ngebruikneming van de nieuwe E40-brug over de Dender vroeger dan voorzien Omgeving heeft bezwaar tegen de uitbreidingsplannen van Maïski-Meldert Ingrijpende veranderingen aan igewestwegen op komst Verkeer in Aalst wordt bemoeilijkt door werken 'wee maanden vroeger dan voorzien kon Johan Sauwens, Gemeenschaps- jinister van Openbare Werken en Verkeer, de nieuwe E40 - snelwegbrug 4 over de Dender, op 22 mei II., plechtig in gebruik nemen. Uit overwegin- en van verkeersveiligheid werd het verkeer in de rijrichting Brussel-Oos- as :nde, waarvoor de nieuwe Denderbrug reeds in de voormiddag was n pengesteld, niet opgehouden. De plechtigheid speelde zich dan ook af op ,t 'jj et resterende rijvak van de noodbrug, die voor de uitvoering van de n(j. erken was aangelegd. Hficiële plechtigheid van en naar de kust. :rzc )e officiële ingebruikneming van De mogelijkheden ervan zijn zeer 'rai t nieuwe brug 34 van de autosnel- uitgebreid. De kombinatie van tekst tu eg Brussel-Oostende over de en beeld dringt sneller door en 1 lender, gebeurde niet met een tra- spitst meer de aandacht dan andere :htf litioneel lintjes knippen. Op het signaleringsvormen. Een aangepas- 'raJ iet meer ingebruik zijnde rijvak op te verlichting zorgt voor een perfek- e noodbrug, was een nieuw, reu- te leesbaarheid bij nacht en bij e-groot, mobiel signaleringsbord slechte weersomstandigheden. Op eplaatst. Met een druk op het voorhand geprogrammeerde bood- P.loetsenbord van de computer ver- schappen kunnen onmiddellijk nderde Minister Sauwens het worden vervangen door ter plaatse •eld van de kromming van de pij- gekreëerde teksten en beelden, n die de wegomleiding via de De minister verklaarde, te hopen Dodbrug aangaven in 3 rechte lij- dat, in overleg met de Rijkswacht, :n, waarna het embleem van de dit bord nog dikwijls kan gebruikt laamse Gemeenschapsregering worden, in het belang van de ver- irscheen. Dit bord werd vorig jaar keersveiligheid. Het is daarom ook :eds op proef gebruikt om de weg- zijn bedoeling, om voor elke provin- ibruikers aan te sporen meer ge- cie een dergelijk elektronisch signa- ik te maken van de wisselwegen leringsbord aan te kopen. Vervanging van de brug 34 over de gonnen worden. Vorige maand was Dender reeds het rijvak Oostende-Brussel Bij de aanleg van de autosnelweg voor het verkeer opengesteld en de Brussel-Oostende werden in de pe- helft van de noodbrug reeds wegge - riode 1950-1955, verscheidene nomen worden. Binnen drie maan- bruggen gebouwd in het vak tussen den za' er 8een sPoor meer te be- Brussel en Gent. Voor de overbrug- kennen vallen van de noodbrug. ging van de Dender in Erembode- De nieuwe brug gem werd een kunstwerk in spanbe- f JL.De nieuwe brug is opgevat als ton ontworpen met drie overspan- fe ningen. Deze brug vertoonde spoe dig vele gebreken, waarvoor jaar lijks aanzienlijke onderhoudswer ken nodig waren. Vooral daarom, rechte brug met 3 overspanningen en heeft een totale lengte van 82,46 m. De bovenbouw bestaat uit geprefabriceerde balken in spanbe- 1 j ton waarop een plaat in gewapend ir ook omdat het inde bedoeling r-, beton draagt. De totale breedte be- ligt.ditvakvan de autosnelweg inde CB -r. draagt 42,3 m. Als toplaag voor de toekomst te verbreden tot 2x4 rij- 5 v 6 stroken, werd de opdracht gegeven de oude brug te laten afbreken en vervangen door een nieuwe brug, op deze verbreding voorzien, met middenberm en twee pechstroken. In de ontwerpfaze werd vooral aan dacht besteed aan de maatregelen die moesten getroffen worden voor een vlotte verkeersafwikkeling tij dens de werken. Omdat het hier ging over werken aan een belangrij ke en uiterst drukke verkeersader, werd geopteerd voor een lokale, tij delijke wegomlegging aan de noordzijde van de oude brug, met behoud van het aantal rijstroken en met aansluitende bochten die een verkeerssnelheid van 80 km/uur toelieten. Deze oplossing bleek de goede te zijn, want niet alleen de verkeershinder maar vooral het aantal ongevallen bleef beperkt. De werken werden aanbesteed op 17 november 1988. Er waren 9 in schrijvingen waarvan de gunstigste kwam van de nv C.E.I. uit Zaven- tcm, voor het bedrag van 227.884.307 fr. De aanvangsdatum van de werken werd vastgesteld op 17 april 1989 met een totale uitvoe ringstermijn van 30 kalender maanden. Twee maanden vroeger nieuwe wegverharding, zowel op als in de omgeving van de brug, werd gekozen voor een drainerend KWS-mengsel. Hierdoor wordt in Aalst. Met een druk op de knop wijzigde minister Sauwens op een mobiel het bijzonder het hinderlijke effect verkeersbord de kromming van de pijlen die wegomleiding via de noodbrug aangaven, in kaarsrechte pijlen maarookmetoogvoordeverkeers- _^^&SÊÊjÊÊtÊj^k veiligheid en voor de prangende problematiek van de zwakke wegge bruikers. Het zijn niet alleen grote, snelle wegen die we nodig hebben, maar veilige wegen" aldus burgemeester De Maght. x „-Hl Er werd vastgesteld dat, hoe dan -mm v- °°k, de meeste automobilisten tMHSrWiïï dringend aan een ingrijpende men- - JT im fifjÉ taliteitswijziging toe zijn. Voor de JPI" *;'_U -4 li Wl Vlaamse autowegen werd tijdens de periode '89-'90 een verkeersstijging vastgesteld van 3,3%. PW""5" 3» Om die stijgende mobiliteit effici- te begeleiden wordt volgens |B^B - burgemeester De Maght o.a. ge- dacht aan de verbetering en promo- 'MIJm tie van het openbaar vervoer, van de fietsakkommodaties en van de bin- Aalst. Het nieuwe reuzegrole, mobiele, eleclronisch bediende verkeersbord wus "enva^; Als verwezenlijkingen in eveneens een primeur op de ingebruikname van de nieuwe snelwegbrug *""u' die richting werden aangestipt: in richtinggedeelte zone-30, verkeers drempels en verkeersvertragers op verschillende plaatsen, voet- en fietspaden die werden aangepast en Ualst. Na de officiële opening van de Denderbrug nog even nakaarten op de eptie in de Keizershallen (a) Opnieuw zal het verkeer in Aalst, de eerstkomende dagen bemoeilijkt worden door wegenwerken. - Op zaterdag 1 juni wordt vanaf 14 uur op het rond punt Haring de bovenste asfaltlaag afgefreesd. - Op maandag'3, dinsdag 4 en woensdag 5 juli wordt de asfaltlaag aangebracht op het heraangelegde deel van de Kapucijnen- en Leo De Bethunelaan. Het verkeer uit de richting Nieuwerkerken kan hierdoor het kruispunt van de Kapucijnenlaan met de St.-Jobstraat niet oprijden. De wegomlegging gebeurt via de Siesegemlaan en de Gentse Steenweg. I- Op donderdag 6 juni wordt vanaf 21 uur, als de weersomstandighe den gunstig zijn, de asfaltlaag op het rond punt Haring aangebracht. De werken nemen de hele nacht in beslag. Er wordt geen verkeer toegelaten. De automobilisten zijn aangewezen op de Grote Ring rond Aalst, de Siesegemlaan en de zijwegen van de snelweg. PH van opspattend water vermeden. en 61,5 ton voorspanstaai. Samen met de bouw van de brug werd lokaal een oeverversteviging Het moordend verkeer dan oorspronkelijk voorzien, is de van de Dender verwezenlijkt, be- In haar openingstoespraak werd de aandacht die geschonken werd nieuwe brug reeds in gebruik. staande uit metalen damplanken door burgemeester Annie De aan de parkeerproblematiek. De noodbrug was klaar in december met een betonnen kerf. In de brug Maght de aandacht gevestigd op de Het werk is zeker niet af. De drang '89 terwijl in het voorjaar'90 met de werden 5.533 m3 beton verwerkt, konfrontatie tijdens het voorbije naar meer verkeersveiligheid mani- sloping van de oude brug kon be- 450 ton staal voor gewapend beton weekend van Pinksteren met wat in festeert zich ook in onze begroting zware krantekoppen geblokletterd '91, waar hiervoor andermaal een werd als "het moordend verkeer": krediet van 5 miljoen fr. is opgeno- 26 doden op onze wegen was de tra- men. Welke projekten met dat geld gische balans van dit verlengd lente- zullen gerealiseerd worden is nog "De wegeninfrastruktuur moet ver- Aalst. Tussendoor verscheen op het electronische verkeersbord een Vlaamse beterd worden, niet alleen voor het Leeuw in geel en zwart, embleem van de Vlaamse Gemeenschapsregering komfort van de automobilisten, In de Brugse Halletoren vinden eerlang drie belangrijke tentoonstellingen plaats. De eerste van 12 juni tol 22 september met als tema 'Dali Beeldhouwer, Dali Illustrator'. De tweede toont gravures en originele affiches van Marc Chagall en heeft plaats van 13 juli tot 3 september in de Garemijnzaal. De derde tentoonstelling heeft als tema 'Kuifje, Tintin... en de anderenen loopt van I augustus tot 11 september in de Rodenbachzaal. [Tijdens de receptie ter gelegenheid van de plechtige opening van de snelwegbrug over de Dender, wist Gemeenschapsminister Johan Sauwens, II heel wat te vertellen over een aantal wegenwerken die nog dit jaar aanbe- j sleed worden. Hij deelde verder een aantal vooruitzichten en intensies mee van het jj kabinet van Verkeer en Openbare Werken, voor de eerstkomende drie ■Jaar. De werken voor de omgeving van Aalst zetten we even op een rijtje: 1. Nog aan te besteden in 1991 it E40-A10: geluidswerende scher men te Nieuwerkerken (Aalst) in de omgeving Kwade Steenstraat en Hazelaarstraat. N442: Erpe-Wichelen: aanleggen van afzonderlijke fietspaden te Erpe en te Lede. - N9: wijziging van de wegindeling (twee in plaats van drie vakken) tussen het kruispunt met de R41 (Siezegemlaan, Boudewijnlaan) te Aalst en het kruispunt "Vijf huizen" te Erpe-Mere (Gentse steenweg) - aanvang 17 mei. - N45-N46 - Churchillsteenweg te Erembodegem (stad Aalst): om vorming van het kruispunt tot "Rondpunt". - N9: beplantingen op de nieuwe middenberm van de Capucienen- laan en de Leo de Bethunelaan te Aalst (voltooid nv. '91). - N41: grondwerken in de zuidelij- ke ring om Dendermonde ter hoogte van de ontworpen brug over de Dender te Denderbelle. 2. Te voorzien op het programma 1992. - Bouw van een tunnel onder de Gentsesteenweg (N8) in het tra ject van de R41 te Aalst (ter hoogte Kruispunt met Boudewijn en Siesegemlaan). - R41: herinrichting van de omge ving H. Hartkerk te Aalst (reduc tie tot 2 x één rijstrook). - N405: aanleg van fietspaden te Aalst en te Denderleeuw. - N41: bouw van een brug over de Dender te Denderbelle. - Aanleg volgende faze in fietspad "Leirekensroute" te Aalst (vak tussen N411 te Aalst en voorma lig station te Moorsel). - N411: modernisering omgeving waterkasteel te Moorsel. - A10-E40: geluidswerende scher men te Erpe-Mere. 3. Volgende programma's. - N41: omlegging van Gijzegem. - N411: modernisering doortocht van Baardegem. - A10-E40: geluidswerende scher men te Erembodegem. - N41: aanleg zuidelijke rondweg om Dendermonde (vak tussen N406 te Oudegem en N47 te Leb- beke). - A10-E40: geluidswerende scher men te Erpe-Mere. - N411: modernisering vak Moor- sel-Oordegem-Meldert-Baarde- gem. De nv Maïski exploiteert een industriële pluimveeslachterij aan de Molen straat te Meldert. Er bestaan plannen om deze installaties uit te breiden. Hiertegen dienden de omwonenden een bezwaarschrift in by het Aalsterse schepencollege. Vrijdag 31 mei, neemt Minister Kelchtermans deel aan een milieu debat in de parochiezaal te Baarde gem. De Meldertenaren zullen hun problemen daar ook ter sprake brengen. Maïski-Meldert startte als een klein artisanaal bedrijf. Dit werd later overgenomen door de nv Seghers en nadien door de nv Dossche uit Deinze. Vooral sedert deze laatste overna me worden de installaties voortdu rend uitgebreid en volgen de aan vragen om bouwvergunningen el kaar op. Met de uitbreiding van het bedrijf stijgen ook de klachten van de omwonenden. Het afvalwater stroomt ongezui verd in het gewone rioleringsnet en komt zo via de Molenbeek in de Dender terecht. Het bezwaarschrift vermeldt vol gende klachten: - Maïski-Meldert telt meer dan 50 werknemers en is niet langer een artisanaal bedrijf. Het hoort dus ook niet thuis in een woonzo ne en nog minder in een agrarisch gebied. - Er worden geen ernstige inspan ningen gedaan voor de bouw van een waterzuiveringsinstallatie. Er wordt enkel gewerkt met een voorlopige vergunning voor het lozen van ongezuiverd water in de riolering. - Maïski wil haar slachtcapacitei- ten Meldert opvoeren van 16.000 tot 25.000 stuks, dus zal de hoe veelheid afvalwater praktisch verdubbelen. - Rioolbuizen raken verstopt door slachtafval. Deze laatste werd on langs nog uitgestrooid op een braakliggend terrein, met alle ge volgen vandien. - Wegens nachtelijke aan- en af voer zorgen draaiende vrachtwa gens en schijnwerpers voor heel wat hinder. De buurtbewoners schrijven dus met reden aan gemeenschapsmini ster Kelchtermans: "Wij kanten ons tegen elke hernieuwing of uitbrei ding van de exploitatievergunning van de nv Maïski. Dergelijke bedrij ven horen thuis in industriegebie den, zoals eerder beslist werd voor een gelijkaardig bedrijf van kleiner formaat H.P. iDe Voorpost - 31.5.1991 - 5

De Voorpost | 1991 | | pagina 5