Georges D'Haese vergeten wielerglorie uit Bambrugge arise George laese won 36 inne- ed en m A ankampiotn De Voorpost - 14.6.1991 - 3 A" irpe-Mere. Georges DHaese in zijn prille jeugd bij een van zijn talrijke overwinningen, omstuwd door nog een talrijke upportersschare (jv) De sport in het algemeen en de wielersport in het bijzonder heeft sinds enkele decennia een vooraanstaande plaats in ons maatschappelijk bestel ingenomen. Het is gegroeid uit een vorm van spel in kompetitieverband en langzamerhand geëvolueerd tot een belangrijk element van sociaal-ekonomische aard. De wielerwedstrijden e tehoren tot de lokale folklore van elke dag en weinig kermissen worden besloten zonder «koers». De inrichting een wedstrijd behoort trouwens tot de hoogtepunten van de festiviteiten en vooral wanneer een plaatselijke rielerglorie aan de wedstrijd deelneemt, verhoogt dit nog sterker de belangstelling. geva Zo heeft men in Erpe-Mere jarenlang kunnen genieten van de exploten van lokale idolen. In Mere werden aatuurlijk de «Van Impen», de gebroeders Wijnant, Em. Coppens e.a. toegejuicht; te Aaigem stond Boer Segers aide belangstelling; te Erpe was het Gilbert De Wolf die een menigte wielersupporters op de been bracht en te ,m Bambrugge heeft G. D'Haese om en rond de oorlógsjaren bewezen tot de besten te behoren. .ij kil 'n D Ook buiten de hierboven genoemd- met de wielrennerij echt te begin- overstak in de laatste 150 m mijn ;n heeft de fusiegemeente steeds nen toen hij 15 jaar oud was. vier voorgangers; op 100 m lag ik al 'c!" ten steltHclrenners gehad waarvan Hij deed in 1936 zijn debuut bij de op kop en liet niemand meer door. Ie ene al meer klasse had dan de «onderbeginnelingen» en alhoewel Meteen volle lengte versloeg ik dus jndere; sommigen maakten gedu- nog wat onwennig door het eerste een heel pak uitverkoren renners en rende een min of meer korte tijd kontakt met officiële wedstrijden, met de tweede plaats van Gust Mels 'urore of staakten vroegtijdig het waarin toch alle deelnemers toch was het een dubbele Oostvlaamse wielrennen. Anderen behaalden iets van fietsen afwisten, behaalde zege.» d talrijke zegepralen maar diverse G. D'Haese toen toch al zes over- Het was toen al feest in Merksem omstandigheden lagen aan de basis winningen en eindigde tien keer op voor de Bambrugse supporters J van mindere prestaties en de in hen de tweede plaats. Voor een eerste- waarvan sommigen met een specia- gestelde hoop werd niet ingelost, dit jaarscoureur was dit zeker gevleid Ie autocar de verplaatsing gemaakt tot spijt van talrijke supporters die en het liet verhopen dat hij, mits de hadden. Nadien was het een viering hun favoriet jarenlang aanhankelijk juiste opleiding en degelijke bege- te Bambrugge zelf waarover nog geweest waren. leiding, een uitstekend wielrenner lang nagepraat werd. kon worden. Gedurende de maand augustus ging Georges D Haese Het in hem gg^de vertrouwen van Georges D'Haese nog enkele crite- Dc op 3 maart 1921 in Bambrugge talrijke supporters zou niet bedr- riums rijden om in september over [JO geboren Georges D'Haese behoort 0gen WOrden want het jaar daarna, te stappen naar de juniores. Ook zowat tot een afzonderlijke katego- jn 1937 en jn dezelfde kategorie, hier zou hij zijn stempel drukken op 1 rie. Toen zijn wielerprestaties tot behaalde hij maar liefst twintig de wielrennerij maar dan met een M volle ontplooiing moesten komen, overwinningen. Op zijn palmares zeer moeilijke beginperiode want werd hij gekonfronteerd met de stonden ook nog 10 tweede plaatsen na een paar maanden sloeg het oorlogsjaren zodat hij noodge- en bij klasseerde zich daarnaast nog noodlot toe. dwongen de beloften nooit heeft ettelijke keren bij de allerbesten. Hij werd door ziekte geplaagd met kunnen waarmaken. Nochtans wa- Qp het einde van dit wielerseizoen het gevolg dat hij praktisch niet pre- ren alle elementen aanwezig om stapte hij over naar de nieuwelingen steerde en zelfs een tijd niet kon een groot kampioen te worden en was viUg ingeburgerd in deze ho- koersen. De nasleep van zijn ziekte maar hij werd op verschillende vlak- gere reeks want hij kaapte nog en- duurde ook bijna heel het volgende ken geremd wat niet wegneemt dat kele ereplaatsen weg vóór de win- seizoen zodat hij zich in 1939 met hij een plaats mag opeisen tussen de terstop. Ook al was een overwin- slechts twee overwinningen tevre- lalentrijke wielergoden van zijn tijd. njng nGg njet jn zijn bereik, dan zou den moest stellen. Dat waren licht- Ondanks de tegenslagen heeft hij bij na de winter voor sensatie zor- punten maar toch begonnen - naar toch het bewijs geleverd van een gen loffelijke gewoonte - de supporters talentrijk renner, in een periode die aan zijn talent te twijfelen. Menig- niet ideaal te noemen was voor een öeig'scn Kampioen een hem jn dg gteek en keek sportman. Maar wie talent heeft en Wie gedacht had dat G. D'Haese reikhalzend uit naar een ander er alles voor over heeft om uit te het moeilijk zou hebben bij de nieu- jjooi maar gelukkig waren er nog blinken maakt ook goede tijden welingen, kwam bedrogen uit want genoeg die in zijn kwaliteiten als mee en juist in die tijdspanne heeft bij deze oudere groep reed hij van renner geloofden en hem aanhan- elke wielerliefhebber kunnen erva- overwinning naar overwinning en kelijk bleven in zijn «slechte perio- ren dat G. D'Haese uit het goede om de eentonigheid te breken be- (je>> js nu eenmaal zo dat een hout gesneden was. Zijn talrijke haalde hij tussendoor nog enkele supporter overwinningen wil zien overwinningen zijn het beste bewijs ereplaatsen. In 1938 kende hij trou- Zodat hij moeilijk de moed kan op- van zijn klasse en iedereen uit zijn wens zijn beste seizoen, niet alleen brengen om te blijven hopen in be- rennerstijd beaamt dat hij een ver- met 36 overwinningen maar met terschap. maarde «coureur» was en niet daarbij nog twee kampioenstitels, Georges D'Haese bewees dat zijn moest onderdoen voor bepaalde nl. die van Oost-Vlaanderen te Ou- slechte prestaties werkelijk aan zijn wielrenners die in het algemeen wat ter en de nationale trui te Merksem zjekte te wijten waren en bijgevolg meer «naam» verworven hebben. nadat hij ook de week voordien al van voorbijgaande aard. Met alle Zijn eerste officieuze overwinning baankampioen werd. moed, die hem eigen was, begon hij behaalde hij op elfjarige leeftijd te Vóór het kampioenschap van Bel- 0p jg wintervelodroom te trainen. Oombergen waar in en rond de gië had hij al tien koersen gewon- Hiervoor reed hij regelmatig naar prachtige beukendreef een soort nen, o.a. in Aalst, Zottegem, Mere Brussel want ook hier was hij al een ploegkoers georganiseerd werd tus- en Erondegem. Hij mocht dus wel gekende figuur en hij zou er later sen Bambrugge en Oombergen. Het bij de kanshebbers voor de zege ge- nog meer faam verwerven tijdens de was een wedstrijd tussen jongeren, rekendworden. Injuli 1938 heeft hij pioegkoersen waaraan hij veelvul- vrienden onder elkaar, maar toch het dan ook waar gemaakt in Merk- dig deelnam, won G. D'Haese hier zijn eerste sem waar hij ruim veertig andere «palm». renners in de spurt klopte. Omdat De oorlogsjaren Met deze wedstrijd was het koersen het voor de supporters zoals steeds Renners die uit het goede hout ge- echter voorlopig stopgezet en bleef een onbeschrijflijk moment blijft, sneden zijn, kunnen in de slechtste het fietsen beperkt tot de dagelijkse laten we de Georges D'Haese van momenten doorbijten en vermits ritten naar Aalst waar hij school 1938 zelf aan het woord D'Haese tot het goede rennersras liep. Toch had hij zonder medewe- «Op één kilometer van de behoorde, was het weinig te ver ten tussendoor een paar wedstrij- aankomstlijn zat ik in een verwarde wonderen dat hij volhardde. Dit ge- den gereden waarvan hij er één won tiende of twaalfde positie, ben er beurde niet zozeer om zijn suppor- en de andere op de tweede plaats stilaan uitgewrongen en op 300 m ters voldoening te schenken, maar eindigde. zat ik al vijfde; toen zag ik al de meer om zichzelf te bewijzen dat de Toen verplichtte men hem thuis wij- spandoek «aankomst» hangen en slechte prestaties buiten zijn wil ge- selijk om met het koersen nog wat te dat gaf me vleugels. Ge weet dat ik beurden en zeker van voorbijgaan- wachten gezien zijn jeugdige leef- gaarne sprint op een lange rechte de aard waren. Met enorm veel tijd. Hij kreeg pas toestemming om lijn. Ik gaf al wat ik maar kon en doorzettingsvermogen lieten de re sultaten niet lang op zich wachten en in 1940 won hij zijn eerste vijf wedstrijden bij de juniores. Gedu rende dit wielerseizoen werd hij als de beste renner in zijn kategorie geklasseerd en ontving hiervoor de «Nationale Trofee der Juniores 1940». In dit soort regelmatigheids criterium had hij toen 57 punten be haald voor zijn naaste rivaal R. Blendeman, 50 punten en Val. Oli vier 36 punten en o.a. Decin en Desimpelare. Op zijn uitgebreid palmares komt ook nog een overwinning voor die hij in Mere behaalde waar ruim 70 vertrekkers aan de start kwa men. Hij won er grandioos met twee minuten voorsprong op Govaerts, Olivier en Desimpelare. Hij behaal de ook de zege o.a. in Grobben- donk, Strijpen, Sint-Niklaas, Over- boelare en het criterium te Aalst vóór Blendeman, Slagmulder en Stan Ockers. In het kampioenschap van Oost-Vlaanderen was hij vijfde, wat door rivaal Blendeman gewon nen werd vóór Decin, Desimpelare en Ockers. In feite was G. D'Haese een veelzij dig renner want ook op de wieler baan moest men met hem sterk re kening houden. In de winter van 1940 vormde hij ploeg met Lucien Acou met wie hij twee overwinnin gen boekte in pioegkoersen van 50 km. Zo won hij een koppelkoers vóór Donnay-Engels. De oudere L. Acou stapte echter over naar de beroepsrenners en Georges D'Haese vormde dan nog eens ploeg met A. Casier met wie hij ook een wedstrijd won. Het was dus niet gelogen, noch overdreven, wat een sportjournalist eens voordien geschreven had «Op de wielerbaan heeft hij heel wat geleerd. Hij kan een koers be leggen, maar zal daarom het zware werk niet aan zijn kollega's overla ten. Wanneer hij in vorm is wil hij rijden, moet hij vechten en dit sei zoen zullen we D'Haese zich weer met de vuisten een weg zien banen naar de beroemdheid». Georges be schaamde deze voorspelling niet en bewees dat hij alle werk aankon, zelfs de wisselwerking tussen baan- koersen en wegwedstrijden kombi- neerde hij voortreffelijk. In 1941 klopte hij niet minder dan de snelheidskampioen van België over 10 km op eigen kracht. Daar naast won de Bambruggenaar nog een vijftal koersen op de weg maar nu nog spreekt hij over een spijtige nederlaag in de zeer belangrijke wedstrijd Brussel-Gosselies waar hij zich bij het binnenrijden van de piste van weg vergiste en slechts tweede eindigde daar waar hem een overwinning wachtte. In het inrich tend blad «Les Sports» werd hij toen in alle termen geroemd als de morele overwinnaar voor zijn uit zonderlijke prestatie en waar de winnaar, Albert Van Laere, vrijwel doodgezwegen werd, kreeg G. D'Haese alle aandacht van de pers en hem zelfs vergeleek met een ander oertalent met name J. De- muysschere. Ondanks zijn tweede plaats werd hij er als de grote vedet te gelauwerd. Verder behaalde hij nog talrijke ereplaatsen in belangrijke koersen waar gerenommeerde renners aan deelnamen. Beroepsrenner Het moet gezegd dat de Bambrugse krachtpatser in moeilijke omstan digheden moest koersen, want de oorlogsjaren waren niet bepaald gunstig voor jonge renners in volle opgang. Vaak ontbrak hen de kracht om een dergelijke stiel uit te oefenen maar toch stapte hij in 1942 over naar de beroepsrenners. Hier nam hij plaats tussen een hele groep gereputeerde coureurs maar dat schrikte hem niet af. Men vond hem steeds terug op een ereplaats maar een overwinning werd hem door het noodlot meestal ontfut seld. Maar in Sint-Gillis-Dender- monde was het dan zover waar hij de plaatselijke vedette Frans Bon duel en Petrus Van Verre in de spurt klopte. Nochtans was dat niet gemakkelijk gegaan «Hard heeft hij er moeten voor vechten, vooral tijdens de laatste ronden kregen wij een D'Haese van voor een paar jaar geleden, wanneer hij iedereen baas was, te zien en de spurt welke hij uithaalde gaf ons het bewijs dat hij nog niets van zijn kwaliteiten verlo ren heeft». Nu nog smaakt Georges het genoegen van deze overwinning en met een tikkeltje wrange nas maak vindt hij het spijtig dat F. Bonduel zich toen een slechte verliezer toonde. In hetzelfde jaar leverde hij ook nog een glansprestatie in de vierde Ka- rel Kaersprijs aan het station van Erpe-Mere. Alhoewel er zich slechts 27 deelnemers aanmeldden, was het kruim van de toenmalige wielrennerij vertegenwoordigd. Al wat maar enigszins naam had, was aan de start van deze belangrijke wedstrijd; ook K. Kaers aan wiens persoon deze koers opgedragen werd. Twee grote bezielers, Van El- sué en Decaluwé, werden door pech uitgeschakeld maar er waren toch nog genoeg vedetten die voor de overwinning streden. Uiteindelijk was het de jonge Rik Van Steenber gen die de spurt won vóór Marcel Kint en Georges D'Haese. Om zich een idee te vormen over de vedettenparade van de koers aan het station willen we hier de verdere uitslag gedeeltelijk laten volgen: na Georges D'Haese spurtte Alb. Schotte zich vierde en dan volgden S. Grysolle, St. Beeckman, Ach. Buysse, A. Maelbrancke, de Ledenaar Jef Moerenhout, Goe- thals, Alpaert, Geus, Dieraert, Gijs- elinck, Remu, K. Kaers, Hermie, Pelsers en Deraes. In 1943 won hij nog twee koersen en behaalde nog enkele ereplaatsen. Daarnaast nam hij deel aan Luik- Bastenaken-Luik waarin hij het rug nummer 55 droeg, op de dertigste plaats eindigde op vijf minuten van de winnaar Richard De Poorter. In deze koers was Jos Didden tweede, Stan Ockers derde, Briek Schotte vierde en Albert Dubuisson vijfde. Georges D'Haese was echter in de uitslag niet opgenomen maar deze vergetelheid werd rechtgezet in... 1990, toen alle nog in leven zijnde deelnemers op deze klassieker uit genodigd werden. In het sportblad «Coup de Pédales» werd ook dit euvel hersteld en de redaktie publi ceerde zelfs een archieffoto van D'Haese met zijn trui als kampioen van België in 1938. Toch zou dit oorlogsjaar weinig hoopgevend zijn voor de Bambrug genaar want hij moest onderduiken voor de Gestapo en van wielrenne rij kwam niets meer in huis. Lang duurde dit niet maar intussen was het wielerseizoen voorbij en moest hij wachten tot in 1944 dat al even min denderend verliep. Nochtans hadden de gebeurtenissen niet erg veel aan zijn vorm geschaad maar toen moest hij voortdurend met te genslagen afrekenen zoals valparti jen en talrijke bandbreuken. Dit lag allemaal aan de basis dat van de 17 wedstrijden die Georges D'Haese meereed, hij er slechts drie vooraan kon beëindigen maar er hiervan toch twee won. Er was dus zeker geen gebrek aan klasse en de vele tegenslagen konden hem niet ontmoedigen maar nog net vóór het eindigen van de oorlog moest hij opnieuw onderduiken met alle gevolgen vandien. Naoorlogse periode Het einde van de oorlog betekende niet het einde van de tegenslagen van G. D'Haese. Nochtans zag hij toen de toekomst hoopvol tege moet. Alhoewel hij meerdere ere plaatsen behaalde, o.a. vierde in Brussel-Everbeek, tiende in Ware- gem, derde in Heldergem, liet een overwinning op zich wachten maar die zou er gekomen zijn indien hij niet zijn legerplicht had moeten ver vullen. Hiervoor werd hij voor een paar maanden naar Ierland ge stuurd en tot overmaat van ramp verloor hij zijn vader, die altijd zijn vurigste supporter geweest was. In 1946 hervatte G. D'Haese het koersen maar het vlotte evenwel niet zoals hij er van verwachtte. Mo reel ontredderd en ontmoedigd door al die tegenslagen staakte hij het koersen ondanks nog een twee de plaats te Zottegem en enkele ereplaatsen die voor hem onvol doende waren omdat hij meer in zich had maar steeds door allerlei omstandigheden geremd werd. In 1951 trad het Bambrugse idool in het huwelijk en het was ook vooral op aandringen van zijn vrouw dat hij het koersen hervatte. In mei van dit jaar hernam hij de training en het ging weer goed met enkele ereplaat sen op het palmares. Naar het sei zoeneinde toe, ook al was hij wat laat gestart, koerste hij weer met overtuiging en de volle inzet die hij altijd had, zodat een overwinning in zijn bereik lag. Het noodlot achter volgde hem echter want een valpar tij schakelde hem nogmaals uit en hij kon de rest van het wielerseizoen vergeten. Deze tegenslag was er te veel aan want dit betekende op nieuw een paar maanden uit de be weging en geen inkomen wat voor een jong gezin niet bevorderlijk was voor het moreel. Op dertigjarige leeftijd betekende dit meteen het einde van een - alles in acht genomen - mooie wieier- loopbaan, die weliswaar te veel doorkruist werd door tegenslagen. Zijn prestaties zijn, hoe dan ook, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Alhoewel renner Georges D'Haese in andere en meer gunstige omstan digheden nog meer furore zou ge maakt hebben en misschien in de galerij van de allerbesten zou staan, dan toch was hij altijd zeer geliefd bij de talloze supporters die hem bij elke koers in de streek, of zelfs ver daarbuiten, kwamen aanmoedigen. In bijna alle deelgemeenten van Er pe-Mere heeft men één of meerde re renners gekend die, zij het dan ook gedurende een korte periode, tot de beste van het ogenblik be hoorden en hele slierten wielerlief- hebbers op de been brachten als ze een wedstrijd reden. Ook Georges D'Haese was een uitschieter net zoals alle voorgangers met o.a. R. Van Impe en Boer Segers waarmee een glansrijke periode afgesloten werd. Voor de supporters van Er pe-Mere was er echter de troost dat anderen altijd klaar stonden om eveneens een glansrol te spelen. Heel wat jongeren hebben getracht de fakkel over te nemen. Sommigen deden het met sukses terwijl ande ren dachten geroepen te zijn maar niet uitverkoren werden. Georges D'Haese was een talentrijk wielren ner die ondanks vele tegenslagen toch de faam van zijn dorp verde digde en tot uitstraling bracht. Met zijn talrijke glansrijke prestaties verdient hij alleszins zijn plaats in de galerij van de befaamde sport mensen van Erpe-Mere en het is mede dank zij «coureur» G. D'Haese dat anderen later gesti muleerd werden om de niet te on derschatten sport van de wielrenne rij te beoefenen. y

De Voorpost | 1991 | | pagina 3