankwoord de voorzitter aan de het trommelkorps, de chefs, mensen van de licht- en stallatie (Mare Colman en Heuvinck), de bloemisten van ze en alle sympatizanten. J. Van Buggenhout. Heel wat volk woonde de opening van de tentoonstelling 'Egypte hertekend' bij (foto Guy) In het Lebbeekse 'Volkshuis' werd de derde editie van 'Kiezen voor Kunst' georganiseerd. Dit initiatief van CSC-Vormingswerk streeft ernaar plaat selijke kunstenaars de kans te bieden om in groep hun werk aan het grote publiek voor te stellen. Plaatselijk CSC-afdelingsvoorzitter, Alfons De Geest, zette in zijn wel komstwoord de modaliteiten van 'Kiezen voor Kunst', uiteen. Na diverse tentoonstellingen op plaatselijk vlak, waarvan de Lebbeekse editie er één vormde, mondt het initiatief uit op een grote arrondissementele tentoon stelling (25 mei a.s.) en op een nationale eindtentoonstelling (15 septem- Kunst van en voor allen Voor de openingstoespraak zorgde gemeenschapsminister Norbert De Batselier. Zei de minister o.a.: 'Kie zen voor Kunst' doorbreekt een star en stug patroon, dat er al te vaak in bestaat kunst te reserveren voor en kelen. Hier geeft men iedereen kan sen, zowel publiek als kunstenaar. Het publiek omdat men de idee de- mystifieert alsof kunst enkel wegge legd zou zijn voor hooggeschoolde en gespecialiseerde deskundigen. Of nog erger, dat men de mythe in stand houdt dat begoeden een 'betere' smaak hebben en bijgevolg kunst enkel in deze hoge sferen thuishoort. Maar ook de kunstenaars krijgen kansen met 'Kiezen voor Kunst'. Men geeft hun immers een forum waarop zij hun werken kenbaar kunnen maken, zonder enige dwin gende norm. De kunstenaar kan hier zonder remming zijn uitdruk- kings- en verbeeldingskracht de vrije loop laten gaan. De kunst dient hier dus niet als bewijsmaterieel voor een pretentieuze opvatting van kunst, maar gewoon als een in dividuele ekspressie van een indivi duele emotie. De rol van de kunst in het leven van de mensen, aldus verder Norbert De Batselier, bestaat erin beweging te brengen, nieuwe horizonten te openen. Kortom, de kritische door lichting van mensen en maatschap pij te bevorderen. Wat één der fun damenten vormt van een socialisti sche kultuurpolitiek. Zes deelnemers De gemeenschapsminister stelde ook de zes deelnemende kunste naars voor: Clementina Sanders is een geboren en getogen Lebbeekse. Zij volgde bijna een decennium lang akademie te Dendermonde, waarvan zo'n ze ven jaar naar haar tekenopleiding gingen. Ze kreeg les van o.a. Paul Vermeir en Walter Brems. Daar naast volgde ze twee jaar kunstge schiedenis. Maar dit volstond blijk baar nog niet, want schilderen leert ze nu in het atelier van Rik Bettens, ook al aan de Dendermondse Aka- Nog tot en met 26 mei eksposeert Vera Dedeurwaerdere (Malde- gem) olieverfschilderijen van haar nand in galerij 'Pionier' langs de Dendermondsesteenweg te Lebbe ke. Hoewel het haar eerste indivi duele tentoonstelling is - tevoren waren o.a. in Pionier enkele van haar werken te zien - blijkt uit haar werken reeds een gerijpt kunste naarschap. Luk Van Parijs, lesgever aan het VASA (Vlaamse Ardennen Schil der Atelier) noemde, tijdens de ver nissage, de thematiek die in het werk van Dedeurwaerdere aan bod komt, heel gewoon, bijna alledaag se. Toch slaagt de kunstenares erin, via o.a. een zeer viriele verftoets en een gedurfd kleurengebruik de dag dagelijkse dingen die ze in interieu- ren en haar omgeving bemerkt, op te tillen boven de sleur van de alle daagsheid. Vooral omdat ze - wat getuigt van moed en durf - is losge komen van de realiteit. Haar werk is immers geen slaafs kopiëren, de zichtbare realiteit is slechts aanleiding tot wat ze te zeg gen heeft. Op die manier toont ze de mensen rondom haar en hij of zij die kennismaakt met haar werk, dat de gewone dingen hun banaliteit verliezen wanneer men er maar vol doende aandacht aan schenkt. Schilderen, besloot Luk Van Parijs, is voor Vera Dedeurwaerdere geen pose, wel een middel om uiting te geven aan datgene wat in haar leeft. Deze tentoonstelling - ze is toegan kelijk op vrijdag van 18 tot 20 u., op zaterdag van 14 tot 19 u. en op zon dag van 10 tot 12u30 en van 13u30 tot 19 u. - is een bezoek overwaard. Verrassend niet van onderwerpen, wel van aanpak en métier. Pierre Van Rossem demie. De werken die ze tentoon stelde waren vervaardigd uit inkt, rood krijt en pastel. Luc en Mamix Davidt zijn broers uit Dendermonde. Beiden hebben geen specifieke kunstopleiding ge volgd. Luc, de oudste, schildert reeds vanaf zijn negende. Met olie verf geeft hij gestalte aan zijn doe ken. Mamix daarentegen verkiest het potlood als ekspressiemiddel. Hij laat in zijn werken zijn fantasie de vrije loop. Yvan Limpens werd geboren te Aalst. Hij studeerde bouwkundig tekenen aan dé Stedelijke Akade mie voor Schone Kunsten te Aalst. Hij ging zich echter steeds meer gaan interesseren aan de artistieke kant van zijn opleiding. Hij volgde schilderlessen en ook grafische kunsten (etsen). Hij deed aan zelfstudie en vervol maakte zijn teken- en schildertech nieken aan de akademie te Wette- ren. Jean Heymans is afkomstig uit Leb beke en heeft reeds vanaf zijn veer tiende te maken met de schilders stiel. Hij doorliep schildersscholen te Buggenhout, Lebbeke en Meche- len en kreeg o.m. les van Pros Bos- teels. De voorbije tien jaar heeft hij reeds diverse eksnosities achter de rug. O.a. te Dénaermonde, Lebbe ke en Schellebelle. Al zijn werken zijn olieverfschilde rijen. Paul Huylebroeck is van geboorte afkomstig uit Hamme. Hij heeft een opleiding monumentale keramiek en twee jaar beeldhouwerij en kunstgeschiedenis achter de rug. Paul kan reeds een indrukwekken de lijst aan tentoonstellingen voor leggen, zowel in het binnenland - Gent, Knokke, Brussel, Luik - als in het buitenland: Montélimar en Kyoto (Japan). Verder is Paul Huylebroeck aktief in de Vereniging ter bevordering van visuele kunsten en heeft hij meegewerkt aan het projekt 'Ver dwenen Aarde' in de historische ab dij van Hemiksem. Van touwen, flessen, katoen en nog veel meer, vervaardigt deze kunste naar zijn werken. Pierre Van Rossem Music, master! Nog maar pas was voorzitter Robert Devriese met zijn welkomstwoord klaar, of daar kondigde bestuurslid Georges Cornelis al het openings stuk aan, nl. de mars "Festivo" (La- seroms) in een samen-optreden van de fanfare (o.l.v. chef Noël Per- daens) en het trommelkorps gediri geerd door Albert De Smet. In het eerste gedeelte bracht de fanfare dan verder de "Friendship's Hymn" fvan Crepin), "Evergreen Gruss" (een bew. van Tuschla), "Sinfonia" (bew. van W. Hautvast), "Brasilia- na" (J. Van der Roost) en "I can't take my eyes of you" (bew. J. De Mey). Na de pauze, steeds goed voor een verfrissing, een brok op de hand of simpelweg maar een sigaretje, kwam o.l.v. Bruno Van der Vorst het "Harmonieken", eigenlijk de jeugd en dus de toekomst van de fanfare, in aktie met een zeer ge nietbaar optreden. De fanfare zette nadien het programma verder met Lebbeke. In het Gildenhuis te Vieze trad ook 't Harmonieken onder een echt huppelende en happy pol- van Bruno Van der Vorst aan (foto Guy) En daarna gingen de poppen... of liever de trommels weer aan het dansen. Chef De Smet pakte fluks uit met een vijftal daverende stok jesnummers, stuk voor stuk parel tjes van ritmewijziging en klankac centuatie, en als dusdanig een ware streling voor het oor. Hij presen teerde achtereenvolgens: Repeat, een paarstapmarsen, Butch Percus sion, Triomf door Ritmiek III en Margo's in Jumping Five. De fanfa re vertolkte daarop "Unter Frem- den Sternen" (bew. Seifert), ge volgd dooreen ludiek optreden van dc fietsers. Bruno Van der Vorst en Gilbert De Wolf, die een leuk "solo op fietsbel" ten beste gaven in het nummer 'The Happy Cyclist". Naar het einde van het koncert toe werden weer de klassieke bloemp jes uitgedeeld, waarna fanfare cn trommelkorps besloten met de zwierige mars "Wieze 150" (gekom- l ebbeke. In het Gildenhuis leidde Noel Perdaens de harmonie Sint-Cecilia poneerd door chef Noël t.g.v. de ^et lentekoncert te Wieze (foto Guy) Op zaterdag 25 mei organizcert hel Wijkontmoetingscentrum Wastijne een rommelmarkt waaraan ieder een kan en mag deelnemen. Men kan vanaf 10.00 uur inschrijven en de rommelmarkt gaat officieel van start om 13.00 uur. Het einde is voorzien omstreeks 18.00 uur. Op maandag 27 mei om 19.30 uur wordt in het Wijkontmoetingscen trum Wastijne (het vroegere buurt huis Wastijne) een vrijwilligers- avond georganizeerd voor de men- Hamme. Dc Roos op de revers. De organizaloren en sprekers van de SP sen van de buurt. tentoonstelling in het Volkshuis (vh) Het Land van Ooit, hel kasteelpark lussen werk aan 350 Ooiiers, heeft 30 paarden, 9 keien en jonkheren. Drunen en Vlijmen in Nederland verwacht ijkers, 5 zwanen en I ezel in dienst. Lr weer 400.000 bezoekers. Het park biedt wonen ridders, freules, jonkvrouwen, la- Tijdens de jongste gemeenteraad te Hamme heeft schepen van kuituur Saeys het ontwerp voorgesteld van het kultureel centrum dat de gemeente wil bouwen in de eerstkomende jaren. Het kultureel centrum zal moeten klaar zijn tegen 1993 zo werd door burgemeester Baert bekend gemaakt. Lebbeke. Knap werk van Vera Dedeurwaerdere Het kultureel centrum zal gebouwd worden naast de sporthal in het Meulenbroek. De ingang zal ge schieden langs dezelfde ingang als deze van de sporthal. De zaal zal een oppervlakte hebben van 360 m:, een podium van 170 m: en zal 90 cm boven de grond worden opge bouwd. In het kultureel centrum is nog ruimte voor een vergaderzaal voor 50 personen, een ontvangst zaal, lokalen voor regie en techniek, leskeuken, bergingsplaatsen, sani tair voor gehandicapten. De grote zaal zal ruimte kunnen bieden aan 400 zitplaatsen. Gezien de vloer volgens de normen volledig plat moet zijn, kunnen er meer plaatsen worden voorzien als de normale uitschuifplaatsen niet wor den benut. Voor bievoorbeeld een popkoncert waar de bezoekers rechtstaan of gewoon op de vloer zitten, stijgt het aantal plaatsen dui delijk. De uitschuifbare tribune is een dure aangelegenheid maar schijnt zeer degelijk te zijn. Inge schoven heeft deze tribune maar een oppervlakte van anderhalve meter. Gezien de rugleunen van de stoelen naar voor worden gescho ven. zijn die leuningen nog een dc- koratief dekor van de achterwand. Het podium zelf dat een hoogte heeft van 90 cm, heeft een opper vlakte van 49 op 18 meter. De vrije hoogte is 7 meter en zou voldoen aan de vormen die worden opgelegd door de hogere overheid. Twee aktiviteiten kunnen moeilijk gezamenlijk plaatsvinden in de zaal, aldus schepen Saeys die daarmee antwoordde op een van de gestelde vragen. Via in de dakkonstruktie geïnte greerde loopbruggen heeft men kontakten met de regiekamer. Die loopbruggen liggen boven de zit plaatsen. Het ontwerp dat nu werd voorgesteld is een voorontwerp. Binnen een viertal maand hoopt men een definitief ontwerp te kun nen voorstellen en de werkzaam te beginnen. Eind 1993 moet de zaal in gebruik zijn. De kostprijs wordt geraamd op 55 miljoen. Hamme bouwt dit kultu reel centrum met eigen middelen. De burgemeester zei dat men niet wneste te wachten op een betoela ging en dat men daar ook niet moest op rekenen. Er zijn voor dit jaar immers geen subsidies meer be schikbaar. En bovendien zal men wanneer men toch een toelage krijgt, vele jaren op het geld van dc overheid moeten wachten en daar tegen is het gebouw allang klaar. 'De Hamse verenigingen kunnen we zolang niet in de jou laten staan', aldus de burgemeester die zei dat men denkt aan een leasingformule via het Gemeentekrediet. 'We heb ben heel wat financiële instellingen in dit verband aangeschreven, al leen het Gemeentekrediet blijkt met deze formule enige ervaring te hebben', aldus nog burgemeester Baert. Werken met subsidies is tijdverlies, zo zoegdc hij er nogaan toe. Ham me heeft als twee jaar verloren door dc fout van de overheid die van de ene dag op de andere op een ander been danst en ons van de ene dienst naar de andere heeft gestuurd, luid de de kommentaar van de burge meester. Raadlid Formesyn had wel kritiek op het leasingsys'teem. Dc kostprijs van 55 miljoen zal volgens hem op lopen. ongetwijfeld zelfs verdubbe len. Want met een afbetaling over 20 jaar verdubbelt dc som. Een an dere vraag is wat er gaat gebeuren indien één de aannemers of onder aannemers over dc kop gaat. Heeft men inspraak in het hele projekt. nu het Gemeentekrediet de bouwheer wordt? Volgens schepen Saeys zijn er geen problemen wat het leasingsysteem betreft. Er is een gemeentelijke kontrole via de koördinatieop- dracht van het financieel organis me. Het vertragen van de werk zaamheden wordt onder kontrole gehouden. Hoe vlugger het kultu reel centrum is afgewerkt, hoe gro ter de besparing is, legde schepen Saeys uit. En volgens burgcmceter Baert zou de kostprijs van de sport hal lager zijn geweest wanneer men die men eigen middelen had ge bouwd. Ook al kreeg men 6 miljoen subsidies. (HVC)

De Voorpost | 1991 | | pagina 32