f4 f is Kriskras doorheen de Buggenhoutse raadszitting 01 Oud papier: een stap op weg naar de totale selektieve inzameling 111 U4 UI EECftl Al IE IIEMEIC4IEY w LEEwalftLUE IIEIelElwVE I in SUPERMARKT EDI Moorselbaan 73, AALST Tel. 053/21.13.00 BEENHOUWERIJ PAARDEBIEFSTUK 199 /k8 199/kg CHARCVTERIE 100 GR KOPEN +50 GR GRATIS ZUIVEL 320 /kg 480 /kg (jeze/l/g, M/ePduur. iMPoffèlwur: 30 - 7.6.1991 - De Voorpost Twee maand geleden, aldus waarnemend burgemeester Paul Van Malderen, nam deze raad de beslissing een perceel grond langs de Hanestraat gratis te laten bewerken door een buurtbewoner. Ingevol ge een klacht van de oppositie is deze beslissing door de toezichthou dende overheid ingetrokken. Fout, reageerde raadslid Verhaegen, nog voor de klacht van de oppositie was het feit al opgemerkt door de provinciale administratie. Waarop steunde de provinciale administratie haar beslissing? Op het feit dat de bepaling 'objektieve kriteria' die in het kontrakt is vermeld, door het kollege van burgemeester en schepenen werd omschreven, waar dit een voorrecht is van de gemeenteraad. Alle Buggenhoutenaars zijn voor ons gelijk, merkte Paul Van Malde ren aan. Her en der in de gemeete lagen en liggen dergelijke perceel tjes grond. Telkens vragen we aan de aanpalenden of ze het willen kopen of bewerken. Het stuk waarvan nu sprake was uitgegroeid tot een stort, ondertussen werd het proper gemaakt, voorzien van een afsluiting ook. Wij verzetten ons niet tegen het toekennen van dat perceel aan een bepaald persoon, maar wij zijn er wel tegen omdat niet iedereen daarvan op de hoogte was, reageerde Jef Verhaegen. Wij zullen dus onze vroegere beslissing intrekken en een nieuw gemeenteraadsbesluit nemen waarin deze 'objetieve kriteria' zijn omschreven, probeerde de burgemeester te besluiten. Wij formuleren, wat die 'objektieve kriteria' betreft een tegenvoor stel, zei Jef Verhaegen? Gembel veronderstelt immers dat er in de gemeente misschien wel een vereniging is die dat perceel als tijdelijk sportterrein kan gebruiken. Daarom zouden we voorstellen dat, wat die kriteria betreft, de voorkeur moet worden gegeven aan sociaal- kulturele verenigingen of sportverenigingen die aktief zijn in de gemeente. Met de garantie weliswaar van een proper onderhoud. Bovendien, vervolgde de Gembel-woordvoerder, moeten dergelijke toewijzingen aangekondigd worden op een analoge manier als dat bij een onderzoek de commodo en incommodo gebeurt. De toewijzing komt trouwens toe aan de gemeenteraad. De CVP was het met dit amendement niet eens. Omdat het onderwijssekretariaat van de vereniging van Belgische Steden en Gemeenten is gefusioneerd met C.O.N.O., sluit de ge meente zich bij dit sekretariaat aan. Doel is de ondersteuning van het onderwijs op juridisch, pedagogisch en syndikaal vlak. Het kost de gemeente zowat 85.000 fr., 1% van de onderwijswerkings- toelagen. De turnzaal van het VTI en het huis in de Schoolstraat zijn openbaar verkocht, leidde onderwijsschepen Mare Heymans een volgende agendapunt in. Vanuit de gemeenteschool werd ons gesuggereerd het tweedehands turnmateriaal uit die zaal aan te kopen, het betreft o.a. 7 sportramen, een plint, springplanken, Zweedse banken, rolmatten enz., waarvoor een bedrag van 25.000 F. - beneden de tweedehandse waarde, onderstreepte de onderwijsschepen - ge vraagd wordt. Iedereen was het daarmee eens. In het gemeentelijk onderwijs zullen de leerlingen, wat betreft de twee vrije dagen waarover de inrichtende macht zelf kan beslissen, vanaf het volgend schooljaar vrij hebben op Buggen hout jaarmarkt en op Bosschijning. Dat zal wel ekstra-kosten voor het leerlingenvervoer meebrengen, merkte Marcel Catry aan. Aanmerking die door iedereen bevestigd werd. De geboortepremie in Buggenhout wordt verdubbeld. Een eerste kind levert voortaan een premie van 2.400 F op, een tweede 4.800 een derde 8.000 F. Freddy De Bisschop stelde voor vanaf het vierde en bij de volgende kinderen de premie te bepalen op 12.000 F. Niet nodig, antwoordde burgemeester Van Malderen, de relatief hoge bedragen voor 5 en meer kinderen belasten onze begroting niet. Uit de cijfers blikt immers dat vorig jaar in Buggenhout 66 eerste kinderen, 45 tweede kinderen, 17 derde kinderen en één vierde kind geboren werden. De raad keurde aan het plaatselijk aktiekomitee Roemenië een toela ge van 350.000 F toe, bestemd voor de installatie van een waterpomp in het Buggenhoutse adoptiedorp Girliciu. Er zouden, aldus schepen C. Dunnck-Verhelst wel nog ekstra-buizen nodig zijn. Bovendien stelt zich een vervoerprobleem. Geen enkele Belgische vrachtwagenchauffeur is nog bereid naar Roemenië te rijden, omwille van veiligheidsredenen. Raadslid Jef Verhaegen stelde voor, nu de grootste materiële zorgen (voedsel, kledij, enz.) in Girliciu gelenigd zijn, meer de nadruk te leggen op de kulturele uitwisseling tussen Buggenhout en Girliciu. Wat o.a. kan gebeuren via de scholen. Dat gebeurt reeds, antwoordde Mevr. Verhelst. Er komen regelmatig Roemenen op bezoek, ook in onze scholen. De gemeente Buggenhout sluit een milieukonvenant met minister Kelchtermans. Gezien de gemeente reeds vele voorwaarden van deze konvenant vervult, onderstreepte schepen Heymans, is het aangewe zen hem te tekenen, zodat we er ook de voordelen (subsidie) kunnen van genieten. Aan welke voorwaarden moeten wij voldoen? aldus de milieuschepen. De gemeente moet een gemeentelijke milieudienst oprichten die moet voldoen aan de vereisten van het Vlarem. Die oprichting is gepland. De gemeente moet een gemeentelijke advies raad voor milieu en natuur oprichten. Wij zijn wel volkomen vrij wat de samenstelling, de werkwijze en het huishoudelijk reglement van deze adviesraad betreft. Dergelijke adviesraad is gepland. De gemeente moet tijdens de duur van de overeenkomst een inventa ris opmaken van alle beschikbare gegevens die bestaan i.v.m. het leefmilieu en de natuur op het gemeentelijk grondgebied. Ook moet zij een grondig onderzoek doen naar de staat van het milieu in de gemeente. Is reeds gebeurd, via onze milieu-audit. Daarnaast moet het kollege van burgemeester en schepenen jaarlijks een beleidsnota inzake leefmilieu neerleggen bij de bespreking van de gemeentelijke begroting. Tijdens de duur van de overeenkomst zal de gemeente een natuurontwikkelingsplan uitwerken dat past in de 'Groene Hoofdstruktuur'. Welke zijn nu de voordelen? Voor de algemene onkosten van het gemeentelijk Mina-beleid krijgt de gemeente jaarlijks een forfaitair bedrag per inwoner. Dat zou 20 F bedragen. De gemeente die zijn kontainerpark wil uitbreiden met een chemiekontainer krijgt voor deze investering automatisch 60% subsi die. De milieukonvenant voorziet ook een jaarlijkse toelage van 500.000 F voor de eksploitatie van de kontainerparken. Voor de selektieve inzameling van KGA wordt een milieubox per gezin ter beschikking gesteld. Voor de inzameling van het KGA met de brengmethode is er een jaarlijkse subsidie van 50 F per box. Als d gemeente het KGA tweemaal per jaar aan huis ophaalt, wordt di subsidie opgetrokken tot 100 Fjper box. Voor het selektief ophalen van GFT - wat we nu al doen - voorziet hc gewest een tussenkomst van 20 F per inwoner. Voor de opmaak va een gemeentelijk natuurontwikkelingsplan is een eenmalige toelas van 500.000 F voorzien. Het tekenen van dit konvenant zou de gemeente eenmalig 2 miljoei opbrengen en tijdens de volgende jaren een half miljoen. Wat die adviesraad betreft, luidde een Gembel-stem, daartegen heb ben jullie zich toch altijd verzet? Wij zijn altijd voorstander gewees van adviesraden bemand door specialisten, verduidelijkte Marc Hey mans. Anders wordt die raad een politiek instrument en werkt verlammend. Ik vind het trouwens positief dat Kelchtermans gemeenten zelf laat beslissen wat de samenstelling van die raai betreft. Telei In de rand deelde waarnemend burgemeester Paul Van Malderen mee, dat in het franstalige tijdschrift 'Moniteur Ville' het selektieve systeem van het ophalen van huisvuil als toonaangevend beschreven wordt en bracht hij verslag uit over een kollokwium dat onlangs aan de VUB georganiseerd werd en waar een Buggenhoutse delegatie hei Buggenhout systeem toelichtte. Van de kant van de buitelandse delegaties o.a. manifesteerde zich veel belangstelling voor het Bug- genhouts systeem. De ver vaststi hi maatsi d rusthe hebbei Luc V: antwo Eigen; re ra< Dendi luele i gelop. len zie Gembel-raadslid Erik Gorus verzocht de raad om het goedkeuren van de principiële beslissing tot aansluiting bij de 'Interkommunale ver eniging voor Crematoriumbeheer' te Lochristi. Dergelijke aansluiting, aldus het raadslid zou de gemeente eenmalig 1,3 miljoen kosten, 100 F per inwoner. Voordeel is dan wel dat de Buggenhoutenaars die wensen gekremeerd te worden zowat 2.000 F minder betalen voor de krematie. Ander voordeel is dat er mindet grond op onze kerkhoven zal worden ingenomen. Ik ontken niet dat kremeren hygiënischer is, antwoordde burgemees ter Van Malderen. Maar wat stellen we momenteel vast. Dat vorig jaar amper vijf Buggenhoutenaars gekremeerd werden. Dergelijk aantal verantwoordt net betalen van een aansluitingsbedrag van 1,3 miljoen nog niet. Op langere termijn moet dit voorstel echter zeker bekeken worden. We zullen dus het voorstel niet goedkeuren, mede ook omdat we op onze kerkhoven met noggeen ruimtelijke problemen te kampen hebben. De vrije keuze wordt bovendien niet gerespekteerd, voegde schepen Godelieve Van Praet eraan toe. In Ukkel bevindt zich ook een krematorium, de krematie is er zelfs goedkoper dan in Lochristi. Maai we mogen niet aansluiten, omdat Ukkel tot een andere provincie behoort. De glaskontainers zullen tegen het eind van^dit jaar uit het Buggen- houts straatbeeld verdwijnen. Het glas zal immers via driemaandelijk se beurten ingezameld worden. Bovendien zullen op het kontainer park in de Bovendonkstraat twee glaskontainers ter beschikking staan. Het in te voeren systeem laat ook een meer selektieve ophaling toe, zodat voor het glas nog inkomsten zullen kunnen worden binnenge rijfd i.p.v. te moeten betalen voor de verwijdering ervan. Pierre Van Rossem Der de I Lebbeke Het selektief inzamelen van huisvuil is in, vormt eigenlijk een noodzaak. Terwijl in buurgemeente Buggenhout op dat vlak een zeer belangrijke stap werd gezet - daar wordt alle huisvuil selektief ingezameld - worden in Lebbeke, onder impuls van schepen van leefmilieu Francois Saeys, de eerste schuchtere passen gezet. Nood aan steun bij papierinzamel- akties Het afvalprobleem staat volop in de belangstelling, aldus schepen Saeys. Ons leefmilieu, onze gezondheid en deze van plant en dier worden er door bedreigd. Willen wij het tij doen keren, dan zal iedereen zijn steentje moeten bijdragen. In de eerste plaats moet minder afval ge produceerd worden, wat opnieuw gebruikt kan worden, moet worden gerecycleerd. Ook het gemeentebestuur wil zijn bijdrage leveren. Momenteel wor den tal van initiatieven overwogen en onderzocht die gericht zijn op het zoveel mogelijk hergebruiken van grondstoffen. Hiervoor is selek tieve inzameling nodig. Een van de maatregelen die reeds werd genomen betreft het onder steunen van de papierinzamelak- ties. Sinds enige tijd echter is de marktwaarde van oud papier zeer sterk gedaald, met als gevolg dat het voor de verenigingen niet of nauwe lijks interessant meer was om een papierslag op touw te zetten. Dit bracht op zijn beurt met zich mee dat al het oud papier bij het overige huisvuil terecht kwam. En dat is een spijtige zaak, vermits oud papier makkelijk gerecycleerd kan wor den. Vandaar dat de gemeenteraad on langs besliste om per ton ingeza meld papier een toelage van 500 F aan de betreffende vereniging toe te kennen. Promotie en koördinatie vanuit het gemeentebestuur Met het doel de papierinzamelin- f;en gekoördineerd en efficiënt te aten verlopen, werden door de schepen van leefmilieu een aantal vergaderingen met geïnteresseerde verenigingen belegd. Hieruit kwam naar voren dat ge streefd zal worden naar vier papier- inzamelingen per jaar, voor elk van de drie deelgemeenten. Het ge meentebestuur zal zorgen voor de bekendmaking bij de bevolking. Daartoe zal o.a. een ophaalkalen- der (hij zou een periode van zes maanden bestrijken) worden uitge geven. De gemeente zal ook koördi- nerend optreden naar de toeleve ringsbedrijven toe. Zo werd onlangs kontakt opgenomen met de firma Van Asscbe uit Zele. Deze firma betaalt 1,25 per kg voor zuiver kran tepapier en 0,50 F voor karton. Voor niet-geselekteerd papier biedt Van Assche dezelfde voor waarden als de firma Borremans, waarmee totnogtoe gewerkt werd (gratis kontainers, plus de verzeke- Lede. Met zo maar eventjes 18 ploegen namen ze deel in de rijksbasisschool aan de sportkwis georganizeerd door de gemeentelijke sportraad (a) ring dat het ingezameld papier wordt opgehaald). Ervaringen Op 12 mei jl. zamelde de KLJ oud papier in het centrum en op Heizij de. Deze vereniging zamelde onge veer 60 ton papier in (1/3 meer dan vroeger!. Door het feit dat de kon tainers Kleiner waren dan verwacht en gezien er beduidend meer papier werd ingezameld dan verwacht, vol deed het bestelde aantal kontainers niet en rezen er hierdoor enkele problemen. In totaal werden er elf Kontainers gevuld. Maar KLJ be weerde, gaf slechts 1/5 van de bevol king gehoor aan de oproep om oud papier buiten te zetten. De volgende inzameling gebeurt in Denderbelle op 8 juni a.s. Daartoe zal in elke Denderbellese bus een pamflet gedeponeerd worden. Ge vraagd wordt aan de bevolking hun papier in twee verschillende hoop jes te bundelen: hoopje A bevat zui ver krantepapier (alle dagbladen), bij voorkeur samengebonden met een touwtje en alle weekbladen, re- klame- en advertentiebladen (De Voorpost, Het Reklaamblad enz.) die op krantepapier gedrukt wor den. (alle folders die samen met de huis-aan-huis-bladen worden ver spreid moeten eruit gehaald wor den, vermits deze op een andere papiersoort zijn gedrukt, deze zijn bestemd voor hoopje B); hoopje b bevat het overige papier (ofwel in gebonden, ofwel in een kartonnen doos). Drankdozen, behangselpa pier, isomo, plastic en andere on reinheden zijn bestemd voor het ge wone huisvuil. Momenteel ziet de situatie er zo uit dat KLJ in het centrum en de H. Kruisparochie het oud papier zal inzamelen, de KSA-VKSJ Heizijde dat in Heizijde zal doen, Chiro Wie- ze Wieze voor zijn rekening zal ne men en de Missiewerken Dender belle deze deelgemeente voor hun rekening nemen. Meer informatie omtrent deze se lektieve inzameling kan steeds wor den ingewonnen bij de sociaal-kul- turele dienst, tel. 052/41.37.40. Recyclagepapier Het Lebbeekse schepenkollege, al dus verder schepen Saeys, heeft de beslissing genomen om in de ge meentelijke diensten zoveel moge lijk van recyclagepapier gebruik te maken. De kwaliteit ervan voldoet. Ik vind trouwens, onderstreept de aan het kreëren van een voldoend Uit kontakten met de leverancier schepen, dat we als overheid een afzetmarkt voor deze produkten. blijkt dat nu zelfs volledig wit recy- voorbeeld moeten stellen en wij het clagepapier te verkrijgen is. Tegen verbruik van gerecycleerd papier een prijs die nog altijd 10 20% moeten stimuleren. Wil het interes- leger ligt dan 'nieuw' papier. sant blijven, moeten we meehelpen Pierre Van Rossen OPENINGSUREN: Ma. 13.30-18 u. Di. tol zat. 9-12.30 u. en van 13.30 tot 18 u. Zo. 9-12.30 u. FOLDER GELDIG VANAF DONDERDAG 6/6/'91 T.LM. WOENSDAG 12/6/*91 DONDERDAG 6/6/'91 DO, VRIJ, ZAT, ZON 6/6 T.E.M. 9/6/'91 EXTRA ROSBIEF 399 /kg EXTRA RUMSTEAK 399 /kg GEPELDE BIEFSTUK 299 /kg RUNDSSTOOFVLEES 199 /kg HAMBURGERS 3 1 GRATIS MAANDAG 10/6 VERS SPEK 89 /kg DINSDAG 11/6 WOENSDAG 12/6 GEHAKT OF BRAADWORST 99 /kg DONDERDAG 13/6 PAARDEBIEFSTUK (Geldig 6/6 t.e.m. 12/6) BEENHESP 450 /kg LASAGNE 240 /kg CHAMPIGNON A LA GREQUE (Geldig 6/6 t.e.m. 12/6) PERE JOSEPH CAMB0Z0LA 18/874-GA

De Voorpost | 1991 | | pagina 30