Daensdag: Vlaamse sociale strijd en Rerum Novarum De katakomben van Rome toegelicht Luc De Block tovert stadspark om tot openluchtmuseum PRIESTER ADOLF DAENS 14 - 14.6.1991 - De Voorpost Toneelvoorstelling Voor 1991 wordt de Daensherdcn- king om ll.45u. afgesloten, met een tonee'voorste"'ng 'n de theaterzaal van het Kultureel Centrum De Werf. Men kan er kijken en luiste- H ren naar het stuk: "Een vrij gewe- H ten? Uit het bewogen leven van Priester Daens"; geschreven door I en in regie van Ignace Goethals. De toneelvoorstelling handelt over de Aalst. Safe place een recent werk van Luc De Block. Hoge metalen stoelen vele aanknopingspunten tussen de ieder aangesloten op een bliksemafleider (a) strijd van Priester Daens en onze tijd. Ook vandaag worden mensen dukt. De installatie Primary'wordt hcid maken tussen echte en nep die verantwoordelijkheid willen ne- uitgewerkt aan de kleine ballonvij- kunst. En er is ook de 'African men en handelen vanuit een per ver. Hier heeft de kunstenaar 00kg reflections, de 'Sentimental soonlijk en vrij geweten vaak en niet-toxilogische verf gebruikt om journey' in de Valerius De Saede- moedwillig tegengewerkt. Een vrij het ritme van licht en schaduw vast leerzaal en nog veel meer. geweten groeit vanuit de solidariteit te leggen. In de grasvlakte tussen de Men kan deze tentoonstelling in het met de minsten, de zwakken en de beek en de middenvijver ontwaart stadspark en in het Oud-Hospitaal uitgebuitcn. In de Derde Wereld men het objekt een skulptuur be- museum nog bekijken tot 15 sep- zijn nu vele ontwikkelingshelpers staande uit horizontale en vertikle tember. In het Oud-Hospitaal kan die in dezelfde omstandigheden boomstammen, doorgesneden en men terecht op dinsdag, donderdag moeten werken als destijds priester beplakt met kunsthars van fineer- en vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van Daens hout zodat men een vervreemdings- 14.00 tot 17.00 uur, op woensdag Het stuk duurt ongeveer een uur. effekt krijgt. Op de middenvijver is van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot Het bestaat uit zes fragmenten Tish stick' te bewonderen. 'Traces 19.00 uur en tijdens de weekends waarin monologen, liederen en in- offire is te bekijken langs de Erem- van 14.00tot 17.00uur. strumentale muziek elkaar afwisse- bodegemse straat en beeldt een uit- gebrand haardvuur met gebakken klei uit. Op de grote ballonvijver vindt men 'Fish stick 2' waarbij dui zend vissen in bokalen boven het wateroppervlak rondzwemmen als een steeds bewegend pallet van Op uitnodiging van de Davidsfonds verwelkomd worden, kleuren, zeg maar natuurlijk poin- afdeling Aalst sprak Patrick Laseur Katakomben staan bekend als tillisme. over de boeiende wereld van de ka- schuilplaatsen van de eerste kriste- takomben van Rome. Hij illustreer- nen in de periode van de vervolgin- In het Oud-Hospitaal de zijn voordracht met dia's en ge- gen. Dat is een benaderingswijze. dichten. De bijeenkomst vond Hen ander is dat de katakomben In het Oud-Hospitaal staat het plaats in de woning van de heer en ook een plaats zijn van getuigenis tweede deel van de tentoonstelling, mevrouw G. Claus aan de Ninove- waaruit de hoop en de verwachting De kunstenaar heeft hier de bedoe- steenweg te Erembodegem waar van de eerste kristenen spreekt ling om de historische kapel van het heel wat belangstellenden mochten doorheen inscripties en fresco's, museum in haar oorspronkelijk konteks te herstellen door er inspi ratie-elementen uit het gebied Mali in onder te brengen. Men ziet er ook een monumentaal wandwerk 'Se veral points in several fields' of de symbiose tussen kunstenaar en techniek. In 'The Collection' wil de kunstenaar dan weer het ondersc- Aan de hand van dia's nam Patrick Lateur zijn aandachtig publiek mee op een wandeling doorheen de on deraardse gangen, waarbij hij tel kens voorals uit zijn gedichtenbun del 'Catacomben' die onlangs ver scheen. Patrick Lateur is een klassikus en leraar te Gijzegem. Hij is redaktie- lid van het tijdschrift 'Vlaanderen' en medewerker aan 'Boekengids', 'Poëziekrant' en 'Wij'. Voor het Er- nest Claesgcnootschap verzorgt hij dit jaar 'Moeders', een uitgave van de moedernovellen van Claes. Aalst. Patrick Lateur over 'De Katakomben van Rome' (a) swtst. luk. ue Block in het midden) mocht Europarlementslid Mare Galle, de schepenen Patrick De Smedt en ^het^^ds^k^f61)^"^0^ en raa ^~or%an^a tor R°8er D 'Hondt begroeten op de opening van zijn tentoonstelling Voor de eerste keer in de geschie denis wordt het Aalsters stadspark gebruikt voor de presentatie van he dendaagse kunst. En samen met het stadspark worden ook de ruimten van het stedelijk museum Oud Hos pitaal aangewend om de kunstwer ken van Luk De Blok te integreren. Tien jaar 'Arts Projects' van de in Erembodegem wonende Melderte- naar Luk De Block werd zaterdag officieel geopend en dat onder een ruime belangstelling van tal van vooraanstaanden. Luk De Block is niet de eerste de beste. Hij nam deel aan tal van be langrijke kunstmanifestaties. Enke le voorbeelden de 16de Biennale in Middelheim Antwerpen in 1981, Initiatief '86 in Gent en zeer recent nog de kreatie van een vuurtapijt in het Pand te Gent. En aan het kultu reel centrum De Werf in Aalst prijkt zijn 'Open boek', een monumentaal beeldhouwwerk dat bij de opening van het kultureel centrum werd in gehuldigd. Luk De Block besteed in zijn wer ken veel aandachr aan het element tijd. Zijn kunstwerken zijn een le vendige syntese van waarnemingen die zich vooral voltrekken in de na tuur of die ontstaan in de industrie. Niet zelden worden natuur en indu strieel produkt met elkaar gekon- fronteerd. Het is dan aan de kijker zelf om de kontekst te gaan bepa len. De konfrontatie van de acht instal laties die in het stadspark te zien zijn, maken een bewuste keuze uit van de kunstenaar. Hij wil op deze wijze een analyse maken van het maatschappijbeeld, op een ludieke maar ook kritische wijze. Bij de in gang van het stadspark gaat de aan dacht van de bezoeker naar negen hoge metalen stoelen, elk aangeslo ten op een individuele bliksemaflei der. Het is een 'safe place' waarmee de kunstenaar de band wil leggen tussen de natuur in het park en het storend element van een grote schouwpijp die vlakbij opdoemt. Verder staan in het park 'brons en grafiet' waarbij aan het brons zijn oorspronkelijke betekenis wordt ontnomen door het over de grond uit te gieten. 'Fossielen in wording' zijn dan weer daken van auto's die wegzakken in de grond of de kracht van de natuur die het opneemt te gen het industrieel technisch pro- Op zondag 16 juni heeft te Aalst de jaarlijkse Daensdag plaats. Deze herdenkingsviering, ingericht door het Priester Daensfonds, wil de aan dacht voor Priester Adolf Daens en zijn medewerkers, die zich eind vorige eeuw in erg moeilijke en penibele omstandigheden inzetten voor de Vlaam se sociale strjjd, levendig houden. Geschetste doelstellingen worden kracht bijgezet door herdenkingsactivi teiten en historische studies, tevens door het aktualiseren van het gedach- tengoed van de daensistische beweging. Van dit laatste aspekt getuigt o.a; de studiedag die het Priester Daens fonds in maart jongstleden inrichtte over "verzuiling en ontzuiling in Vlaanderen". Het programma van de Aalsterse Daensdag ziet er als volgt uit: om 10 uur heeft er een herdenkingseucharistieviering plaats in de dekenale Sint-Marti- nuskerk. De homilie wordt uitge sproken door E.H. Leo De Cruye- naere, nationaal proost van het ACW, waardoor het Daensfonds het belang van Rerum Novarum, nu 100 jaar geleden geschreven, voor priester Daens wil benadrukken. Na de eucharistieviering volgt om 11 uur een optocht naar het Daensmo- nument aan het Werfplein. Om 11.45u. zal daar een bloemenhulde gebeuren en zal er een korte toe spraak gehouden worden door Her man Slagmulder, voorzitter van het Daensfonds. len. De meeste spelers zijn actief als basiswerkers in de Derde Wereld raad of Amnesty International. Ze zijn geen beroepsakteurs, maar spe len situaties waarbij ze zich nauw betrokken voelen. Gratis toegang. Daens vandaag "Daens vandaag", de vernieuwde uitgave van het vroegere Daensbul- letin, is aan zijn tweede nummer toe. Er wordt in dit nummer uitvoe rig verslag gebracht over de studie dag van 9 maart, gehouden in de trouwzaal van het Aalsterse stad huis, rond het thema: "Verzuiling en Ontzuiling in Vlaanderen", door Emiel Van Schuylenberg. Verder wordt Victor Soens, een wegbera der van de Daensistische bewegii doorgelicht. In het kader van het hete hangij» rond de migranten, brengt i "Brandpunten" Luc Delafortrit kleinzoon van Pieter Daens, enkel beschouwingen over "Islam en kris tendom". Het boek: "Het loon van de werkman" van de hand van Frans-Jos Verdoodt, waar in dc kontekst van Rerum Novarum en kele aspecten behandeld worden van het sociale denken en handelen van de Belgische gelovigen in de 1& eeuw, wordt besproken door hoofd- redakteur Frans Van Campenhout Naast het publiceren van een teks uit 1914, toen Pieter Daens en Hec tor Plancquaert in Aalst de Daensistische lijst aanvoerden, wordt tot slot de aandacht besteed aan Pieter Daens als volksschrijver. Info: sekretariaat Luc Geeroms, DA VS, Grote Markt 3, te Aalst, tel. 053/77.06.84. PR

De Voorpost | 1991 | | pagina 14