Nieuwe brochure OCMW Aalst: wij nemen uw rechten ter harte 5 Het Aalsters coördinatiecomité voor welzijnsbeleid Even kennismaken met Freddy Van Steerthem Brochure Zelfhulp in Aalst Zondag 30 juni wielerwedstrijd in Aalst Mijlbeek ■A De Voorpost - 28.6.1991 - 11 itieve resultaten, de nieuwe brochure incluis (a) uitleg geeft over de sociale dienst die zich bezig houdt met bestaans minimum, andere geldelijke hulp, terugvorderbare voorschotten, psy- f. De heer Dierickxen de bestuursraad van het OCMWzijn tevreden met de cho-sociale en juridische hulp, te- Door het Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid werden nooit eerder publicaties uitgegeven. Voor de pas halve gerechtvaardigd akties welke 5.000 eksemplaren. Ze is opgesteld verschenen folder 'Zelfhulp in de bedoeling hebben een betere be- in goed verstaanbare taal. Langs de Aalst' is er dan ook een goede re- kendmaking tot stand te brengen binnenzijde is de linkerkant voor- den. Op bijna symbolische wijze wil van de dienstverlening waarop deze zien voor het aanvullen van de nodi- het Coördinatiecomité deze - in be- groepen recht hebben, te financie- ge informatie voor dienstverlening lang toenemende - nieuwe sociale ren. en opname. beweging een blijk van erkenning Inspelend op dit voorstel heeft het Via de centra voor Maatschappelijk geven. Dank zij de financiële steun OCMW Aalst een brochuremap la- Werk, de vakbonden, de mutualitei- van het Aalsterse Stadsbestuur kon ten uitvoeren bij Drukkerij De Cuy- ten, de spreekkamer van dokters, deze folder op 4000 eksemplaren per Zeieen deze uitgegeven waarbij enz. zal de brochure verspreid wor- verspreid worden. Alle geïnteres- beoogt wordt een betere bekend- ^fn' seerden kunnen deze gratis beko- making van de sociale dienstverle- Het OCMW heeft eveneens een in- men en afhalen op het COCO-se- ning van het OCMW Aalst tot stand formatiestand aangeschaft om op kretariaat, dat tijdelijk gehuisvest is te brengen. openbare manifestaties zoals jaar- jn de Kattestraat 33 te Aalst (2e De map is een verzorgde uitgave en themabeurzen, de werking van verdieping) of de Stedelijke Jeugd- geworden die in groot-lettertype het OCMW op een efficiënte wijze dienst, Kapellestraat 15 of op het kenbaar te maken. Uiteraard zal ook de nieuwe informatiemap langs deze weg verspreid worden. kenhuizen, advokaten, kinesisten en andere bezitters van een wacht- plaats of balie, kunnen eveneens gratis meerdere eksemplaren beko men. Men kan dit telefonisch laten weten op nr. 053/77.11.11 binnenpost 245 ofwel schriftelijk op het CO- CO-sekretariaat. Zelf afhalen kan uiteraard ook. Tenslotte doet het Coördinatie comité een oproep tot mogelijks in tussen nieuw-opgerichte zelfhulp groepen, om zich kenbaar te maken zodat het plaatselijke Zelfhulpbe stand op peil blijft. ASO-sekretariaat, Houtmarkt 17 te Aalst. Huisartsen, welzijnsdiensten, zie- Maandelijks worden in Aalst meer dan 500 gezinnen en alleenstaanden op een of andere wyze geholpen door de OCMW-diensten. Ondanks een niet-atlatende zorg en het continu uitbouwen van de dienstverlening delen velen nog omwille van familiale of maatschappelijke omstandigheden, liet algemeen welzijn niet. Gebrek aan informatie maakt nog dat deze mensen bijkomend verstoken I blijven van de dienstverlening waarop zij recht hebben. Aan de hand van I de verspreiding van een nieuwe informatiemap, die gericht is op betere I bekendmaking van de dienstverlening wil het OCMW Aalst getuigen van i maximale inzet om ieders rechten ter harte te nemen. wetenschappelijk onderzoek wees werkstelling, onderhoudsplicht, budgetteren en het sociaal verhuur kantoor. Wat de thuishulp betreft worden praktische inlichtingen ver strekt over gezins- en bejaarden hulp, interventiedienst, schoon- maakhulp, karweidienst en bede lingvan warme maaltijden. Voorde rusthuizen beschrijft men de opna memogelijkheden, de prijzen, de verzorging en de inlichtingen en op name. De sociale dienst van het Aalsterse Stedelijke Ziekenhuis kreeg ook zijn gepaste situering. ondersteunt akties van de OCMW's uit dat 97% van de ondervraagde- die gericht zijn op de emancipatie De map sluit af met een lijst van mensen de betekenis van het letter woord OCMW kenden. Wat er ech ter achter steekt en hoe de werking ervan verloopt zijn echter veel min der gekend. De staatssekretaris voor maatschappelijke emancipatie van een aantal groepen in de sa- nuttige adressen en samenstelling menleving die omwille van financië- van de OCMW Raad. Dit ter ver- Ie, familiale of maatschappelijke vanging van de vermeldingervan in omstandigheden niet volwaardig de jaarlijkse Aalsterse stadsinfor- participeren. matiebrochure. De staatssekretaris vindt het der- De informatiemap is uitgegeven op •tiet coördinatiecomité voor wel- Éjnsbeleid Aalst wenst een aantal foorstellen naar de Vlaamse over heid te publiceren: Er is in de streek van Aalst een «schrijnend gebrek aan "dagzorg", "nachtopvang" en "kortstondig ver blijf'. De'O.C.M.W.'s, de mutuali teiten, de rusthuizen... zouden hier alleen of in onderlinge samen werking - initiatieven kunnen tref fen. Het is goed om weten dat de Oostvlaamse provincieraad terzake subsidiëring voorziet, dooreen pro vincieraadsbesluit van 30.10.90... Onder impuls van de Bond van Gro te en Jonge Gezinnen kwam het in andere streken dan de onze al tot grootouderoppasdienstverlening, te vergelijken met de door deze or ganisatie sterk uitgebouwde kinder oppas. Zou het niet mogelijk zijn om een dergelijk initiatief ook in Aalst effektief van start te laten gaan De - toch nog altijd erg talrijke - groep werklozen kunnen nu gestraft worden door de RVA, als ze - zelfs gratis - een klusje opknappen voor een bejaarde, of de thuiszorg ver lichten van een mantelverzorger. In onze streek is Ninove de enige ge meente, die de wettelijke mogelijk heid te baat gegrepen heeft om der gelijk gelegenheidswerk door werk lozen te laten legaliseren. Alleen deze stad richtte in ons ar rondissement immers een "Plaatse lijk Werkgelegenheidsagentschap" op, waardoor de werklozen max. 60 u./maand iets kunnen bijverdienen, en een reeks behoeften (zoals in de thuiszorg) kunnen gelenigd wor den. Zou het niet mogelijk zijn dat ook het Aalsters stadsbestuur dit instrument aanvraagt De technisch en kommercieel reeds goed uitgebouwde "alarmtoestel len" dreigen een gadget te worden van de betergesitueerden en beter- geinformeerde senioren. Hoewel het Bijzonder Fonds voor Maat schappelijk Welzijn de OCMW's in de mogelijkheid stelt tot sociale ver huringen, over te gaan - mits geko zen wordt voor een systeem met centrale - gebeurt dit nog in niet veel gemeenten. Onze vraag gaat dan ook naar het OCMW van onze stad om hier verder op in te gaan. Het blijkt dat recent ook provincia le besluiten getroffen zijn, die (elk op hun gebied) de thuiszorg stimu leren. Hét probleem is allicht dat de betrokkenen er amper of geen weet van hebben. Wij hebben het over: - aanvullende leningen voor het aankopen, oprichten, saneren of re noveren van woningen (30.10.90); - de sanerings- en isolatiepremie (30.10.90); - premies voor het aan passen van woningen in funktie van bejaarden (30.10.90); subsidiëring van partikulieren ter ondersteuning van de thuisverzorging van bejaar den (30.10.90). Ons inziens gaat het hier om een belangrijke informatieve opdracht van de lokale overheden, de pers, het sociaal-kultureel werk... Het kost natuurlijk geld. Maar wat is de realiteit nu Een internist, aanwezig op onze Open Vergade ring, zag het zo "Wat kan een huis arts doen, als een bejaarde 's nachts valt en zijn been breekt... Naar het ziekenhuis... De 'Toer doen' van de ziekenhuizen is echter veel duur der, en wordt ook door het OCMW gevoeld, dat ervoor opdraait als men de rekeningen niet meer kan betalen..." Er kan ook met recht en reden op geworpen worden dat er een vreem de toestand gegroeid is: wat op zich en maatschappelijk het duurste uit komt (opnames in ziekenhuis, in rusthuis...) is nu (via allerlei terug betalingen en tegemoetkomingen) voor de patiënt het goedkoopst. De "thuisverzorging" met alles erop en eraan is dan ook dringend aan meer erkenning toe. Sommigen werpen ook op dat het maar de morele plicht is van de kin deren om voor hun bejaarde ouder te zorgen, als die behoevend wordt. Ook hier moet men de realiteit zien. In acht nemend dat het fysiek en financieel draagvermogen van die kinderen (als die er al zijn en in de buurt wonen ook niet altijd zo groot is, staat niets de Gemeen schap in de weg om de keuze voor mantelzorg ook reëel haalbaar te maken. Dat kan zij doen door het nemen van bepaalde ondersteunen de dienstverleningen. Principieel vinden wij overigens dat het om een vrije, en geen opgedrongen keuze gaat. Tenslotte stelt het Coördinatie comité voor Welzijnsbeleid voor om van het nieuwe Executieve-Be- sluit gebruik te maken om de lokale samenwerking en uitbouw van de thuiszorg te bevorderen. Dit zou inhouden dat er één "Sa menwerkingsinitiatief inzake Thuisverzorging" opgericht wordt voor Aalst en vermoedelijk ook randgemeenten, dat dan wel op de steun kan rekenen van alle belang hebbenden. Dit wil noch min noch meer zeggen: - de verschillende teams voor Thuisverpleging, hetzij in loon dienst, hetzij zelfstandig werkend; - de huisartsenkring en wachtdien sten, werkzaam in het te bestrijken gebied (minstens groot-Aalst, maxi mum arrondissement Aalst); - de verschillende centra voor maat schappelijk werk; - de OCMW's uit het te bestrijken gebied (dus min stens OCMW-Aalst): door de Exe cutieve wordt dit slechts aanbevo len, volgens ons is het noodzakelijk; - een zo groot mogelijke vertegen woordiging van "andere medische of paramedische beroepsverenigin gen of zorg- of hulpverlenende in stanties" (de Executieve vraagt er minstens 3);- niet het minst durven we aan deze opsomming toevoegen: een vertegenwoordiging van de ge organiseerde mantelzorg (de Werk groep Thuiszorg), die een geëigen de deskundigheid bezit. Met dit laatste voorstel richt men zich tot al deze verschillende groe pen. In de eerste plaats richt men zich tot het op dit moment reeds in Aalst gevestigde Centrum voor Thuisgezondheidszorg, met de vraag of het wil uitgroeien tot zo'n lokaal thuiszorgforum, met bredere en pluralere samenstelling, dan thans het geval is. Evenzeer tot de verschillende be roepsgroepen en organisaties, die in het Besluit van de Executieve vermeld worden, met de vraag be reid te zijn om een dergelijk thuis zorg-forum mee uit te bouwen op niet-verzuilde basis. En met deelna me van ook de niet-professioneel betrokkenen (mantelzorgers). Om dit mogelijk te maken is het Coördi natiecomité bereid om desgeval lend hiertoe een gespreksforum mogelijk te maken. t»n3tS Voetbal. MTSA. FC Excelsior in feeststemming. Dat mag ook wel eens (da Freddy Van Steerthem is een geboren en getogen Zottegemnaar. Wielren nen is nog steeds de grote passie van deze 43-jarige VWCL-renner. Nu is hij aktief in de C-kategorie en heeft er nog twee jaartjes tegoed alvorens in de hoogste leeftijdskategorie ingedeeld te worden. Freddy voelt geenszins de nood om nu reeds af te haken. Het loopt allemaal nog prima zodat hij naarstig doorgaat. Elfde zegepalm Van Steerthem: 'Natuurlijk had ik mij voor de wedstrijd in mijn eigen Erwetegem goed voorbereid. Ik had wat extra getraind en volledig naar die wedstrijd toegeleefd. Voor mij is een overwinning voor eigen volk nog altijd het mooiste. Dit lukte nu voor de elfde keer dit seizoen en voor mij is dat alvast geen eindpunt. Ik ben nu 43 jaar maar voel mij zeker nog niet te oud om nog te wielrennen. Jaarlijks ga ik naar het Algemeen Stedelijk Ziekenhuis te Aalst waar dokter De Cooman mij kontroleert in de afdeling sportge neeskunde. Allerlei hart- en long- testen wijzen uit dat ik nog steeds medisch geschikt ben voor deze har de sporttak. Ik laat echter niets aan het toeval over en train ook drie maal per week. Dinsdag en donder dag hou ik een souplessetraining van om en bij de 70 km. Op woens dag ga ik vol door en bedraagt de trainingsafstand vaak meer dan 100 km. In dit schema voel ik mij goed. Zaterdag of zondag neem ik dan deel aan wedstrijden.' Suksesrijk Vijf jaar is Freddy Van Steerthem aktief in het VWCL-peloton. Ei genlijk is hij een echte laatbloeier maar dit stond een grote reeks suk- sesrijke races geenszins in de weg. Van Steerthem: 'Op 33-jarige leef tijd maakte ik mijn eerste keer echt kennis met een racefiets. Ik toerde rond als wielertoerist maar in 1987 liet ik mij toch verleiden tot deelna me aan een wielerwedstrijd. Ik was toen 39 jaar en werd in mijn eerste wedstrijd tweede. Meteen had ik, gestuwd door dit onverwacht mooie resultaat, de smaak te pakken. Ik startte bij de BWCL die nu vervan gen werd door de VWCL. In mijn eerste jaar behaalde ik drie tweede plaatsen en een jaartje later had ik reeds heel wat ervaring opgedaan. Ik won zes wedstrijden en werd in Scheldewindeke (9.7.'89) Belgisch kampioen. Het jaar daarop won ik twintigwedstrijdenenwerd ik even eens Belgisch kampioen. Dit alles gebeurde in een massaspurt te Her- dersem (9.9.'90). Dit jaar probeer ik alvast weer Belgisch kampioen te worden. Voor mij wordt het elk jaar een beetje moeilijker. Ik word bin nen mijn kategorie steeds een jaar tje ouder dan de jongste deelnemer. Dat resulteert duidelijk in het ni veau van onze wedstrijden. Elk jaar moet ik twee kilometer per uur meer kunnen afhaspelen. Toch wil ik van geen plooien weten. Ik wil gewoon de snelste zijn en daarvoor kan ik steeds op mijn spurt rekenen. Zolang ik gaaf en gezond blijf zal ik aan wielerwedstrijden deelnemen. Voor mij blijft de gezondheid pri meren. Zoveel is duidelijk'. (Nicolle) Zoals reeds enkele jaren al de ge woonte was, heeft het bestuur van wielerclub 'Mijlbeek herleeft' op nieuw een wedstrijd op de kalander gezet. Dit keer voor de populaire bond van het ogenblik: de VWF. Vorig jaar werd er een wedstrijd vöor nieuwelingen georganizeerd, maar dat zal in de toekomst niet meer het geval zijn. Men werd na melijk netjes in de doeken gedaan door het rapport dat de wieler bond-afgevaardigden opstelden, ofschoon men voor 20.000 fr aan prijzen bij elkaar had gekregen, wat toch niet niks is, vond het BWB duo het noodzakelijk om een aantal an dere punten met een onvoldoende te kwoteren. Maar zand erover. Ook dit jaar krijgen de wielrenners weer een prachtige omloop voor de wielen geschoven. En ook voor de prijzenpot moet men niet thuis blij ven. Er is opnieuw voor 20.000 fr voorzien aan prijzen. Omdat er zo veel geld is voorzien, kreeg men me teen het statuut van 'Superprestige' toegemeten. Het gevolg is dat men een massa renners aan de start mag verwachten. Dat is men bij de VWF ondertussen wel gewoon geworden. Bovendien staat bij de VWF de fair- play hoog aangeschreven. De deel nemers beseffen maar al te goed dat ze de dag nadien weer hun dagtaak moeten opnemen in de best moge lijke omstandigheden. Nuttige inlichtingen inschrijvin gen, vertrek en kleedkamers in cafe 't Beukenhof, Langestraat 12 te Aalst. Aankomt en uitbetalingcafe De Kezzel, Langestraat 180 te Aalst. Er is een lokaal voorzien voor de dopingkontrole en dat is in de Hof Ten Bergestraat 221 te Aalst. (HDG)

De Voorpost | 1991 | | pagina 11