Aalsterse jeugd steunt Bolivia met High School Party Reizen voor en met jongeren m De Voorpost - 14.6.1991 - 11 Üpp' V imen met het Vredeshuis organiseren Aalsterse studenten op zaterdag 22 een grandioze 'High School Party' in de Keizershallen, ten voordele het Propagandaprojekt van Unicef. Het wordt een eindejaarsparty toor jong en oud. Naast de gewone ontspanning kan men er de sfeer van Bolivia opsnuiven en met Patrick De Koninck de lambada leren dansen, sche omstandigheden op de hoog vlakte van de Altiplano, lopen de doodsoorzaak bij kinderen is de in- fektie van de luchtwegen. Door de ijle lucht in het Andesgebergte en de mensonvriendelijke klimatologi- Proandes-Bolivia Ij De opbrengst van de High-School Party, wordt door de organisatoren i integraal afgestaan aan het Proan- des-programma, een initiatief van het Belgisch Comité voor Unicef. Onder de titel 'Een kans voor een kind-Bolivia' werd een informatie- ve en fondsenverwervende campag ne georganiseerd, voor de India- nenkinderen uit het Boliviaanse ,s o Andesgebergte. De kinderen leiden een moeilijk bestaan. Dank zij verjaardag. Haïta, nochtans gekend kinderen in Bolivia dikwijls infek- ties van de luchtwegen op. Deze uta vau ui. mviniivcvu als zijnde een van de armste landen hebben door de brekkige genees. ter wereld kent een kindersterfte- kundi aak een dodelijke af- cijfer van 133 per duizend, bedui- dend lager dus dan in Bolivia. De gezondheidsproblemen op het Maar zelfs het tragisch cijtervan 165 Bolj*iaanse platteland zijn dus tal kinderdoden per duizend ,s nog een rjjk Maar Qok het vlak van het verbloeming van de werkelijke le venssituatie van vele Bolivianen. Want 165 per duizend is een gemid delde dat de werkelijke graad van armoede en ellende van de armste onderwijs valt er in Bolivia nog heel wat te doen. Bolivia kent geen graad van analfabetisme die vergelijkbaar is met de toestand in de meeste Afrikaanse landen. Maar toch, men Bolivianen niet vertaalt. In verband schat dat nog steeds een kwart van alle Bolivianen niet kunnen lezen en schrijven. Ook op dat vlak is de toestand in de buurlanden van Boli via veel beter. Wat bij de analyse van het onderwijs in Bolivia opvalt, is de discriminatie van de plattelandsbevolking ten op zichte van de stadsbevolking. Op het platteland kan nog steeds de helft van alle mensen lezen noch schrijven. Eigenlijk zijn er in Bolivia maar weinig indianenkinderen die een hele schoolopleiding doorlo pen. Het onderwijs is immers vaak onvoldoende aangepast aan de no den en mogelijkheden van de plaat selijke bevolking. De ouders zijn te arm om het schooluniform en het schoolgerei te betalen. Bovendien kunnen ze de extra-hulp van hun kinderen in het huishouden of op het land niet missen. Vooral de mei sjes, die moeten letten op hun jon gere broertjes en zusjes, zijn daar van het slachtoffer. Tenslotte, en dat is één van de belangrijkste pro blemen, werd het onderwijs tot voor kort enkel in het Spaans gegeven, terwijl de meeste indianenkinderen van thuis uit alleen Quechua of Ay- mara spreken. Al deze zaken - samengevat: de armoede en een onaangepast on derwijs - liggen aan de basis van het feit dat bij de indianenkinderen op Aalst. Het ontwerp van de affiche werd door het Belgisch Komitee voor Unicef het platteland de mislukkingen op overgenomen om een T-shirt te bedrukken. De slogan 'Een kans voor een kind school zeer talrijk zijn. komt er in viertalen op voor. Het wordt verkocht op de party aan de prijs van 500fr het Proandes-programma is dat aan het veranderen: mobiele brigades hebben in elk dorp plaatselijke ge zondheidswerkers opgeleid en in elk dorp komt er ook een school. Voor de Indianenkinderen van Bo livia zal de toekomst er heel wat beter uitzien. Het leven van de Indianenkinderen uit de Boliviaanse Andes Bolivia is een land met een onge kende verscheidenheid, een land dat rijk is aan fabelachtige lands chappen en adembenemende kui tuuruitingen. Maar terzelfdertijd is Bolivia arm, straatarm zelfs. Het kindersterftecijfer, de sociale indikator bij uitstek, ligt in Bolivia bijzonder hoog: 165 per duizend. Ter vergelijking, in België sterven er per duizend levende geboortes ge middeld 12 kinderen voor hun vijfde hebben. Unicef gaat daarbij uit van Vpjl een nauwe samenwerking met de k Boliviaanse regering en ontwikke- lingsorganisaties allerhande. M Jpf Proandes is een programma waarin I él illï in de eerste plaats de lokale bevol- i 111*1 king zelf verantwoordelijk wordt r -I'-1 gemaakt voor haar ontwikkeling en De ajj-iche van The High School Party is een ontwerp van Luc Tegenbos, ontvoogding. leraar aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten. Ze wordt hier getoond In het kader van het Proandes-pro- jn tegenwoordigheid van de UNICEF verantwoordelijke (a) gramma leiden mobiele gezond heidsbrigades van Unicef in elke ge- het redden van kinderlevens. Het meenschap plaatselijke gezond- schept ook het kader voor de verde- heidswerkers op. Zij worden gelast re ontwikkeling van de kinderen en met de leiding van een gezondheids- hun moeders. Centraal daarin staat centrum. De plaatselijke bevolking het onderwijs: het leren lezen en kan er terecht voor gezondheids- schrijven, maar ook het aanleren problemen zoals infecties van de van de basisprincipes inzake hygië- luchtwegen en uitdrogingsver- ne en gezondheid. Om de kinderen schijnselen ten gevolge van diarree, betere onderwijskansen te geven, de twee meest voorkomende doods- promoot Unicef het tweetalig on- oorzaken bij kinderen in Bolivia, derwijs in het Spaans en het Que- Gezondheidsproblemen die nooit chua of het Aymara. tot de dood van een kind zouden Bovendien verspreidt Unicef zell- mogen leiden. Uitdroging ten ge- studiemateriaal opdat de kinderen volge van diarree bv. is meestal ge- in de meerdere graadsklassen zich- makkelijk te voorkomen door tijdig zelf zouden kunnen behelpen ter- orale rehydratiezouten toe te die- wijl de leraar met kinderen van een nen. Deze zouten kosten bijna niets, andere leeftijdskategorie bezig is. kunnen gemakkelijk toegediend Unicef heeft in het kader van het worden en zijn zeer efficiënt. Ze Proandes-programma ook akties kunnen duizenden kinderlevens opgestart die tot doel hebben de redden. kinderen beter voor te bereiden op De plaatselijke gezondheidswerk- de school. In de scholen worden ers maken moeders vertrouwd met daarvoor een soort kleuterklasjes deze rehydratatiezouten en leren gevormd waar kinderen tussen 3 en hen verder ook de basisbeginselen 6 jaar terecht kunnen. En om de inzake hygiëne, voedingsleer, ge- fysische en psycho-motorische ach- zinsplanning, enz. Ze spelen even- terstand van de allerkleinsten te eens een belangrijke rol bij de orga- verhelpen, traint Unicef de moe- nisatie en de uitvoering van de vac- ders in basisstimulatie-aktiviteiten. cinatiecampagnes. Deze campag- Voor de indianenbevolking uit Po- nes hebben ervoor gezorgd dat het tosi en Chocabamba betekent het percentage gevaccineerde kinderen Proandes-programma een unieke in Bolivia op dit ogenblik in vergelij- kans op gezondheid en ontwikkc- king met 1981 gestegen is van 15% ling. Het Proandes-programma is tot ca. 55%. Een suksesvol resultaat een mooi voorbeeld van de geïnte- dat zich o.m. vertaalt in het feit dat greerde ontwikkelingshulp die de het al meer dan een jaar geleden is actie van Unicef in 128 Derde Wc- dat er zich in Bolivia nog een geval reld-landen kenmerkt. Een hulp die van kinderverlamming heeft voor- effektief is omdat zij uitgaat van de gedaan. specifieke noden cn mogelijkheden Unicef gaat uiteraard verder dan van de plaatselijke bevolking. met de Aymara- en de Quechua-In- dianen, de oorspronkelijke bewo ners van Bolivia, spreekt men over kindersterftecijfers van boven de 300, ja zelfs boven de 350 duizend. Dat betekent dat in Bolivia 1 india- nenkind op 3 voor zijn vijfde levens jaar overlijdt. De meest voorkomende doodsoor zaak bij de Boliviaanse kinderen is de uitdroging ten gevolge van diar ree die het gevolg is van de inname van besmet water. Voor de Bolivia nen op het platteland is zuiver water immers helemaal niet vanzelfspre- High School Party In samenwerking met het Vredes huis, zijn een paar weken geleden, een aantal jonge mensen rond de tafel gaan zitten en planden een benefiete amusementsavond. Op zaterdag 22 juni zal de Aalsterse Keizershalle in het teken staan van Proandes Bolivia. Luc Tegenbos, leraar aan de Academie voor Scho ne Kunsten te Aalst, werd aange zocht om een affiche te ontwerpen. Het beeld van een Latijnsameri- kaanse moeder en haar kind werd het hoofdthema. Het Belgisch Comité voor Unicef was bijzonder tevreden over het resultaat en heeft het ontwer eveneens gebruikt als motief voor T-shirtbedrukking. Aangevuld met de slogans 'Een kans vooreen kind' (in vier talen) en 'Children first' wil men het publiek oproepen Unicef te steunen in zijn strijd voor een betere toekomst voor de kinderen over de hele we reld. Deze T-shirt is van uitsteken de kwaliteit en wordt verkocht aan de prijs van 500 fr. op de High School Party. Kan ook besteld wor den via telefoon op het nr. 02- 230.59.70 of per brief naar het Bel gisch Comité voor Unicef, Kunst laan 20, 1040 Brussel. Kaarten voor dc High School Party op 22 juni in dc Aalsterse Keizers hallen, ten voordele van het Proan- des-projekt, kosten 120 fr. aan de kassa, 100 fr. in voorverkoop in het Vredeshuis, Zonnestraat 36 le Aalst. Ook het T-shirt is op dit adres verkrijgbaar. Unicef en de traditionele indianen bevolking uit het Boliviaanse An desgebergte: het proandes-pro gramma Om de gezondheids- en onderwij sproblemen van de indianen van Bolivia te verhelpen, heeft Unicef in 1988 een speciaal programma op gestart, het zgn. Proandes-pro gramma. Het Proandes-program ma stelt zich tot doel de kinderen en de moeders te helpen bij hetgeen zij het meest ontberen: basisgezond heidszorg en onderwijs. Het totaal budget bedraagt 210 miljoen frank, m.a.w. zowat 1300 frank per bereik- 17 jaar of ouder zijn ze en ze selijke bevolking tijdens de verken- schreeuwen om een beetje of een ningsuitstappen in de prachtige om- beetje veel zelfstandigheid, vooral geving. tijdens hun vrije tijd. Geïnteresseerde jongeren kunnen De Grote vakantie is al niet zo ver opteren voor één of meer kamppe- meer af en ze zien er tegen op om rioden van telkens ongeveer 19 da kend. Wat voor ons evident lijkt, is te persoon., voor hen een luxe: men schat dat Het Proandes-programma is geen zowat 30% van de plattelandsbevol- grote mediatrieke noodhulp-opera- king toegang heeft tot zuiver water. tie. Het is een programma dat Ook dat cijfer ligt bij de traditionele steunt op eenvoudige en goedkope indianenbevolking beduidend la- middelen die weinig mediatieke be- ger: ca. 10% langstelling krijgen, maar hun doel- Een andere veel voorkomende treffendheid al meermaals bewezen Aalst. Zij haalden hun muzikaal hartje op in de Werf ter gelegenheid van het vierde Aalsterse scholenzangfeest (a) nog samen met hun ouders op va kantie te gaan. Ze zouden het hart stikke leuker vinden om er losjes in de bloes, samen met vrienden op uit te trekken en hun eigen boontjes te doppen. Maar hoe? en waar? en hoeveel? en wanneer?... Vragen die soms afschrikken! Maar dat hoeft niet langer. Een groep entoesiastelingen uit de onderwijs- sektor en mensen met jarenlange ervaring in het begeleiden van jeugdkampen hebben de handen in mekaar geslagen: Ze hebben de VZW CREA 90 opgericht met de bedoeling tijdens de grote vakantie jeugdkampen te organiseren voor Vlaamse jongens en meisjes van on geveer 17 jaar en ouder. Op grond van hun ervaringen (va kantiekampen in Spanje, Portugal, Creta, Griekenland enz.) streven zij er naar om tijdens de kampperiode tussen alle deelnemers een vrije leefgemeenschap uit te bouwen, be roep doende op de inzet, de mede zeggenschap en de verantwoorde lijkheid van alle deelnemers. Voor de periode juli-augustus '91 werd geopteerd voor een tenten kamp in Joegoslavië met name op het eiland CRES - LOSINJ. Het kamp is gelegen aan het strand en CREA 90 beschikt over al het mo gelijk materiaal om alle deelnemers de meest diverse sporten en aktivi- teiten te laten beoefenen. Waterski, windsurfen, kanovaren, duiken, professioneel fotograferen en zo veel zaken meer hebben voor de monitoren geen geheimen meer. 's Avonds wordt het dan een gezelli ge boel met fuiven, toneel, free po dium, kwis, enz., met de medewer king en de inbreng van alle deelne mers. Daarenboven wordt ook het nodige gedaan om de kampleden te laten kennis maken met de sociale en kulturele aspekten van de plaat- Om niemand af te schrikken ge beurt het vervoer per luxe-autocar tegen een zeer lage kostprijs, want CREA 90 is een non-profit groep. Jongeren die een prettige, goedko pe en avontuurlijke vakantie wen sen met jongeren samen moeten ze ker contact opnemen met Fred Van Pottelbergh, Molenstraat 15, 9300 Aalst, tel. 053-77.51.30, waar je alle nodige informatie kan bekomen. Wandelen hoort er ook bij Alles is klaar voor het diepzeeduiken

De Voorpost | 1991 | | pagina 11