Kunst op schoolleien Aalsters team verleent technische assistentie bij autorace in Frankrijf STAD AALSTI Jeugdige Waker - Wakerskomitee Op vakantie met kinderatelier Vredeshuis 14 - 28.6.1991 - De Voorpost Wedstrijd bij de tentoonstelling Voor kinderen en jongeren van 8 tot 14 jaar wordt, tijdens de duur van de tentoonstelling, een wedstrijd geor ganiseerd. Zij worden uitgenodigd, hun eigen kreatie op een schoollei uit te werken, die in het Kultureel Centrum wordt ter beschikking ge steld. Deze leien worden tijdens de tentoonstelling opgehangen op di verse plaatsen in het CC De Werf. De origineelste leitjes krijgen een prijs. Aalst. De jongens van het VTI met hun prachtige gele wagen VTI provinciaal kampioen in 'Aktie Fiat Jeugd' centraal staat. In die herinneringen als verwerken van ervaringen, de smaak van krijt, de geur van boeken, het zich opnieuw inleven in de kin dertijd, het aanleren van het alfabet en cijfers, vinden zij de elementen die een rol spelen in de opbouw van hun kreaties. Elementair en primitief Voor een aantal kunstenaars was die referentie naar de kindertijd Aalst. Vergelijk van vrij en opgelegd niet het belangrijkste, andere fakto- ^erk heeft volgens de expozanten een ren speelden voor hen een voorna- verrijkende invloed (a) mere rol, zoals het oproepen van Leien voor individueel werk thuis, primitieve, elementaire tekens, een kunnen gekocht worden aan de prijs handtekening, het spoor van de tijd van 70 fr. aan het onthaal van het (rots wordt lei en gebruiksvoor- CC. De lei behoort ook tot het bege- werp), de maagdelijkheid van het leidingspakket dat gegeven wordt materiaal, de zwarte kleur van de bij de rondleidingen van schoolkin- leien, de ondergrond beschouwen deren of jongeren onder edukatieve als een gewone drager met een ver- begeleiding, leden in zich, het gegeven uit elkaar De kinderen krijgen een korte in trekken en in een nieuwe orde sa- troduktie tot de tentoonstelling, menstellen, het minimum toevoe- waarna een demonstratie van diver- gen aan dit materiaal en het behou- sc technieken, waarmee leien kun- den van de vorm, graveren in de worden bewerkt. Nadien kun- leisteen en niet erop tekenen,n ze ze'f aan de slag. De begelei- Het initiatief van Le Faisan laat he- di ng wordt verzorgd door Catheline dendaagse kunst zien op een heel Vigenon van Galerij Moving Space andere manier dan we gewend zijn, U'1 Gent. Een sessie duurt ongeveer veel dichter bij het kind dat schuilt 2 uur. in elk van ons, en wordt daardoor duur kan wel aangepast worden op een speelse wijze "edukatief". aan de behoeften van de groep. Praktisch het ganse scala van uit- Aanvang 9 uur in de voormiddag en drukkingsvormen en materialen die 13.30 u. in de namiddag. Alleen nog door hedendaagse kunstenaars voor de maand september kan er nu aangewend worden, komen hier reeds ingeschreven wordens: 2,4,10 aan bod. en '2 september zijn de mogelijke Van volgende tweeënvijftig kunste- data. Deelname kost 100 fr. maar naars zijn een bewerkte lei en een hierin zijn begeleiding, leitje en ge vrij werk te zien: Acker G., Angel bruik materialen inbegrepen. Het D., Boisier Y., Bracke J„ Charvolin ,eitje mogen de kinderen mee naar Ph., Daquin P., Dejean M., Dierickx huis nemen of het inleveren voor I., Gagean C., Gees P., Goes J., deelname aan de wedstrijd. Laatste Ikeda K., Kallos P., Lam'brecht M., datum van inlevering is uiterlijk 12 Mertens P., Nachtergaele R., Ponce september. Op de achterkant van E., Simon A., Talouarn P., T'Kindt hun werkstuk dienen ze wel hun Het oorspronkelijke idee voor de tentoonstelling bestond erin, he dendaagse kunstenaars en kinderen de mogelijkheid te bieden om met "schoolleien" een werk te maken. Dit evenement werd op touw gezet door een kunstenaarskollektief ga lerie "Le Faisan" uit het Franse Straatsburg. Om de tentoonstelling nog boeiender te maken, werd een selektie gemaakt uit de inzendingen van de kunstenaars en hen daaren boven gevraagd om ook nog een vrij werk voor de tentoonstelling in te zenden. "Materialen die een kunstenaar ge bruikt, kunnen vergankelijk zijn, zoals in sommige werken van Luc De Blok (tentoonstelling stadspark en Oud-Hospitaal), terwijl anderen zeer duurzaam, zoals leien. De mens kan ze manipuleren en eigen werk mee voortbrengen, volgens zijn eigen schoonheidsgevoel" zei Schepen Gracienne Van Nieuwen- borgh, schepen van kuituur, bij de opening van de tentoonstelling. "In het Kultureel Centrum De Werf hangen nu gewone werken en krea- tieve belevingen naast elkaar. Het is een interessante konfrontatie, waarin men de eigenheid van elke kunstenaar kan aflezen. Ook kinde ren worden op die manier met he dendaagse kunst gekonfronteerd. Aan de hand van een zelfwerkzaam- heidswedstrijd worden ook hun kreaties er deel van. Ook in deze organisatie is het belangrijk kunst te tonen op een prettige en leerzame wijze, zodat een breed publiek kan geboeid raken door hedendaagse kunst. Voor die opdracht vinden wij in galerie 'Le Faisan' een gelijkge stemde partner." Terug in de tijd Het tema van "Kunst op leien" refe reert naar de kindertijd, de lei was voor velen het eerste oppervlak waarop ze schreven en tekenden. Het werken met leien konfronteert de kunstenaar dan ook met zijn kin dertijd. Leisteen hoort zeker niet thuis in de reeks van artistieke werkmaterialen en zeker niet onder de vorm van een schrijflei voor kleu ters. Door deze elementen worden de kunstenaars ertoe aangezet te expe rimenteren en hun eigen vocabula rium uit te breiden binnen de beper kingen van het materiaal. Een aan tal kunstenaars vertellen over hun Aalst. De deelnemende kunstenaars zelf zijn geboeid door de variatie van ervaringen bij het werken met leien, gebruikte materialen en technieken, toegepast bij het bewerken van de school- waarin hun relatie met de schooltijd 'e'en (a) Een team van negen leerlingen van de afdeling automechanika van het VTI behaalde eerder dit jaar de titel van 'Provinciaal kampioen automechanika' in een wedstrijd 'Aktie Fiat Jeugd 91' georganiseerd door Fiat. De opdracht luidde: 'een kompetitiewagen assistentie verlenen'. Met die kompetitiewagen wordt op 5,6 en 7 juli op het autocircuit van Croix en Temois nabij Arras in Noord-Frankrijk een autorace betwist. Het team werd gerekruteerd uit leerlingen van het zevende speciali satiejaar auto-elektriciteit en het zevende specialisatiejaar Diesel- LPG. De laureaten van de wedstrij den waren Johan Beerens, Geert De Cocker, Dominique De Neef, Bart De Prez, Steven De Rick, Bru no De Vos, Dirk De Wolf, Filip Liefooghe en Jerry Verheyden. Zij werden gecoacht door de heren Maurice Goeman en Etienne Ne- ckebroeck. Het winnende team kreeg een gewone seriewagen van Fiat ter beschikking om hem om te bouwen tot een racewagen. JO.OC K.0C 82.35 Op 18 mei jl. ontmoetten de laurea ten van het VTI en andere provin ciale kampioenen elkaar voor de presentatie van hun opgesmukte se riewagen. Een jury van designspe cialisten van de firma waren daarbij aanwezig. Nu wordt het tijd voor de definitie ve afstelling en voorbereiding van de wagens die verplicht uitgerust moeten zijn met rolbeugel en veilig- heidsharnas. Het hoogtepunt van de Aktie Fiat Jeugd '91 wordt dan de echte uit houdingsrace die op 6 en 7 juli op de omloop van Croix en Ternois op 25 km van Arras in Noord-Franb wordt verreden. Dit regelmal n.30 heidskriterium - 'de 12 uren Croix en Ternois'genoemd-is ga 't^g zuivere race, maar er wordt ii eindrangschikking naast de koe prestaties van de piloten reken gehouden met faktoren zoals: bruik, duur van het oponthoud» pits en de orde en de organisatiei in de pits heerst. De wagens word door journalisten van autovald L1<j den bestuurd. Ook de mate w?^ een team zich in de publiciteit te werken speelt mee bij de aai ding van de uiteindelijke winn Nu de ombouw en de technis werkzaamheden van de wagen school zijn beëindigd, wacht team de zware opdracht tijdei race technische assistentie te nen in de pits. In zijn laatste perskonferentie ver klaarde Johan Heirman (De Jonge Waker) dat in de toekomst zijn ak- ties zouden versterkt worden langs een Wakerskomitee dat samen op de voet zou volgen in hoeverre het Aalsterse beleid zal rekening hou den met de opmerkingen van de publieke opinie. In dit verband werd ook Walter De Schutter genoemd als lid van dit toekomstige Wakerskomitee. In een persoonlijk schrijven stelde Walter De Schutter echter dat Jo han Heirman hem wel had gespro ken over een Wakerskomitee en had gevraagd op de laatste perskon ferentie aanwezig te zijn. Hij was hier echter niet op ingegaan. Walter De Schutter stelde verder wel aktief te zijn in de GGG en in Het Forum en simpatie te hebben voor sommige akties van Johan Heirman. Hij wenste echter te beve stigen het te betreuren dat Johan Heirman zo maar zijn naam aan zijn aktiviteiten verbond zonder enige vaste toezegging van zijn kant. Hij vindt het een spijtig voorval en wenste dan ook een rechtzetting hierover in 'Dc Voorpost' verwij zend naar een vroeger artikel hier over in de vorige editie op 21.6.91 wat bij deze is gebeurd. PH Aalst. Van Kunstenaar tot Kind is een konfrontatie van hedendaagse kunst e kreatieve beleving van kinderen en jongeren (a naam, adres in te vullen. Bij inleve ring krijgen ze een bon voor gratis drankje op de prijsuitreiking. De prijsuitreiking heeft plaats op zater dag 14 september '91 om 15 uur op het dakterras van het Cultureel Centrum. De ingeleverde werken worden beoordeeld door de ten toonstellingsverantwoordelijken van CC De Werf. Over de jurering van deze wedstrijd kan geen korres- pondentie worden gevoerd. De tentoonstelling "Van kunste naar tot Kind" - "Kunst op leien" is nog te bezoeken tot en met 15 sep tember in het CC De Werf, Molen straat 51 te Aalst. Op de weekdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, woensdag tot 19 uur, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Sluitings periode van 15 tot en met 28 juli. Info: 053/76.13.11. pii De bankbedrijvigheid in 1990is de titel van hel 121ste nummer dat verschenen is in de reeks 'Aspecten en Documentenuitgege ven door de Belgische Vereniging van Ban ken. Het nummer kost 150fren kan besteld worden door overschrijving van dit bedrag op rekeningnummer 210-0046684-79 met vermelding van de titel en hel aantal ek- semplaren. Van 4 oktober tot 28 juni organizeerde Vakbei (Vlaamde Akdcmie voor Kulturele Belangeneen projekt 'Open Boek voor Suriname'. Het projekt leverde in hoofd zaak een bijdrage aan de sociaal-kulturele ontwikkelingssamenwerking vanuit een volksbewuste verbondenheid. Op zondag 30 juni heeft in de Tuinbouw school van Merchtem vanaf 13.30 uur een open tuindag plaats. Die staat in hel leken van 30 jaar tuinbouwschool. Men kan er terecht tot 19.00 uur. Het vierde werkjaar van het kinder atelier Vredeshuis, Zonnestraat 26 te Aalst loopt ver ten einde. Op zondag 25 augustus tot en met 28 augustus gaan ze voor de vierde maal naar de kinderboerderij van Diggie, Diggieweg 14 te Brakel. De eerste 25 kinderen die zich laten inschrijven kunnen meegaan. Wil u er bij zijn, aarzel dan niet. Er wordt vertrokken op zondag 25 augustus om 9.30 u stipt aan het Vredeshuis en terug op woensdag 28 augustus om 19 uur eveneens aan het Vredes huis. Deelname in de onkosten is 3000 fr. Hierin zijn begrepen: maaltijden, drank, logies, verzekering, verwar ming, knutselmateriaal, kortom al les. Vanaf het tweede kind is het maar 2900 fr. Wat gaat er ginder gebeuren: dieresf eten geven, koeien melken, stalltfj uitmesten, speurtocht, brood ball ken, paardrijden, tuin werken, tim-Jj meren, spelenmarkt, kampvuur e«B nog veel meer. Wat moet er mee genomen wordeffll slaapzak, kussensloop, toiletgeriel| laarzen, schoeisel dat tegen de re-IJ gen kan en aangepaste kleding. Inschrijven bij Johan Heirman, Landbouwersstraat 64, 9300 Aalst, Ij tel. 053/21.64.44, PCR 000-1451158-I 38 of rekening 780-5183712-45 metj] vermelding Diggiekamp. Wanneer u vlug een kaartje stuurt IJ naar De Voorpost - Peeters Hugo, t Eeckhoutstraat 40 te 9310 Meldert- j Aalst, dan maakt u kans om gratis I mee op vakantie te gaan. Doen! PH II Van kunstenaar tot kind De generatie van balpen en viltstift, heeft uiteraard aan het woord 'school lei" weinig of geen boodschap. Nochtans zullen hun ouders en zeker hun grootouders, heel wat uren gesleten hebben in kleuter- en lagere school achter dat zwarte stenen plaatje, met witgeschuurde, houten omlijsting. Toen moest er "gegriffeld" worden omdat papier en inkt te duur waren. Dat een schoollei iets met kunst zou kunnen te maken hebben, lijkt voor velen onwaarschijnlijk. Toch bewijzen 52 kunstenaars, op de eerste verdie ping in het Kultureel Centrum De Werf te Aalst, dat deze wel degelijk materiaal zijn om kreatief werk te verrichten. Deze tentoonstelling "Van kunstenaar tot kind" loopt nog tot 15 september '91. J., Van Poeteren, Visser Finholt S., Waydelich R., Serge III, Simonin N., Seree G., Augustynen E., An- gletti A., Beyls P., Cuvelier W., Chlanda M., Duchene G., De Lee- ner H., Ebner M., Gangloff C., Guth D., Hoenraet L., Juchtmans J., Kane I., Marcasse Meyer C., On- ishi S., Roesz G., Stephan R., Tap- ta, Van de Vijver R., Villaume S., Pilot P., Vivin B., Starck G., Rey- chier R., Rul C.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14