4 Alla, wa weer is da na Hoe groen is Dendermonde Princiepsakkoord over aankoop inhoud scheepswerf Van Praet-Dansaert Plato projekt Dendermondse Kamer voor Handel en Nijverheit i goedgekeurd DENDERMONDS HOEKIE DKV De Polderboei reol 32 - 5.7.1991 - De Voorpost Dendermonde. Opgetogen met de helikopterluchtdoop (foto Piet Hermans) Dendermonde. Het was drummen aan de inschrijvingstafel (foto Piet Her mans) Met Teledienst de lucht in De Teledienst helikopter cirkelde zaterdag weer boven Dendermonde. Tot groot genoegen van velen, jong en oud, die Dendermonde eens vanuit de lucht w ilden bewonderen en tot de vaststelling zijn gekomen dat er nog heel wat groen is in de Ros Beiaardstede. Al moet dat groen haast allemaal gesitueerd worden rond de Schelde en de Dender. De binnenstad en Sint-Gillis zijn haast helemaal volgebouwd. De helikopterluchtdopen van Tele- uit naar deze dag, ook heel wat dienst zijn een jaarlijks weerkeren- Dendermondenaars op rijpere leef de gebeurtenis waarnaar velen tijd willen hun stad wel eens van uit hoopvol uitkijken. Niet in het minst de lucht zien. En wat blijkt, een de jongeren die pas en met sukses dergelijke luchtdoop is een ware hun schooljaar hebben beëindigd openbaring, en van hun ouders als beloning een Zoals de voorbije jaren fungeerde luchtdoop cadeau krijgen. Niet al- de parking aan de De Bruynkaai leen de jeugd kijkt met^erwachting opnieuw als gelegenheidsluchtha- Aster na soms iëne van eer, mij nepersuën moest kènne noeme die nog ni zan beklag eet gedoën over diën iëwege réger woërme da we al van in de meimouintj geschore zilte, awèl wie ma kan informéire, die krijgt van mij, vèrzanne Klokke-va-Ruëme, 'n sjokolèttc kiek of e Pèirtje in marsepein mé ne ruë-wilte strik d'errond. "Da zijn nogal de were, hé kintj! E zomerkliëke mé kèrte of zonder maakes en 'n bitje dékolleté, vergeltet mor, is't ni woër, ma schopke?". "Zwijgt er mij van. 'k Em er mannen bouik miër dan van vol.' Ne menjs kan allenjs zanne was isj ni bouile loëte ouitdrucge, en 'k zit mé nen druëge 'oest woër da 'k ni van afgeroëk en mannen doklaurzegt da 'k d'iënege ni ben en dat da chagrijneg weer er d'uërzoëk van is en da zuëveel menjse eer zelfmuërde!". Da 's mor e stolke van de doëgelijkse protjes van vraa menjse, onder ne perreplie, me ne perméjabel oën, en bottekes, en nog e plastieke regerkapke op. Allé, van die toëferiëlkes van november. En da in volle zomer. 't Zoui mij niks verwonden moeste de Streenzjers -da'sd 'Ingelse ouitsproëk ver de Strangers - iën van dees doëgen ouitpakke mé e lieke, op 'n bekende vuës, en mé as titel: "Alla, wa weer is da na!?" Moeste geer na soms van 't gedacht zijn da Sint-Médaar ons da gelapt eet, awèlda's ni woër. De Médaar - of datten uëk al gedegradeerd is gelèk Sinterkloës en konsoorte, weet ik ni -zitervernikstisse. 'k Em da in mijn kalpèngske isj noëgezien: op zanne fiëstdag, 8 juni, is er giën drippel woëler gevalle. Dus, rékerink aaiende met de woërréit van de weerspreuke', mochte weer 't beste verwachte, want in manne saldoëtentijd was er in ons pelletong ne verslandege Woel - ouitzonderinge bevestige de regel- en die zei da ze in 't Frans zegge': "S'il plui le jour de Saint-Médard, il pleuvra 40 jours plus tard". Dus, krak 't zelfde van onze Vlomse weerspreuk: "As 't regen op Sint-Médaar, weer zijn ver 40 doëge, rink-oën-iën, de sigaar!". 't Kan bekanst ni anders of den iëne of andere ellendelink in den Eimel heeft de Médaar ne pispasjol afgespeltj en om hem belachelaik te moëke zal dië de kouisvraas in den Eimel iets in eer puële émme gestopt om regelier, vanaf de 9ste, zonder opaave, volle bakke woëler nor benéje te klalsje. En die mèskes - ze moete misschien ni veel emme van de Médaar - goten d'er ni neffest. En ze giete mor verder. As 't nog wa lank diert zèlle de nieve patatte nogal e noot koste. Just gelèk de geimoërt. Da heeft na wel giën ouitstonjs met die continu bijze réger, mor 'k zeg da mor omda da smèireg weer ni in de koërte spelt om nor de Kust te trekke en doër op 'n terraske géimoërt t 'éle mé nen rodenbach of twië, drij. 'k Ben giëne métérijoloog gelèk as E.D.M. van Grembèirge, die veer VTM de weerberichtemokt, mor 'k vriës dal de rest van de zomer 1991 nogal nor de slappe kant zal zijn, kwestie van toerisme in ons land. De vakantiegangers zelle wel ouitvisse woër da de Médaar giëne fiëstdag heeft, en nor de plotsje goen aster giën revoluse is. Da 's na tolt iertoe e weer geweest om a léste bitjeoër ouit te trekke, of om in stoëking te goën. Mor ja, lege wie en wa bringet op? Da 's na just't zelfde as geploëgt zilte mé flissain. Ge moet er liër mé léve, zegge ze. Mor al die opiënvolgende régervloëge ver 't èmme, da zeureg gedrippel en gedritsj, 't is om er depressief van te wèrre. Ge verliest a korozzje, ge wer kwoëd ver 'n onnuëzelait, a ete smokt ni gelèk anders, ge doet niks mé vollegoestink, a moroël zakt weg, ge zoui de miere opluëpe en ge krijget nog miër op a zénewéén as ge da liekeuërt: "Singing in the rain of "Van wind en van waterPak na Karei Van de Woestijne, diën dichter met zan droeve bakkes, schreef: "'t Is triesteg in den Herfst als 't regent'k Zal hem ni tégespréike, mor wa moete weer dan zeggen as na 'n giële periode van 't joer - om 't beleefd te verwoorden - nor devontjes is omda de Médaar in 't ongelijk is gesteld. Tot na toe èmme veel menjse e gezicht gelijk 'n 7. Pas op, die vergelijking: hij heeft een gezicht gelijk een 7, is ni van mij, mor van Emest Claes. Die komt uit "Pastoor Campens Zaliger". Geer moet da boek leze, of herleze en tèn zelde de sappige betiekemis beter verstoën. In "Zichemse Novellen schreef Claes al over pastoor Campens, die toen - assek mij ni trompeer - pastoor Munte heette. Mor 'k zeg het: 'k a up da 'k ni mis ben want deer da weer gerokt ne menjs soms op den daul en sloëgde den bal mauvais, gelèk de kousjers roepe - as ze ni ouitgeregerd wèrre - as den bal bouite de zijlijnen valt. 't Is woër, da ongeliksweer bringt op den dier uëk slimme persuëne van eer bèrreke. Zie, in "De Voorpostvan 21/6 las ik, in een artikelenreeks: iets wat je tot een god maakte in het diepst van je gedachten. Wat heeft Frederik Van Eeden dat mooi verwoord.- Doër verschool ik van en 'k peis da WILLEM KI.OOS uëk azuë nog giën bitje zoui verse hole èmme assenda zoui geleze èmme. 't Is oën da vies weer te wijle dat goeie schrijvers van vlotte en toffe artikelen eer vergisse in de noëme van dich2t en auteurs. Doër zijn na giën èire oën gebrouike want de Vlomse spreekwaurde zegge: "Wie niks doet kan niks misdoen en "Missen is menselijk!" Volges de léste berichte is er weersverbelering op komst. 'I Is 't aupe, newor? 'k Wenjs eer allemoël 'n goeije vakanse en proffeteert er van. Erteléike groeten! P. S. Bovenstaand Dendermonds dialekt i ring van de leesbaarheid. Kobe Sarrop i "vereenvoudigde spelling ter bevorde- ven. Al moest men die dit keer de len met het cirkus Pauwels dat er zijn tenten had opgeslagen. En dat was in geen geval een nadeel. Want heel wat bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om van nabij de cirkusdieren -leeuwen, tijgers, bambi's, poney's, geyten, varkens- te gaan bekijken en bewonderen om vervolgens naar de Teledienst-heli- haven door te schuiven waar met evenveel bewondering werd geke ken naar de kanjer van een nieuwe helikopter. Een sierlijk hefschroef- vliegtuig in bonte moderne kleuren met zwart, groen, geel, rood en oranje die aan het toestel een heel apart uitzicht gaven. Geluidsarm ook en vooral met veel ruimte. Tel kens mochten zes passagiers de ruimte in voor een vlucht van zes minuten en meer. En telkens weer werd het een meevaller. De kom- mentaar van de deelnemers was unaniem een belevenis, een feest, een meevaller, iets wat iedere recht geaarde Dendermondenaar toch een keer zou moeten doen. In glijvlucht ging het over de Schel de richting Appels. Ondertussen had men tijd genoeg om rechts en kele tennisterreinen te onderschei den tussen een weelde van groen. Fris groen dat door de regenval van de voorbije dagen helemaal tot zijn recht kwam. Ook bosjes en bomen rijen die weiden afzomen schoven enkele honderden meter onder on? voorbij. Merkwaardig ook hoe de Schelde meandert rond Dender monde. We hadden geluk, want on ze tocht droeg verder dan de samen vloeiing van Dender en Schelde. We zetten koers naar Costa Zela Streekkommissie keurde eerste projekt goed De streekkommissie van het impulsgebied Dendermonde - Sint-Niklai keurde in haar eerste werkvergadering een eerste projekt goed. Het g om het Plato projekt dat door de Kamer voor Handel en Nijverheid van arrondissement Dendermonde werd ingediend. Plato is een peterschapsinitiatief NCMV verlenen hun medewei dat voorziet in een intensieve bege- aan dit initiatief, leiding, bijstand en vorming van Momenteel wordt het dossier vooi KMO's door grote ondernemingen, gelegd voor advies aan de Gomoi Kaderleden van deze peterbedrij- en ter goedkeuring aan de interli ven worden deeltijds vrijgesteld om binetten werkgroep, vaste groepen van kleine en middel grote ondernemingen gedurende 2 tot 3 jaar bij te staan op gebied van fin DKV De Polderboeren denkt ooi 0 aan de kinderen tijdens Donct straatkermis. Op zondag 7 juli® 14.00 uur heeft in een reuze tentof 1 het plein aan bakkerij VerhofstM 1 een kleurwedstrijd plaats voor kir, deren tussen de 3 en 12 jaar. Zt moeten zelf hun kleurpotloda meebrengen. drank of een frisse pint bier. waar de steigers er eerder verlaten marketing, financieel management, bijlagen. Er was toevallig of niet kommercieel beleid, informatica, zaterdag geen wedstrijd. Met een export. Daarnaast wordt ook een brede bocht naar links draaiden we opleidingsprogramma ingelast, over Appels, lieten het Zand rechts Met dit programma beoogt de Ka- van ons liggen, overvlogen de Ooi- mer de KMO's te brengen tot een brug en de riante omgeving van de meer professionele aanpak van de V-dienst aan de Gentsesteenweg bedrijfsvoering. Tevens wordt de om zo in Sint-Gillis uit te komen, samenwerking tussen KMO's en Nog voor we de kerk bereikten op- grote ondernemingen bevorderd en nieuw een bocht naar rechts en dit wordt de ervaringsuitwisseling en T keer voelden we wel de kriebels in onderlinge toelevering gestimu- Er zijn tal van prachtige prijzen va de buik. Het nieuwe ziekenhuis, in leerd. bonden aan deze wedstrijd en ieda kruisvorm, zag er vanuit de lucht Het projekt wordt gestuurd door "'JS1 sowieso een verassing, nog imposanter uit dan vanop de Guido Dolphen, General Manager Ondertussen kunnen de volwas grond. Dan ging het opnieuw naar NV Philips Dendermonde en Karei "en 8enicte" van a"d"f. ;'kui Dendermonde centrum, over hel Uyttersprol, direkteur van de Ka- enenattraktiesendatbljhetsnr* drukke kruispunt aan de Mechelse- mer voor Handel en Nijverheid van lenvaneenwafel een pannekoeM poort, over de plaats waar we waren het arrondissement Dendermonde. 5en lisje, een tas lekkere koffie, l| opgestegen, om zo naar rechts te De Kamer van het Waasland en het arank draaien naar Grembergen en door naar Vlassenbroek. En ook hier weer heel wat groen, waterplassen, tennisvelden, voetbalterreinen. 'Maar aan alle liedjes komt een eind en aan mooie liedjes veel te vlug. Het was dus tijd om weer te landen. Maar het was gewoonweg schitte rend. Dat beaamden ook de kinde ren die met ons waren meegevlogen en die toch zo graag hun mama en papa in Appels goeiedag hadden toegezwaaid. Ze hebben dat ook ge daan, maar of hun ouders dat zullen gezien hebben, daaraan twijfelen we sterk. Niet alleen Dendermondenaars profiteerden van de gelegenheid om mee te vliegen, ook de direkteur van het Cirkus Pauwels en enkele van zijn medewerkers schreven zich in voor een vlucht. Zo zagen zij voor het eerst hun cirkustent vanuit de lucht. 1 pij Li "li VOOI- M ion» terk» H Berlare. In cafe Katrolle is Gerard Spaerkeer de nieuwe kaartkampU geworden (gvdw) Tussen de familie Van Praet en het Scheepvaartmuseum van Baasrode werd een princiepsakkoord geslo ten. Het museum zal tot aankoop kunnen overgaan van de komplete inhoud van de werkhuizen, burelen en dokken van de scheepswerf Van Praet-Dansaert. Hiertoe behoren de historisch zeer waardevolle 19de eeuwse machines. Sommige van de ze machines zijn uit Engeland inge voerd of werden naar Engels model ter plaatse nagemaakt. Het museum is de familie Van Praet ten zeerste erkentelijk dat het mu seum de voorrang kreeg voor deze aankoop. Uiteraard zal de naam museum. Het museumbestuur kan Van Praet-Dansaert verbonden er dan op toezien dat de inboedel blijven aan de scheepswerf. Eens de niet verder gestolen wordt en dat koop definitief gesloten zal het mu- het vandalisme ophoudt, seum overgaan tot een gedetailleer- Het museum sluit zich aan bij de de inventarisatie. Bovendien zal het vraag van de Vlaamse Vereniging echte werk dan pas beginnen. Met voor Industriële Archeologie aan deskundigen en oud-werknemers het provinciebestuur om een op- zal de werking van alle werktuigen dracht te geven voor een degelijke en machines moeten nagegaan wor- studie naar de renovatie mogelijk- den. heden van het scheepswerfkom- Gezien het provinciebestuur intus- pleks. Dat zou kunnen gebeuren in sen eigenaar geworden is van de samenwerking met een van de ar- werf, zal het museum aan de depu- chitektuurinstituten. Zowel de tatie vragen om voorlopig de gebou- WIA als het museumbestuur zijn wen in bewaring te geven aan het bereid om al hun ervaring en kon takten ter beschikking te stellen vat het provinciebestuur voor het om wikkelen van een plan tot behoud van deze site en bij het ontwerpt» van renovatie- en ontwikkeling*- plannen. De scheepswerf heeft ook grote toeristische mogelijkheden. Zogaa: het bezoekersaantal in stijgende lijs omdat vooral de scheepswerf grolt interesse opwekt. Een jaarlijks be zoekersaantal van 50.000 is eer haalbare kaart, aldus het schetp vaartmuseum. Berlare. Opendeurdagen bij Herfstvreugde Berlare. De opkomst was groot Berlare. Opendeurdagen bij Herfstvreugde Berlare. De inwoners van het nummc. mum» „v rusthuis lieten een staaltje zien van hun kunnen (gvdw) scoutshappening (vh)

De Voorpost | 1991 | | pagina 32