Licht ze uit het donker' Kinderen uit Erpe-Mere slaagden in kantonaal eksamen Keizer Kamiel naar Tenerife De Voorpost - 5.7.1991 - 13 i geeft de laatste onderrichtingen bij het vertrek 'an Keizer Kamiel naar het Ten Bel vakantieoord EIK jaar nemen de kinderen van het zesde leerjaar uit het gemeentelijk onderwijs van Erpe-Mere deel aan het kantonaal eksamen en elk jaar •overt dat enkele laureaten op wat bewijst dat het peil van het onderwijs "aast alle andere scholen mag staan. Niet alleen de ouders zyn begaan met de resultaten maar ook talrijke anderen willen op alle manieren helpen om de waarden te verhogen maar tenslotte moeten de kinderen zelf het waarmaken, zoals schepen H. De Waele het in zyn openingsrede uitdrukte, herder had hij het over het kiezen van een richting want het zesde leerjaar betekent een belangrijk keerpunt in het leven van een kind dat wel talent Kan hebben maar men moet toch rekening houden met het aanbod. Als er aanbod genoeg is moet het kind vrij een richting kiezen, hierbij dan niet nalaten rekening te houden met het aanbod en juist daarom hebben de leerlingen die moeten kiezen enigszins raad en leiding nodig. De leerplicht volgens De Waele geen last maar het moet een verrijking wezen, jnspektcur De Cooman van zijn stand zegt niet alles", en een hoog Kant beschouwde het slagen in het percent geeft niet altijd meer kans Samen als een eerste officiële di- dan een doorsnee percent om te P'oma en een bewijs dat men goede slagen. Hij vergeleek het kantonaal studies doorgemaakt heeft in het eksamen met sportwedstrijden ager onderwijs. Voor hem is dit waar het er eveneens op aankomt tevens een toegang tot alle vormen om deel te nemen wat op zichzelf al van het secundair onderwijs. Toch een bijzondere prestatie is. Ook de 82f hij de kinderen de raad mee om inspekteur wees de kinderen van prestaties, in casu percenten, nooit het zesde leerjaar erop dat nu een met elkaar te vergelijken want "ver- hoofdstuk van studies afsloten is en dat nu een keuze moet gemaakt worden maar dan liefst zich zonder te baseren op reclame en beloften. Hij zag meer heil in de raad van bevoegde instanties die meer met de werkelijkheid en de waarheid strookt. Tenslotte legde hij de nadruk op de belangrijkheid van een pluralisti sche gemeenteschool die wel finan ciële offers vergt maar de moeite loont om ze in stand te houden, een mening die tevens door burgemees ter De Langhe beaamd werd. G. De Langhe was er van overtuigd dat het onderwijs in Erpe-Mere als dorps school begiftigd is met zeer goed onderwijs en het dus beter is tot een bepaalde leeftijd in deze dorps school te blijven. Daarom juist tracht het gemeentebestuur het ge meentelijk onderwijs te behouden en bovendien zelfs uit te breiden. Volgens hem vormen de kinderen- laureaten het beste bewijs van de kwaliteit van het gemeentelijk on derwijs en het degelijk niveau van dc studies. Hij gaf hen nog de raad mee de dorpsschool niet te vergeten nu ze een zeer belangrijke stap gaan zetten naar een andere school want het is pas nu dat ze het zullen moe ten waarmaken. Ruim twintigleerlingen van het zes de leerjaar slaagden in het kanto naal eksamen en kregen in de raads- p. Al. O L J n r> zaal van het gemeentehuis hun di- ^issfeerboven in de ploma aangeboden samen met een gemeentelijk geschenk, een vulpen. Voor de gemeentelijke basisschool afdeling Burst slaagden volgende leerlingen: Stijn Daem, K. De Cock, Lesl. De Taeye, El. De Vuyst, Tom Eeckhout, Bj. Goessens, Tom Mo reels, Tom Van den Bcrghe, Fred. Van Impe, Bram Vansteenkiste, Lieven Vemaillen, Bart Verstuyft, Giov. Goessens. Voor de afdeling die in Erondegem schoolliepen wa ren dit: Nat. De Mil, J. De Smet, Imkc De Windt, Sof. D'Herde, Olaf j Leunens, Cl. Ottoy, St. Ponnet, K. Aalst. Zelfs met al dat 'kindergeroefel' moet er voor de brandweer nog de tijd Schockaert, Chr. Stamper en Hans gevonden worden om de wekelijkse schuurbeurt van de kazerne te laten Van Impe. jv gebeuren (a) Dertig jaar Amnestie International rjjdagavond 28 juni had in het Vredeshuis te Aalst in aanwezigheid van ie burgemeester, schepen De Smet en een aantal lokale korrespondenten een perskonferentie plaats naar aanleiding van dertig jaar Amnesty International. Amnesty International is een onpartijdige organisatie die ijvert voor de relating van gewetensgevangenen, eerlijke processen bepleit voor politie ke gevangenen en aktie voert tegen marteling en doodstraf. De campanje door Amnesty gevoerd naar aanleiding van haar dertigjarig bestaan gebeurt onder het motto 'Licht ze uit het donker'. 'Ze' zijn de vele duizenden gewetensgevangenen die door de betrokken autoriteiten in de duisternis gehouden worden. Amnesty wil hen uit het donker in het licht brengen. Als logo werd gekozen voor zwarte silhouetten met een witte hand. Zjj staan voor de verborgen gewetensgevangenen die de hand uitsteken naar ons. Zij vragen ons hen te helpen vrij te geraken. Sinds 28 mei bestaat Amnesty Inter- reld. Ze zijn hier niet echt aanwezig aational 30 jaar. Amnesty is uitge groeid tot een stevige organisatie imeer dan één miljoen leden) die ijvert voor de rechtvaardige behan deling van gevangenen en speciaal roor de gewetensgevangenen de onvoorwaardelijke vrijheid eist. Marteling en doodstraf worden in alle gevallen afgewezen. Uit het recente jaarboek 1991 blijkt nog steeds in 138 landen dage lijks de meest elementaire mensen rechten geschonden worden. Men iën worden er omwille van hun me maar hun schaduw reikt tot bij ons. Ze weten dat we twee handen heb ben en vragen ons er één uit te steken zodat ze uit het donker kun nen treden. Van deze gewetensgevangenen wil de campanje er 39 speciaal in het licht brengen. Deze 39 gevallen werden verdeeld onder de lokale Amnestygroepen en Aalst zal speci aal ijveren voor: Esteban Gonzales Gonzales: is een zestigjarige Cubaanse leraar wis- ber 1989 werd hij opnieuw opgepakt en na één jaar zonder mogelijkheid tot kontakt met een advokaat ver oordeeld tot zeven jaar omwille van 'rebellie tegen de staat'. Johannes Maisha 'Stanza' Bopape: is 31 jaar en sekretaris-generaal van de Black Civic Association in Ma- melodi Township nabij Pretoria. Hij is (was) eveneens stafmedewerker van de Community Resource van Information Centre in Johannes burg. Deze groep wordt van nabij gevolgd door de politie van Zuid- Afrika. Zo werd Stanz Bopape reeds een eerste keer in 1980 twee weken vastgehouden en gemarteld. In 1985 werd hij zes weken opgeslo ten en van augustus 1986 tot juni 1987 werd hij opnieuw vastgezet. Steeds werden de aanklachten te gen hem nadien ingetrokken. In ju ni 1988 werd hij voor de vierde maal aangehouden maar sedertdien is hij verdwenen. De politie beweerde dat hij ontsnapte tijdens zijn over brenging, maar een aantal feiten spreken deze versie tegen. Amnesty vreest dat men ditmaal Stanz Bopa pe voorgoed heeft laten 'verdwijnen'. Amnesty eist ophelde ring en bestraffing van de schuldi gen. Aktiviteiten in Aalst De campagne heeft twee doelen: - de twee gevangenen waar Aalst voor werkt zoveel mogelijk be kend te maken in het Aalsterse en zoveel mogelijk schrijven naar de plaatselijke autoriteiten van hun land opdat voor hun zaak iets zou worden gedaan. Misschien heeft zo'n wereldwijde aktie wel direkt resultaat! - de campagne en zijn logo met slo gan 'licht ze uit het donker' zoveel mogelijk onder de aandacht van het publiek brengen. De zwarte 'schim' moet de bekendste scha duw voor Vlaanderen worden! Om dit doel te bereiken heeft de lokale groep volgende aktiviteiten gepland: September Bezoek aan de gemeenteraad, waar bij aan de gemeenteraadsleden zal gevraagd worden of Stanza Bopape en Esteban Gonzales aanwezig mo gen zijn tijdens de gemeenteraad (symbolisch via een schaduw). De gemeenteraadsleden worden even eens uitgenodigd een brief te schrij ven voor deze twee mannen. Ambachtenmarkt. Naast de tradi tionele info- en verkoopstand zou men wat meer ruimte willen reser veren om de silhouetten plaats te geven. In een 'kooi' wordt het beeld van een cel opgeroepen met leven de figuren. Op de achtergrond hoort men muziek en poëzie. De talloze voorbijgangers worden uit genodigd deel te nemen aan de campagne: door middel van een briefkaart of een petitie-aktie, brie ven of affiches om mee te nemen. Oktober Scholenaktie. In een aantal grote Aalst. Clem De Bolle en ziin medewerkers willen vanuit het Vredeshuis ook scholen zal tijd uitgetrokken wor- tolst inschakelen in de aktie Licht ze uit het donker' georganizeerd naar den om de toekomstige volwasse- fkldmg van 30,aar Amnesy haemal,onal (a) nen de toekomstjge ki J2ers, de toe- kunde die de MID (Partij voor De- ting, ras, overtuiging, godsdienst of mocratische Integratie) leidt. Deze Kwoon omdat ze verwant zijn aan partij komt op voor een meerpartij- ten 'verdachte vervolgd, gemar- enstelsel in Cuba, bestrijdt de mens- "Id, gedood. enrechtenschendingen en vraagt Om bij nog meer mensen deze prak- vrjje verkiezingen. Zij eist de vrijla- Djken bekend temaken voert Am- tjng van alle politieke gevangenen scsty International over geheel de en verwerpt alle vormen van terro- itreld van 28 mei tot 10 december rjsrne als aktiemiddel. Een eerste 1991 (dag van de mensenrechten!) maa! hij in kontakt met de ten campanje onder het motto staatsveiligheid toen hij een demon- licht ze uit het donker Deze cam- stratie voorbereidde naar aanlei- panje zal merkbaar zijn door de gro- ciing van het bezoek van president tezwart-wit silhouetten, de schim- Gorbatsjov aan Cuba. Hij werd toen sen. Het zijn de schaduwen van de drie dagen opgesloten en kreeg een htle gewetensgevangenen in de we- ernstige waarschuwing. In septem- komstige politici, voor te lichten over de mensenrechtenproblema- tiek. Zij zullen uitgenodigd worden deel te nemen aan de campagne. In de scholen zal men ook proberen een schim te plaatsen. Schr(jf-ze-vrij(-)dag, op vrijdag 18 oktober, wordt een nationale brief- schrijfdag voor jongeren, waar wij de scholen uiteraard zoveel moge lijk zullen trachten bij te betrekken. November Inpakken van de zwarte man. Aalst bezit sedert jaren het beeld van een gewetensgevangene, iemand die er nogal zwart-wit bijstaat en moet zwijgen, iemand die er is, maar ei genlijk door niemand meer wordt opgemerkt: de Zwarte Man. Waar om hem niet eens inpakken en voor zien van de naam van onze gewe tensgevangenen. Op die manier zou Aalst de enige stad zijn waar men een beeld opricht om aan de men senrechtenschendingen te herinne ren. Aalst kan alvast uitkijken naar dit historische feit. Spandoek over de Denderbrug. Met het oog op de aanwezigheid in het stadsbeeld zou een spandoek over de Dender met de bekende slogan en logo zeker opvallen. December In december gaan we stilaan naar het internationaal hoogtepunt van de campagne op 10 december. Op deze dag wordt er gelijktijdig aktie gevoerd in zoveel mogelijk steden in de wereld. De Lokale Groep van Aalst zal hier natuurlijk aanwezig zijn. Op 7 december vind je ons nog op de markt met een uitgebreide ani matie- en verkoopstand, ter gele genheid van de lokale standendag. Doorlopende aktiviteiten Doorheen heel de campagne zal Aalst uiteraard voorzien worden van affiches met dé schaduw van België erop. Op belangrijke plaatsen in Aalst zullen levensgrote schaduwen ge plaatst worden die regelmatig van plaats zullen veranderen. Op zijn minst merkwaardig zullen ook de grote 'cellen' zijn met sil houetten die op verschillende plaat sen de Aalstenaars zullen herinne ren aan het bestaan van gewetens gevangenen, en de voortdurende schending van de mensenrechten. Ondertussen blijft de basis van Am nesty International nog steeds het schrijven van brieven naar de be voegde autoriteiten. De bedoeling is hen onder druk te zetten om zo de vrijlating of minstens een betere be handeling te bekomen van de gewe tensgevangene. Indien jc hier wilt aan meedoen, ben je steeds welkom op onze maandelijkse briefschrijfavond die doorgaat de eerste woensdag van de maand om 20.00 uur in het Vredes huis, Zonnestraat 26 te Aalst. Verdere inlichtingen kan je steeds krijgen bij: Clem De Bolle, Toe komststraat 48, 9470 Denderleeuw, tel. 053/67.18.40. PH Vorige week woensdag vertrokken om 12.30 u twee autobussen rich ting Zaventem met een bonte bende die daar het vliegtuig zouden nemen naar Tenerife. Wat daar zo merkwaardig aan was, is het feit dat het hier ging over Kamiel Sergant (alias Keizer Kamiel) die vertrok met zijn Kamillekes om gedurende acht dagen in het Spaanse Tenerife enkele optredens te verzorgen. Vierduizend kilometer van huis verwijderd zal Keizer Kamiel in het Aalsters zingen. Heel het Aalsterse karnavalgezelschap verzamelde op de parking van het 'Oud Slachthuis' aan de Moorselbaan in Aalst. Het college van Burgemeester en Schepenen, vertegenwoordigd door schepenen' Gilbert Bourlon en Andre Emiel Bogaert hielden eraan de Aalsterse Keizer te komen uitwuiven. PH Aalst. De schepenen Andre-Emiel Bogaert en Gilbert Bourlon kwamen Keizer Kamiel uitwuiven bij zijn vertrek naar Tenerife (a) Aalst. Met z'n allen in kamavalstijl de Spaanse zon tegemoet a Aalst. Reisleider Wilfrit van de massale fanclub in Tenerife (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 13