Tien jaar karatesport te Erpe-Mere Derde stripalbum van Frits Van den Heuvel die' Operatie Vrouwenhart van Merenaar J. Vermassen 6 - 7.6.1991 - De Voorpost len 19! karated vanYa perspektief krijgt net zoak n gebeurt." De gevechtssporten zijn in onze streek de laatste jaren beter bekend bij het brede publiek maar de belangstelling om een van de talrijke disciplines te beoefenen blijkt nog altijd beperkt. Toch zijn er al heel wat clubs gesticht die ofwel judo of karate tot hun sportobjekt nemen. Ook in Erpe-Mere is men al een tiental jaren bezig met de karategevechtssport die sinds 1983 een officiële werking kent. Met Frans De Sadeleer en Luc Redant werd wel rond de jaren 1980 met karate gestart maar de werking was toen niet ofTicieel. Dan kwam Freddy Van Impe die als voorzitter de basis legde om 'ofTicieel' te kunnen werken. Dit gebeurde dan in 1983 en het betekende dat men via eksamens, zowel technische als praktische proeven, tot een officiële erkenning kon komen. De struktuur van de karate is best te vergelijken met deze van de meer gekende judosport, het Kyo, maar eist evenveel training want om voor een eerste Dan-eksamen te slagen eist het toch wel vijfjaar intensief oefenen zoniet kan men het vergeten. Het is pas na een teoretisch eksamen en wedstrijdpunten dat men kan gelauwerd worden. Jeugdwerking - Senioren Op het ogenblik telt de karateclub van Erpe-Mere een dertigtal leden waarvan een vijftal jongeren. Sinds de oprichting oefenden alle leden, van welke leeftijd ook, altijd samen maar sinds een paar maanden is dat niet meer het geval en heeft men in de schoot van de club een jeugdaf deling gesticht. Dit is minder af schrikwekkend voor de jongeren die zich tussen de ouderen - meestal gevorderden - niet altijd in hun schik voelden. Om meer jongeren aan te trekken zal de club naar de scholen van Er pe-Mere toe werken om via initia- tielessen deze gevechtssport beter bekend te maken en om ze desge vallend voor de karate te winnen. Reeds vroeger heeft men al een po ging in die richting gedaan maar voortaan zal de club zich richten naar de scholen in Erpe-Mere en zelfs in Lede zal men de sport pro pageren. Op die manier hoopt men de jeugd te motiveren om karate te oefenen. De leiding geeft wel toe, ter informatie voor eventuele be langstellenden, dat het een sport is die enorm veel kracht en lichaams beweging vereist, maar elke sport is veeleisend als men ze op een dege lijke manier wil beoefenen. De club denkt zelfs de propaganda sterk door te drijven omdat er ook nog andere gevechtssporten van de Oosterse landen bij ons beoefend worden. Er is dus al een vorm van konkurrentic wat een verzwakking zou kunnen betekenen voor de be langstelling van karate waar men letterlijk en figuurlijk moet knok ken om te overleven. Voorlopig is de karateclub van Er pe-Mere in het ontmoetingscen trum van Erondegem gehuisvest maar het beoefenen van karate vergt veel ruimte en daarom willen zij later ook terecht kunnen in de nieuwe nog te bouwen sporthal. In dien dat mogelijk wordt, zou men willen starten met een seniorenaf deling, dit wil zeggen voor geïnte resseerden van 35 jaar af. Dit zou dan meer afgestemd worden op konditietraining die gepaard gaat met karate-oefeningen wat uitein delijk een integratie zou betekenen. Kompetitie De leden van de karateclub van Er pe-Mere beperken zich tot oefenin gen en interne kampen. Van een eigen kampioenschap zoals bij som mige andere verenigingen is er geen sprake. Evenmin wordt er een tor nooi ingericht bij gebrek aan de noodzakelijke akkommodatie. In dien de realisatie van de nieuwe sporthal een feit wordt dan zit de kans er wel in alhoewel een derge lijk projekt veeleisend is, vooral dan op financieel vlak. Tot op heden houdt men het bij 'eksamens' in eigen club en die zijn alleen bedoeld om de vooruitgang van de leden te stimuleren en een beetje officieel aan te duiden. Het is een zeker vorm van hiërarchie en een konkreet onderscheid tussen beginnelingen en gevorderden. Uit eindelijk blijft het hoofddoel de zui vere sport om er zich in uit te leven en zich van eventuele stress te ont doen. Via deze soort eksamens, die in fei te testen zijn, worden de karatele- den dan in bepaalde kategorieën ingedeeld. Men begint dan gewoon in het wit en gaat over naar groen. Het is blijkbaar algemeen bewezen dat wie een blauwe gordel behaalt, meestal bij de club blijft. Dit zijn dan doorgaans de mensen die ver der intensief blijven trainen om de volgende, een bruine gordel te be halen en nadien een zwarte om een stap hoger te mikken en een 'dan' binnen te rijven. De vereniging beschikt tegenwoor dig over twee leden met een tweede Dan en eveneens twee met een eer ste Dan. Een vijftal hebben het al tot een blauwe en een ander vijftal tot een bruine gordel gebracht. Wie aan de provinciale kampioen schappen wil deelnemen moet al leszins een zwarte gordel behaald hebben maar daarenboven moet men nog officieel geselekteerd zijn. Hier wordt men op twee vlakken getest, nl. in het 'kumitee' (vechten) en in het 'kata', het schijngevecht waarbij men vooral let op stijloefe ningen en de bekwaamheid op tech nisch gebied. In het provinciale kampioenschap behaalt de club telkens uitstekende resultaten met verschillende leden in de finale. Zo in 1990 met Jos Baeten en dit jaar al met Bart De Sadeleer. Zij zijn trouwens in de groep van de nationale beloften op genomen wat heel wat betekent als men weet dat de karatesport in ons land op wereldniveau staat dank zij de verspreider alhier, Niasaki. De club van Erpe-Mere is op tech nisch gebied zeer degelijk opgeleid en dit dankt men aan de inzet van trainer M. Hagen maar vooral ook aan een gasttrainer J.P. Meert die meermaals nationaal kampioen was en zelfs tweede per groep in het wereldkampioenschap. Hij doet één keer per maand een supervisie om het niveau van de karatebeoefe- naars stabiel te houden. De karateclub van Erpe-Mere maakt geen gebruik van 'breektech- nieken' omdat het voor een kleine club met beperkte mogelijkheden te omslachtig is en bovendien verlie slijdend omdat men het gebruikte 'materiaal' niet kan herwinnen. Het gebeurt wel dat men wel eens een test doet met deze breuktechniek maar daar blijft het dan ook bij aan gezien men steeds 'brokken maakt' met de dan toch relatief dure voor werpen. Bij de club wordt de voorwaarde Erpe-Mere. De karate-gevechtssporters die elke week twee harde trainingen meemaken in het ontmoetingscentmm\ Erondegem, uitsluitend gebaseerd op fysieke en mentale ingesteldheid (jv) gesteld om buiten het clubverband zeker geen misbruik te maken van de aangeleerde technieken want als men zoiets onrechtstreeks ver neemt, wordt de overtreder getest door iemand die ruim hoger staat in de hiërarchie en 'dan is de goesting gauw over'. Bij het beoefenen van de karate streeft men alleen maar naar een mentale en fysieke training terzelfdertijd en men beoogt alleen dat deze gevechtssport moet dienen om zich af te reageren en stress te voorkomen. Het bestuur van de karateclub van Erpe-Mere is momenteel als volgt samengesteld: Fr. Nijs voorzitter, P. Chevenoi sekretaris, G. Brussel mans penningmeester, Bart De Nul clubverantwoordelijke, Mario Ha gen hóofdtrainer, J. De Moor hulp trainer, H. Uyttersprot jeugdtrai ner. De trainingen van de hebben plaats in het centrum van Erondegem op woei dag van 19.30 tot 21 uur en van 10 tot 12uur. Voor meer tingen in verband met aansluiting kan men terecht bij sekretaris in de Koebrugstraal Erpe, tel. 80.18.01. Als het om stripverhalen gaat denkt men onmiddellijk aan de grootheden als W. Van der Steen en Mare Sleen maar dit neemt niet weg dat talrijke andere striptekenaars zich een weg willen banen naar de beroemdheid in dit vak. Er schuilt alleszins jong talent tussen de nieuwe generatie van aankomende striptekenaars maar zij moeten nog altijd afrekenen met de massaproduktie van de "studio's". Toch zijn er die al een zekere reputatie opgebouwd hebben en hierbij rekenen we vast de Merenaar Frits Van den Heuvel, alias Joris Vermassen, wiens derde album net van de pers kwam. Erpe-Mere. Striptekenaar Joris Vermassen, jonge vader van de avontuurlijke Bob De Kerpel, denkend aan een volgend verhaal dat nog in zijn grappig brein vorm moet krijgen (jv) Elke striptekenaar heeft zowat zijn eigen stijl - wat in feite noodzaak is - maar toch leunt men vaak aan bij een figuur die in dezelfde rich ting werkt. De bewering dat zijn stijl overeenkomsten vertoont met het werk van Kamagurka is gedeeltelijk juist. Hier kan men raakpunten vin den van vergelijkbare humor maar uitzondering moet gemaakt voor wat de tekeningen betreft die dan toch helemaal anders zijn. Frits Van den Heuvel tracht alles meer uit te tekenen en daarbij wil hij zeker niet dat deze tekeningen een belemme ring zijn om het verhaal te lezen. Men moet zich via de tekeningen alles zeer duidelijk kunnen voor stellen. Normaal gezien zit er bij Fr. Van den Heuvel een duidelijk verhaal in met een langere struk tuur maar juist dat ontbreekt nu in zijn Operatie Vrouwenhart en hier door wordt de humor feitelijk min der geaksentueerd dan in zijn vorige albums. Via Humo Het is een gangbare methode dat een stripalbum eerst in "afleverin gen" in een tijdschrift of enig ander blad verschijnt. Vooral dank zij de degelijkheid van het produkt heeft Fr. Van den Heuvel de mogelijk heid gekregen om zijn strips in Hu mo te laten verschijnen. Het aanbod om zijn talent op die manier ken baar te maken is weliswaar beperkt maar vooral Humo, dat hiervoor een gepast publiek heeft, is voor hem de goede oplossing. Niet elk tijdschrift is geneigd om strips in te lassen wat dus een nadeel betekent voor velen onder hen. Humo biedt dit voordeel wel en bovendien heb ben strips er een algemene waarde ring bij het lezerspubliek verworven en het staat bekend om zijn dege lijkheid op velerlei gebieden. Vol gens de Meerse striptekenaar Ver massen komt het er niet op aan een blad met enorm veel lezers te heb ben maar in zijn optiek opteert hij voor de waardering die hij van heel wat meer belang acht: "Het is zoals de kijkcijfers bij de televisie, die groot kunnen zijn, maar daarom niet de ware waardering wegdra gen". Op geregelde tijdstippen doet Hu mo zelf een opiniepeiling over alle facetten die in het eigen tijdschrift gepubliceerd worden en in de afde ling van de beste tekenaar stond Frits Van den Heuvel recentelijk op de tweede plaats, dit in tegenstel ling tot zijn eerste kwotering toen hij op de vierde plaats gerangschikt stond. De eerste plaats heeft hij nog niet in zicht want hij beaamt stellig dat zijn kollega Kamagurka nog al tijd stukken beter is. Toch voegt hij er zelf aan toe dat men met deze kwotering voorzichtig dient om te springen en de enquête enigszins moet relativeren omdat het van Hu mo zelf uitgaat. Toch is het altijd een enige kans om op die manier een vóór-publicatie te doen. Dit acht de striptekenaar voordelig om het ritme aan te houden omdat hij dan telkens maar twee bladzijden moet leveren. Vooral het ritme van de grappen ligt alleszins nog aan de hoge kant maar als men het geheel later in albumvorm bekijkt, krijgt het nog meer waarde. Dit zou een gevolg zijn van het feit dat men op die wijze het verhaal beter kan vol gen en soms zijn er dan zaken die terugkeren uit het begin van het verhaal en daardoor heeft men dan nadien een beter aanknopingspunt omdat alles nog fris in het geheugen ligt. Elke striptekenaar is van mening dat het interessant is als men kan publiceren in een blad dat een ruim lezerspubliek heeft ook al is elke lezer niet geïnteresseerd in strips en het is dus merkelijk beter dat men een publiek kan bereiken dat de zaken dan ook leest. Operatie Vrouwenhart Het derde stripalbum van Frits Van den Heuvel is eveneens uitgegeven bij Humo. Dit biedt ook bepaalde voordelen met betrekking tot de verspreiding omdat die firma toch enigszins gespecialiseerd is en dus veel belangstelling op dat vlak kan bereiken. De vakkennis werkt auto matisch een betere verkoop in de hand en het komt er op aan om de noden en de wensen van de stripwe reld te kennen. Daarbij komt na tuurlijk dat het produkt van de au teur het strippubliek moet aanspre ken want tenslotte moeten de lezers van dergelijke tekenverhalen zor gen voor de afname. Het komt er dus hoofdzakelijk op neer dat de tekenaar strips maakt die in het al gemeen in de smaak vallen want het stripverhaal is dermate geëvolueerd dat het lezen ervan sinds lang geen kinderbezigheid meer is. Het nieuwe album "Operatie Vrou wenhart" handelt over de zoektocht naar een vrouw. Dc auteur vindt dat de hoofdfiguur uit zijn verhalen. Bob De Kerpel, op dat vlak wat verwaarloosd werd. In de twee vori ge albums beleefde hij uiteraard spannende avonturen maar liep er rond als een eenzaat. In het nieuwe album maken we in feite met het tegengestelde kennis, waarin hij geen zin heeft om avonturen te be leven. Dit wordt door de auteur als volgt verduidelijkt want hij is trou wens de "schepper" van zijn Bob De Kerpel: "Er is trouwens geen avon tuur want het scenario is zoek en daarom gaat hij (B. De Kerpel) op zoek naar een vrouw en vindt op het einde iemand naar zijn zin". Net zoals andere tekenaars ge bruikt hij dezelfde hoofdfiguur om dat ze hem goed ligt en na een paar verhalen begint ze bovendien nog beter vorm te krijgen. Nochtans is Frits Van den Heuvel niet onmid dellijk van plan om een volgend ver haal met dezelfde stripfiguur uit te werken. Om geen slaaf te worden en de "eentonigheid" te breken wil hij wat anders doen. Hij blijft evenwel in de stripwereld maar wil zichzelf niet voortdurend herhalen. Dit neemt niet weg dat hij na enkele maanden toch weer een scenario uitwerkt. In al zijn jong dynamisme wil hij meer en ruimer horizonten zoeken maar daar is natuurlijk moed voor nodig: "Men moet af en toe een uitdaging aanvaarden en deze dur ven aangaan want in feite voel ik me nog geen echte striptekenaar. Ook andere zaken beroeren mij en mijn ideeën kunnen ook gerealiseerd worden in de vorm van een film of zelfs een schilderij. Het idee is be langrijker trouwens dan het medi um." Frits Van den Heuvel is dan ook van mening dat als men een bepaald medium kiest, men het ook zo per- fekt mogelijk moet trachten uit te werken. Met een stripverhaal tracht hij trouwens om de figuren en alles wat er mee gepaard gaat zo degelijk mogelijk uit te tekenen. Juist dit laatse vindt hijzelf het meest zenuw slopende van een stripverhaal waar bij gelukkig het uitvinden van de grappen en het uitspinnen van de avonturen een aangename verpo zing brengen omdat hier de fantasie de vrije loop krijgt: "Het is net zoals met een filmcamera. Men zou tel kens hetzelfde kunnen tekenen maar ik maak graag een camerabe weging omdat men daardoor een rustinc lerste I barn potstra: TIKOO i 9.8 O.tk. T TIKOO oud, 778.2( TïKOd half g ???>7 ander de film De auteur-striptekenaar Frits den Heuvel is niet gemakkelijk vo zichzelf omdat hij steeds maar grotere perfektie streeft en hier drukt hij op het feit waar het inkleuringen betreft die soms do iemand anders gedaan worden o dat het een zeer tijdrovende bet heid is. Het vefhaal Alhoewel de lezer de indruk krij dat er in de "Operatie Vrouwe hart" praktisch geen verhaal aanw zig is dan is dit maar schijn omd het verhaal de abstrakte toer opga n K) en bijgevolg moeilijker uit te wc modi kei\, Volgens de auteur zijn er i| Giao feite twee verhalen, enerzijds V het scenario dat gestolen is en waa voor men losgeld vraagt en ande zijds de zoektocht naar een vrou Een vrouw vangt de noodkreet va Bob De Kerpel op en zij komt na hem toe. Beide verhalen lopen da op die manier in en door elkaar nx uiteraard de goede afloop tussend hoofdfiguur en zijn ware droom. In tegenstelling tot de twee vori# albums zat er merkelijk één verhaal lijn in maar in zijn laatste produl blijft hij heel abstrakt maar he "avontuur(tje)" wordt toch bcleefi maar dan op een manier die eindig met een trouwpartij waarmee Frit Van den Heuvel tot een filosofisd besluit komt, die goed in zijn kraan: past: "Bob De Kerpel is nu gehuwu en zoals bij iedereen gebeurt en daarna niet veel meer en juist daar om laat ik hem een beetje rustenen ga andere dingen uitwerken". Toekomst Na elk stripverhaal komt er voorde tekenaar een korte of langere krisis- periode bij manier van spreken. Er is een zekere leegte en men wil iets anders doen. Vorig jaar, na hel tweede album, begon hij enkele stukjes te schrijven voor televisie, o.a. voor de Gaston en Leo-shows, een aantal grappen die het nodige sukses opleverden. Ook voor de nieuwe shows van Kamagurka, die eind dit jaar op televisie komen ver leende hij zijn medewerking. Grap pen uit zijn brein zullen eveneens in een show opgenomen worden door cabarettier Luc Wijns. Striptekenaar Fr. Van den Heuvel is wel met nieuwe projekten bezig maar het staat allemaal nog niet vast. Toch blijft hij voort tekenen aan kortere zaken en men denkt voorlopig nog niet aan een album omdat dit talrijke uren werk per dag vereist en dit gedurende vele maan den. Als verpozing richt hij zich nu naar korte strips van slechts een viertal bladzijden maar hieromtrent is nog geen zekerheid. Er kan echter veel veranderen binnen afzienbare tijd want eens dc rustperiode een paar weken duurt, heeft men vlug de neiging om te herbeginnen. Er komen alleszins nog stripverhalen maar misschien niet direkt. Toch staat het vast dat Bob De Kerpel weldra in een volgend avontuur zal verwikkeld worden. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 6