In de loods wordt er gewerkt aan werk Buurt Aalsterse Van der Nootstraat kijkt ongerust naar brandstoffenhandel VZW HAK C 6 - 28.6.1991 - De Voorpost Vorige vrijdag werden de poorten van "De Loods" aan de Stoofstraat 15 te Aalst, wijd open gezet. Deze leer- en sociale werkplaats voor kansarmen en langdurige werklozen, vierde, met de zomer voor de deur, zijn tweede verjaardag. Tijdens een "opendeur" konden de geïnteresseerden kennis maken met hun aktiviteiten en werden ze breedvoerig geïnformeerd over het voorbije werkjaar. De Loods: leer- en sociale werk plaats Aalst kent spijtig genoeg een hoge werkloosheidsgraad (7,1% tegen over 5,5% voor het Vlaamse ge west). Binnen deze grote heteroge ne groep van werklozen hebben precies de laaggeschoolde en lang durig werklozen het extra moeilijk. In juni 1989 werd daarom te Aalst de Leer/werkplaats "De Loods" opge start om extra steun te verlenen aan deze groep. In december '89 kreeg deze organisatie, van de Vlaamse Gemeenschapsminister De Wulf, een erkenning als opleidingspro- jekt, waardoor 6 personeelsleden werden betoelaagd. Ook het Euro pees Sociaal fonds (ESF) zegde voor 1990 zijn ondersteuning toe. Terzelfdertijd werd het projekt "De Loods" (samen met Teledienst en de Migrantenwerking) door het OCMW van Aalst voorgedragen bij het Kansarmoedebestrijdings- fonds, het "Fonds Lenssens". Het projekt werd erkend en vanaf april '90 ook door deze instantie betoe laagd voor een periode van 2,5 jaar. "De Loods" kon daardoor zijn wer king aanzienlijk verbeteren. Zijn échte start beleefde "De Loods" dus in januair 1990. Sociale nood Na de ekonomische krisis van de jaren 80 beleeft de Belgische ekono- mie opnieuw bloeiende jaren. Maar niet iedereen kan aan deze gunstige evolutie deelnemen. Sommige mensen merken helemaal géén ver betering en blijven jarenlang uitge sloten van tewerkstelling en de daaruit voortvloeiende materiële welstand. Het is een vicieuze cirkel: langdurig werkloos zijn verkleint steeds verder de kansen om werk te vinden en zo raken de betrokkenen steeds verder verwijderd van enig toekomstperspektief. Vooral laag geschoolden worden door deze langdurige werkloosheid het sterkst getroffen. Een opleiding in een leer/werkpro- jekt, als voorbereiding op een te werkstelling of een beroepsoplei ding, is voor deze mensen broodno dig. Samen met jou aan het werk In "De Loods" wordt gedurende een leer-werkopleiding van zes maanden, door een kombinatie van niet vaktechnische opleiding, vor ming, sollicitatietraining én hulp verlening, met elke deelnemer naar een uitweg gezocht. In kleine groep jes van maximaal vier deelnemers kan er zeer individueel "maatwerk" geleverd worden. Hierdoor ont staan weer nieuwe uitwegen voor de deelnemers. Sommigen vinden werk, anderen kiezen voor een nieuwe vaktechnisch opleiding bin nen de beroepsopleiding van de VDAB. Toch behoort, voor sommi ge deelnemers, noch een tewerk stelling noch een beroepsopleiding tot de mogelijkheden. Ze hebben blijvend nood aan gestruktureerde ondersteuning en een flexibel ar- beidssysteem, dat zich aan hun mo gelijkheden aanpast. Een tewerk stelling binnen "De Loods" is voor hen wel een oplossing. Ze kunnen, mits ondersteuning en aanpassing, zeer zinnig werk verrichten. Op de ze manier kunnen ze langdurig ver der zoeken naar hun mogelijkhe den. "De Loods" treedt voor hen op als sociale werkplaats. Sinds april '91 zijn zo vier deelnemers in loon dienst via een tewerkstellings-geco. Ze hebben in de Loods een zelfstan dige taak, maar kunnen toch steeds beroep doen op de begeleiders. In "De Loods" worden voorname lijk vier konkrete aktiviteiten ont plooid: - Het oesterzwamprojekt: In het atelier van "De Loods" be vindt zich een rasechte kwekerij. Uitgaande van stro wordt een sub straat gemaakt. Het wordt in geper foreerde plastiekzakken verpakt en tien dagen in een donkere, warme doorgroeiruimte bewaard. Wan neer het nadien in de verlichte oogstruimte met een kunstmatige nevel vochtig wordt gehouden, ver schijnen na 20 dagen de eerste "vlucht" zwammen. Ze worden ge plukt, verpakt en door de deelne mers aan de klanten bezorgd. Er wordt nu gedacht aan het produce ren van nevenprodukten zoals oe sterzwamsoep, pizza, paté's. Op die manier kan overproduktie verwerkt worden. Vanaf september gaat de kweek van de gele oesterzwam en de shi-take van start. - Het metaalbewerkingsatelier: De infrastruktuur van de Loods leende zich tot zeer uiteenlopende opdrachten: waterleiding, pers luchtleiding, sproeiinstallaties, ver warming... Verder werden er ook aanhangwagens vervaardigd. Door de aanschaf van verschillende lassystemen kunnen de deelnemers kennis maken met de verschillende werkmethodes. - De houtbewerkersatelier Hier worden opdrachten uitge voerd voor de andere projekten. Terzelfdertijd worden ook een aan tal opdrachten van derden aan vaard: zo werd voor een kleuter school van Aalst een aantal houten boekenrekjes, speelhuisjes, bord e.d. gemaakt. Voor de speelplein werking van stad Aalst werden al enkele voetbaldoelen gemaakt en er wordt nu onderhandeld om voor de kansarme buurten houten tuigen te vervaardigen. - Het bouwprojekt Daar wordt op een aangepast ritme een elementaire kennis overge bracht van metselen, sanitair cn houtwerk. De deelnemers hielpen o.a aan de verbouwing van het kri- sisinterventiecentrum Niemands land te Aalst. De inrichting van het nieuwe buurthuis Teledienst/mi- grantenwerking aan de Brouwerij- schappelijk Welzijn, de afsluitende Lenssens-projekten op te vangen. Bovendien wordt een dekreet in het vooruitzicht gesteld in verband met ambulant en residentieel maat schappelijk werk en heeft men nu al de zekerheid dat de Europese Structuurfondsen niet alleen be stendig maar ook vermenigvuldigd zullen worden. Anne Van Lancker, kabinetchef van minister De Wulf, stelde ver heugd te zijn eindelijk eens te kun nen komen kijken naar de verwe zenlijkingen van een projekt dat zij in het hart draagt. "De Loods heeft rig uit en de deelnemers willen ve der de boot niet missen". Hierrae alludeerde Van Lancker op de plan nen die door "De Loods" gemaab worden om eerlang een catamara of een trimaran te bouwen en er he ruime sop mee te kiezen. "Dre& pels worden verlaagd en murc worden gesloopt maar er zal verdc moeten samengewerkt worden os uiteindelijk voor iedere deelnemer een aangepaste-job op te leveren'. Info vzw HAK "De Loods". Stool straat 15, 9300 Aalst, tel. 78.82.64. In Kunstgalerij Branzinni aan de Ftne straat lil te Waasmunster is tot 3 stpa* I her de kunstenaar Robert Stadius te ga met zijn werk. Men kan er terecht zaterdag tot en met dinsdag van 14.00 w 19.00 uur. De andere dagen op afsprtd (052/46.30.90.) De Federaties en Automobielclubs hette met ontsteltenis vernomen dat de 6 ters bevoegd inzake verkeer beslist hebba een snelheidsbeperking in te voeren Van 3 km/uur in de agglomeraties en van 90 bt uur op de expresswegen. De vzw Vesta uit Sint-Niklaas heeft w minister Lenssens de principiële bdoft van toelage gekregen voor de bouw aangepaste verblijven voor nogmaals K gehandicapten. In drie fazen worden e telkens 10 bedden als uitbreiding van bestaande erkenning. Aalst. Het metaalbewerkingsprojekt (a) straat namen zij op zich. Opendeur en viering Voorzitter van de stuurgroep Leo Schoenmaekers, stelde bij de ope ning van de opendeurnamiddag: "De Loods helpt je op weg, en eens op weg is het aan jou" hiermee doel de hij op de essentie van het initia tief: het moeilijke kluwen van de kansarmoede cn marginaliteit doorbreken. Belangrijk in dit ver band is de appreciatie die de deel nemers zelf aan hun deelname aan de opleiding geven: ik ben uit een isolement geraakt, ik heb terug vrienden, ik heb het gevoel wél iets te kunnen en heb terug zelfvertrou wen... Coördinator Willem Gees verklar- de dat van de 31 deelnemers die in '90 de opleiding volgden er 18 werk vonden. Verschillenden hiervan zijn nog steeds op dezelfde plaats tewerkgesteld. ^Twee deelnemers gr wercj dan jg bewoners olie, 5.000 liter diesel, 1.375 m3 ga* van de Van der Nootstraat en de olie bovengronds, 500 kg gassen in Vilandcrstraat een schrijven gericht verplaatsbare recipiënten en 1.000 naar het stadsbestuur toe, waarin zij ton kolen opgeslagen worden, hun ongerustheid omschrijven en zich de vraag stellen wat er zou ge beurd zijn indien de brand enkele huizen dichter bij het bedrijf had Een aantal weken geleden werden de inwoners van de Van der Nootstrail te Aalst gekonfronteerd met een misdadige brand, waarbij twee mensa het leven lieten. Uitbreiding van de brand, die niet denkbeeldig is in e« straat met lintbouw, werd voorkomen, door het snel ter plaatse zijn van de brandweer. Na de katastrofe werd er door de buurtbewoners met een angstige vinger gewezen naar het bedrijf nv De Kegel Brandstoffen, dal enkele tientallen meter verderop in deze straat gevestigd is. volgden een bouwopleiding met succes bij de VDAB te Dender leeuw en één besloot verder te stu deren om haar kansen te vergroten. Slechts twee deelnemers staakten de opleiding, telkens op doktersad vies. De coördinator hoopte dat het stopzetten van de betoelaging via gewJed. het Fonds Lenssens in 1992 op de De bewoners maakten al op 11 Aalst. Heel wat belangstelling voor de jarige 'Loods' de leer- en sociale werkplaats voor kansarmen en langdurig werklozen (a) ene of andere manier zal kunnen opgevangen worden door de be leidsmensen. De kabinetschef van minister Lens sens, Hans Geeroms, stelde de ver antwoordelijken van "De Loods" echter gerust door te verklaren dat begin 1993 opnieuw 2 miljard be schikbaar zal worden gesteld om via het Fonds voor Centra voor Maat- de opleidingsboot niet gemist. De toekomst ziet ervoor hen rooskleu- Er wordt door de buurtbewoners bij het stadsbestuur op aangedrongen de verlenging van bestaande ver gunningen en zeker de aanvraag van nieuwe vergunningen, nej te adviseren. Volgens hen hoort een bedrijf van dergelijke omvang niet meer thuis in een woonzone, niet maart hun ongerustheid bekend. Naar aanleiding van het onderzoek commodo et incommodo t.o.v. nv alleen omwille van het potentiële De Kegel, tekenden zij duidelijk brand- en ontploffingsgevaar maar verzet aan tegen de verdere exploi- evenzeer omwille van de dagelijkse tatie en zeker tegen de uitbreiding lawaai- en stofhinder die ontstaat van het bedrijf. door de uitvoering van de aktivitei* Ook door de Werkgroep Lccfmi- ten van de firma, lieu Aalst werden er al bezwaren geopperd. Op betreffende percelen kunnen 10.000 liter petroleum, 6.500 liter benzine, 5.000 liter gas- NV De Kegel startte zijn aktivitei ten in de buurt van de Zcebergkaai als groothandel in steenkool. Aalst. Specializatie lassen verhoogt sterk de kansen op de arbeidsmarkt (a) Aalst. Het houtbewerkingsprojekt (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 6