Archief van stad en land van Aalst in zomertentoonstelling Aalst neemt voorbereidingen voor opname Priester Daens-film Art-Nouveau-woning gekocht door Paribas 14 - 5.7.1991 - De Voorpost De Art-Nouveau-woning van wijlen apotheker Robert Van Ongevalle, aan de Esplanade te Aalst werd vo rige week verkocht aan het aan- koopcomité van de bank Paribas. De verkoopprijs van deze bijzonde re woning, gebouwd in 1905 en ont worpen door architect Moonens, leerling van bouwmeester Henry Van de Velde, werd niet bekend gemaakt. Met deze aankoop volgt Paribas een bewuste politiek die, onder voorzitterschap van Maurits Naes- sens werd ingezet. Hun optie is his torische en waardevolle panden ko pen om ze in hun echtheid voort te laten leven. De voorgevel van de Art-Nouveau- woning zal worden gereinigd maar blijft verder in zijn oorspronkelijke staat. Wanneer alles aangepast is zal de zetel van de vestiging van Paribas in de Nieuwstraat er in overgebracht worden. De binneninrichting van het huis zal in orde gebracht worden en toegan kelijk voor het publiek. De inkom, traphal blijven volledig behouden, terwijl de stijl van de verschillende waardevolle kamers en zalen wordt bewaard. De restauratie en aanpas sing zal nog wel heel wat investering vragen. Men hoopt in de loop van 1993 de nieuwe zetel van Paribas Aalst te kunnen openen. Inboedel veiling Door veilingmeester Van der Steen werd eveneens de inboedel van de woning van apotheker van Ongeval le onder de hamer gebracht. In de St. Annazaal te Aalst waren hier voor meer dan 500 belangstellen den aanwezig. Een driedelig schouwgamituur in brons en brons doré, getekend Gallé-Paris, werd geveild voor 1,5 miljoen frank. Een bronzen "Gazelle annelée d'Afrique et son faon" van Siro To- facani, haalde een prijs van 550.000F. P.H. Aalst. Heel wat vertegenwoordigers van de verschillende verenigingen uit Groot Aalst waren sterk geïnteresseerd aan eventuele deelname aan de figuratie van de nieuwe Daensfilm (a De Aalsterse kermis draait weer op volle toeren. Voor dit jaarlijks zomer- evenement wil het stadsbestuur een totaalspektakel maken. Als meer verfijnd by verschijnsel wordt dan ook een jaarlijkse zomertentoonstelling georganiseerd. Vorige week werd deze manifestatie in het Belfort dan ook plechtig geopend en blijft nog toegankelijk tot 15 september. Deze tentoonstelling heeft ieder jaar een ander tema, waarbij men telkens één welbepaald facet van de stad belicht. Dit jaar werd in samen werking met het Rijksarchief een overzichtstentoonstelling opge bouwd in de Belfortzaal van de voor Aalst relevante archiefstukken. Im mers: "Het archief is de basis van onze kennis van een gewest" zoals Schepen van Kuituur Gracienne Van Nieuwenborgh in haar open ingswoord stelde. Als vroegere hoofdstad in de middeleeuwen van Keizerlijk Vlaanderen, had Aalst een aanzienlijk belang en dit heeft uiteraard schriftelijke weerslag ge vonden. Keure en wandtapijten Belangrijk is een kleine selektie van documenten die getuigen van de werking van de stad in het verre verleden. Niet alleen werd hiervoor geput uit het eigen stadsarchief maar werd ook medewerking ver leend door het Rijksarchief dat erg waardevolle werken voor deze ten toonstelling ter beschikking stelde. Een ogenschijnlijk bescheiden stuk is wel bijzonder belangrijk: het gaat hier over een oorkonde uit 1174 van de hand van Filips van Elzas, Graaf van Vlaanderen, met de vrijheden en privileges van de Aalstenaars. Met dit perkament wordt het be staansrecht van Aalst als stad bewe zen. Vroeger werd deze "keuze" zoals ieder van ons in de school leerde, in het belfort bewaard in een speciale kist, achter slot en grendel. Ook Brusselse wandtapijten uit de 16de en 17de eeuw zijn blikvangers in deze zomertentoonstelling. Een viertal exemplaren komen deels uit stadsbezit en deels uit een particu liere collectie van Dhr. D'Hauwé, die de stukken tijdelijk ter beschik king stelde. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh drukte tevens op het belang van een herinventari satie van het archief van het Land van Aalst. Dit is, wetenschappelijk gezien nog braakliggend terrein. Plaatselijk archief Dr. E. Persoons sprak zich in dit verband uit, voor de terugkeer van stukken uit het Rijks- naar het Stadsarchief waarop de stukken ei genlijk staan. Regelmatig krijgt men in het Rijksarchief te maken met specifieke vragen van gemeenten en lokale besturen die, door het gebrek aan eigen archief, in hun wetens chappelijk opzoekingswerk worden belemmerd. Hierdoor wordt aange toond dat de vroegere grote centra lisatie van archieven te Brussel, een misvatting is geweest. Wel zouden de plaatselijke archie ven zich op een adikwate manier organiseren en uit de magazijnsfeer gehaald worden. Men moet regel matig over de collecties kunnen be schikken. Dagelijks kan men in het belfort te Aalst deze zomertentoonstelling bezoeken tussen 10 en 12 uur en van 14 tot 18 u. Dit nog tot en met 15 september. P.H. Aalst. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh feliciteert de laureaten van de stedelijke muziekakademie (a) Op woensdag 26 juli werden in de theaterzaal van CC De Werf te Aalst de laatste concrete afspraken gemaakt en alles nader toegelicht om in augus tus te Aalst de opnamen voor de langspeelfilm "Daens" van Styn Conincx vlot te laten verlopen. Op de auditie op zaterdag 6 juli van 14 tot 18 uur in het CC De Werf, Molenstraat 51, te Aalst verwacht men nog een driehon derd mannen en vrouwen van 15 tot 70 jaar, die zich kandidaat stellen om als figurant aan deze film mee te werken. Aalst. Jozef Dauwe gekend historicus uit Lebbeke, is blijkbaar op zoek naar dokumenten over Aalst en de rest van de Denderstreek (a) Aalst. In samenwerking met het Rijs/carchief werd in de Aalsterse Belfortzaal een overzicht opgebouwd van de voor Aalst relevante archiefstukken a Stijn Conincx start op 19 augustus '91 met de opname van een nieuwe langspeelfilm "Daens" over het le ven en de tijd van deze beroemde Aalsterse historische figuur. Het scenario speelt zich vanzelfspre kend af in Aalst en in het Brusselse parlementsgebouw. Er zullen ook opnamen gemaakt worden in het parlement, het Gentse bisschoppe lijke paleis en te Ronse. De Aalsterse Grote Markt zal voor de gelegenheid heringericht wor den maar het tijdsbeeld van het einde van vorige eeuw. De Aalsterse Stadsfeestzaal zal ook in dezelfde sfeer gebracht worden. Verschillende authentieke lokaties zijn niet meer in Aalst terug te vin den om een gepast kader te vormen. Daarom wordt uitgeweken naar Ronse, naar de Sint-Hermeskerk die in de film de Aalsterse Sint- Martinuskerk zal moeten voorstel len en naar Polen. Daar vond pro ducent Dirk Impens in drie steden nog fabrieken die in voldoende ma te een beeld oproepen van het fa- briekstadje Aalst in de vorige eeuw. Gedurende 14 weken zal er door de filmploeg gewerkt worden maar dit is reeds gedurende een jaar voorbe reid. Pieter Daens en Louis Paul Boon Het uitgangspunt voor de scenario schrijver van de Daensfilm, Stijn Conincx, die tevens de regisseur is, was het boek "Priester Daens" van Louis Paul Boon. Voor de gelegenheid werd de nv Daens opgericht die overheids subsidies kreeg uit België, Neder land en Frankrijk. De Franse film en televisiemakers zijn geïnteres seerd aan de medewerking van de produktie, omdat zij door hun parti cipatie aan een verplicht te behalen quotum produkten van eigen bo dem geraken. De Fransman Fran- qois Chevalier is dan ook mede-re gisseur. De film krijgt meteen een TV-bewerking met drie afleverin gen. Deze zullen uitgezonden wor den door BRT, KRO en een Franse zender. Een inbreng van 21,5 mil joen privé-kapitaal vervolledigt, naast de overheidsbijdragen, het volledige filmbudget van 140 mil joen. Er wordt door regisseur en produ cent in de eerste plaats gestreefd naar historische correctheid maar bovenal om een goede film te ma ken. Opmerkelijk is ook de volle mede werking van het bisdom, niettegen staande de film een aantal passages zal bevatten die toch niet bijzonder flatterend zijn voor de rol die het bisdom Gent destijds in de "affaire Abbé Daens" heeft gespeeld. De film zal beginnen met Daens die in 1887 finaal bedankt voor het le raarschap, na heelwat heibel met zijn oversten, en naar Aalst terug keert. "Wat oneerbiedig gezegd, trekken we een parallel met een western. Je weet wel: Daens in de stad - moei lijkheden op komst. Het wordt ze ker geen triestige film. Daens is een universeel verhaal van mensen die streven naar iets beters" verklaarde de Gentse producent, Dirk Impens. Hij verdiende zijn sporen reeds als produktieleider van "Hector", "Crazy Love" en producent van "Blueberry Hill". Figuranten gevraagd De hele filmcast telt 86 sprekende rollen en vierduizend figuranten voor alle opnamen in Vlaanderen Aalst. Dirk Impens van de nv Daens zocht nog een 300 Aalstenaars died figuranten willen deelnemen aan de Daensfilm' van Stijn Conincx' a en Polen samen. De casting is nog niet helemaal rond. De rol van priester Daens wordt gespeeld door Jan Decleir. De fi guur van Charles Woeste zal gestal te krijgen langs Gerard Desarthe, een gerespecteerd man in het Fran se filmmilieu. Verder treden Julien Schoenaerts en Jappe Claes op. De figuratie voor 10 belangrijke kin- derrollen ligt reeds vast na selectie. In Aalst zullen opnamen gemaakt worden van donderdag 22 tot en met dinsdag 27 augustus. Hiervoor wordt nog uitgekeken naar meer dan driehonderd kortharige man nen en langharige vrouwen. Daar naast zoekt men ook nog een dozijn ruiters, paarden en muziekmaat schappijen. Op zaterdag 6 juli zal dan ook van M tot 18 uur auditie gehouden worde» in het CC De Werf, Molenstraat 51, te Aalst. Er worden jongeren van 15 jaar en mannen en vrouwen tot 70 jaar, verwacht. Wie hiervoor geïnteresseerd is, ne me contact op met nv Daens, Gene raal Eisenhowerlaan 2, 1030 Brus sel. Een pasfoto moet aan het curri culum vitae worden gehecht. Van zelfsprekend verwacht men dat de ze figuranten op vrijwillige basis meewerken. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14