Worden schilderijen uit St. Gudulakapel te Moorsel toch voor het nageslacht bewaard? Muziekatelier Aalst dl leemtes in muziekonderwijs Invullen Luc Kiekens is niet meer De Voorpost - 12.7.1991 - 13 hdanks de brede waaier van mo- Mjkheden binnen het traditionele jciekonderwijs blijven een aantal «gelijkheden onbenut. Precies pop wil het Muziekatelier inspe- :t iedereen vindt zijn gading bin- :nde bestaande structuur. Hierbij iken wij vooral aan zeer jonge leren (beneden de gestelde leef- Sgrens van de Academies), maar aan volwassenen die door be- ingen op gebied van tijd en m.o- lijkheden buiten het menu van academie vallen. Muziekatelier wil een aantal latieve mogelijkheden in haar tmma bundelen en tegelijk trefpunt zijn voor wie van mu- houdt. ireet gezien willen de initiatief- aners vanaf 1 oktober starten met dgende aktiviteiten: lork-shop voor jonge kinderen (vanaf 3-4 jaar) met muziekbelui- steren, creatief musiceren, zelf in strumenten maken, zingen en mu- ziekexpressies. Voor deze groep is er ook de mogelijkheid om reeds met een instrument te be ginnen. De praktijk heeft duide lijk uitgewezen dat jong beginnen een extra troef is voor begaafde kinderen die in de muziek een toekomst zien. Voor volwassenen biedt het Mu ziekatelier muziek 'a la carte'. In de mate van het mogelijke wordt ingespeeld op wat de kandidaten van de lessen verwachten. Hierbij wordt vooral gedacht aan die vol wassenen die wel graag hun mu- ziekkennis willen verruimen, maar weinig voelen voor een lang durig engagement, een verplicht programma en jaarlijkse exa mens. Het aanbod zal zeer gevarieerd zijn. Van korte sessies muziekbe- luisteren (6 tot 8 avonden per Aalst. Dolf, de prins van de preselekties liet het zich smaken op het brochetten- Aolst. Op de plaats van het onheil werd het verhaal nog eens overgedaan (a) Aalst. A KV De Marcoentjes aan het werk op het brochettenfestival (a) festival (a) Onlangs werd door CVP-raadslid Vera Van der Borght op de Aalsterse raadszitting geïnterpelleerd over een conserveringsbehandeling van ne pt schilderijen die zich bevinden in de geklasseerde St. Gudulakapel te Moorsel. Reeds verschillende jaren geleden zou hieromtrent een procedu- ngestart zijn die dan toch eindelijk in de nabije toekomst een oplossing riijnt te krijgen. itdt da a» i>Smt-Gudulakapelophetdorps- I* #1 van Moorsel, dateert uit de all ifceeuw. In 1466 verschijnt de'Sen- tairftpoedelen Capelle' expliciet in a oorkonde. Evenals de kerk wd de kapel omstreeks 1580 door faatsgezinden in brand gestoken i in 1597-1598 hersteld. In 1644 mden er opnieuw werken plaats. 11907 werd de kapel gerestaureerd lop 3 juli 1942 werd de .kapel tot echermd monument verklaard', ddus de gegevens die terug te vin- te zijn in de 'Geschiedkundige Verhandeling van Groot-Aalst' - Deel8:'Moorsel'van Dom Wilfried Verleyen. Voor wat het interieur betreft, le an we in dezelfde verhandeling het rolgendc: 'Het barokke portiekal- Uar met gebroken fronton uit ge marmerd hout, werd omstreeks 1660 bekostigd door Lodewijk Cai ro, baron van Moorsel, wiens wa penschild erop aangebracht is. An- loon Blanckaert vervaardigde in 1661 het altaarschilderij, dat de H. Gudula met lantaarn voorstelt. Die zelfde Antoon Blanckaert vervaar digde in 1661 de negen schilderijen die aan de muren hangen en die taferelen uit het leven van de H. Gudula voorstellen. Deze schilde rijen zijn voorzien van archaïsche onderschriften'. Over deze negen schilderijen gaat het nu. Volgens een schrijven van het Be stuur van Monumenten en Land schappen, in 1986 gericht aan de kerkfabriek van Moorsel, is een spoedige conserveringsbehande ling van deze schilderijen noordza- kclijk, gezien de slechte bewarings- tocstand. Volgens datzelfde schrij ven, konden er restauratietoelagen voorzien worden, eventueel via een spoedprocedure. De kerkfabriek sprak op haar beurt het stadsbestuur aan, die in samen spraak met hen, een aanvraag moest indienen bij het Bestuur van Monumenten en Landschappen. In opvolging van dit schrijven heeft de kerkfabriek van Moorsel dan de procedure opgestart. Op 18 december 1986 is er een schrij ven van de toenmalig waarnemende burgemeester aan de kerkfabriek waarin staat dat in zitting van 1 de cember 1986 kennis was genomen van de vraag tot restaureren van de schilderijen en er werd dan ook aan de kerkfabriek gevraagd om een ontwerper aan te stellen voor het opmaken van een raming en bestek. Op 3 juli 1988 heeft de kerkfabriek ontwerp en bestek, opgemaakt door dhr. Leo De Beul, kunstschilder te Dendermonde, overgemaakt met de vraag dit voor advies voor te leggen aan de gemeenteraad en het over te maken aan de Heer Gouver neur. Geen van beiden is tot heden gebeurd en de Moorselse kerkfa briek heeft ook geen enkel bericht meer ontvangen betreffende het dossier van het stadsbestuur sedert het schrijven van 3 juli 1988. De raming van de restauratiekosten bedroeg toen 3.746.120 fr. Van dit bedrag zou 60% betoelaagd worden door de Vlaamse Gemeenschap, 20% door de Provincie, 10% door de gemeente en 10% door de kerk fabriek. Uit interne documenten, die raads lid Van der Borght ontdekte, blijkt Aalst. A KVPertotal organizeerde een korfbaltomooi. Met veel precisie werd de bal naar de korf gegooid (a) Aalst. Nog te jong voor de muziekakademie worden vroegtijdige ontwikkelingskansen geboden door het Aalsterse muziekatelier item) rond bepaalde tema's of in aansluiting met bestaande koncertprogramma's, tot het aan leren van een instrument. Deze laatste lessen worden dan wel in dividueel gegeven, met een pro gramma op eigen maat in samen spraak met de leerkracht. Binnen het volwassenenprogram ma richt het Muziekatelier zich ook tot de grote groep muziekliefheb bers die ooit een aantal jaren mu ziekonderwijs volgden maar met de tijd hun motivatie verloren of hun instrument opzij hebben gezet. Naast de bestaande mogelijkheden wordt voor hen gedacht aan klassen samenspel, waarbij groepen worden samengesteld in funktie van het in strument en de mogelijkheden van de kandidaten. Wie graag meer verneemt over dit initiatief kan de folder bestellen op volgend adres: W. Druwé, Korten- hoekstraat 6 te 9308 Hofstade- Aalst, tel. 053/78.96.85. PH Zaterdag 11. brachten in de Dekena le Kerk van Sint-Martinus, heel wat Aalstenaars een laatste groet aan Luc Kiekens. Geboren in Aalst op 29 augustus 1910, overleed hij op zondagnamiddag 30 juni in zijn wo ning aan de Zonnestraat 15 te Aalst. Hij is heengegaan, in alle rust en eenvoud, zoals hij heeft geleefd. Luc Kiekens maakte zich ver dienstelijk op vele terreinen. In de eerste plaats was hij archivaris van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer de Catharinis- ten. Einde 1990 vierde hij er nog zijn 60 jarig jubileum. In zijn functie als archivaris bouwde hij een van Vlaanderens meest volledig reder ijkersarchief uit. Hij stelde een in ventaris samen van alle beschikbare archiefstukken. Luc was tevens me deauteur van het boek: "De Catha- rinisten in de 19* en 20"* eeuw" uit gegeven in 1989. Luc Kiekens was tevens bezieler van de Werkgroep Bomen, Park en Osbroek, die hij oprichtte in 1975. Hij ontpopte zich tot een groot pleitbezorger voor de herwaarde ring van het Aalsterse stadspark en het aanpalende natuurgebied Os- broek. Eén van de realisaties bin nen de werkgroep was een inventa- Aalst. Wijlen Luc Kiekens risatie van de belangrijkste bomen en struiken. Luc Kiekens hield van het leven en genoot in stilte. Vooral jonge men sen konden uren naar hem luisteren en hij straalde, in deze jachtige tijd, een aangename rust uit! P.H. dat de diensten van Openbare Wer ken verder moeten instaan voor de afhandeling van het dossier. Raads lid vroeg zich dan ook af hoe ver het met deze afhandeling staat. Schepen van Openbare Werken Hooghuys antwoordde dat hij slechts onlangs kennis had gekre gen van het dossier. Schepen Re- dant werd in de Kerkfabriek hier nooit over aangesproken. Door schepen Hooghuys zelf werden heel wat vragen gesteld over de manier waarop het dossier behandeld werd in het verleden door de stadsadmi nistratie. Volgens burgemeester A. De Maght werd gesteld dat de VVV De Faluintjes gezegd zou hebben, zelf voor de restauratie te zorgen. De reden van de vertraging moet volgens de burgemeester gezocht worden bij een stadsambtenaar en de kerkfabriek zelf, die het destijds zouden oneens geweest zijn over de aangeduide restaurateur. Hopelijk wordt door deze interpel latie het restauratiedossier terug opgenomen en afgehandeld. Hier door zou eens een stuk kultuurpa-" trimonium uit de Faluintjes voor het nageslacht bewaard blijven in plaats van te verdwijnen. PH t. De Sint'-Gudulakapel van Moorsel Aalst. Profiteren van het mooie weer a

De Voorpost | 1991 | | pagina 13