De Voorpost - 31.5.1991 - 3 Hubert Van der Perre wordt door de kinderen bestormd, krijggrage handjes zijn vlug gevuld Hubert Vtnck en Jan Caudron diep onder de indruk van de afgrijselijke ellende zonderlijk mooi, maar de ellende van die mensen steekt er schril te gen af en zeker wanneer men weet dat hetgene daar gebeurt, de ene mens de andere aandoet. Irak voert een fout regime door de Koerden in de miserie te storten, maar het Turkse regime dat zelf niet wil hel pen en zelfs goede hulpverlening uiterst moeilijk maakt, is even ver achtelijk als diegenen die aan de oorsprong liggen van dit lijden. Het wordt tijd dat kenbaar gemaakt wordt dat zoiets bestaat en kan be staan. De Turken zijn het toetreden tot de Europese Gemeenschap niet waard verklaarde Hubert Vinck geëmotioneerd. «Ons besluit is dat Turkije die hate lijke politiestaat is gebleven die geen ruimte laat voor belangrijke minderheden. Zolang de Turkse overheid geen zelfbestuur geeft aan de 12 miljoen Koerden binnen hun grenzen, zolang ze politieke ge vangenen vasthouden en ballingen wegsturen, zolang ze geen echte de- mokratie installeren, blijft het leven er onhoudbaar voor vrije mensen», sloot Jan Caudron er zich bij aan. Voor alle vrijwilligers die aan de Aalsterse inzamelaktie voor de Koerdische vluchtelingen mee werkten en geïnteresseerden, wordt op maandag 3 juni in de parochie zaal, Immerzeel, Aalst, een infor matieavond met dia's en videobeel den over de tocht naar de vluchte lingenkampen georganiseerd. P.H. Aalst. Hubert Van der Perre (uiterst rechts) in gezelschap van familie en vrienden vat op zijn beurt het bewogen reisverhaal samen (a) Kleding en voedsel geven een eerste elementaire bescherming en verhogen de overlevingskans [onsul-generaal hartelijk worden ontvangen en op restaurant uitge nodigd. «Voor het eerst warm eten in drie dagen, dat kan smaken», ver jaarde Hubert Vinck. In Istanbul er gewacht worden op het kon vooi vrachtwagens en de gids, be loofd door het Koerdisch Instituut te Brussel, die vanuit België niet mee was kunnen afreizen omdat hij niet meteen de nodige visa in han- len gekregen had. Er werd dan ook dag nadien druk getelefoneerd iar het kabinet van de minister van itwikkelingssamenwerking. Er :rd vernomen dat de vrachtwa- :ns een route over Roemenië had- in genomen en ingescheept waren or de overzet van Constantsa ioemenië) naar Istanbul. Voor -ee van de vier vrachtwagens was geen plaats op de ferry. Er werd dan ook besloten van de twee vrachtwagens met voedsel en ge neesmiddelen het eerst te laten ver trekken, terwijl de twee andere een paar dagen op inscheping zouden vachten. De medewerker van het onsulaat in Istanbul, de h. Faruk, loofde zich uit om de hulpgroep bij staan via doeane- en andere tempelzettende kontrolediensten. haho Saleh, de Iraakse Koerd die Eeds zeven jaar in Vlaanderen boont en als gids zou fungeren, ver- I voegt het gezelschap dat nu uit vijf jft personen bestaat. Het wordt wat I mg in de jeep maar om de twee uur ij vordt er van plaats en bestuurder r gewisseld. Na twee dagen telefone ren en wachten wordt er besloten :h verder te reizen zonder de rachtwagens, gezien te hebben, /anneer zij op 6 mei 's avonds in .nkara aankomen en een kort be- iek brengen aan de ambassadeur pn Turkije, vernamen ze dat de ver- iheepte vrachtwagens al uit Istan- I richting Ankara vertrokken wa- ian volgden twee lange dagen rij- n door Turkije, van het noord- isten naar het zuidoosten, tot in t grensstadje Silopi. De Koerdi- :hc burgemeester van het iets ho- :r gelegen Sirnak ontvangt het Igischc groepje goed en bezorgt in een dienstwagen met chauffeur :n een politieofficier die hen door [de talloze kontroleposten zal lood sen, op de weg naar het eerste /uchtclingenkamp in Silopi. «Silo- fpi-vluchtclingcnkamp is een vroe gere transitplaats voor bedevaar- Iers naar Mekka», verklaart Hubert inck. «Met prikkeldraadversper ring is een groot terrein omsloten waarop nog een paar loodsen staan, rest van een legerkamp. Een deerniswekkende aanblik, zo'n !20.(KX) ontheemden zitten er bijeen- idrcven in 'tenten', gemaakt van [enkele stokken, een stuk plastiek, een stuk deken en textielafval. Op- icengestapeld op een vuilhoop van 'verpakkingsmateriaal en eigen af val zitten mensen te wachten op wat komen of niet komen zou, in hun radeloosheid de indruk gevend van berusting en gelatenheid. Langs on ze tolk hebben wij met enkele men sen gepraat. Ze wachten nog steeds op berichten vanuit de opstandbe weging in Irak die hun aangeven dat ze kunnen terugkeren. IJdele hoop uiteraard. Sophie, onze Waalse reisgenote, koesterde een doodzie ke baby in haar armen en barst in tranen uit. Ik zet een koffer met speelgoed neer, open hem om hem uit te delen maar wordt werkelijk door de kinderen bestormd. Wan neer ik mij recht zet is de koffer al leeg en zwermen ze weg», vertelt Hubert Vinck verder, nog steeds duidelijk diep onder de indruk. «Hoe kan een politiek regime zo veel ellende veroorzaken, terwijl een ander regime zelfs enige hulp Weigert?» Drie dagen en nachten is een groep te gast bij een hartelijke Koerdenfa milie in Sirnak. «De typisch-Koer- dische kost smaakt lekker en uit de gesprekken leren wij hoe hard deze nationalisten moeten vechten voor het behouden van eigenheid en taal. Wie geen foto van Ataturk op de ereplaats hangt, krijgt zware moei lijkheden», getuigt Jan Caudron. In de twee daaropvolgende dagen trekken zij naar het vluchtelingen kamp van Baskoy bij Silopi, naar het kamp Blue in Isikveren, Yekmal en zelfs naar het door de Amerikanen opgezette kamp Zakhü in Irak. «We vertrekken met de jeep en poli tiewagen de bergen in naar het kamp Blue waar de verdrevenen uit Irak met zo'n 12.000 in schamele tenten leven op onherbergzame hellingen, in mensonwaardige om standigheden. De verpestende geur van uitwerpselen is niet te harden. Bij het uitdelen van eetwaren en koeken worden we door de kinde ren met hun schelle stemmetjes bij na onder de voet gelopen. De ap pels, die ik in vier snijd, worden mij uit de handen gerukt. Amerikaanse, Engelse en Duitse helikopters ra zen boven het kamp. Een Frans arts-vrijwilliger is uitzinnig tevre den met de geneesmiddelen en ver banden die wij hem geven. Hij laat ons het veldhospitaal zien waar uit gedroogde kinderen voor hun leven vechten. De Duitse medische ploeg is het best uitgerust met RX en la boratorium. In het kamp Yekmal wordt het aantal vluchtelingen op 50.000 geschat. Bij het bezoek ervan worden we door de Turkse jandar- ma een negental keer naar onze paspoorten gevraagd. De politie die de burgemeester van Sirnak ons ter beschikking stelde, legt het handig aan boord en mits verwijzing naar de 'Belgica parlementar' (Jan Cau dron) gaan de slagbomen toch tel kens weer open. Dwars door het kamp loopt 'een riviertje waar alle afval wordt ingekiept, dat de grens vormt tussen Turkije en Irak. Een nieuwe voorraad voedsel en fopspe nen wordt door ons uitgedeeld. Vreugde alom. Door de Turken wordt maar zeer sporadisch brood uitgedeeld en dan gebeurt dit met een kamion zoals een hoop bakste nen wordt afgekiept. Voor water rijdt men gewoon met een traktor die een platte wagen met tank gela den het kamp binnentrekt, zet de kraan open en laat het water weglo pen. De vluchtelingen moeten maar zien dat ze vlug genoeg zijn om het in 'iets' op te vangen. Sanitaire en hygiënische situatie is in alle kam pen beneden alle menselijke waar digheid. Tot onze verbazing en in weerwil van wat in de (sensatie)pers verschijnt, zijn nergens epidemieën van cholera of tyfus te melden, wel individuele gevallen van diarree. Onze Vlaamse medikamenten zoals Imodium, deden er wonderen.» In het kamp Yekmal zagen ze ein delijk hoe de lading van de eerste vrachtwagens uit België verdeeld werd. «Eindelijk hadden we dus ze kerheid dat onze vrijwilligers op het thuisfront zinvol werk hadden gele verd en dat de goederen in de juiste handen kwamen», zegt Jan Cau dron. De burgemeester van Sirnak heeft intussen maatregelen getrof fen om het snel overladen van de Aalsterse goederen op kleinere vrachtwagens die rapper de vluch telingenkampen kunnen bereiken, mogelijk te maken. «De lijn van kontrasten die mij in het begin van de organisatie van de hulpaktie beroerd hebben, kan ik doortrekken. De natuur waar die vluchtelingen ginder zitten is uit- Onderweg zijn de Aalsterse reizigers aangewezen op hulp van de plaatselijke bevolking

De Voorpost | 1991 | | pagina 3