Buurtbewoners Stefaan De Jonghe- en Sint-Jobstraat ongerust Nieuwe stadsgids '91 is verschenen NV Gebroeders Lambrechts uit Herdersem mag van minister Kelchtermans niet uitbreiden Leefmilieuminister verveeld met Aalsterse milieuproblemen De Voorpost - 7.6.1991 - 3 Aalst is reeds aan zyn veertiende editie toe van de officiële gids, met informatie over de stads- en overheidsdiensten, over het verenigingsleven en de bedryven in de industriegebieden van Groot-Aalst. Begin deze week werd gestart met de huis-aan-huis bedeling van deze brochure. nuui, c.'~JJ- van Raldes zette zich samen met Tuyskens van de Belgische Boerenbond en Rik De Baere van de Bond Beter Leefmilieu en Paul Van den Brempt namens Wielewaal in om de plaatselijke problemen duidelijk te maken (a) Reeds gedurende tientallen jaren wordt door Raldes (Regionale Ak- tiegroep Dender en Schelde), aktie gevoerd tegen het Herdersemse melkpoederbedrijf Gebroeders Lambrechts, gelegen aan de Grote Baan 115. De aanhoudende akties leidden reeds tot tal van weigerin gen voor uitbreidingen op basis van geluids- en reukhinder. Vooral de ligging van een gedeelte van een eventueel uitbreidingsgebied in een woonzone en landschappelijk waar devol agrarisch gebied scheppen veel problemen. Aldus kreeg het bedrijf geen toelating tot de bouw van een waterzuiveringsinstallatie. Eind november vorig jaar besliste T. Kelchtermans, Gemeenschapsmi nister van Leefmilieu, Natuurbe houd en Landinrichting, eveneens om een vergunning voor uitbreiding van de inrichting met bedrijfsaktivi- teiten tot de verwerking van eieren en boter in bestaande installaties, te weigeren. De aanvraag voor deze uitbreiding dateerde reeds van me dio september 1987. De Vlaamse minister van Leefmilieu wees in zijn besluit op de mogelijke reuk- en geluidshinder en op het feit dat het bedrijf volgens het gewestplan, zoals reeds vroeger aangehaald, deels gelegen is in een woongebied en deels in een agrarisch gebied. Ook het feit dat er heel wat klachten waren van de buurtbewoners, leid de tot de nieuwe weigering. P.H. Zoals vorige jaren is ook de gids '91, een realisatie van de Nederlandse uitgeverij Suurland's Vademecum. r, Deze zorgt voor de publiciteitswer- Aalst. De heer J. Comille, kabinetschef van minister Kelchtermans, ve egen ving en de druktechnische realisatie woordigde zijn minister (a) én van de dienst public relations en organisatie van de stad. Het team van Philippe Renders zorgt voor de teksten en de informatieve gege vens. Ter gelegenheid van de voorstelling van de veertiende Aalsterse gids werd deze door burgemeester De Maght genoemd als een onderdeel van een goed Aalsters imago. In 1977 verscheen de eerste editie van de Aalsterse stadsgids. In tus sentijd is hij heel wat lijviger gewor den. De gids van "77 was voor Vlaanderen de eerste realisatie van een stedelijke informatiebrochure, door de Nederlandse firma. Iritus- sentijd zijn er nu al zo'n 70-tal ge worden in Vlaanderen. De Aalster se editie wordt nog steeds als model voorgelegd. Zo wordt eerlang in Brugge een stadsgids uitgegeven, waar deze van Aalst model heeft voor gestaan. In Vlaanderen en Ne derland samen, geeft Suurland's Vademecum, zo'n 450 stads- en ge- meentegidsen uit. De gids '91 is in volume met 30% gestegen, tegenover de vorige edi tie. De nieuwe gids telt 128 pagina's. De gids wordt niet alleen aan iedere inwoner gratis bedeeld, maar ook alle nieuwe inwoners krijgen de gids bij hun inschrijving in het bevol kingsregister. Alfabetisch gerangschikt vindt men er alles in terug, van Aalsterse pro- dukten tot de uurregeling van het stedelijke zwembad. Men verneemt alles over rattenbestrijding, tennis velden in Groot-Aalst, overheids steun aan KMO's, een verklaring over het wegnemen van organen, een slooptoelage, enz. tot en met de lijst van alle Aalsterse verenigingen. Aalst. Siegfried Van Nuffel van Raldes liet duidelijk blijken dat er van enige toenadering geen sprake is (a) ■literaard verwachtten de ruim 150 fcnwezigen dat de organisatoren louden aansturen op een geani- fceerde diskussie over het leefmi lieu. Men kon vlug aan de reakties Invoelen dat velen gekomen wa- Vorige vrijdagavond was Leefmilieuminister Kelchtermans uitgenodigd de Parochiezaal van Baardegem door de sektiebesturen van de CVP aardegem en Meldert. Naast een uiteenzetting over de algemene milieu- jeheerproblematiek, zou er gedebateerd worden over de lokale 'hete langijzers'. De minister liet zich echter verontschuldigen en vervangen loor zijn kabinetschef J. Cornillie. Namens de Bond Beter Leefmilieu stelde de heer De Baere dat zijn vereniging hoge verwachtingen heeft inzake de realisatie van het milieubeleid. invoelen dat velen geKomen wa- De heer Teyskens namens de Belgi- in met de bedoeling, samen een sche Boerenbond stelde dat zij kun- kar konkrete aktuele en moeilijke nen akkoord gaan met de doelstel- Dssiers ter diskussietafel te bren- lingen van het milieubeleid, maar in. Ze werden dan ook door F. inzake de uitvoering ervan is hun foefs, voorzitter van de sektie vraag, rekening te houden met de aardegem, in die zin verwelkomd, vele familiale bedrijven en vragen jinister Kelchtermans die om zij geleidelijkheid. Jnbtsbezigheden op het laatste mo- De heer Van den Bemt namens de Sent diende af te zeggen werd ver- Wielewaal stelde in zijn reaktie vra- genwoordigd door zijn naaste me- gen over de haalbaarheid en de fwerkers. De kabinetschef van Mi- snelle uitvoering van sommige ui ster Kelchtermans, de heer J. itiatieven. Jornillie, stelde in zijn inleidende Raldes (de heer Van Nuffel) stelde jteenzetting dat de politieke wil dat de minister lokaal, konkreet iets inwezig is om het leefmilieu gein- 'kan' doen en moreel verplicht is, bgreerd, planmatig op korte en iets 'te doen', met name de ecologi- jange termij in een open overleg aan sche waarde van de oude spoorweg- m£ pakken. Een milieubeleid moet bedding Opwijk-Baardegem-Moor- egm mogelijk gemaakt worden. De in- sel ter sprake te brengen bij andere >gdc strumenten voor de realisatie van ministeries en te stoppen met nog deze beleidsopties zijn: de milieu- langer toelatingen te geven om mo- heffing, de nieuwe wetten inzake tocrossen te organiseren in een na- idanj vergunningen en de investeringen tuurkemgebied, nl. aan het Kra- nom in de organisaties voor het oprui- vaalbos. Volgens de heer Van Nuf- - hs men en schoonmaken van het mi- fel is er thans een aanvraag mge- J| |jeu diend om gedurende nog 10 jaar in dit gebied crossen te organiseren. Nadien werd de mogelijkheid gebo den aan het talrijke publiek om vra gen te stellen aan de leden van het panel. Onder leiding van moderator John Huylebroeck werden heel wat vragen gesteld en beantwoord rond het mestdecreet, vergunningen, na tuurbehoud... De recente problematiek rond het plaatselijke bedrijf NV Maïski kwam uitgebreid ter sprake. In zijn slottoespraak gaf de voorzit ter J. De Geijselaer, namens de sek- ties Meldert en Baardegem, via een open brief aan de NV Maïski en aan het stadsbestuur, kennis van de on gerustheid inzake de verdere uit breiding en omvorming van het be drijf en de mogelijke milieuhinder ervan voor de Meldertse bevolking. Uitbreiding en omvorming van be staande artisanaal pluimveeslacht- bedryf Maïski, Molenstraat 6B te Meldert-Aalst De CVP-sekties Meldert en Baar degem wensen hun ongerustheid kenbaar te maken naar aanleiding van een mogelijke uitbreiding en omvorming van de pluimveeslach terij Maïski nv in de Molenstraat te Meldert-Aalst. Het uitbreiden en omvormen van dit 'industrieel' bedrijf in een land- bouwzone, grenzend aan een woon gebied met een landelijk karakter, verontrust niet alleen de direkte Aalst. Ruim ISO belangstellenden waren aanwezig op de info- en dcbamond rond Leefmilieu, georgamzeerd door de sektiebesturen van CVP Baardegem en Meldert (a) buurt maar dreigt een zware belas- De overheid draagt in het mooiste ting te worden voor een groot ge- gedeelte van de stad Aalst de zware deelte van Meldert en zelfs daarbui- verantwoordelijkheid dit rustige ten. Het afvalwater immers van dit woongebied te behouden en zo no- bedrijf wordt ongezuiverd geloosd dig te herstellen in zijn oorspronke- in het rioleringsnet om via de Mo- lijke functie volgens het gewestplan, lenbeek door het hart van de Fa- Wij vragen u dan ook Mevrouw de luintjes te stromen naar Moorsel Burgemeester, Dames en Heren om in het centrum van Aalst in de Schepenen, de nodige maatregelen Dender te vloeien. Bovendien te treffen om een verdere uitbrei- wordt op deze manier één van de ding te voorkomen en de Meldertse vruchtbaarste akkers van Meldert bevolking, bij voorkeur in samen- uit handen genomen van de land- werking met de bedrijfsleiding, bouwers. dringend te informeren over de mo- gelijke uitbreidingen en omvormin gen van het bedrijf Maïski nv, ten einde de bevolking toe te laten zich een idee te kunnen vormen over de mogelijke milieuhinder in de toe komst. Wij vragen u dan ook Mijnheer de Direkteur, de Meldertse bevolking dringend te informeren over de pre cieze uitbreidingen en omvormin gen van het bedrijf Maïski nv, ten einde de bevolking toe te laten zich een idee te kunnen vormen over de mogelijke milieuhinder in de toe komst. PH Aalst. Aalst is al aan zijn vijfde editie toe van een stadsgids (a) Buurtbewoners en gebruikers van een open ruimte in stadsbezit, gelegen tussen de Sint-Jobstraat, de Geraardsbergsestraat en de Stefaan De Jonghestraat, vernamen dat het stadsbestuur plannen koestert om deze ruimte te verkopen, met het doel er huizen te laten op bouwen. De Aalsterse binnenstad beschikt over weinig open groene ruimten, op een aantal privétuintjes na. Een uitzondering hierop vormt een pleintje van ongeveer een halve hectare groot, tussen hoger ge noemde straten. Deze open ruimte, die stadseigendom is, is nog toegan kelijk langs de Stefaan De Jonghe- en de Sint-Jobstraat. In de open ruimte zijn twee terreinen verhard en gans de binnenruimte heeft een sociale funktie gekregen: veilig speelpleintje voor de kinderen uit de buurt, wandelzone voor bejaar den en al wie zijn hondje uitlaat en een zeldzaam rustelement in een steeds dichter bebouwd stadscen trum. Plannen voor bedoeld terreintje be staan er al lang. Nog voor er wonin gen langs dc door dr. Schelfhout- verkavelde Stefaan De Jonghe straat werden opgetrokken, werd het terrein ingenomen door de villa en de spiegelslijperij Panné. In de villa werden later een paar kleuter klasjes van een stadsschooltje on dergebracht. Nadien werd er een prefabpaviljoentje gebouwd in de opening aan de Stefaan De Jonghe straat en werden de kleuterklasjes er in overgebracht. In de villa werd dan tijdelijk een filiaal van de stads- biblioteek ondergebracht. Wan neer de villa werd afgebroken ver huisde het filiaal naar het paviljoen- tje, dat een paar jaar geleden is afge broken. De fabrieksgebouwen wer den al veel eerder gesloopt. Het perceel aan de Stefaan De Jonghestraat werd reeds door het stadsbestuur verkocht en naar werd vernomen zou het schepencollege de intentie hebben het hele pleintje van de hand te doen aan een bouw- promotor of maatschappij. De buurtbewoners hebben dan ook in een petitie aan het stadsbestuur gevraagd om vooraleer te beslissen de gronden te verkopen, zij in deze aangelegenheid zouden geconsul teerd worden. Zij sommen dan ook de belangrijke funkties op die nu nog kunnen worden ingevuld: - gedeeltelijk parkeergelegenheid voor lang- en kortparkeerders dichtbij het centrum - gedeeltelijk als veilig speelterrein voor kinderen uit de buurt - gedeeltelijk als groene wandelzo ne waar mensen hun hondje uitla ten en gepensioneerden bij goed weer verpozen op een bank - in zijn totaliteit als open ruimte in een steeds meer dichter toege- bouwd stadsgedeelte waardoor de rust van de omwonenden en het dieptezicht in hun tuin gevrij waard zijn. De buurtbewoners menen dan ook te mogen stellen dat voor hen alle aangehaalde gegevens zwaarder doorwegen dan het kortstondig fi nancieel gewin die de stadskas met deze verkoop kan bekomen. PH

De Voorpost | 1991 | | pagina 3