Nieuwe single en CD komen er aan 'Dendermondse Leeuwerckenaers in eerste kategorie Dendermonds Sint-Jozefskoor te gast in Nienburg Zevende parochiefeesten Vlassenbroek [oge waardering vanwege de jury 1'3 mei 11. kwam de provinciale jury, en dit in het kader van het Jasseringstornooi 1990-1991 de opvoering van «Het souterrain» van ichilles Gautier ontleden. Deze strenge «toneelcritici» waren onder de f' indruk van de prestatie van de rederijkerskamer De Leeuwerckenaers. Via een hoge kwotering werd deze Dendermondse toneelvereniging dan ook ruru overgeheveld naar de hoogste kategorie in de provincie Oost-Vlaanderen. Onze redaktie kwam in het bezit van het verslag van de jury dat we in extenso graag vermelden. Bart Peeters en de Radio's te gast in Dendermonde Berlaarse balletschool schitterde De Voorpost - 14.6.1991 - 31 Fort lich Spel bracht met een lichte graad van ilobaal gesteld hebben alle mede- «overacting».. Vooral in de felle 1 u ipelers een goede tot uitstekende emotionele scenes gedraagt de ak- •J' 1 op de planken gezet. trice zich wat artificieel, een beetje "'cal F krampachtig, wat leidt tot met altijd ee.6 ndividueel even natuurlijke doorleefde hou- Mus (Erna Dierickx)een zeer goe- dingen en bewegingen, je vertolking. Beheerst in haar on- Vos (Alex Van der Stricht)de ou derdanigheid en beheerst in haar dere man werd rustig en met een 'Eva overgave aan de anderen. overtuigende impakt op de scène Hj Keun (Guido Willems)een zeer gezet. Na de pauze verviel hij even sterke prestatie. Overtuigend, na- in een jongere akteerstijl, even ?anstuurlijk spel dat eveneens getuigt maar en dan herpakte hij zich. een grote beheersing en van Teek (Peter Meyers)een vertol soberheid in de vertolking. Een bij- king van een wat ongelijke kwaliteit; tonder woord van waardering voor soms zeer goed, bijvoorbeeld bij het %de moeilijke «dronkemansscène», eerste optreden; soms wat moeiza- faan Zwaluw (Rita De Mulder)een ak- mer. Bij de ontknopingsscène trof 'se irice die haar personage uitstekend hij niet helemaal de juiste toon; '•«P heeft gezet, met een spel dat tot in plots wat te overheersend. Merk el je details werd verzorgd. Een felle waardig genoeg «ebt» hij wel eens opstandige bek, een masker voor weg bij langere spreekmomenten, bange onderdanigheid. Extrovert Mijnheer Jacques (Alfred Vermei- gespeeld, innerlijk doorvoeld. ren)zeker geen slecht debuut, al- Haas (Jan Vertongen)een goede hoewel hij zich soms wat onwennig vertolking. gedraagt. Colibri (Roos Steeman)een be- De pastoor (Leo Vertongen)goed, hoorlijke prestatie, maar toch ge- rustig en beheerst gebracht. Samenspeluitstekend, volgehou den en verzorgd tot in de kleinste details. Een samenspel dat getuigde van een doorleefd inspelen op el kaar, van innerlijke kracht en bewo genheid. Maar ook inzake dat sa menspel hielden Jacques en Colibri de draden niet altijd even strak ge spannen. Regie Een goede en grote regie met zeer veel aandacht voor de bewegingen en opstellingen, wat leidde tot mooie beelden. Een regie die ge tuigt van inzicht in dit werk, met veel aandacht voor de psychische eigenheden van de verschillende personages, wat zelfs mocht blijken uit de wijze waarop de personages ook in en door de opstellingen in relatie met elkaar stonden. Enkele uitstekende vondsten en uitwerkin gen bijvoorbeeld de muzikale be geleidingbij het aanbrengen van het eten, ritmisch gebracht en menselijk gehouden. De jury meent dat de reeds vermelde scène rond de tafel (Jacques en Colibri) door de regie allicht anders of strakker had kun nen worden gebracht. Ze liep niet erg vlot. Enscenering Een zeer verzorgd dekor, dat reeds door de sfeervolle belichting van de aanvangsscène de toeschouwers kon aanspreken. Het koncept reve leerde op overtuigende wijze, door suggestieve werking van «hoogte» en «laagte», het souterrain. De zwa re grijze steen en de lage zoldering konden die suggestieve werking in- tensifiëren. De vraag werd gesteld of de algemene indruk niet te netjes was. Een gesprek hierover liep uit op de bedenking dat een dergelijke verzorging ook in het souterrain van een kasteel te verantwoorden is. De kostumering was verzorgd. Ook hier de bedenking, vooral wat de dames betreft; of ze niet te netjes was, ook hier de bedenking dat ze te verantwoorden was, vooral ook om dat deze mensen vaak naar «boven» moesten. Enig bezwaar werd toch wel weer houden wat betreft de zeer verzorg de en fraaie grime van de dames. Daardoor ontkrachtte men toch wel enigszins het beeld van de afge sloofde vrouw. Een enscenering die, sober en met zin voor maat oog had voor afwerking tot in de klein ste details het spel met de schoe nen, de lampjes boven de nummers, enz. Anderzijds toch ook kleinighe den waaraan men blijkbaar voorbij keekvrij moderne bril van Mus, trouwring Teek. Maar wellicht is dit nu spijkers op laag water zoeken Verzorgd klankdekoreen uitste kende keuze van muziek; techni sche verzorging van bijvoorbeeld het blaffen van de honden. Taalgebruik De jury erkent meteen dat zowel de nauwkeurigheid van de klankvor ming als de verzorging van de zeg- Denderrnonde. Een beeld uit Souterrein met de voornaamste akteurs. De Rederijkerskamer de Leeuwerckenaers werd opnieuw in de hoogste afdeling geklasseerd (arch) ging een hoog niveau haalden. Haar natuurlijk werd bevorderd door het kritiek en bedenkingen hebben be- goede samenspel en waardoor het trekking op details. Alleszins was de samenspel ook werd bevrucht. Inza- rustige aanzet van het spel (het eer- ke stemgebruik werd een psychisch ste bedrijf) wat taalgebruik betreft verantwoorde tegenstelling tussen zeer verzorgd. Pas na de pauze, als het rustige debiet van Mus en het de akteurs losser moeten komen en felle spreekgebruik van Zwaluw ge- zich volledig moeten geven, duiken realiseerd. Misschien heeft Zwaluw wel eens slordigheden op. Teke- dat een beetje belast. Stemmodula- nend is bijvoorbeeld dat er bij vlot ties werden allicht wat gehinderd en bewogen spel, bij vlot en be- door haar felheid van spreken, wat wogen taalgebruik wel eens foutie- in de geslagenheid van het derde ve legato's, klankverbindingen bedrijf helemaal wegviel. Ander- voorkwamen. Soms ook kleine slor- zijds is de verzorgde uitspraak en de digheden i.v.m. enkele klanken e, uiterste artikulatie bij deze aktrice u en i. Alle spelers debiteren hun te waarderen, tekst echter soepel en met doorleef- (bad) de overtuigingskracht, vlot én na tuurlijk op elkaar afgestemd, wat Dendermonde. Bart Peelers en Radio's, steeds goed vooreen pittig gesprek Op zaterdag 29 en zondag 30 juni hebben voor de zevende keer de parochiefeesten te Vlassenbroek plaats. Geen grootse attrakties op het programma, maar dat moet ook niet. Het pittoresk kerkje en de omgeving van Vlassenbroek spreken voor zichzelf. Het overkomt je niet elke dag datje Bart Peeters en de Radio's kan strikken voor een interview. Bij een optreden in Dendermonde vonden ze tussen twee acts in toch even de tijd voor een praatje. En wat blykt: Bart Peeters en Ronny en Robert Mosuse zyn toffe gasten, jongens die helemaal geen dikke nek hebben gekregen ofschoon ze toch tot het kruim van onze Vlaamse rockwercld behoren. Ze zitten boordevol grappen en weten elk gesprek een leuke wending te geven. Lees zelf maar. De CD/LP 'No Television' is uit en wat blijkt: Bart Peeters en de Radio's schuwen de televisie niet. 'We wilden bewijzen dat het zonder televisie ook kan. Eigenlijk zijn we een beetje teveel op het scherm gekomen filosofeert Bart. Ronny Mosuse beschouwt die televisie op tredens als een uitstekende rekla- me. 'Wat we ermee verdiend heb ben, is goed voor mijn bvba en voor Robert zijn MNO' zegt hij en Bart pikt daar op in: 'Nog twee plaatjes en ik ben ook binnen. Daarna ga ik mij amuzeren met ook naar een bal te gaan', knipoogt hij. Het gesprek belandt zo bij de videoclip die de Waalse regisseur Pierre Stire heeft gemaakt van '26 Guitars', een van de nummers op 'No Television'. 'Die wou ook eens met wereldster ren doen, zoals in Amerika en dus was hij bij ons aan het goede adres', zegt Ronny en zijn broer Robert knikt instemmend: 'met de perfekte mannen'. Eigenlijk is de clip niet gemaakt door Bart Peeters en de Radio's. Dc RTBF heeft die gemaakt, al 'moes ten wij daarin te zien zijn', houdt Bart Peeters voor. Overigens, in dien Bart Peeters en de Radio's de clip op MTV willen hebben, dan schept dat geen probleem. 'Wc heb ben daar onze connecties' zeggen ze in koor. En volgens Robert zal de clip allicht deze maand of volgende maand toch te zien zijn. Toekomstplannen Dat de Radio's meer zijn dan een groep die alleen maar zomerhits scoort, is ondertussen duidelijk. Met 'Lucky Day' en 'Swinning in the pool' had men inderdaad twee kan jers van zomerhits. 'Maar we had den ook de intentie om een winter- hit te maken', aldus Ronny en met 'Ginne Love' heeft men volgens Bart het uitstekend gedaan. De toe komst ziet er dus rooskleurig uit. Ronny en Robert, die zichzelf meer als blueszangers beschouwen, wa ren minder tevreden met het resul taat van 'I'm into folk'. Misschien is daarin een reden te vinden waarom ze zich meer zijn gaan toeleggen op blues en rock, wilden wij weten. Blijkbaar verkeerd gegokt want zegt Robert: 'Bart heeft ons gezegd dat niet alleen de song telt. Men moet ook een stukje kunnen akteren, zich leren pretentieus te gedragen op het podium'. Folkliedjes zijn vol gens Bart goed, maar je mag er geen twee na elkaar zingen. Dan haakt het publiek af en wordt men 'Lange Jojo'. Bovendien zweren de Radio's het bij akoestische instrumenten, geen gedoe met synthesizers. 'Wan neer je je laat begeleiden door syn thesizers heb je binnen twee jaar een single die helemaal gedemo- deerd is', beweert Ronny en Bart voegt er nog aan toe dat de machine je nooit de baas mag worden. En wat de toekomst betreft, vertel de Ronny dat er in de herfst van dit jaar allicht een nieuwe single ver schijnt. In maart van volgend jaar mag men een tweede LP/CD ver wachten. Er is dus werk aan de win kel. Op die LP/CD mag men num mers verwachten als 'She's me lover', 'She goes Nara', 'Dreaming wild', 'While I think of you', 'Oh Na' en 'In the nightime'. Bij dat alles wordt zoals steeds gestreefd naar de perfektie. Is Robert al tevreden wanneer het gewoon goed is, voor Ronny moet het 'gewoon af zijn'. Dokter De Vuist Ondertussen is Bart Peeters druk bezig met het schrijven van een to neelstuk. Hij kan daarbij rekenen op de steun van Jan Leyers. Het stuk is bestemd voor het NTG en is getiteld 'Dokter De Vuyst'. Het is gebazeerd op het stuk 'Dr Faust' en gaat over een student in de genees-, kunde die te kampen heeft met frus traties allerhande. Normaal moet het stuk in november klaar zijn. Plannen genoeg dus voor Bart Pee ters en de Radio's die zich weer moesten klaar maken voor een vol gend optreden in een afgeladen vol le sporthal te Appels. Katia Dierickx Als je daarenboven weet dat alle schildersateliers die dagen open zijn, loont een uitstapje naar dit rus tige dorp naast de Scheldedijken zeker de moeite. En als je met dat alles nog niet tevreden bent, heeft het parochiaal komitee ook dit jaar weer voor een denderend program ma gezorgd. Zaterdag 29 juni om 18.00 uur wordt begonnen met een rommel en antiekmarkt. Voor deze markt zijn nog slechts enkele gratis plaat sen vrij (telefonisch kontakt opne men met 052/22.06.75). In het klein ste schooltje van Vlaanderen, een klas met 25 leerlingen, kan men ge nieten van een frisse pint en een lekker ijsje. In de parochiezaal en in de tent kan men genieten van lekke re pannekoeken met frieten. Om 20.45 uur heeft er de prijsuitreiking plaats van de tekenwedstrijd die als onderwerp heeft 'het kerkje van Vlassenbroek'. Om 21.00 uur wordt in de tent samen met het publiek het spelprogramma 'De drie wijzen' ge speeld. Op zondag 30 juni om 10.00 uur wordt er een openluchtmis opge dragen op de dijk. Voorganger is pastoor Van den Berge. Daarna is de kleuterschool opnieuw van de partij met roomijs en drank. De parochiezaal gaat om 11.30 uur open voor het ondertussen wijd en zijd gekende feestrestaurant. Dit jaar wordt een koude schotel aange boden, of kan men warme kip met sla en tomaten of tomaat-garnaal bekomen. Dat alles geserveerd met brood of frietjes naar keuze. Men kan hiervoor inschrijven op het adres Vlassenbroek 87. In de na middag worden er weer lekkere pannekoeken geserveerd. Om 14.00 uur vertelt Tante Mieke voor de kleinsten en ze doet dat nog eens over om 15.00, 16.00 en 17.00 uur. Vanaf 14.30 uur beginnen de volks spelen voor jong en minder jong. Óm 16.00 uur geeft de KLJ van Zele een demonstratie wimpelen en ven delen. En natuurlijk staat ook het orkest De Vlassenbend op het pro gramma. Die brengt een nonstop Erogramma. Vanaf 19.00 uur begint et volksbal. Zoals dat ook de vorige jaren ge beurde, eindigde balletschool Terpsichore het schooljaar met een opendeurdag. Het werd ditmaal echter opnieuw een schitterend schouwspel in de sporthal, waarbij ook voor dekor en inkleding op geen moeite werd gekeken. Maar vooral het peil dat de kinderen en volwassenen brachten, mocht ge zien worden. De school kende door interne strubbelingen een moeilijke start van het schooljaar. Even dreigde zelfs het oprichten van een tweede school in de Donkgemeenten. Door de onzekerheid bleven enkele kin deren weg. Dat werd vooral in de klassieke afdeling gevoeld. Stilaan kon de school opnieuw de voordien verworven plaats innemen. Dat ver beterde zeker toen men van het ge meentebestuur de beschikking kreeg van een eigen aangepast lo kaal in de vroegere gemeente school. Direktrice Christine D'Hooghe en haar mede werksters kregen hierdoor alle kansen om de school verder uit te bouwen. De opendeurdag bewees dat men niet stilgezeten heeft. Van jong tot minder jong bewees dat de eigen inzet en de inspanningen van de leerkrachten niet voor niets zijn ge weest. Dat al verschillende kinde ren uit omliggende gemeenten naar de school komen, mag een bewijs zijn van de kwaliteit. Het is nu de taak van de direktie om op de inge slagen weg verder te boïiwen aan wat bij de start van de school zes jaar terug werd beoogd: aantonen dat niet alleen in grotere gemeenten en steden kulturele initiatieven moge lijk zijn. (nk) Berlare. Het lange oefenen bracht zeker resultaten op (vdwg) Het voorbije weekend vierde de Niederdeutschen Kantorei van Nienburg, de Duitse stad waarmee Dendermonde isgejumeleerd, haar 40-jarig bestaan. Met passende luis ter. Het werd een tweedaagse die niet alleen werd bijgewoond door de leden van de Kantorei zelf, maar ook door een 60-tal oud-leden van de koorgrocp cn door 24 leden van het Dendermondse Sint-Jozefskoor onder leiding van voorzitter Jos Moens. Het teest werd geopend met een uitvoering van dc C-Moll mis van Mozart en gevolgd door een 'Fees telijke Avond van het Koorjubi leum'. Zondag had in de St.-Martin- kerk een eredienst plaats, waarna dc Kantorei en haar gasten werden ontvangen in de Theaterfoyer van de stad. Burgemeester Folker Radt- ke loofde er de Kantorei en zei dat de uitstraling van deze groep veel verder gaat dan de enge stadsgren zen. Het koor was inderdaad al te gast in Zweden, Marokko, IJsland en natuurlijk in ons land, in Den dermonde. Een Kantorei-dirigent prees zich gelukkig omdat het koor kan terugvallen op de hulp van ve len. Bovendien heeft men veel pij len op zijn boog: men beschikt over een kamerorkest, brengt a-capclla programma's, en kan uitpakken met een jeugd- en ook kinderkoor. Na mens het Sint-Jozefskoor bracht voorzitter Jos Moens de gelukwen sen over.

De Voorpost | 1991 | | pagina 31