Opname van bejaarde in instelling is eigenlijk een adoptie Thuiszorg goedkoper en kwalitatief ook beter Tweedehandsmeubelen gevraagd Teledienst Dendermonde stelde vraag naar omgang met bejaarden Empirisch onderzoek in Dendermonde als mondiaal pilootprojekt Will Ferdy zingt voor 't Dak De Voorpost - 7.6.1991 - 31 De vergrijzing van onze maatschappij neemt hand om hand toe. Dat is een vaststaand gegeven. De vraag die velen bezig houdt is dan ook hoe onze maatschappij met dit verschijnsel omspringt. Hebben wij nog wel respekt voor de bejaarden? Sturen wij hen niet te pas en te onpas naar een nisthuis? Maken zij nog deel uit van het ideaal beeld dat wij van de mens hebben? Op deze en nog vele andere vragen werd door geronto-psycholoog Luc Van de Ven op een gespreksavond van Teledienst Dendermonde een antwoord gegeven. Eigenaardig genoeg was de vroege- ben. re raadszaal in het stadhuis van Teledienst voorzitter Piet Rogge- Dendermonde voor dit toch wel ak- man merkte al in zijn inleiding op tuele onderwerp niet helemaal vol- dat de westerse maatschappij de ou- eelopen. Maar zij die er waren zul- deren vlug afschrijft. Dat in schril fen zich de avond niet beklaagd heb- kontrast met andere kuituren, waar de ouderen aanzien en gezag heb ben, geprezen en geroemd worden om hun wijsheid. Aan Luc Van de Ven op die tegenstelling een ant woord te geven. Uit hoofde van zijn beroep -Luc Van de Ven is geronto-psycholoog aan de KU Leuven en de daaraan verbonden instellingen- wist deze spreker in een boeiende voordracht het probleem nauwkeurig te schet sen en omschrijven. Hij stelde de vraag hoe de jongeren en de jong volwassenen naar de bejaarde kij ken. Dat beeld blijkt zeer negatief te zijn. Ouderen zijn voor hen afhan kelijk, hulpbehoevend, gierig, kop- hebben bij bejaarden helemaal geen stoornissen in verstand en geheu gen aangetroffen. Wel reageren zij minder snel dan mensen op jongere leeftijd. En waarom spreken wij te gen een bejaarde met een andere, een hogere stem, zoals we zouden spreken tegen een baby. Is dat een vorm van betutteling, een gebrek aan eerbied? Sommige bejaarden weten dat wij denken dat zij het niet weten en spelen op die situatie han dig in. Ze weten die om te buigen in hun voordeel. Dergelijke houding leidt uiteindelijk tot een infantiele spiraal. Sedert november 1989 ging Teledienst Dendermonde van start met een meubeldepot van tweedehandsgoederen. Deze opslagplaats is gelegen aan de Nachtegaalstraat 17 te Dendermonde en heeft als vaste ->suren dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur en donderdag van 9.00 tót 12.00 uur. Het meubeldepot kadert in een goedgekeurd projekt van armoedebstrijding, waarbij meubels en huishoudapparatuur ter be schikking worden gesteld van minvermogende mensen. Hierbij overtreft de vraag in sterke mate het aanbod, waardoor er een bestendig tekort bestaat aan tafels, stoelen, kasten, kookfornuizen, bedden, frigo's, zetels, baby-uitzet, keuken- en eetgerei, lusters, fiet sen,... die nog in goede staat verkeren. Mocht u Teledienst daaraan kunnen helpen, neem dan kontakt op met Teledienst, Onze-Lieve-Vrouw Kerkplein 31 te 9200 Dender monde (052/21.51.35). Teledienst zorgt voor een spoedige afhaling. ig, kunnen zich niet aanpassen. De Hulpbehoevend? •fer Dendermonde. Voorzitter Piet Roggeman leidde geronto-psycholoog Luc Van de Ven in (foto Piet Hermans) houding van de hulpverleners, zeg maar verpleegkundigen en genees heren, is zo mogelijk nog negatie ver. Dat komt omdat zij voortdu rend worden gekonfronteerd met bejaarden die op de sukkel zijn. Tegenover dat negatieve beeld, staat de visie die in de 70'er jaren vanuit de Verenigde Staten kwam overwaaien. 'Old is beautiful' heet te het daar en men schoof als voor beeld Ronald Reagan naar voor, een zeventiger die nog president van de machtigste natie van de we reld werd. Je moet het maar kun nen. Een bewijs dat de bejaarde nog tot heel wat in staat was. Overigens, het woord bejaarde kreeg een nega tief trekje mee. In de toekomst moest het senior zijn. 'Maar dat lijkt wel een wielerwedstrijd voor over- jaarse renners', aldus Luc Van de Ven die in zijn voordracht vaak ge bruik maakte van humor en zelf spot. 'Bejaarde betekent gewoon: veel jaren hebben en daar is niets verkeerds aan', zo vervolgde hij. Het zou verkeerd zijn de bejaarde als een afzonderlijke groep te be schouwen. Het hele levensproces is bepalend voor de bejaarde, niet het laatste deel van zijn leven alleen. Overigens klopt de idee van de afta keling van het geestelijk vermogen bij de bejaarde niet. Onderzoekers De vraag is natuurlijk wat men on der hulpbehoevend verstaat. Er zijn bejaarden die door een chronische ziekte hulpbehoevend kunnen wor den. Hulpbehoevend zijn heeft vaak te maken met de angst om afhankelijk te zijn van anderen. De reakties daarop kunnen verschil lend zijn. Men kan een houding van ontkenning aannemen, depressief worden, repressief worden en ex treem afhankelijk willen zijn, ach terdochtig worden of de situatie waarin men verkeert aanvaarden. Wat moeten de kinderen in derge lijke gevallen doen? Ook hier is er een nieuw maatschappijbeeld dat een rol speelt. Vroeger kenden we drie-generatiegezinnen en was het niet meer dan normaal dat de kin deren de verzorging van de ouderen op zich namen. Nu is dat anders. Maar zeggen dat het vroeger alle maal beter was, gaat maar ten dele op. Men vergeet immers al te vaak de konflikten die men in de vroege re situatie heeft gekend. En die wa ren legio. Denken we maar aan de bemoeizucht van ouderen over hun kleinkinderen, aan de vader die zijn zoon te pas en te onpas terecht wijst, de moeder die dagelijks bij haar dochter langsloopt en zegt dat zij de gordijnen nu moet wassen. Het zijn maar enkele voorbeelden. Spreker had het dan over wat hij de mythe van de sociale vervreemding noemde. Die wil dat de hedendaag se jeugd niets meer zou geven om de ouderen. En dat is niet korrekt. De betrokkenheid van de jongeren tot de ouderen is nog even groot als 50 jaar geleden. Dendermonde. Teledienst had meer belangstelling verdiend vooreen boeiende avond over de problemen rond de derde leeftijd (foto Piet Hermans) Nieuwe uitdagingen Het probleem is natuurlijk of men zijn ouders op hun oude dag moet helpen door ze in huis op te nemen, in hun eigen huis te laten wonen of ze naar een home te sturen? Dat is een vraag die niet zomaar kan be antwoord worden. Vast staat dat procentueel het aantal plaatsingen in homes niet toeneemt. Wel is net zo dat families die hun bejaarden verwaarlozen uiterst zelden voor komen. Veel heeft natuurlijk te ma ken met de onderlinge relaties, met de familiale geschiedenis. De vraag: in huis opnemen of plaatsen kan men niet met ia of neen beantwoor den. Vele faktoren spelen daarin mee. Ook de mening van de bejaar de zelf. Statistieken tonen aan dat 27% van de bejaarden in geen geval zijn intrek wil nemen bij de kinde ren. Eenzelfde percentage wil naar een home en 38% wil ten koste van alles zelfstandig blijven wonen. Hierbij dient opgemerkt dat er bij de opname in een home vaak rouw- reakties ontstaaft bij de bejaarde. Maar de meeste bejaarden hebben de nieuwe situatie na een half jaar uitstekend verwerkt. Overigens wil len velen weg uit de eenzaamheid of hun kinderen niet tot last zijn en kiezen zij voor een home. Een ander probleem vormen de de mente bejaarden. Kan men een de mente ouder in zijn woning opne men? Kan men in dat geval nog vrienden ontvangen? Komen er geen konflikten, want de demente bejaarde is vaak een andere per soon geworden. De demente be jaarde zolang mogelijk in de ver trouwde omgeving houden is een nobel uitgangspunt. Maar dat is goed zolang het goed is voor de bejaarde zelf en voor zijn familie. Opname in een instelling is en blijft hoe dan ook te vergelijken met een adoptie. Dat geeft vaak aanleiding tot konflikten tussen families en hulpverleners. Zeggen de hulpver leners dat zij het beste van zich ge ven, voor de familie is het beste nauwelijks goed genoeg. Is de opna me in een instelling in de meeste gevalien een noodzakelijke stap, het blijft een moeilijke beslissing. De thuiszorg van chronisch zieke bejaarden is niet alleen goedkoper, hij is ook kwalitatief beter. Vandaar dat men het geld dat vrijkomt omdat men minder moet besteden aan instellingen, moet aangewend worden aan de gezinnen die zich met deze thuiszorg inlaten. Dat is een uitspraak van professor Franz Baro van de KU Leuven die samen met drs Knstien Haepers een onderzoek leidt over 'Familiale coping bij chronische ziekte en handicap bij bejaarden'. Het projekt dat wereldwijde belangstelling geniet en wordt gefinancierd door het Fonds voor Geneeskundig Weten schappelijk Onderzoek, werd in een eerste faze uitgevoerd in het arrondis sement Dendermonde. In de studie wordt de thuiszorg in de meest ruime zin bekeken, met andere woorden de volledige beleving van de thuiszorg met alle daaraan verbonden konsekwenties. De aandacht gaat uit naar thuisverzorgers die reeds geruime tijd en bestendig samenleven met een dement persoon. Voor het onderzoek hebben profes sor Baro en drs Haepers een beroep gedaan op diverse nulpverlenings- en sociaal kulturcle instanties uit het Dendermondse zodat men tot een representatief geheel is geko men van thuisverzorgers in deze re gio. Het eerste deel van het onder zoek dat startte in de herfst van vorig jaar, is nu achter de rug. De resultaten ervan zijn bekend. Ze zijn eerder beschrijvend van aard. In een tweede fase, die start in de herfst van dit jaar, wordt dieper in gegaan op de probleemstelling, heggen dat onze bevolking snel ver grijst is open deuren intrappen. De daling van het geboortecijfer en de medische overwinning op tal van infekties hebben ervoor gezorgd dat het aantal bejaarden sterk is toege nomen. Dat heeft voor gevolg dat ook de chronische ziekten en handi caps, voor een groot deel eigen aan deze bevolkingsgroep, toenemen. Deze aandoeningen stellen een ja renlang, vaak levenslang, probleem voor de patiënt en voor de familie die haar draaglast verhoogd ziet. Aan de andere kant stelt men vast dat er in Vlaanderen steeds meer aandacht wordt besteed aan de thuiszorg. Om uiteenlopende rede nen wetenschappelijke, ideologi sche en vooral financiële. De thuis verzorging komt de overheid voor deliger uit dan verpleging in een instelling. Vandaar de uitspraak van professor Baro om het vrijgeko men geld te besteden aan de gezin nen die zich met de thuiszorg inla ten. Niet iedereen kan het aan Elke dag de zorg op zich nemen voor een chronische, demente be jaarde is geen lachertje. De vraag die gesteld wordt is welke invloed heeft deze zorg op de familie? Het 'Familiale Coping' projekt heeft zich tot doel gesteld een inzicht te verwerven in dit hele proces dat veelomvattend is. Daarbij worden vragen gesteld naar de specifieke problemen, naar de aard van de thuisverzorger, hoe komt het dat sommige families het volhouden en anderen er totaal aan onderuit gaan? Zijn er elementen die een rol spelen tussen thuiszorg en plaat sing? Dat er verschillende elementen een rol spelen in het hele proces, dat staat vast. Zo is er in eerste instantie de aard en ernst van de ziekte. Maar ook de financiële situatie is belang rijk. En de sociale faktoren hebben al evenzeer een invloed. Belangrijk is ook dat de thuisverzorgers een beroep kunnen doen op een 'sociaal netwerk' zowel informeel (relaties, buren vrienden, vrijwilligers) als professioneel (gezins- en bejaar denhulp, Wit-öele Kruis, warme maaltijden aan huis en andere). Uit het onderzoek komt ook naar voor dat de persoonlijkheid van de thuisverzorging van kapitaal belang is'. Thuisverzorgers die gedurende hun hele leven uitgegroeid zijn tot sterke persoonlijkheden met een behoorlijke dosis vertrouwen in zichzelf en hun omgeving zijn vaak beter gewapend tegen de enorme stress en draaglast die de thuisver zorging met zich brengt, aldus drs Kristien Haepers. Konkreet in Dendermonde In Dendermonde werden een 130 tal thuisverzorgers van chronisch zieke bejaarde personen onder vraagd. 2e kregen meer dan 100 vragen voorgelegd en het onder zoek nam per persoon meer dan twee uur in beslag. Uit het onder zoek, dat een primeur ter zake is, kwam naar voor dat 42% van de ondervraagden verantwoordelijk was voor de verzorging van een de ment familielid; de overige 58% is thuisverzorger van een niet-demen- terend chronisch zieke persoon. In Dendermonde konden de onder- zoeksverantwoordelijken rekenen op de aktieve medewerking van het Kristelijk Ziekenfonds en van orga- nizaties die professioneel met de problematiek vertrouwd zijn. Met name het Wit-Gele Kruis, Zieken zorg, Familiehulp KAV, Familie- zorg Oost-Vlaanderen, KBG en het Revalidatiecentrum van Buggen- hout. In de toekomst wil men ook een beroep doen op de huisartsen. Zij nemen immers een belangrijke plaats in de gezondheidszorg van de families in. Nu het eerste deel van het onder zoek achter de rug is, staat het twee de op stapel. Men wil nu een evalua tie maken van de ontwikkeling die de thuisverzorger heeft doorge maakt tussen de twee onderzoeken in. Men wil nagaan of er zich wijzi gingen hebben voorgedaan in de fa milie. Is de patiënt overleden of on dertussen opgenomen. Ook dat on derzoek wordt in Dendermonde ge voerd. Enkele vaststellingen zijn dat de thuiszorg meestal door een vrouw wordt verricht, wat vaak in houdt dat zij haar professionele loopbaan moet opgeven. Op zaterdag 15 juni om 20.00 uur mannen 'Centrum Van Assche' en van 250 fr. Aan de kassa betaalt men brengt Will Ferdy in de gemeente- het onthaaltehuis voor vrouwen 300 fr. Kaarten in voorverkoop zijn school aan de Rootjensweg te met en zonder kinderen. verkrijgbaar op het adres vzw t Grembergen zijn'Will Ferdy Show oonn' n 3Ih i '91'. Het is een organizatie van de Voor deze show kan men kaarten in 9200 Dendermonde (052/22.08.31.) vzw 't Dak, het onthaaltehuis voor voorverkoop bekomen aan de prijs de Chiro wordt op zaterdag 1 juni feestelijk Dendermonde. De Bond van Grote en jonge Gezinnen organizeerde een heropend in Westmalle. Het werd hele- fietstocht met vertrek aan het Olympos zwembad (vh) maal vernieuwd en verfraaid. Na de hero- pening en de rondleidingen staat er om 18.00 uur een vriendenmaal op het pro gramma. Jeugd en Dans vzw, een landelijk erkende jeugdvereniging, is bezig met het samenstel len van een balletgids waarin alle ballet scholen van Vlaanderen zullen worden op genomen. Men kan deze gids gratis beko men bij Jeugd en Dans vzw. Meistraat 2 te 2000 Antwerpen (03/231.97.50). Wie zijn school in de gids wenst opgenomen te zien kan kontakt opnemen met Truus Cavens of Herman Meulemans op het geciteerde adres. De omzet van de Volvo Groep gedurende het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 17,5 miljard SEK. In het eerste kwartaal van vorig jaar bedreog de omzet 21,7 mil jard. Er werd een bedrijfsverlies geleden van 397 miljoen SEK wat een verbetering is met meer dan 200 miljoen in vergelijking Zele. De ruiters vormden de kop van de Sakramentsprocessie die zondag door met hei vierde kwartaal van 1990. de straten van Zele trok (vh)

De Voorpost | 1991 | | pagina 31