Aalsterse St.-Kristoffelgilde blijft aanspreken Postzegels en prentkaarten op Aalsterse Internationale Ruilbeurs SCHAAP Aalsterse dag van het schaap Postzegels over paddestoelen 6 - 14.6.1991 - De Voorpost parochiekei ®ir Eucharistie* Op zaterdag 15 en zondag 16 juni e.k. heeft er andermaal een plechtige auto- en motorzegening plaats, aan de parochiekerk van Sint-Antonius van Padua, aan de Kapucijnenlaan 95 te Aalst. Spijts de nog aan gang zijnde wegenwerken in de omgeving van de kerk, zijn er voldoende voorzieningen getroffen om de wijdingstraditie, die reeds van in 1947 bestaat, verder te zetten. het parochiaal Zaterdagavondkoor o.l.v. de heer Jos Kerckhofs. Wie wenst aan te sluiten kan terecht bij de bestuursleden: Theo Van Gijseghem, voorzitter, Gust.Papestraat 55,9300 Aalst; Ro bert Verhulst, o/voorzitter, Regel- sbruggestraat 42; E.P. Eventius Van Gemert, proost, Kapucijnenlaan 95; André Cortvriend, sekr.-schat- bewaarder, Kareelstraat 30 BI; Emiel Liebaut, Naarstigheidstraat 60; Roger De Schrijver, G. Pape straat 11. Tijdens de wijdingsplechtigheden kan ook ingeschreven worden bij één van de kommissarissen. Het lid geld bedraagt 100 fr. per wagen, 75 fr. per motor. Dat het lidgeld nog steeds behouden kon blijven op 100 fr. per jaar is in zeer grote mate te danken aan "drukkerij De Keure Brugge" en "Autobanden Coppens Aalst" die telkenjare gratis het drukwerk leveren (uitnodigingen en affiches). Mede dank zij deze sponsoring slaagt de Gilde er in na het dekken van de kosten voort spruitend uit eigen werking en op dracht, nog een flinke steun te ge ven aan de Kerkfabriek van de St.- Antoniusparochie. De statuten be palen immers dat mogelijke finan ciële overschotten dienen aange wend ter versiering en onderhoud van de kapucijnenkerk. Zulks valt derhalve samen met de opdracht van de Kerkfabriek die moet in staan voor het materiële van de ere dienst. Aldus neemt de Sint-Kris- toffelgilde, binnen de perken van haar mogelijkheden, de kosten op zich van verscheidene posten in de begroting van de Kerkfabriek, wat meteen de stadssubsidie in gunstige zin beïnvloedt. Zodoende gaat wat van de gemeenschap kmt voor 'n stuk naar de gemeenschap terug. De Sint-Kristoffelgilde heeft met Luc Coppens een eerste Aalsters erelid. Sinds jaar en dag zorgt Luc Coppens, aktief in de automobiel- sektor, voor enige financiële arms lag voor de Sint-Kristoffelgilde. Ook andere initiatieven die direct of indirect iets met de aanwezigheid van het Kapucijnenklooster te ma ken hebben, zoals de Sint-Jobfees- ten en de werking van het door ge pensioneerde ambtenaren opge richte Permanent Sekretariaat voor Sociaal Dienstbetoon, vinden in Luc Coppens een financiële wel doener. Programma Autowijding 1991 viering 18.30u. in de van Sint-Antonius (St.-Job). Zondag 16 juni 1991: ring 9.30u. De gezangen bij de plechtigheden werden zaterdag door het Parochiaal terdagavondkoor o.l.v. dhr. Kerckhofs, op zondag door het ninklijk Zangkoor Sint-Job. De wagens kunnen geparkeerd den op de speelplaats van het Jozefscollege. De wijding plaats na de misviering, aan de K» pucijnenlaan vóór de uitgang het home St.-Laurentius en dc sisschool St.-Jozcfscollege. Een stevige traditie Inderdaad, de Aalsterse autowij ding steunt op een stevige traditie. De St.-Kristoffelgilde werd in 1947 opgericht door pater Olivier. Hij had een dergelijke wijding ergens in Wallonië meegemaakt. Hij zag daarin de mogelijkheid tegemoet te komen aan de wens van de toen nog schaarse autobezitters, hun ver voermiddel te wijden. De huidige St.-Antoniuskerk was toen nog geen parochiekerk, maar was nog volledig ten laste van de kloosterge meenschap. De autowijding was dan ook een van de weinige bron nen van inkomsten die konden ge bruikt worden om het kerkinterieur te onderhouden. In de eerste wijding werden door de toenmalige deken De Cock, zo maar liefst 200 wagens gewijd. Voor de tijd dat de auto nog een status symbool was in plaats van een ge bruiksvoorwerp, was dit een groot aantal. Mensen zochten duidelijk bescherming en veiligheid in het verkeer, en vertrouwden daartoe op St.-Kristoffel. De Gilde werd dan ook als kerkelijk genootschap, door de bisschoppe lijke overheid erkend en haar stan- dregels werden goedgekeurd. Het allereerste bestuur bestond uit voorzitter Jan De Schrijver, sekre- taris August Van Ypersele, pen ningmeester Frans Hendrickx en het enig nog overlevend lid-mede stichter Theo Van Gijseghem. An dere voorzitters waren dr. Clin- ckaert, dhr. Van der Haegen en Fre- derik Del. In 1970 werd de kerk een parochie kerk. Van dan af diende het kerkfa briek voor het onderhoud van de kerk te zorgen. Met de leden van de kerkraad werd afgesproken dat Sint-Kristoffelgilde, de uitgaven verbonden aan enkele begrotings posten blijvend voor haar rekening neemt. "De tussenkomst van de gil de heeft automatisch een weerslag op de begroting van de kerkfabriek van St.-Antonius. Meteen verlaagt ook de jaarlijkse stadstoelage aan de kerkfabriek. Het lidgeld van St.- Kristoffel keer op die wijze terug naar de hele Aalsterse gemeen schap" stelt gildevoorzitter Theo Van Gijseghem. Opnieuw heropbloei Na volle bloei, kwam er een periode van stagnatie, wat zich ook toonde in het dalend ledenaantal. Een paar jaar geleden, werd de draad terug opgenomen door een aantal men sen o.l.v. Theo Van Gijseghem. De Sint-Kristoffelgilde werft verder nog leden, ook al zijn er aan de wijding geen financiële uitgaven verbonden. De opbrengst van de lidgelden - de Gilde telt onder hand meer dan 800 leden - 100 fr. voor een auto en 75 fr. voor een motor, wordt aangewend voor de versiering en het onderhoud van de Sint-Antoniuskerk. In het voorbije werkjaar 1990-91 mocht het bestuur zich verheugen in de toetreding van 65 nieuwe leden terwijl 50 die om diverse redenen hun lidmaatschap niet hadden vernieuwd na twee of meer jaren onderbreking terug zijn komen aansluiten. Doorlopend worden H. Missen op gedragen om de zegen van de Heer en zijn bescherming voor de Gilde- leden in het verkeer af te smeken. Daarnaast wordt voor elk overle den lid een zielemis opgedragen. De familie wordt tijdig in kennis gesteld. Anderzijds wordt jaarlijks - de zaterdag na Allerheiligen - een plechtige Eucharistieviering opgedragen ter intentie van de le vende en overleden leden. Bij deze gelegenheid wordt een herinne ringsprentje uitgegeven waarop de namen worden vermeld van de gil- deleden die in het voorbije werkjaar zijn overleden. Dit jaar zal deze H. Mis opgedragen worden in de Ka pucijnenkerk (St.-Job) te 18.30u. op zaterdag 2 november (Allerzielen). Ze zal opgeluisterd worden door Zaterdag 15 juni 1991: Eucharistie- Het voorbije weekend was de St.-Annazaal aan de Roklijfstraat te Aalst, het rendez-vous voor filatelisten en prentkaartenverzamelaars. Zaterdag organiseerde de Philatelia Alosta er haar negende postzegelruilheurs, terwijl op zondag hetzelfde terrein werd ingenomen door de Prentkaarten club, die er haar 24ste Internationale Ruilbeurs organiseerde. Zaterdag en zondag was het een drukte van belang in het centrum van de Sint-Annaparochie. In de loop der jaren vonden reeds hon derden verzamelaars uit binnen- en buitenland de weg naar Aalst, ter gelegenheid van deze ruilbeurzen. Blijkbaar worden alle soorten men sen, uit alle rangen van de maat schappij, door de verzamelmikrobe gebeten. Er kon in de St.-Annazaal, geen tafeltje meer bij en geduldig schoven de bezoekers, voetje voor voetje, langs de 200 m lange presen- tatietogen. Iedereen had wel iets speciaals op het oog of was op zoek naar een of ander ontbrekend stuk dat hem al zoveel slapeloze nachten had bezorgd. Prentkaarten over de meest uiteenlopende onderwerpen, foto's en tekeningen, devotie- en doodsprentjes, oude boeken, affi ches en telekaarten. Alles wordt met evenveel nauwkeurigheid on derzocht, gewikt en gewogen en naar een interessant prijsje bedon gen. Er waren verschillende talen te ho ren: Frans, Italiaans, Duifs^ En gels Verantwoordelijke Danny Denayer verklaart: "Wij zijn 13 jaar geleden gestart met de Aalsterse Prentkaartenclub. Twee keer per jaar organiseren wij een Internatio nale Ruilbeurs. In de maand juni en in de maand december. Vandaag kent de 24ste haar verloop. Vroeger huurden we de zaal alleen op zon dag. De ondervinding leerde ons echter dat, vooral wanneer de zaal op zaterdag verhuurd werd voor een feest of party, wij 's zondags morgens konden beginnen met heel de zaal uit te mesten. Gelukkig heb ben wij een samenwerkende part ner gevonden in de Philatelia Alo sta. Wij huren nu de zaal voor twee dagen: zaterdag postzegel- en zon dag postkaartenruilbeurs." Opvallend is wel het sociale kontakt dat op dergelijke beurzen kan plaatsgrijpen. Het speelt geen rol of men nu dokter of fabrieksarbeider is. Langs hun hobby ontmoeten mensen elkaar en wordt er over veel meer dan alleen maar de verzame ling gesproken. "In feite doen wij hier aan toeristi sche promotie voor de stad Aalst. Dat heeft echter nog nooit geresul teerd in het krijgen van subsidies", aldus Denayer. Samen met Mare Schockaert en Valeer De Pessemier vormen zij het trio dat de Aalsterse Prentkaartenclub dertien jaar gele den boven de doopvont hielden. Voor het huidige bestuur, was het de laatste beurs die onder hun lei ding zou staan. Zij wensten de fak kel door te geven en hun vrijheid terug te herwinnen. Zij zullen op elke beurs nog wel aanwezig zijn, Aalst. Danny Denayer (tweede van rechts) vermoeid maar gelukkig bij het welslagen van de 24ste prentkaartententoonstelling (a) straat 150, 9340 Lede, tel. 053/ 77.72.79 - Matthijs Emiel, Keibergkerkweg 5 A, 9340 Lede, tel. 053/80.07.54 - Ardans Eric, Kapittelstraat 11, 9280 Wieze, tel. 053/21.29.87 - Buyl Willy, Keppestraat 76, 9320 Erembodegem, tel. 053/70.46.32 - Van Mol Clemens, Kerkstraat 1, 9308 Gijzegem, tel. 053/21.38.63 - Van Sinay Walter, Moreelstraat 79, 9470 Denderleeuw, tel. 053/ 66.88.71 - Dicrickx Fons, Gudstraat 5 A, 9310 Herdersem, tel. 053/ 21.61.72 - Van den Bossche Ariël, Moorsel- baan 149, 9300 Aalst, tel. 053/ 78.80.90 P.H. maar wensen niet meer het initiatief ervoor te moeten nemen. Prentkaartenclub Groot-Aalst heeft nu Ariël Van den Bossche als verantwoordelijke aangewezen die samen met een achttal medewerk ers de volgende ruilbeurs op elke tweede zondag van de maanden juni en september op zijn actief zal ne men. De vergaderingen gaan ook gewoon door in juli en augustus op de tweede zondag van de maand, in het lokaal: zaal Filatelie, Katte- straat 33 te Aalst. Het clubblad ver schijnt echter niet. Enkele nuttige adressen: - Vandevelde Patrick, Marktweg 18, 9320 Nieuwerkerken, tel. 053/83.40.87 - Van den Nest Gabriel, Steen- Op zondag 16 juni a.s. wordt in de Aalsterse Keizershallen, de eerste Vlaamse Dag van het Schaap geor ganiseerd. Van 10 tot 19 u. kan ie dereen er terecht, die iets meer wil te weten komen over deze blatende wolproducentcn. Alle facetten van het schaap en de schapenhouderij komen zondag aan bod in de Keizershallen te Aalst. Om 10 u. heeft de officiële opening plaats en van dan af, tot 19 u. is er doorlopend: tentoonstelling van diverse rassen, keuringen, scheerwedstrijden, voorlichting en informatie over fokkerij en bedrijfs voering. Het verwerken van wol, modeshow met wolprodukten zul len vooral de dames aanspreken. Er is verder een vakbeurs en informa tie over schapenvlees, lamsvlees en zijn kwaliteit. Er is een restaurant ingericht en er zijn demonstraties Border Collie. Oml6u. iserveilingvanelitedieren en om 17 u. heeft de prijsuitreiking plaats van de verschillende aktivi- teiten. De toegangsprijs voor dit alles be draagt slechts 100 fr. en voor de kinderen 50 fr. Alle verdere inlich tingen kan men bekomen op nr. 016-46.02.20 Similes Jongeren Gent, de zelfliulpgroep voor kinderen, broers en zussen van een psychisch zieke, organizeert op woensdag 12 juni om 20.00 uur in de vergaderzaal van Similes aan de Muinkaai 51 te Gent een info- en kennismakingsavond omtrent zelfhypnose. Voor meer informatie Diane Edelynck 091/24.23.05 tijdens de kantoor- Van 8 juni tot 22 september presenteert hO Museum van Hedendaagse Kunst Antwer pen aan de Leuvenstraat 32 te Antwerpen zijn 'Aanwinsten 1990-1991liet museum is open van dinsdag tot zondag van 10.00 lot 17.00 uur. De toegang bedraagt lOOfr. ;-r. 13de hebben een waarde van 44 fr. Ze werden ontworpen door de be kende kunstenaar Oscar Bonneva!- Ie. Dc zegels worden onder meer op 14 en 15 september van 10.00 tot 17.00 uur in Aalst in voorverkoop aangeboden. De groene knolamaniet, de parela- maniet, de heksenboleet en de puntmutswasplaat zijn paddestoe len. Zij staan afgebeeld op een reeks van vier postzegels die dc Re gie der Belgische Postrijen vanaf 16 september te koop aanbiedt. De ze gels met de nummer 13a tot en met en met monikkengeduld werden ontbrekende verzamelsluk- op de 24ste Aalsterse prentkaartenbeurs (a) Aalst. De Internationale Prentkaartenclub kende voor de 24ste keer een Aalst. De nieuwe postzegels over de paddestoelen die in Aalst in voorverkoop denderend sukses (a) worden aangeboden (xl)

De Voorpost | 1991 | | pagina 6