ICMW-Aalst bouwt serviceflats voor bejaarden in Hofstade en Moorsel ASZ wil «Witte Woede» luwen Aalst wil pilootproject opstarten om het loon van verplegend personeel te herwaarderen 0 P" De Voorpost - 5.7.1991 - 11 Tijdens de jongste persconferentie van de OCMW-raad werd de stand van I /aken weergegeven i.v.m. de aktiviteiten naar rusthuizen en bejaarden- I flats toe. Door het Aalsterse OCMW wordt heel wat energie gestoken in 1 beheer, aanpassing en oprichting van tehuizen en serviceflats voor ouder- 'I lingen. Nieuw rusthuis Sint-Lieven Aan de oprichting van een nieuw Kisthuis St.-Lieven (vervanging van bet vroegere) wordt gewerkt maar lijkt nog niet voor de nabije toe komst te zijn. j)e gemeenteraad heeft op 29 mei I990 het door het OCMW vastge legde voorontwerp van het nieuwe rusthuis aan de Albrechtlaan goed gekeurd in zitting van 26 april '90. Bij brief van 16 november 1990 heeft de bevoegde minister het bestuur ervan in kennis gesteld dat, mits grondige aanpassing van de plan nen waarbij rekening gehouden werd met de opmerking hoogteaan passing), het voorontwerp als basis kan dienen voor het definitief ont werp. Thans zijn onderhandelingen bezig met de diensten van Ruimtelijke Ordening om aan te tonen, dat één verdieping meer, niet storend is voor de omgeving. Na instemming van Ruimtelijke Ordening kan de ontwerper het definitief ontwerp, rekening houdend met de opmer king van het Ministerie, opmaken. De aanvang van de uitvoeringswer- Aalst. In de Hopperang, hel jongste van de drie rustoorden, zijn 54 woongelegenheden beschikbaar Aalst. Het rustoord Sint-Job, in gebruik genomen in 1965 biedt verblijfsmogelijkheid aan 175 bejaarden Aalst. De bejaarden kunnen met de hulp van de ergoterapeut of een van de animatoren allerlei vaardigheden aanleren ken is nog niet bepaald. Ingebruik name binnen de zes jaar wordt een optimistische schatting genoemd. Rusthuis Sint-Job en De Hopperank Het definitief ontwerp van brand- beveiligingswerken aan beide rust huizen werd goedgekeurd door de heer Minister op 8 april '91. De wer ken worden voor 90% gesubsi dieerd door de hogere overheid. Nadat aan bijkomende technische voorwaarden is voldaan kunnen de werken in openbare aanbesteding gaan. In het rusthuis St. Job zullen de ijzeren buitenramen met enkele be glazing vervangen worden door houten ramen met dubbele begla zing. De bedoeling is hiermee niet alleen het comfort te verhogen maar ook heel wat energiekosten te besparen. Dit alles vraagt natuurlijk zware investeringen. Het lot bui tenschrijnwerkerij van het rusthuis Sint-Job is administratief klaar om over te gaan tot de organisatie van een algemene offertevraag. Serviceflats Op 29 maart 1991 werd door de Raad het voorontwerp tot oprich ting van 90 serviceflats voor bejaar den te Hofstade aanvaard (raming kostprijs incl. BTW 233.796.670F). Het dossier werd aan de goedkeu ring van de Gemeenteraad voorge legd bij brief van 30 mei '91. Tegelijk werd de bouwaanvraag ingediend en werd het bouwaanvraagdossier goedgekeurd. De voorafgaande vergunning afge leverd door de heer Minister date rend van 16.1.1991 en bij aangeteken de brief van 24.2.91 werd de princi piële belofte van betoelaging toege zegd. De principiële toezegging is geldig voor 1 jaar en binnen deze termijn moet het definitief voorontwerp en ontwerp van financieringsovereen komst ingediend. De beslissing tot financiering bij on roerende leasing werd getroffen in zitting van 29.3.1991 en er werd voorgesteld een prijsvraag te orga niseren bij 10 financiële instellin gen. Er werd tevens een verantwoor dingsnota opgesteld door de ont werper met betrekking tot stede- bouwkundige mogelijkheid tot op richten van een service-flatgebouw in toepassing van art. 20 van de wet op de stedebouw. Na goedkeuring van het vooront werp door de voogdijoverheden (Provincie en Gewest) alsook na goedkeuring van de financierings overeenkomst en mits gtoestem- ming van Stedebouw kan het defini tief ontwerp voorgelegd worden aan de voogdijoverheid. De Minister verleende bij brief van 30.4.1990 voorafgaande vergunning voor het bouwen van een rusthuis met 86 woongelegenheden te Moorsel. Deze vergunning is geldig voor 5 jaar. Om tot de realisatie van dit projekt te kunnen overgaan is de stad en het OCMW principieel akkoord om het vroeger gemeentehuis en -school van Moorsel te ruilen tegen gron den gelegen aan de Lokerenveld- straat. Het voorstel tot ruiling wordt be handeld op de eerstvolgende zitting van de Raad. Als tegenprestatie voor de kleinere waarde van de OCMW-gronden, zou het OCMW bereid zijn het dienstencentrum Moorsel een blij vend onderdak te verlenen. P.H. Op donderdag 26 juni II. hebben de verpleegkundigen van de privé-zieken- huizen hun «witte woede» nogmaals gemanifesteerd door een staking en wn massabetoging in Brussel. Op de vooravond hiervan besliste het beheerskomité van het Aalsters Stedelijke Ziekenhuis tegemoet te komen aan een aantal gerechtvaardigde eisen van hun verplegend personeel. Het ASZ, als openbaar ziekenhuis sloot zich dan ook niet aan bij de vooropge stelde staking. Op de persconferentie van het OCMW dienstverbintenis in afwachting van de deelde voorzitter Eddy Dicrickx dan goedkeuring door de hogere overheid °ok een aantal maatregelen mee die van het vastgestelde kader), door het Beheerskomitec van het Zie- Aanstelling van een twintigtal vcrplecg- kenhuis ASZ op 19 juni '91 beslist waren kundigen. Deze aanstellingen gebeuren tc nemen naar het personeel toe: om de werkdruk in de verpleegkundige Verlenging van de tewerkstelling van diensten te verlichten en de kwaliteit bet personeel aangesteld in het I.B.F. van de zorgen te waarborgen, (verpleegkundigen aangesteld met een Alle m dienst zijnde kontraktuccl perso neel wordt aangesteld in een graad over eenkomstig zijn diploma. Hiermee wor den bepaalde scheve situaties rechtge trokken. De vervanging van het langdurig afwezig personeel blijft behouden en de vereiste aanstellingen zullen gebeuren. Er wordt een reserve aangelegd van kan didaten om langdurige afwezigheden op te vangen en/of loopbaanhalveringen of onderbrekingen in te vullen. De aangevraagde loopbaanonderbre kingen en halveringen worden toege kend, met de vereiste aanvullende of vervangende aanstellingen. Met ingang van 1 juli '91 en dit voorlopig tot 31 december '91, wordt aan het zie kenhuispersoneel een maandelijkse pre mie toegekend van 1.200 fr. Deze premie wordt voor de periode 1 juli 1990 tot 30 juni '91 uitgekeerd onder de vorm v een eenmalig weddesupplcment van 14.000 F in december 1990. P.H. Van 28 september tot 4 oktober wordt in het 'Hans am Weinberg' in St-Manin (Palts) een culinair wijnseminarie gehouden. Deelname, alles inbegrepen 970 D-Mark. Inschrijven kan men op het adres 'Haus am Weinberg', Obersl Barretstrasse DW 6731 St-Martin. Bij de aanvang van de Aalsterse raadszitting, vorige week dinsdag, werd, ter gelegenheid van de bespreking van de rekening OCMW- ASZ voor het dienstjaar 1990, een opmerkelijk voorstel gedaan met betrekking op de herwaardering van het loon van verpleegkundigen, vroedvrouw en ander ziekenhuispersoneel. Nadat VU-raadslid Jan Caudron zijn voorstel had voorgelezen bleek iedereen in de Aalsterse raad akkoord om het voorstel voor te leggen aan de OCMW-bestuursraad dat het verder moet doorbespreken en doorspelen naar de artsen van het ASZ. Raadslid Monsieur vond zelfs dat men het ook naar het O.L.Vrouwziekenhuis mocht doorspelen. We geven hieronder de formulering van het gevraagde voorstel van raadslid Jan Caudron: «Verleden donderdag 20/6/1991 hebben de verpleegkundigen van de privéziekenhuizen hun Witte Woede nogmaals gemanifesteerd door een staking en een massabetoging in onze hoofdstad. Zij protesteer den terecht tegen het feit dat zij overwerkt zijn en onderbetaald en geen inspraak hebben. Het feit dat het personeel van de openbare ziekenhuizen aan de protestactie niet heeft deelgenomen, betekent niet dat er geen klachten zijn. Integendeel. Vergeleken met het ereloon van de ziekenhuisarts, wiens taak de verpleegkundige dikwijls deelt, betekent het geldelijk statuut een ware aanfluiting van elk rechtvaardigheidsprinciep. De gevolgen liegen er niet om. Een groot aantal geraakt overstuur, uitgeblust, overwerkt en haakt af. De opleidingsscholen voor verpleegkunde verliezen hun aantrek kingskracht met het gevolg dat nu reeds instellingen hun deuren moeten sluiten wegens personeelsgebrek. En dit is nog maar een begin. Wil men het tij doen keren dan moeten nu dringende maatregelen worden genomen niet alleen wat de bezoldiging betreft maar moet ook de arbeidsdruk verminderen en de inspraak ernstig genomen worden. Tijdens mijn interpellatie van 27 maart van dit jaar in de Kamer van Volksvertegenwoordigers heb ik het probleem uitvoerig besproken met de minister van Volksgezondheid. Het ontgoochelend tekort aan waardering zowel menselijk als finan cieel en de blijvende ondergeschikte rol die de verpleegkundige moet spelen, maakt de job aantrekkelijk met het logisch gevolg dat men massaal afhaakt en de studies niet meer aanvangt. Het gaat bergaf in het ziekenhuis. De vakbonden hebben De Witte Woede op gang gebracht om aan te tonen dat er snel en drastisch moest worden opgetreden wil men niet afstevenen op een aftakeling van de gezondheidszorg. De recente toezegging die de regering heeft gedaan, bieden geen fundamentele oplossing. Mevrouw de burgemeester, dames en heren schepenen, waarde collega's, misschien stelt U zich nu de vraag: «Wat kan een stadsbestuur daar nu aan verhelpen, dit is toch een nationaal probleem dat in het parlement moet besproken worden». Dat is natuurlijk juist. Maar toch ben ik van oordeel dat een stedelijk ziekenhuis, bestuurd dooreen Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn, hier positieve maatregelen kan nemen. En ik maak van de bespreking van de rekening van ons stedelijk ziekenhuis (ASZ) gebruik om een voorstel te lanceren dat het perso neelsprobleem kan oplossen. Mijn voorstel komt er op neer te onderzoeken in welke mate de massale geldstroom in het ziekenhuis kan HERVERDEELD worden om zo tot een rechtvaardiger spreiding van de inkomsten te komen. In het ASZ werken 60 ziekenhuisartsen die volgens de rekening 1990 samen 485 miljoen frank ereloon opstrijken. Trekken we daarvan 234 miljoen af die via de VZW aan het ziekenhuis wordt afgedragen dan rest 251 mio of een gemiddeld inkomen van 4 mio per arts. De erelonen voor de consultaties zijn hier niet inbegrepen aangezien deze rechtstreeks door de dokters worden geïnd. Per jaar krijgt het ASZ 12.000 ambulante patiënten over de vloer. Aan een gemiddeld ereloon van 800 F per consultatie betekent dit een jaarlijks bedrag van 19,2 mio wanneer elke ambulant twee consultaties geniet en 28,8 mio wanneer er gemiddeld drie raadplegingen per patiënt plaats grijpen. Sommige ziekenhuisartsen zien hun patiënt slechts éénmaal, andere zoals chirurgen en ortopedisten tot vijfmaal en méér. Wanneer wij nu de erelonen van de consultaties buiten beschouwing laten dan rest dat kwart miljard (251 mio) erelonen van de residerende zieken. Wanneer de artsen bereid zouden zijn, in het kader van de herverde lende rechtvaardigheid, 5 procent van dat deel van hun ereloon af te staan aan de 300 verpleegkundigen en de vroedvrouwen dan zou dat voor deze medewerkers een weddeverhoging van 42.000 F per jaar betekenen. Ik ben er mij wel van bewust dat dit voorstel in bepaalde medische kringen niet welkom zal zijn. Na afloop van de betoging van de verpleegkundigen op 20/6 verklaarde dokter Beckers van de federatie Wijnen dat de eisen van de verpleegkundigen wel gegrond waren maar dat er van het ereloon van de artsen niet meer af kon! De vooruitziende en sociaalbewogen arts beseft echter dat te grote loonspanningen tot onhoudbare toestanden kunnen leiden en dat ziekenhuizen met onvoldoende gemotiveerde verpleegkundigen vooral voor de artsen en de patiënten nefaste gevolgen hebben en onze volksgezondheid op de helling zetten. Ziedaar, mevrouw de burgemeester, dames en heren een gedurfd voorstel dat in conservatieve ordn revolutionair kan klinken maar in werkelijkheid niet zo schokkend is. Het gaat wel in tegen het Mattheuseffect dat vooruitstrevende politici geacht zijn te bestrijden. Ik verzoek U, mevrouw de burgemeester, dit voorstel te willen voor leggen aan de Raad van het OCMW, die het verder kan onderzoeken en in de praktijk kan uitwerken. Eens dit voorstel in voege kan Aalst als pilootstad model staan voor alle ziekenhuizen van het land en op die manier niet alleen schitteren als karnavalstad, bloemenstad en voetbalstad maar tevens ook een voorbeeld zijn als Daensstad die naam waardig.» Benieuwd wordt nu uitgekeken naar wat de reaktie zal zijn als de OCMW-raad het voorstel aan de artsen overmaakt. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 11