Appelse Jazz-Battle profiteert van enkele droge uren en maakt geschiedenis Prijsverhoging van de weekbladen Dendermonde boven op vijfkamp van para's Door het oog van de naald... 10 - 5.7.1991 - De Voorpost De negende vijfkamp georganizeerd door de Vriendenkring Para-com mando te Dendermonde is uitgedraaid op een sukses voor de organizeren- de vereniging. Zowel bij de kadetten, de seniores als de veteranen ging de zege naar een lid van de Dendermondse Vriendenkring. In de rangschik king per club stak Dendermonde ook met kop en schouders boven de tegenstanders uit. Maar het reglement wil nu eenmaal dat de organizeren- de club niet in die rangschikking wordt opgenomen, zodat de beker naar de Brabantse ploeg ging. Minder deelnemers dan de voor gaande jaren voor deze negende editie van de vijfkamp van de Vrien denkring Para-commando Dender monde die zoals gebruikelijk zich afspeelde om en rond het clublo kaal, een voormalig fort, aan de Winningenstraat te Dendermonde. Minder deelnemers wil nog niet zeggen dat het er minder spannend aan toe ging. Vijf proeven stonden er op de deel nemers te wachten. Schieten met een karabijn L.R.22. waarbij binnen een tijdstip van 2 minuten 10 patro nen moeten afgevuurd worden naar een doelwit. De schutter staat op 15 meter van dat doelwit. Daarna wachtte de deelnemers een hinder nispiste zoals die algemeen gang baar is in het leger. Liefst tien hin dernissen dienden genomen te wor den. De veteranen mochten daaruit 8 hindernissen kiezen. Dan het wa ter in. Het waterwas niet al te warm. In het water waren 5 hindernissen aangebracht die de zwemmers moesten overwinnen. Dan was er een proef kayakvaren. Ook al geen lachertje. Vijfhonderd meter dien den de deelnemers te peddelen. En was er de nog de cross van 5.750 meter waarvoor er in groep werd vertrokken. Maar eens aan het lo pen, barstte de strijd los. Vanaf 1 augustus gaat de prijs van de weekbladen groot-formaat met2 fr. naar omhoog. Van 46 naar 48 fr. dus of het dubbele van een dagblad. De prijs van de weekbladen is trouwens gekoppeld aan die van de dagbladen. De prijsverhoging is noodzakelijk omwille van de stijgende produktic- kosten en om het behoud van de kwaliteit van het weekblad te kunnen garanderen. Dendermonde. Na de wedstrijd was het genieten van de barbecue (foto Guy) De uitslagen Seniores: 1. Koen Van Hove (Den dermonde); 2. Jean-Pierre Ruysse- velt; 3. Filip Segers (Dendermon de); 4. Daniel Nottebaert (Bra bant!; 5. Claude Van de Put (Bra bant); 6. Carlos Maes (Dendermon de); 7. Stefan Van Winnendael (Leuven); 8. Philip Van Winnen dael (Leuven). Kadetten: 1Jurgen Parijs (Dender- Dendermonde. Op de foto de winnaar van de kadetten Jurgen Parijs die ook lid is van de Dendermondse karateclub en tot de nationale selektie behoort, en Robert De Wolf de winnaar van de veteranenreeks, samen met voonittc Marcel Van Nespen en wedstrijdsekretaris Herman De Ridder (foto Guy) monde); 2. Gustaaf De Wolf (Den dermonde); 3. Pascal Malengier (Oostende); 4. Jorge Eeman; 5. Jur gen Torfs (Antwerpen); 6. Jurgen De Prince (Oostende); 7. Thibaut Nobels; 8. Jeroen Torfs (Antwer pen); 9. Steve Van Sevenant (Oos tende); 10. Ilse Speltincx (Oosten de) en 11. Seppe Monteyne (Bra bant). Veteranen: 1. Robert De Wolf (Dendermonde); 2. Edmond Mon teyne (Brabant); 3. Andre Veke mans (Antwerpen) en 4. Jacques Grauls (Leuven). Ploegenrangschikking: 1. Brabant 10.965 ptn; 2. Oostende 8.487 ptn;3. Antwerpen 8.045 ptn; 5 Leuven 5.797 ptn. Dendermonde behaalde meer aan 14.000 punten maar kwam als organizerende club niet in aan merking voor deze rangschikking Dendermonde. De Big Band Studio ÏO (foto Piet Hermans) Dendermonde. Jo Piryns Combo aan hel werk (foto Piet Hermans) Dendermonde. The Lazy City (foto Piet Hermans) Het zag er droef en triestig uit, de dagen vóór aan het Appelse Veer voor de eerste keer in de Dendermondse jazzgeschiedenis een heuse bijeenkomst zou gehouden worden van de Dendermondse jazzformaties. Regen en wind geselden terrein en medewerkers, die tussen de vlagen door probeerden om wat zeilen te plaatsen zodat de bezoekers toch enige beschutting zouden krijgen indien het weer niet veranderde. Drastisch veran derde, want het was bovendien koud. Elke dag opnieuw werden de weerberichten gron dig bekeken en de vrij bedrukte stemming sloeg om toen vrijwel alle bronnen vertelden dat het op zaterdag 29 juni allicht de enige droge dag van de week zou worden. De weermannen kregen gelijk en de opluchting was groot bij de leden van de Appelssfeer- club, die er ettelijke vrije dagen voor opoffer den om eventuele bezoekers toch enigszins komfortabel aan dit jazzfeest te laten deelne men. Toch zijn die kerels van aan de Scheldekant niet snel uit hun lood te slaan want de Appelssfeerdub had al enkele organisaties achter de mg. Men had dus al wai ervaring opgedaan, ook met tegenslagen want twee maal verscheen een gekontrakteerde forma tie niet op de afspraak. Snel werden er toen tussenoplossingen gezocht en gevonden. In elk geval, de avonden met Walter De Buck, met de Lazy City Jazzband of met Norbert Detaeye mochten er zijn. Op dat élan ging men verder om deze Jazz-Battle te organise ren. Men vergisse zich echter niet. De Appels- sfeerclub is géén jazzclub, alleen wilde ze wel eens meedoen aan het oppoetsen van de Dendermondse jazzreputatie en achteraf be keken is ze daarin geslaagd ook. Vrijdagavond brak de zon voor de eerste keer door het wolkendek en met verdubbeld en thousiasme werd verder aan terrein en ver lichting gewerkt. Met medewerking van het stadspersoncel verrezen een tribune en een kiosk, geluid en podiumverlichting werden opgesteld en een onmisbare schenkbank ondereen zeil geïnstalleerd. Kortom, het kon beginnen... Iedereen present Het gebeurt niet elke keer dat op een derge lijke manifestatie alle groepen present zijn, tenminste de groepen die vooraf waren ge- kontrakteerd. In Appels mankeerden im mers zeker en vast The Mardi Gras Jazzband en in mindere mate The Train Jazzband en Norbert Detaeye (Gentenaar maar toch...) De organisatoren hadden zich echter angst vallig aan hun budget gehouden en zo moes ten 'den Treen' en Norbert afgevoerd wor den The Mardi Gras was wegens vakantie onvolledig en kon niet optreden, spijtig. Zoals verwacht sijpelden de eerste liefheb bers tegen vier uur binnen en The Lazy City Jazzband kreeg het dus niet gemakkelijk. De meeste stoelen waren nog niet bezet en Marcel Vermeiren had daarover wel enige snedige opmerkingen in petto. The Lazy deed het nochtans goed met een volumineus di- xielandgeluid. Spijtig genoeg kon deze band maar éénmaal optreden omdat hij diezelfde avond nog ergens tegen het verre Bouillon het podium opmoest Begrijpelijk dus dat ze zo snel mogelijk wilden verdwijnen om plaats te maken voor het combo van Grembergenaar Jo Piryns, een fris geluid in deze jazzanlhologie. Met een kombinatie van jong enthousiasme en ervaring -Jo had beroep gedaan op een ou dere muzikant- vertolkten ze o.m. songs van Randy Newman en vele anderen uit de pop wereld, maar waar ligt uiteindelijk het ver schil? Een zeer goede sax dreef deze jonge band een niveau hoger en Jo zelf beleefde duidelijk plezier aan dit eerste optreden voor een kennerspubliek. We zijn ervan overtuigd dat dit een historisch optreden was. Ook tijdens de tweede sessie kon Jo Piryns ons bijzonder bekoren met een soort van top tien uit de geschiedenis van de jazz. Een aangename verrassing! The Crescent City Dreamers, o.l.v. Piet Her mans, verzamelde opnieuw de drie broers Hermans, aangevuld door grote namen uit het Vlaamse oude stijlcircuit. Er was zelfs een Westvlaming bij. De Dreamers hadden er duidelijk deugd van om nog eens op een 'festivalpodium' te staan en hun New Or- leansklanken zweefden samen met de eerste geuren van Martin's restaurant als een verra derlijke nevel over het terrein. Op dat mo ment was de zon volop van de partij en de mensen aan de kassa begonnen stilaan de glimlach te krijgen Af en toe doet het deugd om nog eens de klassiekers van het oude stijl-repertoire te horen, gespeeld door muzikanten die er nog volop in geloven. Big Band Studio 10 had het enigszins moei lijk om de 24-koppige bezetting op het vrij kleine podium te krijgen en Leo De Smet verkoos dan maar om vanuit het terrein te dirigeren. Met deze big band-klanken steeg de temperatuur op het terrein weer enkele graden Voor The Jeggpap N.O. Jazzband was het alleszins geen gemakkelijke taak om tussen twee optredens van deze formatie tot zijn recht te komen maar opnieuw hebben we ondervonden dat de Jeggpap in Dender monde een magische naam blijft. Tegen acht uur, het uur van optreden van Miel Leybaert en zijn kompanen, liep het gezellige terrein stilaan vol en moesten de tappers zich volop in het zweet werken. Martin en zijn medewerkers beleefden ook hete momenten en dat het buiten goed zitten was, bewees de vrijwel lege bar voor de muzikanten. Ook zij waren zich op de weide gaan vestigen. Na een tweede optreden van de big band opnieuw de Jeggpap op het podium, mis schien een beetje van het goede te veel maar niemand die er aanstoot aan nam. Het was toen al dik elf uur geworden en de sfeerverlichting zorgde nu mee voor dc ge zelligheid. De organisatoren hadden er zelfs aan gedacht een enigszins feeërieke verlich ting in de mooiste bomen van de omgeving te zetten. Op dat moment waren de stoelen vrijwel bezet en kregen we opnieuw Jo Piryns op het podium als afwisseling met het oude-stijlge- weld. The Crescent kreeg ook nog alle leden bijeen en verbaasde ons opnieuw met enkele tradi tionals. Hoe was het nog mogelijk? Uiteindelijk sloot The Jeggpap de rij en wie kon beter de uitvaart van de eerste Jazz-Batt le inluiden? 'Misschien de laatste ook, vertrouwden de organisatoren ons toe. Niemand zegt immers dat het volgend jaar opnieuw jazz zal zijn, als er al iets georganiseerd wondt. We hebben aan niemand verplichtingen. Er werden geen kontrakten afgesloten met sponsors en dat houden we liefst zo. Misschien begint het volgend jaar ergens opnieuw te kriebelen en dan kan er van alles uit de bus vallen. Wie weet?...' Het liep toen tegen vier uur in de ochtend en het terrein liep stilaan leeg. Net als de tapkra nen, hoewel er in het lokaal café Weekend nog stevig werd doorgegaan. Velen liepen er wat verwezen bij. Ivan kon plots zijn rechterarm terug gebruiken, den Bère was al naar huis met zijn Germaine, Guy speelde deejay en Lowie staarde naar het vrouwvolk. De Johans hielden de kraan nog lopend, Dizze stond de sekretaris bij en nog Dendermonde. De Jeggpap N.O. Jazzband mocht niet ontbreken (foto Pk zovele anderen die allemaal hebben bijge- Hermans) dragen tot het wellukken van dit gebeuren hielpen de ogen van den Bo openhouden. Alleen Mario hield er buiten nog de stem ming in terwijl de groep van Bobindus door een nobele bekende tot zwijgen werd ge bracht. Alleen nog even vermelden dat het geluid kwasi perfekt was dankzij dc goede zorgen van ESE uit Appels en dat het ten-ein er tegen zondagnoen al bijlag of er niets was gebeurd

De Voorpost | 1991 | | pagina 10