Daensistisch erfgoed nog steeds eigentijds Het Wakerskomitee en het huidig Aalsters Milieubeleid 4 It Ii Weekblad van Deader- Dunne- en Seheldestreek Aalsterse VTI wagen doet het goed Topvoetbal en top-business: 1 1 3? l If 3i®6 VRIJDAG 21 JUNI 1991 44e JAARGANG NR. 25 - 46 F Vorige zondag werd te Aalst nogmaals aangetoond, dat het gedachtengoed van Priester Daens, nog steeds als aktueel ervaren wordt. Niettegenstaan de de belangstelling voor het Daensistisch erfgoed meestal uitgedragen wordt door een wat ouderwordende generatie, kan toch duidelijk de link gelegd worden naar de gebeurtenissen van vandaag toe. Deze gedachten- gang was terug te vinden in de toespraken tijdens de drie programmapun ten van de herdenkingsdag: een eucharistieviering in de dekenale Sint- Martinuskerk, een bloemenhulde aan het Daensmonument op het Werf- plein en de toneelvoorstelling in de Theaterzaal van het Kultureel Cen trum De Werf. Een vrij geweten Er was geen plaatsje meer vrij in de teaterzaal van het C.C. De Werf, toen schepen Gracienne Van Nieuwenborgh, de gelegenheidsto neelvoorstelling inleidde. Ook nu nog, worden vele mensen vervolgd om hun vrije meningsuiting. De der de en de vierde wereld, draagt nu Traditiegetrouw kroop Johan Heirman, de Jeugdige Waker uit de Land- li bouwstraat 64 te Aalst, opnieuw in zfjn kritische pen, om met enkele ^brieven gericht aan burgemeester en verantwoordelijke schepenen, de aandacht te vestigen op een aantal Aalsterse milieu- en leefgemeenschaps problemen. kOtt Aalst. Johan Heirman, de Jeugdige Wakerheeft versterking gekreten. Fr werd een Wakerkomitee opgericht. Marcel Humblé, Walter De Schutter en nog enkele anderen zullen samen 'een oogje in het zeil houden' (a) Stadsparken Vooreerst merkt de Jonge Waker op, dat bij regelmatige wandelingen langs de Aalsterse pleinen en par ken er bijzonder veel vuil opge merkt wordt, achtergelaten door wandelaars en andere bezoekers. Hij stelt dan ook de vraag aan het stadsbestuur of hierop geen regel matige kontrole kan worden uitge oefend met eventuele bestraffing van de personen die de oorzaak van de bevuiling zijn. Heirman stelt voor, de bevuilers te verplichten al le vuiligheid op te rapen die er ligt. In het Astridpark zou de oorzaak liggen in de vele mensen die er hun boterhammen komen opeten en de vuilnisbakken die niet regelmatig gereinigd worden en meestal over vol zijn. Hij stelt ook de vraag hoe het komt dat de kleine vijver nog steeds zonder water staat. Aan de reeds vroeger aangeklaagde wantoestand op het Hoveniers- picnitje Wüvup 10 juni nog niets Vervolg op blz. 4 Aalst. Het gedachtengoed van Priester Daens blijft aktueel (a) Aktie Fiat Jeugd 1991 U herinnert het zich nog wel: de leerlingen van het Vrij Technisch Instituut van Aalst slaagden erin als provinciaal laureaat door te drin gen tot de finale van de 'Aktie Fiat Jeugd 1991'. In een bikkelharde strijd voor deze finale in het Tou ring-Wegenhulp Diagnose Center van Vilvoorde kwamen zij voor de provincie Oost-Vlaanderen als lau reaat uit de bus. Prompt kregen ze een Fiat Uno mee naar school om die op te smukken (uiterlijk) en te prepareren voor de uithoudings wedstrijd die begin juli in het Noordfranse Croix-en-Ternois zal gereden worden. De Aalsterse Fiat Uno wagen zal gereden worden door een team van Touring-Wegen- hulp. Ondertussen zijn de eerste tests achter de rug en wat blijkt: de Tou ring piloten zijn in de wolken over het werk dat de Aalsterse leerlingen hebben gepresteerd. De wagens van de finalisten, één per provincie plus de beste vier teams van vorig jaar, werden naar hun uiterlijk beoor deeld. De wagen van het VTI Aalst kreeg van de jury 532 punten. In zijn geel-blauwe Touring kleuren was hij opvallend genoeg om veel be langstelling te lokken. Weliswaar werd men niet de eerste in deze beoordelingsproef (de winnaar haalde 764 punten binnen), het re sultaat is toch meer dan behoorlijk. Nu maakt men zich klaar voor de grote proef, de uithoudingswed strijd in Croix-en-Ternois. De wa gens werden in de voorbije weken op de omloop zelf uitgeprobeerd en zoals dat bij de allergrootsten het geval is, diende men ook hier en daar nog wat te sleutelen om de optimale afstelling te bekomen. Tij dens het weekend van 6 en 7 juli wordt het dan menens. Dan heeft de uithoudingsproef plaats en zal er gestreden en gereden worden voor de hoogste eer. Belangstellenden kunnen deze wedstrijd van nabij gaan volgen. De omloop van Croix-en-Ternois is ge makkelijk te bereiken via de auto snelweg die naar Parijs leidt. Men neemt de uitrit Arras en dan de richting van Le Touquet en St-Pol s. Ternoise. Bij het buitenrijden van St-Pol komt hij langs de ingang van de omloop. Zaterdag 6 en zondag 7 juli worden er twee wedstrijden over telkens 6 uur verreden. Vanzelfsprekend werd tijdens de homelie van de herdenkingsviering in de Sint-Martinuskerk, de herin neringen opgeroepen aan de publi catie van de encycliek «Rerum No varum» honderd jaar terug. Ook Deken De Smet stipte in zijn be groeting aan, dat wij begunstigd zijn door de strijd die Priester Daens voerde. «Op ons rust echter de plicht een blijvende aandacht te schenken, aan alle mensen, die waar ook ter wereld miskend worden», besloot hij hieruit. E.H. Leo De Cruyenaere, nationaal proost van het ACW zette deze ge dachtegang verder tijdens het uit spreken van de homelie. In de vori ge eeuw kende de samenleving een te groot verschil tussen armoede en rijkdom. Het initiatief van de ont voogdingvan de «kleine man» werd genomen door de Kerk in de publi- katie van de «Rerum Novarum» en cycliek, door paus Leo XIII. Hierin werden de rechten van de arbeider verdedigd, het recht van vereniging om samen hun rechten waar te ma ken en het beroep op de gezagsdra gers en de overheid om hieraan ge volg te geven. De bakens om dit te verwezenlijken werden ter plaatse uitgezet door de mensen zelf. Aan Priester Daens komt dan ook de eer toe, de conservatieve mentaliteit van de toenmalige gezagdragers te hebben gebroken en gericht te heb- ook nog altijd kenmerken die in de ben naar de toekomst. Tegen de tijd van Priester Daens dominerend overmacht van de gevestigde instel- waren. Zoals hij hier in Vlaanderen «Ml* De Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest sluit de eerste helft van het werkjaar 1991 af met een zomerse en muzikale businessmeeting. Op vrijdag 28 juni om 19.00 uur wordt in de Salons Carlton in Zonnestraal 32-34 te Aalst gesproken over 'Topvoetbal en top-business1-f l 3?'Mct andere woorden, men kan er vernemen hoe uw onderneming erbij kan zijn wanneer Eendracht Aalst eind augustus aantreedt in de hoogste voetbalklasse van ons land. Bondstrainer en zakenman Paul Van Himst, die nog voor Eendracht Speelde, zal er het woord voeren. Ook Louis De Pelsmaeker BRT •sportjounalist, is van de partij. Patrick Orlans, manager van Een dracht Aalst zal de 'Eendracht Aalst - Sponsortrein' voorstellen en de publicitaire mogelijkheden voor de bedrijven toelichten. En vanzelfsprekend wordt er een drankje geserveerd met de nodige vishapjes. Dat allemaal terwijl de 'Deep Creek Jazzuits' vrolijke muziek spelen. De deelname in de onkosten bedraagt 800 fr per persoon voor de leden van de Kamer en 1200 fr voor niet leden. Men kan voor deze businessmeeting inschrijven tot 26 juni bij de Kamer voor Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest, Square Gee- rinckx 2 te 9300 Aalst (fax 053/78.39.85.) Aalst. Stenen sokkels van machtige monument van Daens blijft overeind, het Daensfonds (a) despoten worden omver gehaald. Het zegt Herman Slagmulder, voorzitter van Aalst. Een bescheiden bloemenhulde a aan de Werf (a) lingen in, koos hij voor Rerum No varum. Naar het voorbeeld van Priester Daens heeft de maatschap pij nu ook nog nood aan figuren die al hun talenten ter beschikking stel len van hun medemensen. In ingetogen optocht werd stoetsge wijs opgestapt naar het Daensmo nument aan het Werfplein. Door enkele jeugdigen werd er een be scheiden bloemenhulde gebracht en sprak Herman Slagmulder, voor zitter van het Daensfonds in 't kort over de huidige betekenis van de Daens-figuur. «Onze huidige tijd is getekend door een gedurige strijd en revolutionaire strijd in Oost-Eu ropa en vele andere landen. Stenen sokkels van machtige despoten heb ben ze omver gehaald, maar Daens blijft hier stevig op zijn voetstuk staan. Hij deed zoveel om alle men sen een menswaardig bestaan te ge ven. Nu nog worden velen hiervoor vervolgd. De drang naar vrijheid breekt echter de sterkste boeien» betoogde de voorzitter. Hij wees er verder op, dat het gedachtengoed van de eens zo verguisde Priester Daens, nu een basis is geworden voor vele wereldvernieuwing. Soli dariteit met de zwakke mensen, oog voor de verborgen armoede, ont plooiing van het Vlaamse volk op sociaal en kultureel vlak, een breed gedragen demokratie en een door breken van de verzuiling zijn posi tieve evaluaties van het Daensis tisch erfgoed. In vele basisopvattin gen van vele politieke partijen zijn deze fundamentele gedachten terug te vinden. t het monument van priester Daens strijd leverde, wordt in Zuid Ameri ka en nog op vele plaatsen in de wereld een zelfde strijd gevoerd. Vele beleidsmensen zetten zich slechts in als het kwaad al is ge schied, betoogde Schepen Van Nieuwenborgh. Zij kondigde aan dat een langspeelfilm wordt opge nomen over het leven van Priester Daens. De stad verleent hieraan haar medewerking, om op die ma nier velen nog te kunnen beroeren door zijn denken en daden. De Daensdag vond dit jaar zijn apo- teose in een toneelvoorstelling ge bracht door een groep gelegenheidsakteurs in een regie van Ignace Goethals uit Veldegem (Brugge). Onder de betiteling: «Een vrij geweten? Uit het bewogen leven van Priester Daens» werd een vrij sobere maar indringende evoca tie gebracht van het leven van prie ster Adolf Daens. De zes fragmen ten, waarin monologen, dialogen, liederen en instrumentale muziek elkaar afwisselden, waren geba seerd op de memoires van de fami lie van Luc Delaforterie, kleinzoon van Pieter Daens. De spelers, die meestal aktief zijn als basiswerkers in Derde Wereld raad en Amnesty International, brachten deze voorstelling voor de zestiende en meteen de laatste keer. Zij verklaarden situaties te spelen, waarbij ze zich nauw betrokken voelden. Wij zeggen met Schepen Van Nieuwenborgh: «Bedankt dat U ons vrij geweten wakker houdt». P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1