Sange Jo vierde 10-jarig bestaan met lustrumkoncert Het wonderkind Mozart was even in Zele Toenadering tussen SP en PW! Toneelkring «Wij» blikt met tevredenheid terug 10 - 7.6.1991 - De Voorpost Met de proklamatie van het negende Renaat Ravijtstomooi, nam Toneel kring «Wij» afscheid van het seizoen 1990-91. Met een uitstekende derde plaats, na de ongenaakbare produktie van 'de Iverlingen, Een vloog over het koekoeksnest' en 'Tartuffe' van 'De Kunstvrienden' uit Brussel, mag de kring haar debuut in dit tomooi als volkomen geslaagd beschouwen. Deze derde plaats werd het orgelpunt van een bijzonder geslaagd seizoen, dat tegelijk ook bijzonder druk was. Er werden immers voor het eerst drie volavondprodukties gebracht: 'De golP (jeugd), 'Van de brug af gezien' en 'Play it again, Sam'. Daarnaast serveerde de kring nog 'One for the road', een eenakter van H. Pinteren organiseerde de jeugdafdeling een eenakter festival. Bovenop kwam natuurlijk nog de schitterende tweede plaats in het Rikke Schmitzjuweel voor tweespraken. Daarnaast bleef de kring haar weekendcafé 'Black Out' op vrijdagavond en zondagvoormiddag, verder uitbaten en organiseerde ze de algemene vergadering van het KNTV Oost-Vlaanderen. Lebbeke. Ook het Buggenhoutse jeugdkoor Cantico was te gast op de viering van Sange Jo (foto Guy) Met 'De golf en het tweede eenak terfestival draaide de jeugdwerking op volle toeren. Vanaf volgend sei zoen neemt de jeugd haar produktie volledig in eigen handen. De kring wil daarmee niet alleen 'het toneelspelen' zelf motiveren, maar De klassieke muziek kent een perio de van heropleving. Meer bepaald het werk en de figuur van Mozart wordt als geen ander herontdekt. Precies 200jaar geleden stierf Wolf gang Amadeus Mozart. Zijn beelte nis prijkt op koekendozen, er is een album in de reeks van 'Suske en Wiske' met als titel 'Het wondere wolfje' en er zijn nu zelfs pralines die zijn naam dragen. Men heeft 1991 tevens uitgeroepen tot het Mozartjaar. Ook in het onderwijs gaat het Mo zartjaar niet ongemerkt voorbij. Er worden festiviteiten en andere in itiatieven georganizeerd met be trekking tot dit gebeuren. De ge meentelijke school te Zele organi- zeerde een Mozartavond in het ge meentehuis met als titel 'Het won derkind Mozart door kinderen verteld'. Ongeveer 80 kinderen leverden hun bijdrage aan het welslagen van de avond. Twee 'Mozartkinderen', ge kleed zoals op het einde van de achttiende eeuw, vertelden hoe Mozart leefde en werkte. Hun ver haal werd ondersteund door muzi kale fragmenten uit het werk van de grote komponist. Het geheel stond onder leiding van de muzieklerares van de school Bca Meuleman. In een tiid waarin kunst en kuituur zo gemakkelijk toegankelijk zijn, is het opvallend hoe laag het kuituurni veau van de grote massa wel is. Het was dan ook een biezondere presta tie van kinderen van 12 jaar en jon ger om op zo verrassend hoog ni veau Wolfgang Amadeus Mozart aan het publick voor te stellen. Hiermee werd nog maar eens het belang van het onderwijsniveau on derstreept. Robin Verheyden ook de andere aspekten van een produktie. Gezien de erg drukke kalender van de kring, manifesteert zich de zeer dringende behoefte aan nieuwe technische medewerkers. Zowel op het vlak van het decor, de belichting en het geluid kan de kring verse krachten gebruiken. Belangstellen den nemen kontakt op met voorzit ter Renaat Moeyersoon, Brusselse- steenweg 260, 9280 Lebbeke (052/ 35.99.23). Vanaf de maand juni '91 neemt Erik De Vis het sekretariaat waar van toneelkring 'Wij'. Alle briefwisse ling mag naar volgend adres ge stuurd worden: Erik De Vis, Kor- ruit 7,1745 Opwijk (052/35.51.22). Op naar de 25 Niet volgend jaar, maar het seizoen daarna viert toneelkring 'Wij' het 25-jarig bestaan van de kring. Te vens zullen Anie Bosman en Victor Tas gehuldigd worden voor 25 jaar toneelaktiviteit. Omdat een jubel jaar op zich al bijkomende inspan ningen vraagt, heeft het bestuur be sloten om volgend seizoen reeds deel te nemen aan het klasserings- tornooi van de provincie. Tevens grijpt de kring terug nai 'Pas op dat je geen woord zegt' va D.F. Frank, als eerste produktie va het jubeljaar en opgedragen aa Annie Bosman. De tweede produl tie wordt alleszins een stuk met c< frote bezetting. Iet speelprogramma voor volgen jaar ziet eruit als volgt: 'De getemd feeks' van Shakespeare, in een n* derne bewerking van Dirk Tangl (regie: Guido Kcppcns), waarin o de bühne verschijnen: Jan Lissen Els Van den Abbeel, Niek Dauwt Gust De Wit, nieuweling Guy Jans sens, Peter Biesemans en Jan Bos mans, Erik De Vis, Emmy Va Dammc, Rit Merckx, Gust De en nog twee in te vullen rollen vat Guido Van Meir, in een regie vai Renaat Moeyersoon, gespeeld doo de jeugdafdeling. Met Jan Bosmat Bert Aga, Jeroen De Backer, Jokt De Schrijver, Elke Van de Moortel Katrien De Backer, Patty Vat Dammc, Sandra Cooreman en Sybi Jacob (opvoeringen: tweede week end van januari): 'De Woestt Hoogte' naar Emily Brönthe (regie Mare De Bodt) met Peter Biese mans, Hilde Huyghens, Dirk Lis sens, Erik De Vis, Emmy Van Dam me, Rit Merckx, Gust De Wit et nog twee in te vullen rollen, (opvoe ringen van deze produktie voor dt provinciale jury: maart 1992). Op 7 december a.s. brengt cle kring in Galerij 'Pionier' en ten voordek van Amnesty International twee eenakters: One for the Road, vat Pinter en een bewerking van 'Talk show' van Gaston Gheuens. Dii werk werd door de auteur opgedra gen aan A.I. Pierre Van Rossen Zele. Het jeugdkoor tijdens het optreden in het Mozartkoncert in de feestzaal ^ele. Twee 'Mozartkinderen' presenteerden het /concert (vh) van het gemeentehuis (vh) Bestaat er een eventuele toenade ring tussen de SP en de PVV en hoe diep is het water dat beide politieke partijen scheidt. Op vrijdag 7 juni organizeren de Jongsocialisten in samenwerking met de SP van Sint- Gillis Dendermonde rond dit tema een debat. De vraag is in hoeverre een rood-blauwe koalitie in een vol gende legislatuur haalbaar is. Deelnemers aan het debat zijn SP kamerlid Ferdy Willockx, burge meester van Sint-Niklaas, en PW parlementslid Andre Denys. Hei gesprek wordt geleid door de advo- kaat van de duivel, in casu Leo Ma- rynissen, redakteur van de ACV krant Het Volk. Hij zal de twee poli tici het vuur aan de schenen leggen. De debatavond heeft plaats in de zaal Voor Allen, Sint-Gillislaan 131 te Sint-Gillis Dendermonde op vrij dag 7 juni om 20.00 uur. De toegang is gratis. Lebbeke Wanneer je er als koor, in een tijd dat het verenigingsleven kwa belangstel ling gekenmerkt wordt door hoogten en laagten, in slaagt een decennium lang aktief te zijn en je bovendien een mooie toekomst voor je hebt, mag dat gevierd worden. Dat deed het gemengd koor 'Sange Jo' dan ook. Vorige zaterdagavond, in de grote zaal van 'Ons Huis'. Met een lustrumkoncert, waaraan naast het vierende koor nog drie andere koorverenigingen uit de regio hun medewer king verleenden. Voor een gratis kulturele manifestatie van die aard hadden we trouwens meer volk verwacht; de afwezigen hadden echter ongelijk, want wat geser veerd werd klonk meer dan aangenaam in de oren, gevarieerd als het was, stijlvol ook en gebracht op een hoog peil. Mede ook door de vlotte en afgemeten presentatie van Michel Bauwens. Sint-Jan Berchmanskoor Het Sint-Jan Berchmanskoor uit Hofstade (Aalst) beet de spits af. Dit koor werd opgericht in de loop van 1954. Als mannenkoor luisterde het de kerkelijke diensten op en organiseerde het jaarlijks een eigen kooravond. Vanaf 1979 trad het koor aan als gemengde formatie. O.l.v. dirigent Jozef Van der Vurst wordt gewerkt aan een repertorium dat zowel uit geestelijke als uit profane werken bestaat en alle kuituurperioden be strijkt. Het koor, dat in de Provin ciale Koorzangtornooien 1991 ge rangschikt werd in eerste divisie, bracht 'Wir lieven sehr in Herzen' (Friderici), 'Ich brinn und bin entzündt' (Hassler), 'Der Kukuck' (Tschaikowsky), 'Van twee koningskinderen' (in een bewerking van A. Meulemans), 'Als Moeder zong' (L. De Vocht) en 'Een karre tje op een zandweg reed' (Viotta). Jeugdkoor 'Cantico' In oktober 1987 werd met een zestal enthousiaste jongens en meisjes de basis gelegd voor een nieuw Bug- genhouts jeugdkoor. Wekelijks kwamen ze samen om te musiceren. Rond Kerstmis telde het koor al een tiental uitvoerders. Het eerste op treden werd een sukses en een sti mulans om verder te werken. Men opteerde voor moderne, jonge en frisse muziek. Het repertoire werd dan ook in deze richting uitgebreid. Het koor wordt steeds op synthesi zer begeleid door koorleider Tom Van Herreweghe. Het koor kende in zijn korte be staan al enkele hoogtepunten. O.a. een optreden in het Dendermondse stadhuis, waar het koor het Dender mondse persgala een muzikaal tin tje gaf. Vorig jaar werd voor het eerst een volledig zelf verzorgd kon- cert gebracht en op 10 maart 1991 werd voor de tweede keer een eigen koncert gegeven. 'Cantico' illustreerde vorige zaterd agavond zijn repertorium via de uit voering van 'Waarom' (T. Van Her reweghe), 'The Rythm of Life' (C. Coleman), "t Verdronken land van Saeftinghe' (Miek en Roel), 'Psalm 25' (D. Swann) en 'Opzij' (H. Van Veen). Roosenbergkoor Derde in de rij van vier was het Roosenbergkoor uit Waasmunster. Dit koor werd gesticht in 1962 door toenmalig dirigent Maurits Fierens. Na zijn overlijden in 1986 werd be slist om verder te gaan met het koor. Verschillende dirigenten werden aangeschreven en uiteindelijk viel de keuze op huidig dirigent Chré- tien Vermachelen. Deze dirigent begon, als muzikaal autodidakt zijn weg in de muziek in 1977 bij een aantal parochiale koren. Hij volgde koordirektielessen bij Juliaan Wil mots en Michael Scheck. Het koor heeft een traditie die te ruggaat tot 1937, toen een kantate werd uitgevoerd ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de Abdij van Roosenberg. Begin 1962 ging het koor op de pro fane toer onder de naam 'Roosenbergkoor'. Het nam deel aan een ANZ-koorwedstrijd en rangschikte zich als eerste onder een twintigtal Oostvlaamse koren. Bij de eindwedstrijd in Antwerpen klasseerde het zich als vierde. Het koor, dat steeds een 35-tal ak- tieve leden telt, zong tijdens zijn bestaan reeds in een 40-tal kerken en kapellen. Vrij regelmatig werden ook koncerten gegeven. Begeleider van het koor is Georges De Bondt, laureaat van het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium van Ant werpen. Bewijzen van zijn muzikale kunnen leverde het 'Roosenbergkoor' via de uitvoering van 'Schoon Lieveke' (J. Wilmots), 'Er kwam ene boer uit Zwitserland' (W. Kersters), 'Minnelied' (K. De Wolf), 'Dat du min leevsten büst' (H.D. Reinec- ke), 'Jagershedje' (K. Kreutzer) en 'Vaarwel mijn zoete lief (R. Tas). Gemengd koor 'Sange Jo' Als vierde koor van de avond trad het jubilerende Sange Jo-koor aan. Op 7 mei 1981 werd door Marcel Schelfhout, die reeds geruime tijd de idee had een koor in het leven te roepen, een kontaktvergadering be legd waarop een vijftiental aanwezi gen kwamen opdagen. Op die dag werd een nieuw profaan koor in het leven geroepen. Het koor kreeg de naam 'Sange Jo', naar een refrein uit de eerste liedjes. Al snel groeide het ledenaantal tot 45 en amper één jaar oud verzorgde het koor reeds zijn eerste kerstkon- cert. Het doel van het koor bestond erin iedereen te laten kennismaken met het waardevolle in de muziek en dat het daarin geslaagd is bewijslt de meer dan 50 optredens tijdens de voorbije jaren, waaronder het bijna traditioneel jaarlijks kerstkon- cert, nieuwjaars-, lente- of herfst- koncerten, huwelijks- en jubelmis sen. Het koor brengt zowel religieuze liederen als volksliederen, ja zelfs negro-spirituals. Dirigent Marcel Schelfhout is af komstig uit Hamme. Hij zong reeds van jongsaf in een koor. Eerst een aantal jaren bij de kinderstemmen, daarna bij het kerkkoor en terwijl hij school liep in Aalst, was hij lid van 'Schola Cantorum'. Ondertussen liep hij vijf jaar mu ziekschool in zijn geboortedorp. Zijn levensdroom was de muziek. Op 18-jarige leeftijd was hij reeds dirigent van het parochiaal koor in Hamme. In 1973 werd hij dirigent van het Merchtemse mannenkoor, waar hij trouwens nog steeds aktief is. In 1980 volgde hij een provinciale bas- iskursus voor dirigenten, georgani seerd door het ANZ, onder de lei ding van Juliaan Wilmots en Mi chael Scheck. Hij volgde nadien nog meerdere van deze kursussen, steeds met een goed eindresultaat. Hij voltooide ook een basiskursus voor gehoorstemvorming aan het Antwerpse konservatorium. Sange Jo bracht vorige zaterda avond een gevarieerd programn gepre ten gehore: 'Amazing Grace' (h werking J. Van Beekum), 'Moska bei Nacht' (H. Creutziger), 'Als i< u vinde' (H. Waelrant), het ste ritmische 'Der Jager' (F. DietricI 'Swing Low', een negro spiritual,! 'Gaudeamus Igitur' (J. Wilmots), Na de pauze kreeg het publiek i gelegenheid, in samenzang met i koren, begeleid aan de piano da Dirk De Geest, zijn eigen stem laten horen in nummers i 'Beiaardlied', "k Heb mijn wage volgeladen', 'De Kempen', 'Vi< Weverkens' en 'Waar Maas Schelde vloeien'. Besloten werd de avond met de ui voering van de meerstemmige we ken: 'Schoon is de heide', 'Plaisi d'Amour' en 'Gebed voor vaderland.'. Pierre Van Rosse Aalst Lebbeke Lebbeke. Het Sange Jo koor in aktie (foto Guy)

De Voorpost | 1991 | | pagina 10