Mespelare weer uit vergeethoek gehaald Melisse De Swaef en Inez Dua uit Aalst laureaten nationale dorpMespeU"e' Tabak-"kken dmaie,h ee» ,etoor 'Creatief met een ei' wedstrijd 10 - 14.6.1991 - De Voorpost KLOKKEf in Mespelare. De geitekaasboer met muts) was biezondergul met mondproevertjes (h 'Op omtrent een uur zuidwaarts van Dendermonde, in de nabijheid der rivier den Dender, ligt het aloude dorp Mespelare, welks grondgebied door de baan van Dendermonde naar Aalst doorsneden is. Reeds ten jare 1612 getuigde Lindanus van deze plaats, dat zij in geheel Europa beroemd was door den vonds van eenen grooten schat van edelgesteenten en vooral van Romeinsche gedenkpenningen, welke men daar in de maand April 1607 uit den grond had gegraven. Miraeus zegt dat er zestien honderd zulker gedenkpenningen waren, geslagen onder de regering van een twaalftal keizers en keizerinnen, wier beeltenis zij droegen. Zoveel gerucht maakte die vond, dat de landbouwer, wien hij te danken is, nog in de gemeente, zoo niet bij zijn familienaam (Karei van Houw) dan toch onder den bijnaam van 'Karei den medailleman' is bekend. Ten jare 1802 vond men te Mespelare nog twee Gallische muntstukken'. Met deze aanhef beginnen Frans De Potter en Jan Broeckaert in de 'Geschiedenis van de Gemeenten der Provincie Oost-Vlaanderen' het hoofdstuk over de kleinste deelge meente van Dendermonde. bezoekers weer huiswaarts te lei den. Mooier kon niet. Maar al vlug bleek dat Mespelare op die ene dag in juni overspoeld werd door een massa dagjestoeristen die alle mo gelijke verkeersborden aan hun laars lappen om toch maar zo dicht mogelijk bij het 'centrum' van het dorp hun wagen kwijt te geraken. In tentoon wordt gesteld. Gaande van de kinderen die proberen hun afge dankt maar daarom nog niet versle ten speelgoed en hun kapotgelezen boeken aan de man te brengen tot de routiniers van de rommel- en antiekmarkten die de bezoekers overdonderen met hun koperen siervoorwerpen, aloude meubel- Mespelare heeft dus geregeld in de belangstelling gestaan. In net verle den althans. Nu komt het kleine dorpje minder in het nieuws. Al werd er vorig jaar een koppige jener 'Loeterken' genaamd boven de doopvont gehouden en vierde het feestkomitee met enige luister zijn zilveren bestaansjubileum. Bij die viering merkte oud-burgemeester Van den Hooff van Mespelare te recht op dat Dendermonde cen trum maar al te vaak vergeet dat er tussen Oudegem en Gijzegem nog een prachtig dorpje ligt, waar vol gens de enen de tijd is blijven stil- voor tal van aktiviteiten. Onder meer voor de kermissen die er welig tieren en voor de jaarlijkse manifes tatie die men 'Dagje dorp' heeft ge noemd. Dat is een uitvloeisel van het 'Jaar van het Dorp' toen door de toenmalige minister van Neder landse kuituur elk jaar een tema werd gelanceerd om de aandacht te vestigen op de schoonheid en kultu- rele rijkdom van Vlaanderen. Met het 'Jaar van het Dorpzat Mespe lare goed. Een prachtige dorpskern met een smalle weg die zich als een kronkelend lint tussen de weelderi ge velden naar de plaats van het tarium van onze volkse muziek en door groepen die zich hierop toe leggen nu nog worden gebruikt. En wat te denken van de kaasboer. Met geitekaas en hoe die smaakt dat zullen vele bezoekers weten te ver tellen want de kaasjes gingen gretig van de hand. Een zuiver zuivelpro- dukt, dat staat vast. Er werd ook voor de nodige muzi kale animatie gezorgd. Daarvoor had men de Rad Hackle Pipe Band naar Mespelare gehaald en deze doedelzakspelers lieten de talrijke bezoekers genieten van de zo typi sche Schotse doedelzakmuziek. Om niet te spreken over de prachtige kledij waarin deze groep zich voor elk optreden tooit. Van al dat wandelen, kijken, kiezen en misschien ook kopen, zou men wel eens honger kunnen krijgen. In Mespelare geen nood. Aan de hot gerigen en dorstigen wordt er g- dacht. Op meerdere plaatsen vinè men er kraampjes die hongerstille: tjes aanbieden of waar men ijsjei kan bekomen. Om dan nog te zwij gen over de barbecue die wee enorm veel klanten trok en waï menigeen zich te goed deed aan eea of meerdere van de streekbiertja die er kundig werden geschonken Het feest werd afgerond met ee: muzikaal optreden van de fanfc 'De Brandweer' uit Oudegem. Eenmaal het rumoer geluwd en dt laatste bezoeker verdwenen, trol Mespelare zich weer terug in zijr bescheidenheid en volkse tevreden heid. Tot volgend jaar, wannee: Mespelare ophieuw en dagje dorp zal zijn. Dendermonde. Dagje dorp in Mespelare. Een schilder mocht niet ontbreken (vh) staan en volgens anderen de eigen gebeuren slingerde. En een andere volksaard intakt is gebleven. Hoe weg die als even kronkelig de wei- men het ook keert of draait, Mespe lare heeft heel wat te bieden. Al wandelt of rijdt men achteloos aan het dorp voorbij. Het ligt trouwens een flinke boogscheut van de druk ke weg die Dendermonde met Aalst verbindt te genieten van een zalige rust. Mespelare kan prat gaan op een prachtige kerk, groot van op pervlakte in verhouding tot het aan tal inwoners. Het kan wijzen op een zekere rijkdom in de tijd toen de kerk werd gebouwd. Uit de geschie denisvan Mespelare blijkt trouwens dat het dorp een vermaarde bede vaartplaats is geweest waar op het feest van Onze Lieve Vrouw Ge boorte een massale belangstelling was voor de grote processie die toen uitging. Dat allemaal te ere van de patrones Sinte Aldegonde die in de zeventiende eeuw al werd aanroe pen tegen kanker, kwaadvuur en andere kwalen. De kerk bezit een beiaard met 7 kleine klokken en ook dat is een zeldzaamheid. En op het plein voor de kerk prijkt een mooie schandpaal. Op een steenworp van de kerk staat het Spaans Huis, ook al een bezienswaardigheid. Er zijn voorwaar grotere dorpen die heel wat minder te bieden hebben. Een keer per jaar Gelukkig bestaat er in Mespelare nog een feestkomitee. Dat staat in de namiddag een zo goed als onmo gelijke opdracht. En bovendien, men mist er een mooie en deugd doende wandeling mee. Zondag was men weer zover. Mes pelare was weer gastheer voor dui- zende toeristen die de sfeer van het volks dorp kwamen opsnuiven en zich lieten vertroetelen door de eenvoud van de dingen. De ingre diënten van de dag zijn bekend: ou de ambachten, rommelmarkt, eet- kraampjes en vooral de gulhartig heid waarmee men in Mespelare uitbundig wordt ontvangen. Wie er een herberg binnengaat wordt on getwijfeld meegesleurd door de volkse figuren die er tussen pot en pint de afierstrafste verhalen vertel len. Het lijken allemaal wel vissers. Men zit er niet verlegen om een grap. Zoveel is duidelijk. Maar de meeste bezoekers beper ken hun bezoek met een uitgebrei de wandeltocht in de smalle straat jes en het dorpsplein waar een hele schare aan bezienswaardigheden stukken, zeemzoete beelden uit lang vervlogen tijden en ga zo maar het hele rijtje af. Zij horen er nu eenmaal bij. Even belangrijk zijn de oude ambachten die er nog eens getoond worden. Vaak door man nen wiens gezicht getaand is door weer en wind, met diepe rimpels van wijsheid en kromme vingers van het vele handwerk. De klompenmaker was er weer om uit het zachte wil genhout van vreemdsoortige werk tuigen klompen te snijden zoals ze vroeger werden gedragen. Er waren mandenvlechters, ijzervlechters, een kuiper, een pottenbakker en natuurlijk ontbraken de kunstschil ders niet. En wie met eigen ogen wilde zien hoe een bijenkorf wordt gevlochten die moest in Mespelare zijn. Verder zagen we een instru mentenbouwer, een werkje dat zeer veel vakkennis en precisie vergt. Een vlier, een epinet of hommel, een dwarsfluit, het is allemaal hand werk. Het zijn trouwens intrumen- ten die behoren tot het instrumen- 'Zonder meer verblufTend' dat was het unaniem oordeel over de meer d duizend versierde kippeëieren die door kinderen uit heel België werden ingezonden voor de knutselwedstrijd 'Creatief met een ei' uitgeschreven door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten. Aan Nederlandstalige kant gingen de hoofdprijzen naar kinderen uil Wetteren, Kalken, Sint-Niklaas en Hoeilaert. Voor Melisse De Swaef ei Inez Dua uit Aalst was er een derde prijs weggelegd in de hoogste leeftijd- skategorie. Dendermonde. Dagje dorp in Mespelare. Deze kinderen willen weten hoe men 'heksenbezems' maakt (vh) Wordt het versieren van eieren (met Pasen en andere tijdstippen van het jaar) opnieuw een algemeen verspreide volksgewoonte, hobby of kreatieve bezigheid in ons land? Je zou denken van wel, als je het sukses bekijkt van de nationale knutsel wedstrijd voor kinderen die de NDALTP dit jaar in februari uit schreef onder het motto 'Creatief met een ei'. Meer dan 1000 kip peëieren werden via de post en an dere kanalen binnengebracht op het Leuvensplein te Brussel. Ze wa ren op alle mogelijke manieren ver sierd, verwerkt in skulpturen of ge bruikt in collages. Of omgetoverd tot mensen, dieren, dansressen, mu zikanten, Rusisschc poppetjes, mo- bilen, huisjes en gebruiksvoorwer pen. Van Piepklein tot kamer- breerd, van expressionistisch tot postmodern. De kreaties werden ingezonden door individuele kinde ren, scholen, groepen en klassen in de leeftijd van 0 tot 14 jaar. Er wa ren 4 kategorieën voorzien. De inzendingen maakten duidelijk dat het ei en eierschalen eindeloze mogelijkheden bieden als spot goedkoop kreatief en natuurlijk materiaal. De jury had de moeilijke opdracht om de winnaars aan te wijzen. Men was vol lof over de kwa liteit, het artistieke peil en de orogi- naliteit van de inzendingen. Versie ringen met verf en collages kwamen het meest voor, maar andere tech nieken (krassen, marmeren) wer den eveneens aangewend. Alle deelnemers aan de wedstrijd ontvangen een herinneringsdiplo ma. Aan volgende kinderen uit onze regio werden extra prijzen toege kend In de leeftijdskategorie van 0 tot 5 jaar kregen Ingeborg Lories uit Ze- Ie, Lien Van Puyvelde uit Berlareen Katrijn Roggeman uit Erpe-Mere een troostprijs in de vorm van een knuffel-dodo. In de leeftijdskategorie werden troostprijzen, een knuffel-dodo, toegekend aan Stefanie Temmer man uit Buggenhout, Liesbet Rog geman uit Erpe-Mere en Wouter Roggeman uit Erpe-Mere. In de leeftijdsgroep van 9 tot 11 jaar werd Evy Van der Jeught uit Den dermonde met een troostprijs, een knuffel-dod, bedacht. In de leeftijdsgroep 12 tot 14 jaar werd de derde prijs, een volledige 1 set schetsmateriaal, toegekend aan de 12 jarigen Melisse De Swaef en Inez Dua uit Aalst die een karna- val-ei-orkest instuurden. DE 3 van langenhovestraat 1 st -gillis-dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 6 juni richting noord-zuid 1Jos Van den Owey en Paul De Smedt; 2. echtpaar Christiaens; 3. Hu- guette Van Cauwenberghe en Werner Cornelis. richting oost-west 1. Chris Dexhorez en Iwein D'Herdt; 2. Georges Korte en Hubert De Troch en 3. Paul Vcldeman en Mare Hofmans. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in taverne 'De, drie klokken', Van Langenho vestraat 1 te Sint-Gillis Den dermonde.

De Voorpost | 1991 | | pagina 10