Ontwikkeling van •ociaal-ekonomisch leven n arrondissement Aalst febron Aalst viert zijn vijftien jaar zoeken, werken... leven voor men 18 mei '91: Tent Begijnhofplein -14 u.-17 u. Vakantiemarkt Niet zomaar een verzameling kom- merciële reisbureaus. Een waaier van «andere» vakantievormen wordt gepresenteerd: vooral DOE vakanties. Heb je voor dit jaar al een vakantie gepland, dan kan je toch nog even langskomen om kennis te krijgen van boeiende vakantiemogelijkhc- den. Tent Begijnhofplein - 20 u. Begijn-belot Grote kaartavond (belot) met 10.000 fr. geldprijzen. Belotters: waag je kans! 19 mei '91: Begijnhofkerk -15 u. «Weten dat het goed is...» Eucharistievieren: danken om al het goede en gegroeide van de voor bije jaren, bidden tot vernieuwde energie voor de toekomst. Tent Begijnhofplein -16.30 u. Aperitief Kaas- en wijn-maal Een drink op eikaars gezondheid en een etentje als gezellig samenzijn. Graag een seintje als je komt (053/ 77.51.16). Volwassenen .schotel eerste drink 300 fr. Kinderschotel eerste drink 150 fr. Ondertussen is er de driemaal ani matie voor de kinderen: 16.45 u. - 17.30 u. -18.40 u.' Tent Begijnhofplein - 20 u. Hoe kan het anders! Dit feest DANSEN we TEN VOE TEN uit tot... in de vroege uurtjes. Gratis inkom. Guido Debree van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest De Voorpost - 17.5.1991 - 5 IPijlers van gisteren, vensters van morgen: «weten dat het goed is» Nog maar eens kunnen we de naam uitleggen... nog maar eens een brok eschiedenis schrijven, aktiviteiten opsommen en O overrompelen met lata en lijsten gepoogde - gelukte en/of minder gelukte - plannen voorleg en. •pnieuw kunnen we U proberen duidelijk maken dat er een evolutie weest is binnen die 15 jaar geschiedenis, dat we van een «centrum» ivolueerd zijn naar een «open huis»; dat we specifieke jongeren en tugdpastoraal gegroeid zijn naar «een gemeenschap van volwassenen, Kigd én kinderen» waardoor in de uitbouw van de aktiviteiten gezocht en tprobeerd wordt om op ieder terrein en aan iedere leeftijdsgroep ant- tord te geven op gestelde vragen, verwachtingen, noden, gepoogd wordt Ite luisteren naar en te delen in iedere brok pijn of in uitbundige vreugde. rog té dikwijls en té gemakkelijk wordt Jebron of vereenzelvigd met een I sociaal centrum waaralleen maar mensen met hun miserie terecht kunnen I of met een aparte religieuze groep - voor de één niet kerkelijk genoeg, voor I ten ander nog veel te kerk-gebonden, om er zich te kunnen in goed voelen. Dat Jebron met pastoraal, kerk en peloven te maken heeft hebben we ►oit onder stoelen of banken wil- Ilen steken. I Dat Jebron met «kerkwerk» aan de basis te maken heeft, is duidelijk gebleken vanuit het belang die de konkrete mens en die moeilijke bij bel altijd gekregen heeft. Mensen bij mekaar brengen, leren mekaar in de kern te beluisteren en zich uit te spreken is een pastorale *eg van mensen «tot gemeente» te brengen. Mensen laten luisteren naar me- a kaars gelovig zoekwerk en bijbelse kennis en inzicht is een pastorale weg «tot geloven». Mensen met de nodige gevraagde vorming toeristen rond sacramen ten, relatie, natuurgodsdiensten enz- is een pastorale weg tot geloofsinzicht en geloofsover dracht. De Mens, zijn/haar zoeken, «jn/haar leven in gemeenschap vie- rend samenbrengen leidt alleen maar tot een liturgisch samenzijn waarvan je kan leven en in deze jy nabijheid iets van Gods nabijheid kunt ervaren. Veeleer dan daarover uit te wijden houd ik het bij wat één van onze medewerkers als mijmeringen schreef: Flitsen uit vijftien vergangene jaren Weet je nog, die maandagavond 18 januari 1976? Met velen rond de tafel in de Meu- leschettestraat onder inspiratie van Deken De Vos. De verwachtingen waren hooggespannen. Daar wer den de grote verlangens uitgespro ken. Daar werden ook de eerste stappen gezet, de eerste afspraken gemaakt, de eerste engagementen uitgespro ken. Wie zette allemaal zijn schou ders onder het project van een jeugdpastoraal centrum in Aalst? Enkele maanden later, samen in het college van de jezuïeten: gemeen schap vormen, bezinning, konkrete afspraken maken en... er werd een naam geboren, zomaar uit een brainstorming: JEBRON: JEugd najjr de BRON met JEzus als BRON en JE bent geroepen om BRON voor ieder ander te zijn. Maar bij een bron mag je niet blij ven. Aan een bron worden mensen gelaafd om de wereld in te trekken. Toen kwam het Begijnhofhuis vrij. Er werd hard gewerkt om er een bewoonware thuis van te maken, waar een plek was voor ontmoeting, voor stilte en bezinning, voor info en dokumentatie. Weet je nog, die vele momenten van vreugde die we samen hebben mee gemaakt? De weekends waaraan door altijd maar meer mensen werd deelgeno men, omdat ze zo goed en deugd- doendwaren. Een wandeling per twee door de sneeuw tijdens de Kerstvakantie. Aan mekaar vertellen wat je leven draagt cn zin geeft. Een weekend op het ritme van het verhaal van de Wijzen uit het Oos ten. De vreugde ook van samen werken aan toffe liturgische vieringen. On vergetelijke momenten waren het, die vieringen van Kerstmis en Pa sen, met woorden en symbolen die beklijfden. De verstilde vreugde van Witte Donderdagen, die ons in staat stelde doorheen de pijn van de stille tochten op Goede Vrijdag te gaan om dan Pasen uitbundig te vieren. De vreugden van ontmoetingen, el kaar weerzien na de vakantie, sa men op zeewandeling, samen pan nekoeken bakken, samen opnieuw een werkjaar starten. Weet je nog, de dagen van verdriet en pijn om zoveel onvermogen soms, wanneer mensen elkaar niet meer vonden. Het verdriet bij dc dood van tocht genoten, die een eindweegs waren meegegaan, die dichtbij of veraf lief en leed van Jebron hadden gedeeld. Wat kon dat afscheid diepe wonden achterlaten. Maar ook het verdriet om de men sen die afhaakten, omdat ze het te druk hadden met hun beroepsbe zigheden, met de opvoeding van hun kinderen, omdat ze verhuisden. Maar groter nog was het verdriet wanneer mensen het niet meer za gen zitten in de gemeenschap en wegbleven, soms woordeloos en zonder dat de blijvers wisten wat er aan de hand was. Er waren van die momenten dat we ons wat verweesd achtergelaten voelden en dat we el kaar zeiden: toch spijtig dat hij of zij er niet meer bij is. Weet je nog, dc vragen die steeds opnieuw van buitenaf werden ge steld: wat doen jullie, welke zin heeft het, heeft Jebron wel be staansrecht? En altijd opnieuw gedwongen wor den om je bestaan te verantwoor den. En altijd opnieuw gekonfron- teerd worden met onbegrip, met verdachtmakingen, en in het ergste geval met roddels en modder, waar van vooral de voorganger van onze gemeenschap steeds weer het slachtoffer werd. Hoeveel kostbare energie is daarin niet verloren gegaan? We wilden als gemeenschap toch niet losgeslagen leven, maar wel verbonden en in kritische solidari teit met de grotere gemeenschap. Maar spanningen kunnen ook vruchtbaar zijn. Indien de voorbije vijftien jaar volledig konfliktloos waren geweest, het zou een slecht teken zijn. Een teken namelijk van nietszeggende halfslachtigheid. Daarbij komt dat spanningen aan het denken zetten. Je wordt ter ver antwoording geroepen. Weet je nog, die vele vormings avonden, die onze horizonten opentrokken, die ons leerden ver der te kijken dan de eigen neus lang was. Soms was er de grote massa, die afkwam op 'grote' namen uit de wereld van de kuituur en de kerk. Vaak was er een kleine greop geïn teresseerden, waardoor diepgaan de gespreken mogelijk werden. Steeds waren er mensen zekend naar inspiratie voor hun leven die met vreugde ingingen op het aan bod van Jebron. En dan was er ook nog Info-Jebron. ons geliefd tijdschrift. Elf maal per jaar werd het in de steigers gezet. De betrokkenheid van de lezers groeide, wanneer ook op hun erva ring een beroep werd gedaan. Grote verwachtingen, vreugde, ver driet, spanningen en konflikten, le ren en... «weet je nog»... daarmee stappen we ons vijftiende werkjaar straks uit, reeds op zoek naar wat in het zestiende kan. Toch houden we even halt met een «feestgebeuren» dat we zo opgevat hebben dat vermoedelijk iedereen er wat kan in vinden. 17 mei 1991: Tent Begijnofplein - 20 u. Wie Gentse feesten zegt, zegt Chris Hageland Hij komt voor het eerst in Aalst. Hij zingt country en western, folk, eigen songs van eigen streek. Niet te missen, vooral niet door de jeugd en wie zich jong voelt! Ingangsprijs 100 fr. Als voorprogramma «The Influen ce» een kersverse groep van eigen bodem. Jong talent met toekomst! een verdienstelijke geschiedenis van 150 jaar wil de Kamer van Koop- indel en Nijverheid van Aalst en Gewest, de uitdaging aangaan, zich op moderne leest te schoeien. Dit betekent volgens de dynamische voorzit- r Georges Dons, dat de rol en de opdracht van de Kamer nog steeds geldig ijft, maar dat het operationele kader dient aangepast. Deze wens werd :uit in het jaarverslag van de Kamer, dat werd voorgesteld op de statutai- vergadering van 6 mei 11. Tijdens het verdere samenzijn werd een felrede gehouden door dhr. Alfons Verplaetse, Gouverneur Nationale ank van België, die op een bijzonder bevattelijke wijze de toekomstpers- ectieven van de Belgische ekonomie toelichtte en op heel wat vragen ieromtrent een duidelijk antwoord naar voor bracht. oewel de groei van de onderne- ingen uit de streek trager verliep het voorbije jaar, wordt 1990 toch iet algemeen slecht bestempeld, et beloven voor hen dus opnieuw oeiende, misschien turbulente ja- :n te worden, niet alleen op inter- ationaal terrein,' maar ook op lo- aal vlak. )e Kamer vatte het voorbije jaar an in ee nieuwe omgeving. Op 19 luari '90 werd immers de intrek iajenomcn in de ruime en voorname kkomodatie van het Aalsterse Ka- leel Terlinden aan de Square J. j iccrinckx. Deze vestiging wist zich jj imiddels te profileren als een echt 0 ondernemershuis". De dienstver lening werd verruimd en geprofes sionaliseerd. Er werd een open gesprek aangevat met de verantwoordelijken van de Dendermondse Kamer. Beide ver enigingen maken immers sinds en kele jaren een opmerkelijke "revi val" mee. De vrijwel natuurlijke af finiteit tussen beide regio's, nodi gen dan ook onvermijdelijk uit om de mogelijkheden van een krach tenbundeling na te gaan. Bevolkingsevolutie Uit de studie in het jaarverslag van de Kamer, van het bevolkingscijfer, blijkt dat enkel Geraardsbergen en Herzele hun bevolkingsaantal op lalst De Kamer voor Koophandel nam in januari zijn intrek in het Aalsterse J lasteel Terlinden dat zich inmiddels wist te profderen als een echt ondernemershuis peil wisten te houden. Aalst, Haal- tert, Lede en vooral St.Lievens- Houtem, zagen het aantal inwoners verminderen. 2/3 van het arrondis sementeel verlies aan bewoners, wordt door Aalst geboekt met 201 inwoners minder op 1 januari '90. De dalings-trend is echter opval lend minder sterk dan tijdens de voorgaande jaren. Met zijn 258.214 inwoners telt Aalst op 1 januari '90 er 384 minder dan in 1989. Tewerkstelling Het jaarverslag 1989 van de Rijks dienst voor Sociale Zekerheid (RSZ) bevat de meest recente stati stische gegevens betreffende de "in richtingen" met werknemers onder worpen aan de sociale verzeke ringsplicht. Uit de gegevens blijkt duidelijk dat in het arrondissement Aalst het aantal ingeschreven werk nemers tijdens het jongste jaar steeg met 1018 1,81%) terwijl in Vlaan deren het aantal werknemers tij dens dezelfde periode toenam met 3,57 en in het gehele land met 2,64%. Vooral de horecadienstver- lenings- en verhuurbedrijven zagen hun personeelsbestand aanzienlijk groeien. Vandaag werken in de regio Aalst, zes mensen op de tien in de tertiare en quartaire sektor (60%), terwijl de industriële sektor Aalst goed zijn voor één derde van de tewerkstel ling. Opmerkelijk is wel dat de te werkstelling in de overheidssektor en het onderwijs in het arrondisse ment Aalst 3% hoger ligt dan in Vlaanderen. De streek haalt hier mee het nationale gemiddelde. De evolutiecijfers van de tewerk stelling in arr. Aalst geven voor '89- '90 aan: 57.259 personen, waaron der 34.139 in de tertiaire sektor, 3.695 in de bouw, 19.266 in de indu strie en 159 in de landbouw. Werkloosheid In 1990 daalde de werkloosheid in het arrondissement Aalst met 363 eenheden of 4,5%. Die vermindc- Aalst. Op de vooravond van de viering van het 150 jarig bestaan hield de Kamer voor Koophandel en Nijverheid Aalst en Gewest haar jaarlijkse statutaire algemene vergadering (a) "Het is ongeoorloofd dat er geen industrieterreinen meer voor han den zijn, daar waar de vraag het grootst is. Hier denken wij vooral aan Erpe-Mere. Wij zijn niet ge diend met een politiek spelletje waarbij naar plannen voor Hekel- gem verwezen worden," betoogde voorzitter G. Dons. Hij is verder voorstander van de vestiging van KMO-zones langs de Aalsterse Sie- segemlaan en hiermee samengaan de de voltooiing van de Aalsterse ring. "Wij zullen doorgaan!" wou voor zitter Dons nog als boodschap mee geven, en zei eveneens de hand te willen reiken aan Oudenaarde en Ronse. De Aalsterse Kamer van Koophan del en Nijverheid telde eind vorig jaar 315 leden. Het ledenaantal is tijdens de laatste drie jaar met 65% gestegen. Naar voorbeeld van Bu sinessclub Bever (bedrijven van Erembodegem) werden in 1990 nog drie gelijkaardige initiatieven geno men. Wijngaardveld - Lion D'Or- Hofstade-Gijzegem. Deze van Ni- nove en Erpe-Mere, hebben tot doel de belangen van ondernemin gen, binnen de omschrijvingvan een industriezone, beter te behartigen. P.M. ring is minder sterk uitgesproken dan in 1989. In vergelijking met andere Vlaamse subregio's situeert Aalst zich nog steeds boven het gemiddelde Vlaamse werkloosheidspercentage. Alleen de arrondissementen Turn hout, Oostende en Hasselt-Tonge ren hebben hogere werkloosheids percentages. Einde 1990 telde de VDAB in het arr. Aalst nog 7.628 uitkeringsgerechtigde volledig werklozen, waaronder 4.927 vrou wen of 65%. In St.-Lievens-Houtem nam het werkloosheidscijfer het meest opvallend af. Vorig jaar werden er in het arr. Aalst 38 faillissementen genoteerd wat 7 meer betekent dan het jaar voordien. Uitbreiding van de industrieterrei nen In zijn slotbeschouwingen pleitte voorzitter G. Dons voor dc uitbrei ding van de industrieterreinen in het Aalsterse en voor het doortrek ken van de Aalsterse ring, de reali satie van de noord-zuidverbinding tussen Geraardsbergen, Ninove, Aalst, Dcndermondc cn Antwer pen en voor een verkeersas die van Aalst zou lopen over Dendermon- de, Mechelen en Leuven. De reali satie van deze expressweg, moet de verkeersdrukte op de E40 kunnen Aalst. De grote binnenplaats van het gebouw van de Stedelijke Akademie voor reduceren. Beeldende Kunst aan de Nieuwbeekstraat wordt binnenkort de inplantings plaats voor een nieuw modern kompleks (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5