Open Deur voor Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Aalst KBG nu voor de senioren van vandaag en morgen 14 - 7.6.1991 - De Voorpost Dat de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst, niet alleen een volwaardige kunsthumaniora is, maar ook een ontmoetingsplaats van vele kunstenaars uit het Aalsterse en vele mensen die een tweede fase in hun leven aan kreatieve beleving willen wgden, hebben vele belangstellenden kunnen vaststellen, vrijdagavond II. en gans de vorige zaterdag. Naar jaarlijkse gewoonte, waren de ateliers voor het grote publiek open gesteld. Historisch overzicht De Akademie van Schone Kunsten van Aalst werd gesticht in 1805. Zoals zovele andere tekenscholen ontstond zij uit een atelieropleiding van korporatie en gilden. Toen deze laatsten in de tweede helft van de 18e eeuw aan invloed en macht in boetten en tenslotte onder het Franse bewind in 1795 werden afge schaft, zetten enkele alleenstaande kunstenaars de opleiding verder. Het groeiende succes van dergelijke private lessen gaf aanleiding tot het oprichten van officiële tekenscho len. In Aalst werd in 1805 gestart met avond- en zondaglessen in tekenen architektuur, perspectief en orna menten, later aangevuld met het boetseren, de anatomie en de kom positie. De Akademie groeide in de loop van haar 185 jaar bestaan uit tot een school met een traditie en een stevige reputatie. Mogelijkheden tot kreatieve ont plooiing Uit gesprekken met bezoekers van de Akademie blijkt, dat er bij nog heel wat jongeren en mensen uit de rangen van gepensioneerden en derde leeftijd, naast personen uit allerlei beroepen, de zin naar ver- Aalst. De afdeling tekenkunst wordt vaak opgevat als individueel onderwijs (a) Aalst. De afdeling sierkunsten heeft heel wat verschillende toepassingsmogelijkheden (a) ook dikwijls de mogelijkheid gevon den, deze aangevoelde tekorten in te vullen. Om kansen te geven aan hen die nog verdere onderwijsvor men volgen of reeds beroepsop drachten hebben, worden een hele gamma van mogelijkheden aange boden in avond- en weekendondcr- wijs. Elke dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagavond staan de ateliers open van 17.30 tot 21u. Op zaterdag in de voormiddag van 9 tot 12.30u. Men kan er opleiding volgen in tekenen, schilderen, et- tingsplaatsen: Nieuwbeekstraat 3 en in het Oud Hospitaal aan de Oude Vismarkt 13 te Aalst. Inschrij vingen gebeuren de eerste week van juli en vanaf 16 augustus. Men kan voor inlichtingen steeds terecht op het sekretariaat aan de Oude Vis markt 13 te Aalst. Tel.053/21.36.63. P.H. Aalst. De afdeling keramiek aan het werk (a) De Kristelijke Beweging van Ge pensioneerden is geëvolueerd naar een eigentijdse beweging waar zin volle tijdsbesteding, vormingswerk en belangenbehartiging van senio ren centraal staan. In het verbond Aalst heeft de KBG 69 plaatselijke afdelingen waardoor 13.000 aange sloten leden bereikt worden. De laatste jaren werd enorm gewerkt om de negatieve beeldvorming van de senioren om te buigen. Ook aan het imago van de KBG-bonden werd serieus gesleuteld. Om dit al les naar buiten te brengen organi seert KBG-verbond Aalst een grootse manifestatie in de Keizers- hallen te Aalst. Zorg-Saam Ouder-Worden Uit de realiteit blijkt dat meer dan 80% van de Vlaamse 60-plussers Aalst. De afdeling tekenkunst specializeert zich van in het derde jaar vooral op portret en levend model (a) der ontplooiing van kreatieve ge voelens leeft. Velen vinden, dat in de bestaande klassieke onderwijs vormen, zo weinig ruimte wordt ge laten in de leerplannen voor ont plooiing van esthetische vorming en kunstbeleving. In de struktuur van een Akademie voor Schone Kunsten wordt dan sen, beeldhouwen, foto, sierku nsten, keramiek, binnenhuiskunst en schildertechnieken. In dag school is er voltijds secundair on derwijs uitgewerkt in de studiericht ingen architectuurtekenen, binnen huiskunst, beeldende kunsten, re clamekunsten en etalage. De Akademie heeft twee inplan- nog volledig zelfstandig hun leven uitbouwen. De overgrote meerder heid bestaat uit gezonde, valide en vitale senioren die nog voluit willen deelnemen aan het maatschappe lijk leven. Voor deze groep wil KBG aangepaste vormings- en ontspan ningsinitiatieven aanbieden. Toch mogen we niet blind zijn voor de relatief kleine groep gepensioneer den die hun zelfstandigheid geheel of ten dele verloren. Het gaat hier bij veelal om hoog-bejaarden of 80- plussers in een thuiszorgsituatie of ouderen opgenomen in een bejaar dentehuis of een rust- en verzor gingstehuis. KBG heeft gedurende 3 jaar specifieke akties gevoerd met als tema 'Zorg-Saam Ouder- Worden'. Meer dan 30 plaatselijke afdelingen organiseren een perma nente rusthuiswerking met regel matig bezoek. Maar ook de hoogbe jaarden in de thuiszorgsituatie wer den niet vergeten. Ook heeft de KBG als beweging stelling ingeno men met betrekking tot de vele pro blemen van deze groep bejaarden. Leden werven leden Een dynamische seniorenbeweging moet voortdurend bezig zijn met de ledenvernieuwing. Gedurende de voorbije 6 maanden werd hard ge werkt aan een ledenwervingscam pagne onder het tema: 'Leden wer ven leden'. De resultaten van deze aktie zijn positief: in het verbond Aalst werden niet minder dan li nieuwe leden aangeworven. Ini komende werkjaar zullen ernS inspanningen geleverd worden ook de werking uit te bouwen n jong-gepensioneerden via aan paste vormingsprogramma's, we clubs voor kreatief handel sport- en bewegingsaktiviteiten, KBG nu voor de senioren van daag en morgen Onder dit motto viert KBG V bond Aalst feest op 1.3 juni e.k. in Keizershallen te Aalst. Tijdens dl manifestatie zal onze gastvro Conny Neefs gesprekken voö met KBG-verantwoordelijken o de vernieuwde werking, de vingsaktie en de permanente dacht voor kansarme senioren. 1 geheel wordt ludiek opgebou met de inbreng van KBG-zangi ren, optreden van Conny Neefs eigen nummers, een aangepast niorenprogramma met Fred Grey, Rita Gallez, en orkest. Tenslotte wordt het feest afgesloü met een verbondelijk bal. Inlichtingen en kaarten zijn nog verkrijgen op het verbondssekre! riaat van KBG Aalst, Sint-Jon straat 26, 9300 Aalst, tel. OS 76.15.21. De toegangsprijs bedraagt 150 ft broodjes en koffie inbegrepen). Deuren: 13 u. Start: 14 u. Slot: 20 Aalst. Kunstambachten: zijde beschilderen en batikken heeft vooral bij de Aalst. De afdeling schilderkunst gaat rechtstreeks naar de praktijk toe met Aalst. Ook de computer heeft zijn intrede gedaan bij het wetenschappd dames sukses (a) ruimte voor individuele ontplooiing (a) tekenen dan wel (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 14