Aalst helpt Rwandezen met Cotagirwa-leerlooierij De Los van Erpe-Mere wordt nogmaals verbreed n Rekordaantal deelnemers bij Meerse Vinkeniers Bandido Erpe bracht onderhoudend toneel 4 -17.5.1991 - De Voorpost Als de huidige evolutie op dezelfde manier blijft aanhouden wordt Me re het mekka van de vinkensport. Daar waar de afdelingen in de buurtgemeenten slechts een twin tigtal vinkenliefhebbers in lijn kun nen stellen, komen er bij de Mere- naren enkele tientallen die, als het zo doorgaat, naar een nog veel lan gere straat zullen moeten uitkijken want in de Kleine Steenstraat waren vorige zondag alle plaatsen bezet. Er waren maar liefst 71 deelnemers die in het lokaal van het Patronaat lieten inschrijven. Waaraan dit suk- ses te danken is. blijkt toch geen raadsel. De vinkeniers, die uit talrij ke afdelingen van het gewest ko men, wordt er alleszins sympathiek ontvangen en worden na de zetting op een hapje uitgenodigd. Voor de «dikke prijzen» hoeft men het zeker niet te doen want een eerste prijs Aalst. Lekker eten en terwijl een onwikkelingsprojekt steunen (a) voor de hoogste zangbeurten wordt maar begiftigd met een paar hon derd frank, net genoeg om een pint te betalen en veel te weinig om de verplaatsingskosten af te rekenen. Zoals steeds vond men ook vorige zondag weer de traditionele namen op het voorplan, met uitzondering van R. Van Tittelboom die reeds 's morgens bij zijn eigen vereniging te Erpe gespeeld had en te Mere aan trad met Cédé die slechts goed was voor de promotie. Nochtans was het de eerste rit van het koningschap die met Rapit door W. Janssens ge wonnen werd. Met zijn 841 deuntjes stak hij ver boven alle andere con currenten want Eddy Van M. De Pauw met slechts 638 zang beurten. Daarna volgden P. Gillis met Piet (606), G. De Cock met Jef (578), K. De Pelsmaeker met Chipie (546), Fr. Van Schandevyl met Ce- sar (546), C. De Pelsmaeker met Rosa (542), G. De Cock met Juul (506). A. De Smet met Bingo (450), A. De Ras met Carlo (434). P. Bruyn met Debbie (402), J. Hecke met Jo (394), J. Bossei met Albino (391), W. De Man Stefaan (391), M. De Pauw met (398). In de reeks promotie haalde Toenlandt het met Siba die met liedjes met de trofee ging lopen slechts één liedje meer telde Cédé van R. Van Titelboom. B( van E. Van Den Houtte zong ia 254 keer. Alhoewel de weersomstandighed n nog altijd niet gunstig zijn voor vinkenzettingen. bewijst men Mere reeds sinds de aanvang v het seizoen dat men met een goe werkingen totale inzet alle elemi ten aankan om de ritten te do slagen. Een goede aanpak en voo een goed onthaal van de deelt eror mers vormen de ingrediënten vo degelijke en positieve resultaten oew linge ihet een andel n niii rGe< ijft, i uit ii ver] ifelre ank' eet ie' Vervolg van blz. 1 De partici panten kregen inzicht in de chemi sche processen, namen zelfs initia tieven en zetten een handel op van sandalen, protesen en ortopedisch schoeisel. Machines uit Antwerpen Een Antwerpse zelfstandige leer- verwerker Karei De Belser stelde bij zijn op pensioenstelling, zijn ma- chineperk ter beschikking van Cota- girwa. De Aalsterse schepen van Ontwikkelingssamenwerking P. De Smedt stelde zich daarom in verbin ding met zijn Antwerpse collega Geeraerts. Een toezegging van steun aan de hulpaktie door het Antwerps bestuur is nog niet gege ven. Hierover moet de Antwerpse Adviesraad voor de Derde Wereld nog geraadpleegd worden. Wel is er door schepen Geeraerts bevestigd hulp te bieden bij het zoeken naar een goedkoop transport voor de ter beschikking gestelde machines. De ze worden op het ogenblik in ver schillende technische scholen gere viseerd en ter plaatse is er al een gebouw opgericht om ze er in onder te brengen. Een Aalsterse delegatie bezocht intussen minister A. Geens op die beloofde de nodige adminis tratieve stappen te zetten, nodig voor het vrij maken van overheids subsidies voor het Cotagirwa-pro- jekt. Steunaktie Toch blijft er minimum nog 400.000 fr nodig om het opzet overlevings kansen te bieden. De plaatselijke bevolking krijgt de machines niet als een gift. Jaarlijks moeten zij hun ondernemerschap bewijzen. De ge maakte winsten worden dan afge trokken van een fiktieve gekonsoli- deerde schuld zodat er een echte aanmoediging ontstaat. 'Cotagirwa is een vat met een bo dem, in tegenstelling met zovele ontwikkelingsprojekten. Rwanda is nog te redden. Wanneer men de bevolking andere kansen biedt dan de landbouw, kunnen ze zeker voor zien in hun levensbehoeften', be weert Ward Bauwens. Om verder het nodige bedrijfskapi- teel voor de Rwandese leerlooierij samen te brengen, zijn een aantal akties op touw gezet. Reeds van 15 april af richten deze zich tot de Aal sterse bedrijven, de secundaire Aalst. Overal vindt Ward Bauwens belangloze medewerkers voor bedrijfskapi taal voor zijn Cotagirwa projekt (a) scholen, het verenigingsleven en de adviesraden. Ward wil in de scholen een voordracht met dia's brengen als inleiding van een lessenreeks over ontwikkelingssamenwerking. De bevolkingwordt gevraagd de ak tie te steunen door het kopen van gadgets op de zaterdagmarkten. Le deren etui's worden verkocht aan 100 fr, lijmpotjes en sleutelhangers aan 50 fr. Verenigingen worden aangezocht een aktiviteit op het ge touw te zetten. Wie wil meewerken kan daarvoor terecht op de dienst ontwikkelings samenwerking in de Kapellestraat 15 te Aalst, tel. 053/77.34.23. Giften kunnen gestort worden op rekening 068-2131825-83 van Cotagirwa- Rwanda. Giften vanaf 1000 fr zijn fiscaal aftrekbaar. PH De jeugdige toneelgroep van Dido heeft het nog gewaagd om op late datum van het seizoen nog een to neelwerk op te voeren. Kijkt het echte toneelpubliek reeds naar an dere kulturele aktiviteiten dan heb ben de akteurs van Bandido toch hun eigen kijklustigen en sinds de vorige uitgaven weten ze dat het zeker de moeite loont. Drie keer werd door de groep «De Mandarijntjeskamer» opgevoerd voor een entoesiast publiek waar van het grootste gedeelte tot de Di- do-fans behoort. Ook zij hebben af te rekenen met een akkommodatie die weinig geschikt is om een to neelstuk op te voeren maar reke ning houdend met de beperkte mid delen op het gebied van infrastruk- tuur is het voor de vijfde keer een geslaagde produktie geworden. De scenes werden vlot vertolkt dank zij de soms uitzonderlijke ak teerprestaties van een paar ervaren spelers. Men kan ook wel gewagen van een «gewaagde» onbevangen charme van bepaalde aktrices ter wijl anderzijds de ervaren amateurs het stuk tot zijn recht deden komen. De kombinatie van talent en jeugdi ge overmoed zorgde voor ondt houdende en frisse taferelen wai van er toch een paar waren die mi der «modern» mochten voor h ee' voetlicht gebracht worden. Maar de enen mogen zich al iets meer d; 'm'c de anderen veroorloven als het o ond' «aangebrande» scenes gaat. Of h stuk daarmee aan kwaliteit wir blijft een open vraag. Alles bij elkaar heeft Bandido tot weer eens bewezen dat ze over a teertaleijt beschikken en fijn sement kunnen brengen aan leeftijdgenoten en evenzeer aan ouderen. De toneelopvoering verder een hoogtepunt worden de Didowerking want de inzc moeilijk vergelijkbaar met een dere aktiviteit wegens de uren voorbereiding. Met hun neclopvoeringen bieden hier schicn wel de hoogste kulturele tiviteit van het jaarprogramma, hun eerste lustrum hebben zij be zen dat de jeugdhuiswerking wat anders biedt dan disco en p avonden. oeiei :n te atioi aal v >e K an ii e nua a enoi j kkoi Begin juli 1988 werd in de gemeenteraad een princiepsbeslissing genomen om verbeteringswerken uit te voeren aan de Loskadestraat te Mere. Het heeft een tijdje geduurd om aan deze straatnaamgeving te wennen want vóór de fusie kenden de Merenaren deze weg als Statiestraat. Vandaar dat men nog altijd onwennig over de Loskadestraat staat alhoewel «De Los» van het station Erpe-Mere in ieder geval jarenlang een begrip geweest is. Het werd hoog tijd dat men deze straat onder handen nam, niet zozeer omdat vijftien jaar geleden de onderhandelingen met de NMBS starten maar vooral omdat het wegdek scherp naar één kant begon over te hellen, moeilijk berijdbaar werd door hindernissen als putten, om niet te spreken van de palen die praktisch op het rijvak staan waardoor men op sommige plaatsen nauwelijks met twee wagens elkaar kan kruisen. In 1973 had men met de NMBS al een akkoord om grond te verwerven nadat de «los» sinds jaren niet meer gebruikt werd door het dalend goe derenverkeer per trein. Tien na de onderhandelingen werd pas een ak koord in der minne bereikt om de zaken verder te regelen maar intus sen veranderde er niets want de ge plande verbeteringswerken werden telkens naar een volgend investe ringsplan verschoven. Intussen ver ergerde de toestand en zaten niet alleen de bewoners van deze straat met putten bermen opgezadeld maar ook de weggebruiker bekloeg zich vaak over de schandalige toe stand. Eindelijk zal volgend jaar (1989) hieraan verholpen worden want schepen De Grave van open bare werken wil met de al te lange lijdensweg van deze straat een einde maken. Statie Erpe-Mere Nochtans heeft de vroegere Statie straat en omgeving al een hele brok geschiedenis achter de rug. In de jaren 1870 werd naast deze weg het tracé getrokken voor de spoorweg- lijn Aalst-Burst en in 187 reed hier de eerste trein door de gemeente. Als gevolg hiervan koncentreerde alle bedrijvigheid rond deze plaats want alles wat van verre gewesten kwam per spoor, werd hier gelost en hierbij denken wij vooral aan de duizenden tonnen steenkool die hier van de wagon op de kar en later, op de vrachtwagen overgela den werden. Er was tijdens bepaalde perioden een enorm grote bedrijvigheid want toendertijd nam het laden en lossen veel tijd in beslag omdat alles met mankracht gebeurde. De nering heeft er blijkbaar ook goed bij geva ren want op een zeker ogenblik wer den er om en rond het station een zevental herbergen uitgebaat waar van zelfs twee die over een «weeg» beschikten. Maar ook ruim een eeuw geleden zaten de toenmalige gemeentebestuurders al met pro blemen, zowel om verbeteringswer ken uit te voeren als om de naamge ving vermits de los en de spoorlijn op het grondgebied van twee ver schillende gemeenten lagen. Dit was dan ook de reden waarom de raadsleden samengeroepen werden op 28 maart 1877. In die zitting wa ren zij vergaderd «om te beramen over het verbreden en bestenigen van den Zyde weg naar de statie Erpe-Meire». Ook toen had men menigvuldige klachten moeten in- kasseren wegens de onbruikbaar heid en wellicht terecht want het was een aardeweg die door het zwaar transport nogal diep ingere den was. Daarbij was hij toen voor de gela den karren te smal wat wijst op de noodzakelijkheid van de bestrating. Uit hoofde hiervan formuleerde het Kollege een beslissing die aan de bestendige deputatie gezonden werd: «Gelet op den staat van kos ten door het College van Burge meester en Scepenen opgemaakt voor het verbreeden en besteenigen van gemelden weg op eene lengte van 380 m en 3 m breed, met bordu ren en verkapte sleenen van 0,12 op 0,14 uit de steengroeven van Lessen. Overwegende dat de Sociëteit van den Yzeren Weg, van aan den Beurtweg no 2 der gemeente Mere eenen latteralen weg leidende naar de statie Erpe-Mere ter breedte van twee meters heeft aangekocht maar dat dezen weg zelfs voor de voet gangers onbruikbaar is, overwegen de dat de Statie van den spoorweg in het gescheid van de gemeenten Er pe en Mere is geplaatst tot nut en voordeel van de beide gemeenten; overwegede dat de ingezetenen ge komen op den beurtweg no 2 ge naamd de boschstraat van het punt waar den Yzeren weg gemelden be urtweg doorsnyd eenen zeer lasti- gen en gevaarlijken omweg moeten doen van circa duizend meters om terstatie te komen, aangezien dat er niets zoo betreurenswaardig is van te moeten zien dat de ingezetenen eener gemeente welke door twee yzerenwegen doorsneden word, er slechts van eener aard is op levens gevaar kunnen gebruik van maken, overwegende dat het van de groots te noodzakelijkheid is, dat de inge zetenen bcvryd worden van het groot gevaar dat zy gedurig lyden door het passeren van vier malen den travers der spoorbaan toen zy aan het punt van den weg no 2 aan de statie Erpe-Mere moeten ko men; aangezien dat al die moeyely- heden en gevaren kunnen wegge rukt worden door het verbreeden en besteenigen van den latteralen weg van aan den beurtweg no 2 tot aan de Provinciale baane van Aalst op Audenaerde; overwegende dat de staat van kosten dier werken niet minder zal beloopen dan 8.850 fr., dat de gemeente uit hare gemach tigde buitengewoone voor kalseide- werken en andere gewoone ge meenteinkomsten en deze kosten zal vergelden tot 2.951 fr. heeft goed Erpe-Mere. De Los ligt er nu verwoekerd bij, maar in beter tijden was hier et en al bedrijvigheid (jv) bevonden zich te wenden tot de werd. Reeds in een vroegere zittin Provincialen Raad van Oost-Vlaan- van 6 februari 1990 was dit punt deren, verzoekende eene hulpsom discussie gekomen in verband me van 737 fr. op de gelden der provin- grote onderhoudswerken a< cie, op die van den Staat, daar het kleine wegen en ook toen was er departement van openbare werken een meningsverschil dat nog altij tot een vierde der gchcele som op niet opgelost blijkt te zijn. 2.212 fr. en door het departement Hoe dan ook, de Loskadestraat tf van het inwendige tol 2.950 fr. uit- Mere, de vroegere Stationstraat, zai maakende een derde der bekosti- eindelijk hersteld worden en mcei ging van voorschreven uit te voeren dan één weggebruiker zal zich wei- werken. nig zorgen maken over de maniei Sindsdien is er wel wat veranderd en waarop, om dan nog niet te spreken zijn de prijzen «aangepast». Voor van de bewoners uit de onmiddellij de gunning van de Loskadestraat is ke omgeving, een raming gemaakt van 3,617 mil- Samen met deze straat heeft men joen waarvoor men uiteraard een ook de gunning goedgekeurd voor lening zal aangaan. de herstelling van de Kortcvcld- Toch heeft de SP-fraktie dit agen- straat en hiervoor moet een lening dapunt niet willen goedkeuren om aangegaan worden vooreen bedrag reden dat de gunning al een feit is en van 2,23 miljoen, er niet de nodige inspraak verleend JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 4