Don Bosco-instituut, afdeling B.U.S.O., in feest Opvoedkundig aspekt is hoofdaksent in Aalsterse kinderopvang Aalsterse kunstgroep Vredon naar Rusland De Voorpost - 28.6.1991 - 5 Mist. De Aalsterse kinderverzorgsters in stadsdienst behaalden hun attest als jeugdverantwoordlijken (a) Aalst. Anita De Brucker, verantwoordelijk organizatie, samen met Walter Van der Perre en Koen Crul van vormingswerk Dialoog. Zij zorgden voor een degelijke bijscholing van de kinderverzorgsters (a) Aalst. Ook voor BUSO leerlingen is een kwalifiaktiegetuigschrift een stap naar de toekomst (a Vorige vrijdag werd de ontvangstruimte van het gelijkvloers van het wthaalkompleks Keizerhalien, gesierd met ballonnen, evaluatiespeel- foedtrein en andere aangepaste attributen om er de uitreiking van de «testen aan de gevormde jeugdverantwoordelijken van stad Aalst te laten pbeuren. Het koncept van de vormingskursus hiervoor werd ter gelegen heid van de viering uiteengezet door vertegenwoordigers van Vormings- «erk Dialoog, waarna Schepen Patrick De Smedt de uitgangspunten voor ie aanvraging van het brevet toelichtte. Patrick De Smedt, Schepen van I en Sport, stelde tijdens de viering, dat er in de sektor van de kinderopvang, reeds van bij de start van het bestuur, nood was aan ak- «ntverandering van verzorgend saar het opvoedkundig aspekt. De idee is uitgewfifkt iri samenwerking net Vormingswerk Dialoog en men leeft dan ook aangepaste kursus- opleiding opgestart aan de hand van weekends en vormingsmomenten om de kinderverzorgsters, werk zaam in de kinderdagverblijven van de stad in de gelegenheid te stellen het attest van jeugdverantwoorde- lijke (monitor) te bekomen. Vor mingswerk Dialoog, waarmee de stad samen in de vormingsboot was gestart, organiseerde dan ook een geheel van 60 uur opleiding en 60 uur stage. Met het behaalde attest, zullen de kinderverzorgsters, in aansluiting op hun taak om tijdens het school jaar voor en na de schooluren kin deren op te vangen, tijdens de va kantiemaanden dezelfde opdracht waarnemen in het kader van de va- kantiespeelpleinwerking. In de voormiddag verzorgingswerk ver richten en in de namiddag kursus volgen vraagt in die periode wel veel inspanning. Het behalen van het at test van monitor geeft aan de stad de mogelijkheid om subsidiëring te bekomen voor de kleuteropvang. School voor buitengewoon secun dair onderwijs In het Don-Bosco-Instituut wordt aan jongens en meisjes die minstens 12 jaar oud zijn en door het PMS met een inschrijvingsattest naar het BUSO werden verwezen naar keu ze opleiding gegeven in houtbewer king, metaalbewerking, schilder werk en gezins- en nijverheidstech nieken. Het betreft hier leerlingen type 1 (licht mentale handicap) en type 3 (karakteriële stoornis). Met reeds 25 jaar ervaring zorgt deze instelling voor individueel aangepast onderwijs in kleine groepjes door bekwame personeel sleden. Voltijdse begeleiding door kinesisten, logopedisten en PMS verhogen de slagingskansen van de jongeren. Aan de hand van aange paste stages voor de 2 laatste jaren wordt de nodige praktijkgericht er varing opgedaan. Info: dir. A. De Vos, Esplanade 11 A/3 te Aalst, tel. 053/70.01.66 of Don Bosco Instituut St. Kamielstraat 85, Aalst, tel. 053/ 78.85.25. P.H. Aalst. Schepen Patrick De Smedt vindt dat er nood is aan aksentsverandering van verzorgend naar het spoedkundige aspekt bij de kinderverzorging (a) Ook de vakantieperiode is voor Kunstgroep Vredon een drukke pe riode. Het hoogtepunt van hun ver- lofaktiviteiten is een toernee door Rusland. Door de Russische groep die vorig jaar in Aalst te gast was, werd Vre don uitgenodigd dit jaar een tegen bezoek te brengen. Met een delegatie van 45 leden wordt dan ook op 13 juli vertrokken naar Moskou. Gedurende hun 14 daags verblijf, zullen zij buiten het afwerken van verschillende optre dens, de gelegenheid krijgen Mos kou en omgeving toeristisch te be zoeken. De laatste dagen van hun toernee zullen zij te Leningrad doorbrengen. Ook voordien is Vredon bijzonder aktief: in de week van 11 juli zijn er o.a. optredens gepland te Oost- duinkerke, Bredene, Westende, De Panne en Nieuwerkerken. Van 4 tot 11 juli hebben zij een bevriende groep uit Gabrovo (Bulgarije) te gast. Eens thuis van de Russische trip, volgen er in de maand augustus nog een hele reeks van optredens: te Massemen, Denderhoutem, Bou- logne-sur-Mer (Frankrijk) en Blan- kenberge. Zelfs september blijkt druk te worden met optochten, stoeten en optredens te Lessen, Aalst, Haussy, Dieppe (Frankrijk). Elewijt en Diepenheim (Neder land). PH Vorige zaterdag had het Don Bosco-instituut, afdeling B.U.S.O. aan de Sint-Kar>.ielstraat 85 te Aalst, zich in een feestkleedje gestoken. Tijdens (en Academische zitting werden de kwalifikatiegetuigschriften uitgereikt m werd nadien aan de genodigden een receptie aangeboden. Tot in de vooravond werd er nog nagefeest op een eetfestijn dat vooreen doorlopend verzorgde keuken gezorgd had. Z.E.H. J. De Smet, voorzitter van de inrichtende macht van de school en Pastoor Deken van Aalst, ver klaarde in de openingstoespraak van de academische zitting, feeste lijk blij te zijn, samen met de gekwa- ificeerde jongens en meisjes en alle componenten die bij mekaar een karmonisch geheel vormden. 'Te der neemt zijn eigen verantwoorde lijkheid op en heeft zijn eigen in breng" om de opvoeding van dejon gens en meisjes te bevorderen." be toogde de deken. "Er wordt wel ge- icgd dat men de hand aan de ploeg moet slaan en niet meer omkijken, naar bij deze gelegenheid is het toch wel goed even terug te blikken. Om menselijk geluk op te bouwen moet men de gekregen talenten zo goed mogelijk weten te gebruiken. Met gepaste begeleiding en opvoe dende interventies, is een mooie weg afgelegd en maken de resulta ten gelukkig. De toekomst lijkt soms beangsti gend en niet doorzichtig. Maar door ons zelf te overtuigen van onze ei gen waarde en waardigheid worden deze vraagtekens weggenomen." In zijn afscheidswoord tot de school verlatende leerlingen betoogde di- rekteur B. De Vos. Het gevoel van geluk en zekere fierheid omdat wij het goed gedaan hebben, is ver diend. Met vallen en opstaan, met blutsen en builen is men gekomen tot een zekere volwassenheid. Als 13-14 jarige gestart met een hoop frustraties is het nu, met een getuig schrift in de hand, al heel wat beter. De realiteit maakt het in de toe komst de jonge mensen niet gemak kelijk. Zij moeten blijvend leren op de tanden bijten, ondanks alle slechte voorbeelden die hen elke dag omsluiten. De poort van de school blijft altijd open staan en on ze werkgroep Nazorg onder leiding van dhr. Theo Van Gijseghem staat steeds ten dienste. Dhr Marcel Crombeen, lid van de inrichtende macht en lid van de Kwalifikatiekommissie, legde in zijn slotwoord vooral de nadruk op de zelffierheid. "Er is meer in de kinderen van ons volk. Er is meer in U!" besloot dhr. Crombeen. In de afdeling Metaalbewerking werd voor Auto-Onderhoud het kwalifikatiegetuigschrift behaald door De Bodt Kurt van Ninove en Maesschalck Glenn van Aalst. In de afdeling metaalbewerking alge meen, door Callebaut Manuel van Geraardsbergen, Luypaert Filip toren worden in koördinatieoverleg overdacht maar hebben nog geen definitieve vorm aangenomen. Ten gevolge van dit alles zijn er nog geen nieuwe aanstellingen gebeurd, omdat er in september grote veran deringen op til zijn. Aalst is dé grote uitzondering inzake kinderopvang vóór en naschools. Schepen De Smedt merkte verder op dat het vrij hoge ziektebeeld van de kinderver zorgsters en het aanwezig zijn van een beperkte ambulante ploeg om afwezigheden op te vullen, het on mogelijk maakt om overal voor ge paste vervanging te zorgen. Dit werkt uiteraard nadelig op de kwali teit van de kinderopvang. Schepen dankte Anita De Brucker, verantwoordelijke voor de organi satie van de vormingskursus, voor haar inzet en dienstverlening en be treurde het dat zij binnenkort haar full-timedienst verlaat. Walter Van der Perren, woordvoer der van vormingswerk Dialoog, schetste de kinderopvang als een aktueel gegeven waar men niet naast kan kijken. De behoefte ertoe wordt steeds sterker mede met de flexibiliteit die de maatschappij moet kunnen aan da dag leggen te genover het bedrijfsleven. Tegelij kertijd wordt aan de kwaliteit van een goede kinderopvang meer waarde gehecht door de hele maat schappij. De ervaringen die een kleuter kan op doen wanneer hij in een gemeenschap terecht komt worden meer op hun waarde ge schat. Anderzijds is investeren in kinderopvang een stuk preventieve gezondheidszorg. Beleidsmensen zijn er van overtuigd maar vertalen het daarom nog niet in centen. Onderzoek in het verleden heeft echter uitgewezen dat de kwaliteit van de opvang meestal afhankelijk is van de opleiding die de mensen hebben gehad die de opvang uitwer ken. In die zin is de situatie in Aalst uniek. Er wordt voor degelijke op leiding gezorgd en er wordt meege werkt aan de kwaliteitsverbetering. Om van een ideaal verloop te kun nen spreken moet er een goede re latie bestaan tussen begeleidster en kinderen, moet men beschikken over een aangepaste akkommoda- tie en moet bij het spelende kind, de kreativiteit aan bod kunnen komen. Er mag gesteld worden dat de Aal sterse kinderopvang in grote mate aan deze gestelde vereisten beant woordt. Anita De Brucker getuigde boven dien dat voor alle deelnemers het volgen van de cursus een bijzonder verrijkende ervaring is geweest. Groepsvormingen kollegialiteit on der de kinderverzorgsters werd er erg door gestimuleerd. In een gevisualiseerde evaluatie- trein werden dan ook de opgedane ervaringen getoond. Nadien nog te horen en te smaken, bij de demon straties die de nieuwe verantwoor delijken ten beste gaven. PH Toekomstplannen De toekomst van de sektor van de kinderopvang zal wellicht geken merkt worden door grote hervor mingen en verrassingen. Het aantal uitvoeringsbesluiten van het onder- wijsministerie zou zware gevolgen kunnen hebben. Er zal dan ook de volgende maanden druk overleg worden gepleegd tussen bevoegde instanties, schooldirekties en ou- derkomitees om alle gegevens te verzamelen en te evalueren om op een of andere wijze te helpen aan het organiseren van de kinderop vang in de scholen. Bij de Raad van Staten zijn de voorstellen dienaan gaande ter goedkeuring voorge legd. Initiatieven vanuit andere sek-'. van Erembodegem en Uyttersprot Thierry van Lede. In de afdeling houtbewerking door Keselaer Kris van Erembodegem, Van de Walle Jimmy uit Kerksken en Van Gaever Eddy uit Mere. In de afdeling schil deren, behangen, garneren en stof feren: voor behang- en vloerbekle- dingswerk: Hermie Eddy van Den derhoutem en in de afdeling schil derwerk: Roels Benny van Hofsta- de. In Gezins- en nijverheidstech nieken: kwalifikatie gezinstechnie ken: Audenaert Els van Aalst, Cal lebaut Hilde van Aalst, De Prez Ka- rina van Denderleeuw, Roeland Anja van Erondegem, Van Essche Cindy van Aalst en Wauters Greta van Erembodegem. Kwalifikatie groepskoken: De Waele Nancy uit Mere en Schollaert Kathleen van Erembodegem. De gehele akademische zitting werd op een kunstvolle wijze afgewisseld en omlijst door een muzikale gaste, klarinetiste Angélique Steenhaut uit Erembodegem.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5