Meer se Lijnvissers kwarteeuw aktief De Voorpost - 28.6.1991 - 3 De vissersverenigingen worden wel tot de sportgroeperingen gerekend ook tl behoren ze in feite tot de passieve recreatie. Welke indeling men er ook mag aan geven dan is het toch een milieuvriendelijke vrijetijdsbesteding die wel niet de massa aantrekt, maar toch een ruime belangstelling kent. Trouwens, men hoeft geen aktief hengelaar te zijn om een bezoek aan de rjjver te brengen. De Biezeputvijver van de Meerse Lijnvissers ligt aan de rand van het natuurgebied Blauwbos waar zelfs nog enkele reigers huizen die 's avonds een hapje komen meepikken en er een keuze kunnen maken van de verschillende vissoorten die er rondzwermen. dig wat geld opbracht). Dit gebeur de tussen de jaren 1955-60 en men had ook daar het beekwater slechts in uitzonderlijke (droge) gevallen nodig want het was er zeer drassig. In die periode had men "slechts" een zestigtal leden maar dank zij de nieuwe vijver groeide het aantal hengelaars tot een honderdtal want Erpe-Mere. Zo zullen ze erop 21 juli aanstaande opnieuw bijzitten tijdens de mararathon en ook nu zal er geen plaatsje meer over zijn want een zeer belangrijke prijzenpot zorgt elk jaar voor een overgrote bezetting (jv) Statutair bestaan de Meerse Lijn vissers al een kwarteeuw vermits in februari 1966 de statuten opge maakt werden door 34 leden waar van de meesten van Mere zelf af komstig waren, maar er bevonden rich toch ook vissers bij van Haal- tert en Nieuwerkerken zoals o.a. R. Van den Abeele die nog altijd aktief sin de club. Daarnaast zijn er een psar pioniers die nu nog de vislijn uitwerpen zoals ere-bestuurslid Sen. Minnoodt die tevens vlagge- drager is. Op het gevaar af een paar mensen te vergeten, citeren we toch enkele namen die veel gepresteerd hebben voor de Meerse Lijnvissers: Petrus De Troyer, Alb. Bosseloo, Fr. Bombeke, Fr. Baeyens, Fr. Sie- naert, R. Triest en zoveel andere als R. Van de Meersche die tot zijn 87ste kwahi vissen. De Meerse Lijnvissers bestaan ech ter al veel langer als vissersvereni ging, want de meeste leden die me de de statuten ondertekenden voor het stichten van de vzw, visten al vele jaren in clubverband maar dan minder gestruktureerd en zeker met minder akkommodatie dan dit de laatste jaren het geval is. Trou wens de vzw is ontstaan om reden dat men in 1966 een stuk wei aan kocht van een eigenaar uit Dikkel- venne en hier de huidige visvijver aanlegde. Het was dus meer een kwestie om over een zekere rechts persoonlijkheid te beschikken dan om enig ander bepaalde reden. De voorgeschiedenis Het vissen is altijd een vrijetijdsbe steding geweest maar vóór het uit graven van percelen om kunstmati ge vijvers aan te leggen zocht men zijn toevlucht tot de natuurlijke wa teren en meer bepaald was de beek het meest voor de hand liggende oplossing. Om de voorgeschiedenis samen te stellen dienen we ons vooral te steu nen op mondelinge overlevering en ook enige eigen ervaringen want in de beginperiode vond men het wei nig opportuun om alle dokumenten te bewaren. Dit was ook niet nodig omdat er geen welomschreven struktuur bestond. Het is pas later dat men ingezien heeft en ook ge noodzaakt was om uiteindelijk een vzw te stichten. Vóórdat men op de Gotegemvijver viste, was men al in clubverband bezig op de Molenbeek te Broek. De vereniging was toen bij Frans Bombeek gevestigd. Men viste tus sen het café van Bombeek in de richting van de spoorwegbrug tot aan de "konker". Dit was echter al na de tweede wereldoorlog en dan was lienoil Hoffelinck voorzitter en Albert Bosseloo sekrctaris. De ''''iinialigc voorzitter Hoffelinck wel Mercnaar maar als brug- V! fidraaier ic Aalst woonde hij daar in de stad maar kwam meermaals per week naar Mere per fiets naar het lokaal te Broek. Volgens zegs- personen heeft deze man zich en orm ingezet voor de Meerse vissers, want er was toen geen enkele vijver op het grondgebied van Mere. Deze club stelde alles in het werk om toch op een vijver te kunnen vissen, wat niet alleen aangenamer is maar ook minder moeilijkheden voor de hen gelaars betekende want, alhoewel de beek wel "gezond" was, men toch nogal vlug vasthing met de haken in de waterplanten die er welig tier den. Daarenboven zat er weinig vis op deze beek, dan toch niet voor een wedstrijd en het was ondoen baar om er elk jaar enkele tientallen kilo's op te zetten omdat hij niet op het wedstrijdparcours bleef en het dus kosten op het sterfhuis waren. Om tegemoet te komen aan de no den en de wensen van de vissers had het bestuur zelfs plannen om langs de beek een stuk weide te huren om er een vijver uit te steken en deze door het overtollig water van de beek te laten bevloeien. Dit zou niet nodig geweest zijn want er zat ge noeg water op geringe diepte om de vijver op zichzelf te vullen. Maar er was toen geen geld genoeg in kas om zoveel kosten te maken en het bleef bij plannen. De club bestond voordien als ver eniging met de naam "Meerse Vis sers". Men viste wel in clubverband maar niet zoals dit nu gebeurt maar de hengelaars "hingen meer aan el kaar". Er blijkt dus een betere geest onder hen bestaan te hebben, ook al waren de middelen zeer beperkt. Er waren ook al wedstrijden vóór de oorlog maar dan gingen ze door "achter 't spa", te Mulderkens. De vorige sekretaris, Alb. Bosseloo, herinnert zich nog enkelen waarvan hij de meesten slechts met hun bij naam kon noemen. Ze waren echter zo beter gekend want maar weinig mensen van het dorp hebben ooit hun echte naam gekend. Zo noem de hij o.a. Arth. De Schutter, Pete- nonne, Tuje, Kodde (De Troyer), René Van Monneca en Benonie Minnoodt, waarvan de laatste twee nog altijd aktief zijn. Het merendeel van de aangesloten leden was sa mengesteld uit gewone arbeiders en zelfs verschillende doppers en ook hier is de laatste jaren een sociale verschuiving merkbaar. Trouwens toen had men genoeg aan een lange stok met "zeehaar" om te vissen terwijl men nu meestal met dure "carbon" hengelt. Gotegem Na enkele jaren slaagde men er toch in om genoeg geld bijeen tc sparen om in Gotegem een stuk weiland af te huren van molenaar De Meyer waar ze een vijver lieten graven en een kantine houwen (die loeli aai er was eveneens belangstelling uit de omliggende gemeenten Haal- tert, Kerksken en Heldergem om reden dat het vissen toch aange namer is aan een vijver dan langs de beekkant. Sinds ze in Gotegem begonnen te vissen bloeide de club zeer goed vooral omdat "echte vissers" aan het roer zaten die zogezegd "op de beek sliepen" en enorm veel afwis ten van de hengelarij. In een paar voorbeelden uit oude documenten willen we hier de akti- viteiten illustreren die jaarlijks te Gotegem georganiseerd werd. Zo ging er op zondag 29 april 1962 de Openingswedstrijd door van het kampioenschap van de Meerse Lijnvissers waarvoor zich slechts een dertigtal hengelaars kwamen aanbieden. In mei van hetzelfde jaar organiseerden de Meerse Lijn vissers een nationale wedstrijd en toen viste men in twee reeksen van meer dan 80 vissers. Deze wedstrijd werd gewonnen door R. Verschue- ren uit Zingem en na hem volgden Et. Tembuyser en M. Derweduwen. In de tweede reeks won C. D'Herdt van Aalst, vóór Ch. Van Rossem, M. Van den Eynde en P. De Vriese. Op 9 september 1962 ging de finale door van het clubkampioenschap van de Meerse Lijnvissers. Toen moest men nog inschrijven bij Fr. Rombeek en in dezelfde maand werd er nog een wedstrijd op de beek georganiseerd, kwestie van nog eens in de buurt van het lokaal te vissen. Te Broek won dan O. Le page van de Dendervissers vóór R. Renneboog, B. De Schrijver, F. Cremers en J. Eeckhout van de plaatselijke Meerse Lijnvissers. Leden verwend De Meerse Lijnvissers hebben een bloeiende vereniging met een ge stadige groei van het ledenbestand. Als de evolutie zich derwijze verder zet kan men zelfs de kaap van de tweehonderd leden bereiken, een aantal dat zeker gewenst is maar dat voor het bestuur moeilijkheden kan met zich brengen op het gebied van de plaatsing bij eventuele wedstrij den. Gelukkig is er een spreiding en komen niet alle hengelaars op het zelfde ogenblik vissen zodat er be paald geen reden is tot paniek. Met hun 185 leden (vorig jaar 169) zijn de Meerse Lijnvissers toonaan gevend voor de hengelsport in de omgeving. Dit hoge aantal leden heeft echter veel te maken met de "service" van de club want aan de Biezput wordt men werkelijk ver wend. Om toe te treden tot dc ver eniging betaalt men een jaarlijkse bijdrage van l.(MK) Ir. I)il lidgeld is nauwelijks voldoende om in hel voorseizoen de noodzakelijke vis op de vijvei Ie /ellen Men spieekl dus llog niet van alle andeie kn-.len die het bestuur jaarlijks maakt voor on derhoud en talrijke andere bijkom stigheden. Bij de gewone wedstrijden voor de clubleden geeft de vereniging 4.000 fr. met daarbij de inleg van 100 fr. van de hengelaars. Men heeft de verdeling van de prijzen zo berekend dat één derde plus tien volgende vissers prijs hebben, wat er op neerkomt dat de helft van de deelnemers aan clubwedstrijden ze ker is van een prijs, afhankelijk uit eraard van zijn uitslag. Als toeslag wordt er nog een bedrag van 400 fr. geschonken als aanmoediging aan één van de vissers zonder prijs die lotensgeval aangeduid wordt. Wie in aanmerking komt voor het eindklassement kan nog eens delen van een prijzenpot van maar liefst 30.000 fr., geschonken door de club. Daarenboven kan men ook nog aanspraak maken op een beker waaraan de vereniging ook heel wat geld besteedt. Reken daarbij ook de avondwedstrijden -nu met beker geschonken door schepen Et. Lepa ge - en men kan zich voorstellen welke voordelen men heeft bij de Meerse Lijnvissers. Ook forel Doorgaans wordt er elk jaar, vóór het seizoen begint, vis op de vijver bijgezet. Men kan wel wat schatten hoe het met het visbestand gesteld is maar toch is het moeilijk om de juiste hoeveelheid na te gaan. De regelmatige goed of slechte vangst kan wel enigszins als maatstaf die nen. Zo heeft men er dit jaar maar liefst 900 kg opgezet. Maar dit is nog niet alles want sinds enkele ja ren krijgen de clubleden nog wat extra. Na het visseizoen, in oktober-no- vember, begint men met de forel vangst. Een vijftal keren per jaar wordt ook forel op de vijver gezet wat neerkomt op een totaal van 600 kg. Het is bedoeld om de leden tijdens de rustperiode de gelegen heid te geven om eens te komen vissen maar men gaat hierbij syste matisch te werk. De forel wordt 's zaterdags op de vijver gezet maar men mag alleen op zondag komen hengelen. Marathon Net zoals bij andere sporten of re- kreatieve bezigheden willen ook hengelaars eens wat meer doen dan het gewone en zoeken ook zij naar nevenaktiviteiten die vaak eenmalig bedoeld zijn maar wegens het suk- ses later uitgroeien tot regelmatige en grootse manifestaties. Bij de Meerse Lijnvissers is dit hun mara- thonvissing die elk jaar op 21 juli vastgesteld is. De suggestie voor deze speciale zit ting werd indertijd door Ant. Sie- naert gelanceerd die voorstelde om eens een volledige dag te vissen. In de kantine kwamen ze zonder pro blemen tot een akkoord en enkelen onder hen gaven een financiële in breng wat er op neerkwam dat men vroeger de marathon viste voor een prijzenpot van 4.000 fr. Jaarlijks groeide het bedrag aan zodat het natuurlijk aantrekkelijker werd voor de vissers. Het evolueerde ech ter zeer sterk de laatste jaren want elk jaar wordt er aan de deelnemers meer dan 100.000 fr. verdeeld. Dit geld komt hoofdzakelijk van spon sors maar de club zelf staat hiervoor de winst af van de jaarlijkse tombola die thans 30.000 fr. bedraagt. De marathonvissing is in feite niet alleen een voordeel voor de cluble den maar hoofdzakelijk een tege moetkoming aan de sponsors die gratis aan de daaraan verbonden barbecue mogen deelnemen. Het is dus een erkentelijkheid van de Meerse Lijnvissers ten overstaan van de mensen die financieel steu nen en hiermee wil men de sponsors bedanken en in zekere zin waarde ring betuigen. Aan de clubwedstrijden nemen doorgaans één derde van de leden deel wat een gemiddelde van 65 hengelaars oplevert. De andere ko men gewoon af en toe naar de vijver om eens rustig te vissen maar met de marathon is het anders gesteld. Vermits men slechts honderd hen gelaars een plaats rond de vijver kan geven is het aantal voor de mara thon beperk! maar gelukkig komen niel alle leden op deze inleressanle wedstrijd af. Om moeilijkheden Ie vimi komen, schrijft men gedurende twee avonden in tot men het aantal van honderd bereikt heeft. Wie ver zuimd heeft om bij de eersten te zijn kan nog altijd komen toezien. Tot nogtoe heeft men nog geen proble men gehad om de deelnemers een plaats te geven want het grootste aantal marathonvissers dat men op tekende was 112. Onkosten Het lijdt geen twijfel dat een vissers club zonder kosten zou kunnen wer ken. Integendeel, want een vereni ging die een goede werking wil waarborgen moet financieel sterk staan, maar daar moet mogelijkheid toe bestaan uiteraard. Dank zij de kantine, die toegankelijk is voor ie dereen, kan de club zich elk jaar toch wat uitgaven veroorloven maar dat wordt niet altijd concreet gezien door de leden. Toch is het opval lend dat aan de Biezeputvijver de laatste jaren heel wat veranderd is op gebied van akkommodatie. De twee kanten werden rechtgetrok ken en de vissers zitten nu net aan de kant zonder gevaar te lopen in het water te glijden. Daarnaast is er vorig jaar een nieuwe verluchtings installatie geplaatst en heeft men de kantine vernieuwd. Ondanks het feit dat men bij de meeste werken eigen mankracht levert, kost de uit voering toch nog vele honderddui zenden franken. Het is trouwens dank zij de opbrengst van de kanti ne dat men zich elk jaar wat kan veroorloven om het de clubleden zo aangenaam mogelijk te maken. De laatste jaren heeft het bestuur bijzondere inspanningen geleverd om het iedereen gezellig te maken zoals het aanleggen van een par keerterrein, een gedeelte vóór de kantine overspannen met een af-, dak, naast en rond de vijver een nivellering en dals aangebracht, aankoop van nieuwe stoelen en an dere kleinere werken. Thans zou men nog graag een braakliggend perceel verwerven dat juist naast de vijver gelegen is met de bedoeling de parkeerruimte uit te breiden en eventueel een klein terrein af te bakenen om recreatie te realiseren voor de kinderen. Verwende hengelaars Wie lid is van de Meerse Lijnvissers mag zich wel als een verwende hen- gelsporter beschouwen want voor een jaarlijkse bijdrage yan slechts 1.000 fr. kan hij elk weekeinde, plus de maandag, op de Biezput vissen. In de maanden juli en augustus is het zelfs elke dag toegelaten en daarnaast wordt hem de gelegen heid geboden om deel te nemen aan de marathonwedstrijd en kan hij een vijftal keren zelfs op forel vis sen. Wie aan de marathon deel neemt is trouwens praktisch zeker om zijn lidgeld terug te winnen aan gezien de rijk gevulde prijzenpot. Tenslotte kunnen de kinderen van de leden genieten van een gratis Sint-Niklaasfeest dat in de kantine plaats heeft. Hiervoor worden alle geschenken door de club aange kocht, aangevuld met giften van be- stuurs- en clubleden. Het is dus geenszins overdreven dat de Meerse Lijnvissers een floreren de vereniging is met een aktief be stuur dat zich gans het jaar door inzet voor zijn leden. Hiervoor zor gen: Omer Lekime, voorzitter; Et. Van de Meersche, ondervoorz.; Rol. Overbeke, ere-voorz. en pen ningmeester; R. Heyvaert, sekreta ris; Rol. Rottiers, hulpsecretaris; Ben. Minnoodt en R. Van den Abeele, ere-bestuursleden; M. De Winne, W. Hoffelinck, M. Backaert en Fr. De Vuyst, bestuursleden. Kampioenen Elke club die zich respekteert maakt bij elk seizoen een rangschik king op om de kampioen aan te duiden. Mare Backaert werd bij de Meerse Lijnvissers al driemaal be kroond, hl. in 1980,1985 en 1986. In 1989 was dit H. Muylaert en vorig jaar P. Hoffelinck. Toen was de bes te junior Fr. Baeyens en vermits de vereniging ook toegankelijk is voor vrouwelijke hengelaars was Chr. Scholliers in 1990 kampioene in haar kategorie. Gedurende enkele jaren werd er tij dens het jaarlijks bal van de vereni ging een visserskoningin gekroond en de eerste die de kroon mocht op het hoofd plaatsen was Ros. De Vulder. Na enkele jaren is men met deze nevenaktiviteit gestopt omdat men de aksenten om financiën te verwerven op een ander vlak gelegd heeft. Als visserskoningin lauwer den de Meerse Lijnvissers nog slechts een vijftal jonge dames maar dan is men er mee gestopt op het ogenblik dat ook het bal een afgeda ne zaak was. De vereniging heeft echter genoeg aktiviteiten om en rond de visvijver om er geen overtollig werk bij te nemen en voor de Financiële in breng zijn er andere middelen ge vonden om de kas te spijzen en hier mee de leden-vissers ter wille te zijn want er zijn weinig verenigingen van die aard die zich zoveel kunnen ge troosten om het de hengelaars zo aangenaam mogelijk te maken voor een zo geringe geldelijke jaarlijkse inbreng. Thans kijkt men uit naar de marathon die eens te meer een hoogtepunt moet vormen van de Meerse Lijnvissers, waarbij een wa re prijzenregen kan uitgestort wor den. JV rpe-Mere I let drietal dat de zaken van de Meerse Lijnvissers bereddert en dat met veel inzet alle aktiviteiten op een vlekkeloze manier organizeert. staat klaar ont de laak van de marathon op zieli te nemen (vh)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3