Reis van Aalstenaars naar Koerdistan was niet tevergeefs 2-31.5.1991 - De Voorpost over Begin deze maand vertrok initiatiefnemer van de Aalsterse Koerdenaktie, Hubert Vinck, samen met vier reisgenoten, naar de Koerdische vluchtelingenkampen in de grensstreek tussen Turkije en Irak. Zij wilden er namelijk zeker van zijn dat het hulpkonvooi op de juiste bestemming arriveerde en de goederen in de handen van de meest noodlijdenden terecht kwamen. Na wat bekomen te zijn van hun harde tocht en verblijf, vertelden zij hun wedervaren en bevindingen. Nog duidelijk zwaar onder de indruk, weten Hubert Vinck, Hubert Van der Perre, Jan Caudron, Sophie Grandprez en Saho Saleh, nog steeds geen antwoord te vinden op de vraag hoe het mogelijk is dat mensen andere mensen zoveel leed aandoen. Tegelijkertijd uiten zij ook hun woede, niet alleen tegen het Iraakse regime, maar in het bijzonder tegen het Turkse beleid. Niettegenstaande alle reisgezellen vóór de gedurfde tocht mekaar niet kenden en de groep bijzonder heterogeen samengesteld was, verliep de reis in een opperbeste verstandhouding. Met zijn organisatietalent en over redingskracht wist hij heel wat vrij willigers te motiveren met de be doeling een vrachtwagen te vullen met kleren, dekens, eetwaren en ge neesmiddelen en naar Koerdistan, aan de grens van Turkije en Irak, te sturen. Die aktie werd zo'n groot sukses dat er in de Aalsterse Kei- zershallen zoveel hulpgoederen werden verzameld, getrieerd en verpakt, om niet één maar vijf ka- mions te vullen. Het Aalsterse stadsbestuur met de brandweer, heel wat organisaties en privé- personen verleenden hiervoor be langloos hun medewerking. Gelukkig beloofde minister André Geens medefinanciering van de ho ge transportkosten en zorgde Veer- le Wijfels, zijn kabinetsmedewerk ster, voor logistieke steun. Ook het Koerdisch Instituut van Brussel werkte mee en bezorgde een gids die ook als tolk zou dienen tijdens de reis naar Koerdistan, de vracht wagens achterna. Doordat de hulp goederen van zulkdanige hoge kwa liteit waren, hadden de organisato ren van de hulpaktie zich namelijk voorgenomen om mee te reizen, om te kontrolercn of datgene wat inge zameld was, terecht kwam bij diege nen waarvoor het bedoeld was. Tocht van 9.000 km. in jeep Maandagmorgen, 29 april II., ver trokken vier Turkse vrachtwagens met hun Aalsterse lading vanop de parking van de Keizcrshallen, rich- Aalst. Nog duidelijk onder de indruk vertelt Hubert Vinck zijn ervaringen beleefd op zijn reus naar de Turks- Iraakse grens (a) Hulporganisatie Na de suksesrijkc Infobo-beurs, die Aalsterse topdagen betekende tij dens het paasweekend, werd aanne mer Hubert Vinck, organisator van de bouwbeurs, aangegrepen door het kontrast tussen de schokkende beelden van de Koerdische vluchte lingenkampen en de «feestelijke rijkdom» hier bij ons. Als kranige zestiger die van aanpakken weet, besloot hij dan ook spontaan een inzamelaktie op te zetten en lan ceerde een oproep tot medewer king. .rfv v - Fotograferen moet klandestien gebeuren want het is verboden door de Turh overheid na een tocht van reeds 1.200 km., nabij Ljubljana overnachting von den in een «Fremdenzimmcr». Jan Caudron vertelt «Toen we 's anderendaags vroeg het erf afreden, kwam de waardin ons rennend uitwuiven, dachten we. Bij nader toezicht wreef ze opgewon den duim over wijsvinger. Waren wij toen al zo onthecht dat we verga ten te betalen Entschuldigung Aan het prachtige landschap kon je niet zien dat Joegoslavië politiek op barsten staat omwille van etnische problemen. Volkeren die zelfbe wust zichzelf willen besturen, ne zoals de Koerden en de Vlamiï gen». De tweede dagwerd er overnacht» de buurt van Sofia, de hoofdstal van Bulgarije. «Een stad zondfl veel allure en 's nachts onveilig Voor 20 DM wil de bewaker van ora schamel hotel wel op de jeep let ten», verklaart Hubert Van der Per- re. Het viertal belandt op 3 mei io Istanbul waar ze door de Belgische Dankbaarheid en vreugde te over bij het ontvangen van hulp en begrip Uitgedroogde kinderen hebben opnieuw levenskans, dank zij geneesmiddelen, voeding en kleding ting Turks-Iraakse grens. Vier da gen later vertrok de vijfde, volgela den vrachtwagen. Hubert Vinck had inmiddels reeds Hubert Van der Perre, een 43-jarige ekonoom uit Meerbeke, bereid ge vonden om hem naar Turkije te ver gezellen, terwijl volksvertegen woordiger Jan Caudron zich bij het begeleidingsteam aansloot. Een jeep Toyota Landcruiser werd dan ook in gereedheid gebracht voor de zware tocht van 9.000 km. Om kwart vóór zes, in de vroege morgen van één mei, vertrok het trio met de jeep die volgestouwd was met kleren, eetwaren, medika- menten en twee koffers speelgoed, bovenop het bagagerek. Na een goed uur rijden werd er gestopt te Luik, waar Sophie Grandprez op stapte, een jonge en dynamische ak- tiviste van «Enfants Tiers Monde». Het viertal zette dan koers over Duitsland en Oostenrijk, richting Joegoslavië, waar zij 's avonds laat, In hun radeloosheid geven

De Voorpost | 1991 | | pagina 2