I astronomie lin Oost-Vlaanderen eer aandacht voor toeristische trekpleisters 32 - 14.6.1991 - De Voorpost Waasmunster Kasteel Blauwendael In Oost-Vlaanderen wordt de Vlaamse gastronomie met zorg en liefde in eer gehouden. Elke streek, elke stad, elk dorp heeft zijn specialiteit. Oost-Vlaanderen steekt boordevol met gastronomische geneugten en typi sche, streekgebonden specialiteiten en lekkernijen. Via een tocht doorheen de verschillende toeristische gewesten laten we je even proeven van deze Oostvlaamse gastronomie. Meetjesland-Houtland Het Meetjesland boogt op de specu laasindustrie. Jaren geleden gold er alleen de peperkoek, maar die moest plaats ruimen bij de vondst van een recept voor waardevolle speculaas. Deze speculaasindustrie is hoofdzakelijk gevestigd rond Eeklo, hoofdstad van het Meetjes land. In Ertvelde gekend door de Stoepe- kapel, worden begin september de Stoepedagennovenen gehouden tij dens dewelke stoepetaarten ver kocht worden. Deze lekkernij ver toont de vorm van een halve maan en is gemaakt uit bladerdeeg met appelmoes in gebakken. In de omgeving bevinden zich een aantal brouwerijen. We vermelden onder andere de brouwerij Bios, ge kend om zijn streekbieren (Augu stijn, Gulden Draak, Vlaamse Bourgogne) en de brouwerij Neyt die een eigen pils brouwt. Lembeke is gekend om zijn vlaaien, aangeboden naar aanleiding van de jaarlijkse Molenfeesten half mei. Het Meetjesland werd in het verle den vaak geteisterd door overstro mingen. Getuigen daarvan zijn de talrijke kreken die nü heerlijke hoekjes zijn waar het goed wande len, rusten of hengelen is. Door de talrijke aanwezigheid van kreken en visvijvers is het niet te verwonderen dat dit Krekengebied op gastrono misch gebied bekend is om zijn pa ling- en mosselgerechten. Assenede bezit diverse restaurants waar men hiervoor terecht kan. Bockhoute is gekend als het garnalcndorp. Bock houte was destijds een vissershaven gelegen op de Braakman, een zij arm van de Westerschelde. De vis sers voorzagen in hun bestaan met de opbrengst van garnaal- en mos selvangst. In september worden er de jaarlijkse garnaalfeesten gehou den met onder andere de garnalen- verkoop. De omgeving van Ncvele-Landc- gem is gekend om de aardbeien teelt. In het aardbeiendorp Landc- gem worden einde juni de Soete Beese-feesten gehouden tot meer dere eer en glorie van deze lekkere vrucht. Land van Schelde-Dender-Durme Op gastronomisch gebied komt men zeker aan zijn trekken aan de oevers van het Donkmeer. Talrijke restaurants bieden hier de speciali teit van de streek aan, namelijk pa ling op diverse wijzen klaar ge maakt. Vooral de paling in 't groen moet men er beslist eens proeven. Zele beroemt zich op zijn Zeelse vlaaien en het worstenbrood. In Ze le is eveneens de jeneverstokerij Rubbens gevestigd die echter zelf niet meer stookt, maar alkohol als grondstof koopt en er de 'geesten' van jeneverbessen, kruiden en aro matische planten aan toe voegt. Pa ling is ook de gastronomische spe cialiteit van Hamme. Een aantal re staurants bieden het heel jaar door palinggerechten aan. Dendermonde kan niet alleen pronken met zijn historische monu menten en zijn Ros Beiaard, maar kan tevens een aantal gastronomi sche toppers uitspelen. De Bene- dictawijn van de abdij van Dender monde wordt gemaakt op basis van vruchten. Er zijn zowel witte als ro de wijnen. De witte wijnen worden gemaakt van appelen en de rode van rode trosbessen. Een andere delikatesse is de Dendermondse Witten in Pauwel Kwak, een berei ding van konijn met Pauwel Kwak- bier en rozijnen. Vermeldenswaard zijn verder het Ros Beiaardgebak en de Ros Beiaardpraline en het Dendermonds kopvlees. De brouwerij Bosteels uit Buggen- hout brouwt het reeds eerder ver melde Pauwel Kwak bier. Zoals vroeger wordt dit bier nog steeds gedronken in een mondgeblazen Koetsiersglas. Wieze is tot over de grenzen bekend voor zijn Oktoberfeesten die onder tussen ter ziele zijn gegaan. De plaatselijke brouwerij Van Roy brouwt er de gekende Wieze pils, terwijl ook de Wieze kaas bekend heid geniet. De gemeenten üaardegem, Moor- sel, Mcldert en Herdersem vormen samen de Faluintjesstreek. Het zijn 4 landbouwgemeenten waar veel aan hopkweek wordt gedaan. Hop- scheuten zijn de wortels van de doorlevende hopplant. Deze hop- schcuten zijn slechts enkele weken per jaar vers verkrijgbaar en worden als een ware delikatesse beschouwt. Aanzitten aan een Faluintjestafel is een waar feest voor de smulpaap. Men kan zich tegoed doen aan kop vlees, hesp, witte en zwarte pensen, ballckcns, bruin brood, rozijnen brood, vla, rijstpap, appeltaart, platte kaas met radijzen, enz. Dit alles wordt overgoten met bier, fa- luintjesjenever en -koffie. Dit rijke lijk maal is heel het jaar door te bekomen in een gasthof te Baarde- gem. In Lebbeke is de enige peperkoek- Hamme Monument F. De Pillecijn fabriek van het Vlaamse land geves tigd. De chocoladefabriek Calle- baut fabriceert chocolade van uit stekende kwaliteit en die uitermate geschikt is om chocoladeschuim te maken. Aalst en omgeving is bekend om de uienkweek. Deze groente wordt dan ook in heel wat Aalsterse ge rechten gebruikt: de Aalsterse ajuinsoep, steak op Aalsterse wijze, ajuinsaus met spek, ajuintaart. Ook de hopscheuten worden in diverse streekspecialiteiten gebruikt. Wij vermelden slechts roomsoep met hopscheuten en hopscheuten au ve- louté. De Aalsterse vlaaien zijn een heerlijk dessert en worden bereid met onder andere mastellen, kaneel en kandijsiroop. in Ninove staat de brouwerij Slagh- muylder die een pil en sedert enkele jaren ook een Witkaptrappistenbier brouwt. En in Geraardsbergen wordt mis schien het meest gekende streekge- recht, de mattetaart, bereid. Dit u- nieke streekgerecht was reeds in de middeleeuwen gekend. Dit lekkere gebak bereid uit gestremde ol afge roomde melk moet men beslist proeven wanneer men in Geraards bergen vertoeft. Gent en omgeving Gent, fiere hoofdstad van de pro vincie kan prat gaan op tal van streekgerechten en zoetigheden. Eerst en vooral is er de alombeken- de Gentse waterzooi. De waterzooi kan op verschillende wijze bereid worden, maar de meest gebruikte groenten die samen met de kip of riviervis gekook worden zijn: selder, prei, ui, peterselie en wortel. Een ander bekend gerecht is de Gentse hutsepot op basis van varkensvlees, schapevlces, swoerd en spek en een massa groenten. Gentse stoverij be vat hoofdzakelijk mager rundsvlees, kalfslever en rundsnieren waaraan kruiden, ui en water of bruin bier worden toegevoegd. Verder heeft men nog de Gentse schaperagout, Gentse hazepeper, konijn met gedroogde pruimen en mosselgerechten. Ook de paling in 't groen heeft in Gent zijn plaatsje. Na de streekgerechten vermelden wij de talrijke Gentse zoetigheden. Gentse mokken zijn ronde koekjes die roggebloem, siroop, potas en andere elementen bevatten. Gentse peperbollen zijn bruine bolletjes met anijszaad, kaneel of gemalen peperbesjes. Gentse kletskoppen vertonen de vorm van een dun knappend koekje waarin men ka neel. amandelen en nog wat kan ontdekken. Gentse stropkes zijn dan weer een soort babbeluten. De Katrienspekken worden gemaakt volgens een aloud familierecept. De witte of zwarte spekken zijn enkel verkrijgbaar in het 'Oud huis Katrien' nabij de Sint-Michielskerk. Verder zijn er nog amandelbrood, roggebrood met krenten, peper koek en mastellen. Tenslotte mag men de uitstekende mosterd Tierenteyn en de jenevers van Bruggeman niet vergeten. De mosterdfabriek werd in IXI8 opge richt en is nog steeds een familiebe drijf. De industriële stokerij Brug geman produceert een aantal vol waardige jenevers waaronder de ge kende Hertekamp. Oost-Vlaanderen is nog 2 typische landbouwstokerijen rijk. Beide be vinden zich in de wijde omgeving van Gent. In Bachte-Maria-Leerne bevindt zich de stokerij Filliers. De hier gebrouwen jenever, kortweg 'Fillierske' genaamd is begeerd in heel de streek. Men moet een duidelijk onderscheid maken tussen toerisme en rekreatie. Onder rekreatie moet worden verstaan een reguliere, steeds terugkerende vorm van vrijetijdsbesteding in de woonomgeving terwijl het bij toerisme gaat om vrijetijdsbesteding waarbij de intentie een andere ismen maakt een min of meer bewuste keuze van vrijetijdsbesteding op enige afstand van de eigen woning waarbij men impliciet een afweging maakt tussen verschillende bestemmingen. In Oost-Vlaanderen vindt men dit onder scheid zeer duidelijk terug. Dat verklaarde bestendig afgevaardigde voor toerisme Jan Vallaeys op de persdag voor het toerisme in Oost-Vlaande ren. Hij voegde er nog aantoe dat men meer nadruk zal leggen op zones met een toeristische potentieGent en omgeving aan de ene kant en de Oostvlaam se Heuvelstreek. Nog nooit gehoord van deze laatste? Dat is best mogelijk, want de Oostvlaamse Heuvelstreek wordt de nieuwe benaming voor de Vlaamse Ardennen. Gent, zo maakte depute Vallaeys in het stadhuis van Oudenaarde be kend, moet zich in deze optiek dui delijk profileren als de 'Vlaamse stad'. De Oostvlaamse Heuvel streek moet dan weer het prototype van het Vlaamse landschap ingang doen vinden. Er moet bovendien een duidelijke link worden gelegd tussen Gent en de Oostvlaamse Heuvelstreck, zodat beiden geen ei landjes blijven midden in de provin cie. De binding kan gemaakt worden via Binnenplaats van het voormalig Landhuis, het huidige Stadhuis een revalorizatie van de Scheldeval- lei tussen Gent en Oudenaarde. Zo wordt niet alleen een groen binding gemaakt, ook wordt de mogelijk heid geschapen om met de boot, de fiets en zelfs te voet de 'Vlaamse stad' Gent en het 'Vlaamse landschap' Oostvlaamse Heuvel streek te ontdekken en te beleven. Bestendig afgevaardigde Jan Val laeys kondigde nog ander nieuws aan. Zo wil de Federatie voor toe risme in Oost-Vlaanderen vanaf 1991 een duidelijke inspanning te leveren op het vlak van de VVV- werking. 'Op de eerste plaats werd een toeristisch koördinator aange steld, die in eerste instantie de ge westelijke WV's zal begeleiden en helpen. Samen met de gewestelijke WV's zal hij een meer professione le, meer efficiënte en beter gekoör- dineerde werking nastreven. Een doeltreffende taakverdeling tussen Federatie, gewestelijke VVV's en plaatselijke VW's en diensten voor toerisme dringt zich op. Dit alles kan slechts bereikt worden mits een goede struktuur wordt uitgebouwd. Aan de basis hiervan liggen de plaatselijke WV's en de diensten voor toerisme. In de toekomst zal ofwel één VVV, ofwel één gemeen telijke toeristische dienst erkend worden. In die gemeenten waar een of meerdere VW's en gemeentelij ke dienst bestaan, zal men moeten zoekefi naar een voor iedereen aan vaardbare oplossing. Al te vaak im mers geeft het bestaan van meerde re VVV's of de werking van een VW naast een gemeentelijke toeri stische dienst aanleiding tot wrijvin gen of verspilling van middelen', al dus de depute. Nieuwe mogelijkheden Op termijn zullen de plaatselijke WV's en gemeenten bij de gewe stelijke VVV van hun regio aange sloten moeten zijn. En in de nabije toekomst zal iedereen moeten vol doen aan de nieuwe erkenningskri- teria die binnen de technische ko- mitees van het Vlaams Kommissa- riaat Generaal voor Toerisme wor den opgesteld. Ondertussen kijkt Oost-Vlaande ren over de grenzen heen. Zo kwam het 'Euregio Scheldemond' projekt tot stand, een samenwerking met Zeeland in Nederland en West- Vlaandcren. De bedoeling van dit projekt is overduidelijk een grenso verschrijdend toerisme in de hand te werken. Een werkgroep is druk bezig met het uitwerken van een aantal praktische voorstellingen. Voor Oost-Vlaanderen wordt de klemtoon gelegd op de uitwerking van twee autoroutes, te verbinden met de routes in Zeeuws-Vlaande ren. Een autoroute is gesitueerd in het Meetjesland-Houtland, de an dere in het Waasland. Het is de bedoeling bij het uitstippelen van de routes bepaalde rustpunten (parkeerplaatsen, stations, horeca- punten, picknickmogelijkheden) te crceëren van waaruit men dan een Fiets- of wandelroute kan aandoen. In een later stadium worden die routes op kaart gebracht met ver melding van de bezienswaardighe den en de diverse aansluitende fiets- en wandelpaden. Het projekt moet half juni klaar zijn In Balegem treft men de stokerij Van Damme aan, producent van de bekende Balegemse jenever. Ook liefhebbers van streekbieren vinden hier hun gading met onder meer Stropkesbier in Gent, Tonnekens- bier in Gavere en Oud Bruin in Zul te. Deinze, middelpunt van de Leie- streek, presenteert sedert 1980 zijn Deinse batjeskoek, een soort appel flap. De melkfabriek van Nazareth staat dan weer in voor de produktie van enkele typische kazen. Tenslotte wordt in het gebied rond Lochristic-Beervelde druk aan aardbeicnteelt gedaan. In Beervel- de grijpt in juni telkens een folklo ristische aardbeienmarkt plaats. Land van Waas Het Land van Waas, het land van Raap en Reynaert. Inderdaad, ver schillende typische gerechten met raapjes worden er opgediend. Pa ling en zoetwatervis vind je nog in de oude Schelde- en Durmearmen. Voor palinggerechten moet men in Tcmse, Doel en Daknam zijn. Paardeworsten behoren sinds jaren tot de gastronomische specialiteit van Lokeren. Ze worden warm op gediend in een fijne tomatensaus. De aardbeien komen uit Melsele waar elk jaar aardbcilëcsten wor den gehouden. Aan koekjes en gebak ontbreekt het al evenmin: Reynaertgebak en Bocrke Naaskoek uit Sint-Niklaas, Puitenslagcrskoek, chocoladen Puitenen Bevers uit Bevcren, Tcm se sleutelkoekjes en Rupelmondsc schelviskes. En wie kent er niet de Wase vlaaien in warm bruine kleur met ietwat hard korstje gepresen teerd in een aarden kommetje. Ook Lokeren heeft zijn vlaaien. Voor een potje ambachtelijk bcrci-' de De Kroon-mosterd moet je in Haasdonk zijn. Het Land van Waas moet het tegenwoordig zonder brouwerijen stellen. Toch kunnen bieren als De Kerel uit Tielrode en Cuvée de Briquevillc uit Steendorp nog ter plaatse worden bekomen. Oostvlaams Heuvelland In het Oostvlaams Heuvelland zijn vooral de bruine bieren, minerale bronwaters en geutelingcn gekend. Een Oude Zottcgemsen, Liefmans, Dobbele bruinen klinken hier wel gekend in de oren. Oude Zottegem- sen en Oud Krickbier worden reeds van voor 150 jaar gebrouwen door het familiebedrijf Crombé. Thans is de brouwerij de enige van de talrijke Zottegemse brouwerijen. Ook Oudenaarde telde tal van brouwerijen, daarvan resten nog Liefmans. Roman. Cnudde en Cla- rysse. Bij Liefmans wordt de Goi denband, een provisiebier en Kriel bier nog zoals voor 300 jaar gebroi wen. Dobbelen bruinen, Sloeber, Specii Aals Roman zijn afkomstig van de bro» ft G werij Roman, het oudste en groot- mor ste familiebedrijf. Daarnaast hee inir mnr. u- r-tF*" men nog Felix-bier van Clarysse^ Cnuddebier. Het Oostvlaams Heuvelland is Ic vens rijk aan natuurlijke bronnen Het minerale water van Topbro» nen uit Brakel is het meest vet «rt spreid in de streek. Het bedrijf i ope gelegen aan de rand van een pracb per tig natuurpark waarin zich de nj- tuurlijke bron bevindt. Wat de streekgerechten betreft vindt men konijn of stoverij mcl Oudenaards of Zottegems bier. In Kluisbergen presenteert men ko nijntje Montmorency dat als pasta of warm bereid met kersen en krick bier kan opgediend worden. In Ro borst wordt waterkers gekweekt in grachten, waarvan het water recht streeks uit een bron wordt gehaat] Waterkers wordt bij verschillende vleesgerechten opgediend en ge bruikt voor waterkerssoep. De typische Horeheekse broodjes- kaas wordt in het Oostvlaams Heu velland vaak bij de boterham gege ten. Geutelingcn zijn een typische lek kernij uit het zuiden van Oost- Vlaanderen. Rond 9 februari, feestdag van de Heilige Appolonia, patrones legal de tandpijn, trokken vroeger talrij ke tandpijnlijders op bedevaart naar Eist. Bij die gelegenheid wer den geutelingcn gebakken. Tegel woordig viert men kermis en wor den volgens oude traditie nog steeds geutelingcn gebakken. Geu telingcn zijn een soort panne-koe ken die bereid worden in een stenen houtoven. Eist is de bakermakl, maar ze worden ook gebakken Zegelsem, Michelbcke, Etikhove, Louise-Marie, Maarkc en Munk- zwalm. Ander gebak en zoetigheid zijn: de Oudenaardse Adriaan Brouwertaartjes, de 'lekkies' of soort van babbeluten uit Kcrselare. koeklaring van Zottgem, de Ron- sense bommelkes, neutsies en beuntsies en de Ouwegemse suike ren fluitjes. De meeste kunnen slechts naar aanleiding van bepaal de feestelijkheden en kermissen be komen worden. Na deze gastronomische verken ningstocht doorheen de Oost vlaamse gewesten, komt het er na tuurlijk op aan al deze lekkernijen te proeven. Dat kan wanneer men een dagje uit doorheen het mooie Oost-Vlaanderen maakt.

De Voorpost | 1991 | | pagina 32