e nig i De Rubens van de landschapsschilderkunst Mariadevotie centraal op tentoonstelling in dekanale kerk te Dendermonde Opnieuw schitterende taptoe op Dendermondse Grote Markt 32 - 7.6.1991 - De Voorpost Dendermonde expozeert de schenking Franz Courtens In het Zwijvekemuseum te Dendermonde is tot 15 september een belang rijke tentoonstelling te zien die het leven van Baron Franz Courtens belicht. Hij wordt de 'Rubens van de landschapsschilderkunst' genoemd. Geboren in Dendermonde is Courtens een van de belangrijkste exponen ten van de zogenaamde Dendermondse schilderschool. De dokumenten die men op deze tentoonstelling kan zien, behoren tot wat men de 'Schen king Franz Courtens' noemt. De 'schenking' bestaat uit voorwerpen geschonken door familieleden van de schilder die in 1943 overleed, uit portretfoto's, brieven en diploma's en zelfs het galakostuum van de schilder die lid was van de Koninklijke Akademie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kunsten. De hele schenking, zo wordt beweerd, was lange tijd opgeslagen in kartonnen dozen in het stedelijk archief. Pas nu ze tentoon gesteld wordt, blijkt ten overvloede hoe belangrijk ze wel is. Dat Franz Courtens een belangrijk schilder is, zal niemand in twijfel durven te trekken. Maar eer hij zich aan het schilderen kon wijden, is er heel wat gebeurd. Konservator-ar- chivaris Aime Stroobants lichtte de loopbaan van Franz Courtens toe tijdens de opening van de tentoon stelling in het Zwijvekemuseum. Opening die werd bijgewoond door familieleden van de overleden schil der. Frans Courtens werd geboren in Dendermonde in februari 1854 als zoon van een beurtschipper. Hij was een van de zes zonen van Eduardus Courtens en Joanna Ca- tharina Van der Weeg. Het gezin telde ook nog drie dochters. Frans Courtens groeit op in de omgeving van de Dendermondse haven waar de schepen worden gelost en gela den door de pijnders. In de omge ving staan het grote legerarsenaal, de gevangenis en het gerechtshof. Vader Courtens wil dat zijn zonen een degelijke opleiding krijgen en hij stuurt hen naar het Heilige Maagdcollege. Maar op 15 jarige leeftijd houdt Frans Courtens zijn studies voor bekeken. Hij wil liever kunstschilder worden. Zijn vader wil van die 'roeping' niets horen en stuurt zijn zoon naar een college in Melle Frans loopt er weg en komt thuis opnieuw zijn voornemen om kunstschilder te worden, bepleiten. Hij laat zich inschrijven aan de Den dermondse Akademie voor Schone Kunsten waar hij tot 1875 lessen zal volgen van direkteur Jacques Ros- seels en Isidore Meyers. Zij zweren bij een nieuwe kunstrichtingschil deren in de volle natuur. Het blijkt dat de jonge Courtens over heel wat talent beschikt zoals blijkt uit zijn werk 'Dooi te Dendermonde' dat in het stadhuis van de Ros Beiaard- stad te bewonderen is. De prijzen blijven niet uit en Cour tens gaat zich in Brussel vestigen. Hij volgt er les in de vrije akademie La Patte de Dindon, maakt er ken nis met een groep gelijkgezinde kunstenaars en krijgt heel wat lo vende kritieken. In 1883 huwt hij met Maria Elisa Van der Cruyssen, de dochter van een Gijzegemse brouwer. Courtens vestigt zich nu voorgoed in Brussel en zijn gezin telt weldra vier zonen en een doch ter. Twee andere kinderen overlij den vrij jong. In 1887 koopt hij in bosrijke omge ving van Haarlem, in Vogelenzang, een landgoed. Hij brengt er heel wat tijd door en schildert er zijn mooiste doeken. Hij reist veel naar het bui tenland waar hij deelneemt aan tal van tentoonstellingen. Zijn werk wordt zelfs in de Verenigde Staten geëxpozeerd en hij verwerft de naam van de 'Rubens van de Dendermonde. Familieleden van Franz Courtens bij zijn werk 'De regenboog' (foto Piet Hermans) lanschapsschilderkunst'. De onder scheidingen blijven niet uit. Zo wordt hij in 1904 benoemd tot lid van de Koninklijke Akademie voor Wetenschappen, Letteren en Scho ne Kunsten van België. In 1907 wacht hem in zijn geboortestad Dendermonde een vorstelijk ont haal. De Scheldestraat wordt omge doopt in Franz Courtensstraat. In 192/ wordt hij door Koning Albert tot de adelstand verheven. Hij mag de titel van baron voeren. Courtens is meerdere keren terug te vinden in de mooie tuinen en het park van Laken, waar hij van de koninklijke familie vrije toegang heeft gekregen en er gebruik mag maken van een mobiel atelier. In 1932 wordt een grote overzichtstentoonstelling van zijn werk georganizeed in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel en in 1943 schildert hij zijn laatste werk dat een plaats krijgt in het Salon voor Moderne Kunst op de Wereld tentoonstelling te Brussel. Op 2 ja nuari 1943 overleed hij in zijn wo ning te Sint-Joost-ten Node. Invloedrijk persoon Schepen Meulebroek van kuituur stelde dat Franz Courtens voor Dendermonde een zeer vooraan staande persoon is. Hij is een van de meest suksesvolle zonen van Den dermonde die met zijn werk aanwe zig was op de soms belangrijke ten toonstellingen die sedert 1884 in de Dendermondse akademie werden gehouden. In het stadhuis hangen van hem vier belangrijke schilde rijen. De familie Courtens heeft trouwens een goede band met de stad. Zo gaf beeldhouwer Alfred Courtens, een van de zonen van de schilder, tot 1951 les aan de Den dermondse akademie. Hij maakte trouwens het standbeeld van zijn vader, dat nu aan de Geldroplaan staat, maar dat op 17 september 1950 in aanwezigheid van Koningin Elisabeth plechtig werd onthuld op de Schelaekaai. Ter gelegenheid van die onthulling werd in het Vleeshuismuseum een opmerkelij ke dokumentaire tentoonstelling opgezet door de Oudheidkundige Kring van Dendermonde. Toen al mocht men een beroep doen op de familie van de schilder. Het gevolg was dat deze familie allerlei voor werpen en dokumenten die herin nerden aan Franz Courtens, schon ken aan het museum. Onder meer een schildersezel, twee paletten en penselen, familiefoto's, een merk waardig album met de recensies over de belangrijkste tentoonstel lingen waaraan Franz Courtens tu- sen 1881 en 1885 had deelgenomen. Daarbij kwamen nog een reeks portretfoto's geschonken door me vrouw Lea Ruttiens-Courtens en Alfred Courtens zou in 1958 nog 20 brieven en 26 diploma's schenken. Dendermonde. De familieleden van wijlen Franz Courtens die de opening van de tentoonstelling bijwoonden gezelschap van schepen Meulebroek en konservator-archivaris Stroobants (foto Piet Hermans) Ook het galakostuum van de schil der behoorde tot de schenking. En kele jaren geleden werd de schen king weer samengebracht en geïn- ventarizeerd. Het resultaat daarvan is nu te bekijken in het Zwijvekemu seum. Goed gedokumenteerd Zoajs steeds is ook deze tentoon stelling weer vakkundig opge bouwd. Naast een schilderij (de re genboog) ziet men er allerlei schil- dersmateriaal van Franz Courtens, het galakostuum met de steek erbij, foto's van de familie Courtens, foto's van de schilder met koning Albert en aan het werk in het park van het kasteel van Laken, verschil lende diploma's die de schilder be haalde in binnen- en buitenland, perskritieken over zijn werk en een programma van de kermis van 1907 waarbij aan Franz Courtens een denderende hulde werd gebracht Men kan deze tentoonstelling in hl Zwijvekemuseum in de Nijvf heidsstraat te Dendermonde bef ken tot 15 september, van maant tot vrijdag van 9.00 tot 12.00 en vi 13.00 tot 16.00 uur en op zondagvï 14.00 tot 18.00 uur. De tentoonstel" ling is gesloten op zaterdag e juli, 15 en 26 augustus. De Grote Markt van Dendermonde is een gedroomd kader voor grootse er op deze muziek ook aardige p plechtigheden en feesten. Ook voor een taptoe leent dit middeleeuws tronen gunnen uitgevoerd worde stadscentrum zich uitstekend en zelfs de moderne muziek die ten gehore In hun tweede deel, dit keer in rod wordt gebracht op dergelijke manifestatie, doet daar niets van af. On- tuniek, witte broek en helwit danks de koude woonden zaterdagavond toch flink wat toeschouwers deze 'Royal Marines' helm werd nieuwe editie van de Dendermondse taptoe bij. We schatten het bezoekers aantal op een tweeduizend, al hebben die het allemaal niet tot het laatste trompetgeschal uitgehouden. Naarmate de avond vorderde werd het in derdaad steeds kouderen wie in een al te licht zomerjurkje zijn plaatsje bij valavond had ingenomen, diende heil en warmte te zoeken in de herbergen langsheen de Grote Markt. Maar wie ter plaatse bleef en zich opwarmde aan de overheerlijke muziek die ten gehore werd gebracht, heeft een mooie avond gehad. breed spektrum aan muzikale ho<j tcpuntcn gebracht. Met daarbij tx een aangepaste koreografie. Kortom, deze taptoe was opnicu een hoogtepunt en het is duideli* dat het talrijk opgekomen publi nu al uitkijkt naar wat men volge Jaar °P de Grote Markt zal te Ook nu weer werden drie Neder- de klassieke Russische kompoms- wonderen krijgen. Maar eer t u i.: f .--u zover is, speelt er zich op dezeli landse korpsen uitgenodigd voor dit ten Tsjaichovski en Khachaturian. muzikaal festijn. Drie banden die De band bewees meteen dat ook de stuk voor stuk hun grote kwaliteiten klassieken in aanmerking komen hebben bewezen tijdens taptoes in vooreen hoogstaande taptoe en dat binnen- en buitenland. En ook nu toonden ze zich weer langs hun bes te zijde. Grote Markt nog een hele zom animatie af. En die mag er ook we Zoals gebruikelijk kregen de drie korpsen de gelegenheid zich muzi kaal voor te stellen: de Euroband uit Rotterdam in okergeel en zwart met zijn tamboer- en trompetter korps, de Rijnmondband uit Schie dam in een feestelijk blauw en de Christelijke Muziek- en Showband Juliana in een prachtig beefeater- kostuum met tropenhelm. Een ge disciplineerde voorstelling die er moent wezen. Waarna de Euroband het muziekfeest voor goed opende. Met een medley van Europese lie deren, een reis rond Europa, waar bij telkens als kenwijsje enkele no ten uit het vaderlands lied van het bepaalde land ten gehore werden feoracht. Frankrijk, Nederland, panje, België, Italië en Duitsland kwamen aan de beurt in een biezon In Dendermonde heeft altijd een diepe devotie bestaan voor Onze Lieve Vrouw. Volgens sommige historici uit de vorige eeuw gaat deze devotie terug tot in de 9de eeuw toen de eerste bidplaats van Dendermonde aan de Moeder Gods was gewijd. Maar aan deze stelling wordt hoe langer hoe meer getwijfeld. Zeker is dat uit de devotie tot de Heilige Maagd de Broederschap van Onze Lieve Vrouw is gegroeid. Deze broederschap was oorspronkelijk gevestigd in de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Dijkpoort. Maar nog voor 1431 werd de zetel over gebracht naar de Onze Lieve Vrouw collegiale. De broederschap betaalde niet al leen de bouw van het huidige Onze Lieve Vrouwkoor in de kerk, maar stond ook in voor de herinrichting van dit koor na de verwoestingen tijdens de beeldenstorm. Zo werd in 1641 het beeld van Onze Lieve Vrouw van Troost ,dat ruim hon derd jaar eerder door ridder Chris- toffel de Barouse aan het Onze Lie ve Vrouwaltaar was geschonken, uit de vergetelheid gehaald en opnieuw in het koor geplaatst. De mariavere- ring in Dendermonde kwam zo tot nieuwe bloei. Op vraag van het On ze Lieve Vrouwkapittel en van de Dendermondse stadsmagistraat werd het beeld van Onze Lieve Vrouw van Troost in 1721 miraku- leus verklaard door de Gentse bis schop. Hij gaf ook de toestemming om het verhaal van de wonderen in druk te laten verschijnen. In 1861 waren er grote feestelijkhe den om het duizendjarig jubileum van Onze Lieve Vrouw van Troost te vieren. Via de bisschop van Gent werd aan de Paus de nodige toela- tinggevraagd. De toenmalige deken De Troch liet allerlei herstellings werken aan de kerk en het interieur ervan uitvoeren. De in 1845 ver nieuwde praaltroon van Onze Lieve Vrouw van Troost kon er een cen trale rol in vervullen. Zoals in 1854 zou men opnieuw een 'Kerkelyk- Historischen Stoet' inrichten die een eerste keer zou uitgaan op 4 augustus 1861 en een tweede keer ter gelegenheid van de jaarlijkse processie op 15 augustus van dat jaar. De voorbereiding nam een goed jaar in beslag en een inrich tend komitee zorgde voor de sa menstelling van de stoet en van het programma. Het bracht ook de no dige fondsen bij elkaar. De uitgaven zouden oplopen tot 4.330 fr en er bleef uiteindelijk een boni van 32,45 fr. De processie ging uit op de voor ziene data 4 en 18 augustus 1861In een eerste deel liepen de kinderen van de diverse onderwijsinstellin gen, de leden van de broedcrschap- f>en. In het tweede deel werd de itanie van Onze Lieve Vrouw uitge beeld door diverse groepen en een derde deel toonde een reeks histori sche taferelen in verband met de vereniging van Onze Lieve Vrouw van Troost in Dendermonde. Op de Grote Markt stond een groot praal- altaar opgesteld waar na afloop van de processie de processietroon werd tentoon gesteld. Er werd een kantate uitgevoerd door een koor bestaande uit 200 sopranen, 50 te noren en 50 bassen. De stadsharmo- nie stond in voor de begeleiding. Tussen beide zondagen in was er dagelijks een bedevaart voorzien. De tentoonstelling in de dekanale Onze Lieve Vrouwekerk van Den dermonde behandelt deze belang rijke gebeurtenis uit 1891. Men ziet er onder meer de oproep van pa stoor-deken De Troch om deel te nemen aan de viering, de uitnodi gingvan het organizatiekomitee tot het vervaardigen van kunstbloe men, fakturen voor de levering van papier en ijzerdraad voor het ver vaardigen van die bloemen, ontwer pen van kostuums, van praalschil- den, devotieprentjes, affiches, arti kels over de processie, een grote prent met de praaltroon, het gepo lychromeerd houten beeld van On ze Lieve Vrouw van Troost en na tuurlijk de Praaltroon vormen zo wat de voornaamste bestanddelen van deze tentoonstelling die men kan bekijken in de dekanale kerk. Deze expo werd gerealizeerd door de vzw Vrienden van de Onze Lieve Vrouwekerk. Dendermonde. De taptoe is pas begonnen en alle stoelen zijn bezet. Naarmate der vlot geheel waarbij de koreogra- ha kouder «ml kwamen er meer en meer plaatsen leeg (foto Piel Hermans) fie niet werd vergeten. In een twee- de optreden zou de Euroband de toeschouwers in de ban houden met een homage aan de Beatles. Num mers als de Yellow Submarine, Mit- chelle en andere werden met veel overtuiging gebracht. De Rijnmondband uit Schiedam zette zijn optreden in met een mari tieme show. Het blauwe uniform met gele bies paste daar uitstekend bij. De muzikanten brachten stuk voor stuk komposities die te maken hadden met de zee. En dat waren er heel wat. Ook hier viel op dat deze show biezonder goed in elkaar vloeide zodat er nergens hiaten wa ren. Veel aandacht ging naar de ko reografie die van de muzikanten de uiterste koncentratie vergde. Maar niemand werd op een foutje be trapt. In het tweede deel, georacht in een rode tuniek, opteerde de Rijnmondband voor een selektie uit wereldmelodieën die bij velen ver trouwd in de oren klonken. Op be paalde momenten werden de muzi kanten door het entoesiastc publick op spontaan handgeklap begeleid. En aat deed hen zichtbaar deugd. De derde band, de Christelijke Mu ziek- en Showband Juliana was nu meriek het sterkste korps. Ook hier viel op dat zeer veel aandacht wordt besteed aan het uniform. In een eer ste deel, gekleed in het uniform van Engelse guards met rode tuniek, zwarte broek en op het hoofd een beremuts, werd hulde gebracht aan Birvt n ■lift Jj Dendermonde. De prestatie van de drie bands mocht er wezen (foto Piel Hermans)

De Voorpost | 1991 | | pagina 32