Topdagen in het Domein van Beloeil 30 - 28.6.1991 - De Voorpost tentoonstelli bibliotc Het prachtige kasteel van Beloeil Tussen Doornik en Bergen ligt Beloeil. Via Brussel en de E19 naar Mons makkelijk te bereiken. Maar ook via Gent en Ath ligt het niet eens zover af. In het prachtige kasteel van Beloeil is er deze zomer heel wat te beleven. En er is ook al heel wat voorbij. Denk maar aan de floraliën van Amaryllis die een grandioos en kleurrijk spektakel vormden en aan de tentoonstelling van hedendaagse Belgische kant die kwa schoonheid niet moest onder doen. Ter gelegenheid van Pasen werd een dagje eierzoeken voor kinderen georganizeerd. Doorlopend kan men de biblioteek van het kasteel bewonderen en er zijn natuurlijk de uitgestrekte tuinen die met prachtige vijvers, kilometerlange hagen en grandioze vergezichten uitnodigen tot een wandeling. En er is nog veel meer Op het programma van dit jaar staat nog een grote petanquewedstrijd voor iedereen. Er is een weekend voor de hondenliefhebbers en de befaamde koncert- en teaternacht staat in het teken van het Mozart- jaar. Vermelden we ook nog het enorme vuurwerk dat voor een feeëriek kasteel zal zorgen. Een treintje rijdt doorheen het domein en brengt zijn passagiers naar Mini- bel, waar men kennis kan maken met de mooiste gebouwen en plek jes van ons land. In miniatuur na tuurlijk. In datzelfde Minibel is er een vogelschrikkerfestival dat plaats heeft van 6 tot 21 juli en tot 31 juli loopt er een tentoonstelling over 'Poppenhuizen en miniaturen'. In het kleine Androï- denteater kan men een beetje ge schiedenis, en misschien ook wel enkele indiskrete feiten, over de fa milie van de Prinsen de Ligne opste ken. Het domein is iedere dag tot 3 no vember open van 10.00 tot 19.00 uur en men mag telefonisch een af spraak maken op de nummers 069/ 68.94.26 en 68.96.55. De toegangs prijs bedraagt 390 fr per persoon. In dat bedrag zijn een bezoek aan Mi nibel, het kleine Androïdeteater en het treintje begrepen. Kinderen jonger dan 6 jaar kunnen gratis bin nen en voor groepen, studenten, enz. zijn er speciale tarieven voor zien. Men heeft er ook de beschik king over een restaurant, een cafe taria en een speelplein. Minibel in miniatuur Het Domein van Beloeil omvat se dert enkele jaren een interessante permanente tentoonstelling van maquettes op schaal 1/25 die de meest opmerkelijke gebouwen en monumenten van ons land uitbeel den. Hiervoor maakte de Prins de Linge een oppervlakte van 3 ha vrij, namelijk de vroegere groentetuin die aan het beroemde park grensde. Met het treintje van het park spoort men gratis van het kasteel naar Mi nibel. In Minibel doorkruist men heel Bel gië met enkele stappen. Men ziet er natuurgetrouwe maquettes van het Atomium. de Brusselse Grote Markt, de Slag van Waterloo, Za- ventem met zijn bewegende vlieg tuigjes, het Belfort van Brugge, ae rijdende kusttram, de haven van Zeebrugge met zijn tankers, het cir cuit van Franchorchamps, het tele- kommunikatiecentrum van Lessi- ves, het Gravensteen van Gent, de Grand Hornu van Bergen, het kas teel van Hoei, de dam op de l'Eau d'Heure, het Perron van Luik, het Curtius museum, Manneken Pis, de snelweg met bewegend verkeer, het Mardasson van Bastogne en het centraal Station van Antwerpen om die maar te noemen. Minibel leent zich ook uitstekend voor een partijtje minigolf. Men kan er zich wagen in de doolhof van hoge geschoren hagen en de kinde ren kunnen er zich amuseren in de speeltuin of met de electronische spelletjes. Miniatuurtentoonstelling in serre Tot 31 juli herbergen de serres van het kasteel van Beloeil twee char mante tentoonstellingen van minia- tuurvoorwerpen. Onder de titel 'Poppenhuizen en Miniaturen' ziet men de kunstwerken van het atelier 'Blondie et Créations'. Op deze ten toonstelling staan ook maquettes van verschillende talentrijke Belgi sche en buitenlandse kunstenaars uitgestald. Als materiaal gebruiken zij onder andere hout, glas, koper, leer en aardewerk. Zowel porseleinen poppen als die ren, planten en miniatuurvoorwer- pen in allerlei materialen, die meestal per tema worden gerang schikt, fleuren het geheel op. De nursery bievoorbeeld beeldt met speelgoed en gebruiksvoorwerpen de zorgeloze kindertijd uit. Een grote ruimte is voorbehouden aan de maquettes, de teaterdekors en oud miniatuurspeelgeod dat door musea en privekollekties ter beschikking werd gesteld; Deze tentoonstelling is op het vlak van presentatie erg geanimeerd. De bezoekers kunnen er foto's en vi deofilms bekijken die het werk van de miniaturisten toelichten. In de speciaal daartoe voorziene ver koopruimte kunnen ze zich boven dien bepaalde werkstukken aan schaffen. Festival van de Vogelverschrikker Voor België is dit beslist een pre miere: het festival van de vogelver schrikker dat van 6 tot 21 juli loopt. Het brengt de meest amusante en meest schrikbarende kreaties van onze landbouwers en tuiniers sa men. Heel wat vogels zullen zich nog wel de tijd herinneren dat er 'iemand' het zaaigoed bewaakte, maar dat het bij nader toezien eerder om een komfortabele zitstok ging. Jammer genoeg laat de volksver beelding net de laatste tijd meer en meer aftveten naarmate de schei kundige nijverheid met steeds krachtiger produkten op de prop pen komt die de insekten verdrij ven, de jonge scheuten versterken en de klaproos en korenbloem uit roeien. Naar het schijnt geeft men sommige soorten zaaigoed zelfs een smaakje mee dat de vogels niet erg op prijs stellen.... De vogelverschrikker behoort in verschillende landen definitief tot het verleden. In vele andere kon- trcien, zoals bievoorbeeld Zeeland, treft men her en der nog altijd prachtige eksemplaren aan die in net schijnsel van de maan hun spookjesachtig silhouet over de vel den werpen. Men hoeft niet noodzakelijk een landbouwer te zijn om een vogelver schrikker in Beloeil te komen to nen. Een kunstenaar meteen beetje verbeelding kan met drankblikjes of houtkrullen al heel wat kanten uit. En dan maar hopen dat het krea- tuur zijn doel niet mist, namelijk de vogels wegjagen. Om aan deze ten toonstelling te kunnen deelnemen, betaalt men een bijdrage van 300 fr en dat bedrag geeft recht op een abonnement voor een bezoek aan Beloeil. Er zullen verschillende prijzen wor den uitgereikt: een prijs voor de meest elegante, de meest weerzin wekkende, de meest humoristische, de mechanisch knapste vogelver schrikker. Ook aan tal van troost prijzen werd gedacht. Eerste petanquetornooi Een voorbeeld van de bloemenpracht in het kasteel Petanque is een spel dat je onwille keurig doet terugdenken aan de Dergelijke vogelschrikkers vormen het dekor van een unieke (arch) spannende partijtjes die op zomer- nele platen van bekende avonden steevast worden gespeeld zien. Beschouw het als een onder de platanen op de Zuidfranse wind die door het kasteel dorpspleintjes. een knipoog van het heden aan Wat misschien niet meteen opvalt, verleden. Feit is dat in de is dat petanque bezig is het noorden van het kasteel voor een tijdje pla te veroveren. Alleen al in België telt wordt gemaakt voor enkele «ent men 306 clubs waarbij meer dan ongele stopplaten die door b 15.000 aktieve leden aangesloten Belgisch CenlrumvanhetB zijn. Daarbij zijn nog niet eens de verhaal aan Beloeil worden nip amateurs gerekend die af en toe leend. hun tuin als speelveld gebruiken. Beloeil organized! in samenwer king met de Nationale Petanque- bond een tornooi, waarop iedereen die dat wil zijn talenten kan tonen liefhebbers van kunst, geschiedk» en kennis kan maken met de subtie- jige verhalen en mooie boekt# le regels en het specifieke taalge- <jen komen uit de hele wereld afc- bruik van dit handigheidsspel. zakt om deze schatten te bewon# Ongeveer 100 velden zullen worden rei1t die gelukkig konden worden afgebakend, zodat iedereen, dus gered uit de brand die het kasteel in ook de amateur of de leek, naar eigen vermogen een balletje kan werpen. Voor de winnaars van het tornooi, dat een internationale uit straling heeft, zijn talrijke prijzen weggelegd. Het tornooi heeft plaats in het park van het domein op 3 en 4 augustus. "-er/ Originele platen van bekende strips 1900 verwoestte. Beloeil is een levend kasteel dat volledig gemeubeld en gedekoreerd is zoals 300 jaar geleden. De uitgestalde meesterwerken ge tuigen van een rijk verleden en de werken van de grote hedendaagse stripauteurs illustreren de uitzon derlijke evolutie van de komntuni- katie in de 20ste eeuw. Tot 15 september heeft in de illuste re biblioteek van het kasteel een tentoonstelling plaats die luistert naar de naam 'Contrast' en de origi- Het centraal station van Antwerpen is een van de pareltjes van Minibel

De Voorpost | 1991 | | pagina 30