ederijkerskamer 'De verlingen' uit Denderbelle innen Renaat Ravijtstornooi iMuziek, kleurensymfonie en levensliefde bezielen Herwig's vormbehandeling De Voorpost-7.6.1991 - 13 rige zaterdag kon men in de feestzaal van het Aalsterse stadhuis, voor de nde keer getuige zijn van de proklamatie van het tweejaarlijkse naat Ravijtstornooi voor amateurstoneelkringen uit Oost-Vlaanderen Vlaams-Brabant. Een paar uur na het toejuichen van de spelers van dracht Aalst door hun voetbalsupporters op het balkon van hetzelfde adhuis tijdens de kampioenenviering was nu een ander aspekt van enderend Aalst' aan de beurt, de theatertraditie. inaat Ravjjts jmond De Cooman, voorzitter n de jury en werkgroep van het mneeltornooi Renaat Ravijts, her- nert in zijn openingsrede van de ademische zitting aan de hete zo- -l j erdag, achttien jaar geleden, toen d :naat Ravijts op schouders van Erp n medespelers uit Toneelvereni- leei ig De Schakel uit Aalst, naar zijn itste rustplaats werd gedragen, va j overleed op 19 augustus 1973 op leeftijd van 36 jaar. eboren te Aalst op 25 maart 1937 Igde Renaat Ravijts zijn lagere idies in het St. Jozefscollege te alst. Na in het Aalsters Koninklijk nvj iheneum de Grieks-Latijnse afde ling doorgemaakt te hebben, trok hij naar de Rijksuniversiteit te Gent en de Katolieke Universiteit te Leu ven waar hij de titels van Doctor in de Rechten, Licenciaat Notariaat en Licenciaat Verzekeringsrecht en Ekonomie behaalde. Naast zijn intensieve beroepsaktivi- teiten vond hij toch nog de tijd om als spelend lid van de Handbalclub Sparta Aalst te fungeren en verder al zijn aandacht te laten gaan naar toneel en teater. Niet alleen als spe lend bestuurslid van de toneelver eniging De Schakel Aalst, maar ook als regisseur van het Aalsterse Jeugdtoneel, het Aalsterse Toneel verbond en ook als gastspeler in het Aalst. De Trofee Renaat Ravijtswed- strijd is een bas-relief naar een ont werp van Fons Huylebroeck beroepstoneel in Theater Vertikaal te Gent en de Brugse Korrekelder. 'Wie Renaat Ravijts heeft gekend, mist hem nog elke dag. Hij was een bezetene van het toneel, een talent- göilfl/it. Vertegenwoordigers van de deelnemende toneelverenigingen wachten in spanning op de uitslag (a) 86 rijk akteur, een regisseur, maar vooral een man die kwaliteit boven structuren, ideologieën of andere ismen stelde. Toneel als drijfveer dus, goed toneel als doel. Hij gaf de aanzet tot samenwerking tussen de diverse toneelverenigingen in Aalst, hij gaf de aanzet tot profes sionalisme binnen de liefhebberij, ervan overtuigd dat grenzen moes ten en konden verlegd worden', ver klaarde Gracienne Van Nieuwen- borgh, schepen van cultuur. Op de dag van zijn begrafenis werd door zijn toneelvrienden dan ook het Toneeltomooi dat zijn naam zou dragen, ingesteld. Negende tornooi en gelauwerden Voor het negende tornooi werden acht toneelkringen uitgekozen. De vijfkoppige jury, bestaande uit voor zitter Edmond Cooman, sekretaris Paul Sonck en de leden Maurits De Smet, Adolf Sedeyn en Ward Uyt- tersprot, trokken naar Lot, Lebbe- ke, Anderlecht, Liedekerke, Brus sel, Denderbelle en St. Amands- berg om de produkties te gaan be oordelen. 'Er wordt dikwijls gepraat over de zin en 'de onzin van wedstrijden', bevestigde voorzitter Edmond Coo man, 'Wij kunnen toch echter beve stigen dat de konfrontatie met ver schillende groepen, werkend op verschillende niveau's en het afwe gen van de prestaties ervan, toch erg verrijkend is. Het vermijdt zelfover schatting waar menige groep zich aan bezondigt', verklaarde Coo man. 'Het brengt een dieper inzicht in de begrippen ritme en tempo, twee elementen waarin meestal on dermaats wordt gewerkt. Het na tuurlijk gevoel van het ritme van het gesproken woord maakt meestal plaats voor stijve boekentaal waarin alle natuurlijk ritme zoek is', eva lueerde de juryvoorzitter. Afgewisseld en omlijst door prachtige muziekintermezzo's ge bracht door pianiste Mevrouw Erna Van der Meirsch en toneelfragmen ten door Karin De Lil, Chris Ver hoeven, Lieve Ruys en Tuur Van den Brulle, gebeurde de proclama- Aalst. De voorzitter van de Iverlingen uit Denderbelle ontvangt de Renaat Ravijtstrofee uit de handen van de moeder van Renaat Ravijts (a) Aalst. De familie van Renaat Ravijts houdt eraan aanwezig te zijn op de uitreiking van de trofee (a) tie van de laureaten. De Camere van Rhetorica 'Iverige Jocnkheit' uit St. Amandsberg be haalde de vierde prijs (6000 fr). Aan toneelkring 'Wij' uit Lebbeke viel de derde prijs (9000 fr) te beurt, terwijl door de Koninklijke Reder ijkerskamer 'Den Boeck'-'De Kunstvrienden' uit Brussel de twee de prijs werd behaald met de opvoe ring van Tartuffevan Molière. Win naar van het negende Renaat Ra vijtstornooi werd de Rederijkerska mer 'De Iverlingen' uit Denderbelle met de produktie van 'One flow over the Cuckoo's Nest' van Dale Wasserman. De Iverlingen namen voor de vijfde keer deel aan dit tor nooi. Ze werden éénmaal vierde, tweemaal derde en éénmaal twee de. De eerste twee geplaatsten staken, volgens het juryverslag, boven de andere deelnemers uit. Er werden ook nog een aantal individuele no minaties toegekend: voor de beste bijrolvertolking mocht Walter De Rop uit Denderbelle een smeed werkkandelaar ontvangen uit de handen van de kunstenaar Luc De Mot voor zijn prestatie als Scanion in 'Een vloog over het koekoeksnest'. Petrouchka Meert uit Brussel werd door schepen Van Nieuwenborgh gelauwerd als de vertolkster van de beste hoofdrol, als Dorine in Tartuffe. De prijs van de beste mannelijke vertolking in de hoofdrol ging naar Dirk De Ridder, eveneens uit Denderbelle voor zijn rol als Murphy in het winnende stuk van De Iverlingen. Hij mocht deze ontvangen van burgemeester A. De Maght. De tiende editie van het Tornooi Renaat Ravijts zal plaatsvinden in het seizoen 1992-1993 en zal op bij zondere wijze gevierd worden. PH 616 >i '3 491 48' 432 ?96ftan de Hoveniersstraat 43b te 296 lalst opende Herwig Van Hols- eeck een permanente tentoonstel van zijn lyrichs-abstrakt werk it 1991 in zijn Herwig's Gallery, Art Jesign. Internationaal design en ledendaagse kunst gaan er hand in land en geven een beeld van ferwig's gevoelswereld. paar jaar na zijn grote retros- •ektieve tentoonstelling in het kul- ureel centrum te Aalst, pakt Her- 'ig Van Holsbeeck in zijn eigen ferwig's Gallery uit met een reeks *n zeventien lyrisch-abstrakte wer en uit 1991. 'eboren in 1945 in het kunstmin nend gezin Van Holsbeeck-Louies heeft Herwig van jongsafaan zich aangetrokken gevoeld naar kunst zinnige expressie. Zijn grootmoe der Palmyre Van Herreweghe-Gil- bos was een zeer verdienstelijke pianiste en sopraan. Ze zong als jong meisje reeds solo in de Maria Cantate onder leiding van Lodewijk De Vocht (juli 1913), later ook in de Rubenscantate, beide uitgevoerd op de Grote Markt te Aalst. Zijn meter maakte in hem de liefde voor het schone in alle expressievormen wakker. Zijn ouders woonden oorspronke lijk aan de Moorselbaan maar Her- Aalst. Internationaal interieurdesign en hedendaagse kunst gaan in Herwigs tobdj hand in hand (a) wig werd geboren in de Hoveniers straat. Later verhuisd naar de Mo lenberg te Affligem kocht Herwig in 1969 een oude drankgelegenheid in de Molenstraat te Aalst en bouwde ze om tot de gekende galerij Pieter Coecke. Gehuwd in '70 met Frieda Van der Helst vestigde hij zich op nieuw te Affligem. De werkstijl van Herwig blijft evo lueren, maar het beleven van de dingen en de gebeurtenissen rond om hem blijven hem beroeren en vormen nog steeds de ondertoon van zijn werken. Realiteit en droomwereld worden in één geheel bespeeld in hevig kleurenpalet, soms sterk vormelijk ingedeeld door zwarte omlijsting. Het lezen van de ondertiteling wijst opnieuw op het engagement met natuur en de alledaagse dingen, met dramati sche gebeurtenissen en grappige anecdotische momenten. 'The joy of life', 'Fraternité fragile', 'Die Narrenkoning', 'La Mama', 'Enjoyment of nature' Hij be toogt met kleuren en schitterende kleuren voor het behoud van de uit stervende 'Rhinosseros'. Toont nog steeds zijn voorliefde voor de tra- gie-komische achtergrond van de clownsfiguur. Schildert opvallend vormelijk zijn verdwenen hond Or ka, een prachtige labrador. Penseelt vogels als een kleurensymfonie. Ge zichten van personages zijn univer seel en verwachten van de kijker het in transponeren van zijn eigen ge laat. Zijn drang naar monumentalisme uit Herwig nog steeds en meer en meer op viriele wijze. Al maar dan vijfentwintig jaar maakt het werk van Van Holsbeeck deze evolutie door. Terwijl hij in de zestiger jaren afstudeerde als binnenhuisarchi- tekt, groeide Herwig mee met de beweging rond solidariteit, rond de vredesproblematiek, de steun en de sympatie voor de verdrukte etni sche groepen, de toenadering tot de kleine man en de verbondenheid met de natuur zoals Franciscus het in zijn zonnelied verkondigde. Dit alles blijft de ondertoon vormen in zijn visuele expressie, samen met het zich afzetten tegen het plaats maken van luistermuziek voor la waai en solidariteit voor individua lisme, egoïsme en kompetitiedrang. Als folklorist, karnavalist blijven clown-figuren zijn inspiratiebron voor figuratieve tekeningen, aqua rellen en schilderwerken. Door zijn dagelijks kontakt uit hoofde van zijn beroep met interieur design is zijn werk van in de zeventiger jaren meer konstruktivistisch geworden en krijgen strak lijnenspel een aan vulling in sterke kleurenkombina- ties die het geheel ook sterk dekora- tief maken. -Herwig's vriend en dichter Norbert De Winne beschrijft dan ook zijn werk van 1991 als volgt: Waar de geest zonder meer is en het hoofd wordt hoog gedragen, Waar de kennis vrij is Waar de wereld niet in stukjes ge broken wordt door kleine, huiselij ke twisten, maar woorden en kleu ren opwellen uit de diepten van waarheid en liefde, waar rusteloos Aalst. Natuur en levensrealiteit worden door Herwig op een lyrisch abstrakte wijze met elkaar verweven (a) streven van zijn handen uitstrekt en daad, daar wil ik rusten, in de naar volmaaktheid in lijn en kleur, schaduw van zijn rechterrib en mij Waar de klare stroom der Rede nog koesteren in de schoonheid van zijn niet verzand is in de woestijn der kleurentaal die wij schilderijen noe- alledaagsheid, waar de geest van de men van Herwig. kunst gevoed wordt door gedachte PH Aalst. Een massale opkomst op de ACV Groene nacht in de Aalsterse Keizershallen (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 13