Rekordbedrag voor postzegel over Dendermonde Lamentabele toestand station uit regio Dendermonde Stations van Aalst en Dendermonde aan vernieuwing toe Hulp aan slachtoffers van misdrijven in stroomversnelling De Voorpost m HfH m - HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16-12.7.1991 - De Voorpost LAJLIJLaJlAJL Op 5 augustus 1920 werd een postzegel ter waarde van 65 centiemen uitgegeven waarop het stadhuis van Dendermonde staat afgebeeld. Met een aantal van deze zegels liep het fout, want het door de oorlog zwaar gehavende stadhuis staat er op zijn kop afgedrukt. Van deze 'omgekeerde Dendermonde' werden er op 13 augustus 1920 in Gent 25 eksemplaren, een vel dus, verkocht. Van die 25 zijn er nog 16 onge bruikte en 2 gestempelde zegels bewaard. Een van die gestempelde eksemplaren werd in 1987 gestolen. Hoe waardevol de 'omgekeerde Dendermonde' wel is bleek op een veiling in Brussel waar een ongebruikte te koop werd aangeboden. De inzet was 1,75 miljoen. Uiteindelijk werd de zegel geveild voor 2,7 miljoen frank. Een rekord. Het vorige rekord bedroeg 2.250.000 fr en ook dat bedrag werd neergeteld voor... jawel een 'omgekeerde Dendermonde'. Bij deze bedragen moet men nog telkens een opgeld van 17% van het geboden bedrag rekenen om de juiste waarde te kennen. Gemeenschapsminister De Batselier vraagt dringende verbeteringswerken tions en stopplaatsen. Maar een!» waking van fietsenstallingen I& men niet op zich nemen, altha niet in de kleinere stations. No^i den aangepast in het geheel van een jaar en in de loop van volgend ij komen er overdekte fietsenstaa In een brief aan verkeersminister Jean Luc Dehaene heeft gemeenschaps- station is behoorlijk, maar zal wor- minister Norbert De Batselier, vice-voorzitter van de Vlaamse deelrege- den aangepast in het geheel van eer ring, aandacht gevraagd voor de toestand waarin sommige stations in de mogelijke herschikking van de regio Dendermonde zich bevinden. De toestand is voor bepaalde stations ruimten binnen het station. In de gen in Dendermonde, Wetten lamentabel, zelfs kompleet verouderd en van de vorige eeuw te noemen, kleinere stations zal een apart toilet Lebbeke en Baasrode-zuid. aldus De Batselier in znn brief. komen maar alles is afhankelijk van De informatie in onbewaakte sty is aangepast zodat de fietsen op af- de plaatselijke omstandigheden. In plaatsen zal op twee manieren«r aldus De Batselier in zijn brief. De Batselier vraagt om bij de toe wijzing van kredieten en projekten biezondere aandacht te willen be steden aan de regio Dendermonde. Sommige stationsgebouwen zijn niet meer van deze tijd. Het station van Wetteren is een typisch voor beeld. De perrons zijn in zeer slech te staat en de algemene omgeving van het station laat er te wensen over. De sanitaire installaties zijn van de vorige eeuw en er dringt zich in Wetteren een grondige moderni- zering op. Wat Dendermonde be treft, daar dringt De Batselier aan op een grondige herinrichting van het stationsplein. Er heersen daar tijdens de spitsuren chaotische toe standen als gevolg van de nieuwe aangepaste schikking van het plein. Er moet meer aandacht worden be steed aan de zwakke weggebruikers en aan de realizatie van vlotte aan sluitingen tussen bus en trein. In alle stations moeten de perrons ver hoogd worden tot instapniveaus. De bewegwijzering naar het station dient duidelijker aanwezig te zijn. In vele stations zijn de sanitaire in stallaties aan modernizering toe (Dendermonde, Schellebelle) en de schuilhuisjes in sommige P-stations zijn meestal in erbarmelijke toe stand (Sint-Gillis Dendermonde, Schellebelle, Serskamp). In alle sta tions dienen ruime fietsenstallingen voorzien waarbij de infrastruktuur doende wijze beveiligd zijn tegen bepaalde gevallen zullen de reizi- den verbeterd: de installatie vi diefstal. Klassieke fietsenrekken gers gebruik kunnen maken van het ovale informatietrommels op •ersoneelstoilet. 'e laatste weken worden er herstel perrons en de installatie van sonorizatie die moet toelaten jingen uitgevoerd aan de schuilhuis- reizigers in geval van onregelmai len in de halteplaatsen zou veel jes op de lijn Dendermonde-Brus- treinverkeer vanuit een hoofdsu i1se| j)e NMBS gaat ook aktief ver- don te informeren. De instaUaÜ der met het voorzien van overdekte van praatpalen is minder oppm fietsenstallingen aan spoorwegsta- tuun, aldus de minister. volstaan dus niet. Ook de informa tie naar de reiziger toe laat in de P-stations te wensen over. Praatpa len in de haltep' kunnen oplossen. Ja, maar ook neen In zijn antwoord schrijft verkeers minister Dehaene dat het arrondis sement Dendermonde de vruchten zal plukken van de NMBS aktie die de verbetering van de stations op het oog heeft. Het station van Den dermonde heeft ondertussen al een eerste opkuisbeurt ondergaan en in 1992 staat de volledige herinrich ting van het stationsplein op het programma. De zwakke weggebrui ker zal beter beschermd worden. 'Investeren in onthaal' onder dat tema wenst de Nationale Maatschappj Maar op het verzoek om de perrons der Belgische Spoorwegen een tienjarenplan voor de herwaardering vani systematisch te verhogen tot instap- stations en hun omgeving uit te werken.De NMBS wil deze aktie niet alln niveau, daarop kan de minister niet ondernemen. Ze roept ook de gemeentelijke en gewestelijke overhedtnq ingaan. Het zou een te dure opera- mee te werken aan het leefbaar maken van de stationsomgeving, n tie worden en problemen opleveren inhoudt dat de toegang tot de stations vergemakkelijkt wordt, hoe men w voor de doortocht van de goederen- naar het station komt. treinen. De bewegwijzering naar De NMBS heeft de stations en stop- hpt ctatinn 7a ujnrnpn mtopnrpiH tion) daar zal de stad Dendermon de, die er de eigenaar van is, een initiatief nemen. Het toilet in het Sedert 1988 erkende gemeenschapsminister van welzijn en gezin Jan Lenssens twee centra voor slachtofferhulp. Momenteel zijn er 7 dergelijke centra aktief, waarvan 2 in West-Vlaanderen (Brugge en Kortijk), twee in Oost-Vlaanderen (Genten Dendermonde), twee in Antwerpen (Herentals en Antwerpen) en een in Brabant (Leuven). Deze centra hebben als taak de samenwerking uit te bouwen tussen de welzijnssektor aan de ene kant en de justitiële sektor aan de andere kant, teneinde te komen tot een beter gekoördineerde hulpverlening aan slacht offers. Om hun brugfunktie tussen deze beide werelden te kunnen waarma ken, dienden deze centra eerst zelf de nodige ervaring op dit terrein te verwerven. Daarom zijn de centra wacht reeds behoorlijk is uitge bouwd, maar verder beslist een aan dachtspunt blijft. Hij heeft daarom trent overleg gepleegd met de mi nister van binnenlandse zaken en justitie ten einde ook bij deze dien sten meer aandacht voor de slacht offerhulpverlening te bewerkstelli gen. Verder beklemtoonde de mi nister de belangrijke inbreng van vrijwillige medewerker, vooral voor het aanspreken van slachtoffers om hen over de mogelijkheden.inzake e info Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.300 F 6 maand 1.150 F 3 maand 575 F los nummer 46 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 hulpverlening te informeren. Ten slotte wees hij er op dat deze centra ook informatie en vorming moeten verstrekken aan andere welzijns- centra omtrent de slachtofferpro- blematiek. gestart met het op punt stellen van hun hulpverlening aan slachtoffers en het kreëren van overleg en sa menwerking met de justitie- en poli tiediensten. Tijdens het jaar 1990 hebben de Vlaamse centra voor slachtoffer hulp hun hulpverlenende aktivitei- ten geregistreerd. Meer dan 1.100 personen hebben op deze centra een beroep gedaan, waaruit blijkt dat er een grote behoefte bestaat Cijfergegevens aan deze vorm van hulpverlening. De meest voorkomende misdrijven 'n totaal verwerkten de centra voor waarvan deze personen het slacht- slachtofferhulp vorig jaar 1.117dos- offer werden, zijn slagen en verwon- siers. In 60 procent van de gevallen dingen (31%), pesterijen en bedrei- 8'ng het om misdrijven tegen perso- ging (20%) en zedendelikten "en, waarvan 31% met slagen en (16%). In 80% van de gevallen was verwondingen, 11% met pesterijen de dader geen onbekende van het en 9% met bedreiging. In 16% ging slachtoffer. Slechts 5% van de hulp- het om misdrijven tegen de zeden: vragers was het slachtoffer van een 7% rond incest en 5% had betrek diefstal. king op verkrachting. In 14% waren De problemen waarmee deze het misdrijven tegen eigendommen slachtoffers gekonfronteerd wor- (5% diefstal met geweld of overval), den als gevolg van het misdrijf heb ben vooral te maken met angst- en onveiligheidsgevoelens, relatiepro blemen en moeilijkheden om de traumatische ervaring te verwer ken. Zowat de helft van alle hulp vragers wenste ook geïnformeerd te worden over de juridische afhande ling van hun zaak en hun eventuele rechten op schadevergoeding. Wat de samenwerking betreft, werd 25% van het kliënteel verwezen of gesig naleerd door politie of rijkswacht. Bovendien blijkt dat wanneer slachtoffers door het centrum ge- kontakteerd worden, 88% wenst ge bruik te maken van het hulpaanbod. Uit deze cijfers besluit de minister dat de samenwerking met de dien sten van justitie, politie en rijks- Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. het station zal worden uitgebreid, plaatsen geklasseerd volgens het En dan is er het sanitair. Wat het aantai opgestapte reizigers tijdens toilet in de stationsmuur van Den- een volledige week van 7 dagen. De dermonde betreft (kant autobussta- kIaSsering gebeurde in 4 katego- tion) daar zal de stad Dendermon- rjeën, volgens het aantal opgestapte reigers per week. In de kategorie A vindt men de stations terug met 70.000 reizigers en meer; in de kate gorie B met 20.000 tot 70.000 reizi gers per week; kategorie C met 5.000 tot 20.000 reizigers per week en kategorie D met minder dan 5.000 reizigers. Voor de stations van de kategories A, B en C worden oriëntaties voor gesteld die moeten getoetst worden aan de realiteit op het terrein en aan In 58% van de gevallen kwamen de de specifieke behoeften van elke slachtoffers zichzelf aanmelden, in installatie. De stations en stopplaat- 22% waren ze doorverwezen door sen van kategorie D vertonen on- politie of rijkswacht. Het merendeel derling een grote verscheidenheid van de slachtoffers (70%) was van en daar hangt dus veel af van bc- het vrouwelijk geslacht. De aard langrijkheid en plaatselijke omstan- van de problemen dan: 56% relatio- digneden. nele problemen; 62% problemen Het station van Aalst en dat van rond angst, onveiligheid en verwer- Dendermonde behoren.tot de kate- king van het misdrijf; in 27% om gorie B Daarvoor zijn volgende psychische problemen en stress als voorzieningen voorziennoodzake gevolg van een trauma; 51% rond lijk is de uitrusting van de loketten- het neerleggen van een klacht en in zaal, de wachtzaal, de toegankelijk- 38% van de gevallen gaat het om heid voor de klanten van de loket financiële problemen of schadever- ten tijdens de hele duur van de goeding. treindienst, een automatische trcin- Dc hulpverlening omvatte vooral biljettenverdeler, sanitair, manuele juridische informatie en advies, bagagebewaring,eenomroepinstal- krisisinterventie (22%), bemidde- latie, vertrekstaten, openbare tele- ling tussen dader en slachtoffer foon-en horloge wat de stationsge- (11%), materiële hulp (9%). bouwen betreft. Voor de reizigers perrons overdekking van de toe- gangstrappen, zitjes, treinmeldcrs, vertrekstaten, verlichting van de Voor de eerste keer is het mogelijk in de perrons, omroepinstallatie, horlo- Duitsegrensstad Konstanz een biljet te ko- ges, bewegwijzering, toegang tot de oen dat twee dagen lang vrij vervoergaran- verschillende perrons zonder de deert op alle openbare busdiensten. Hei sporen te moeten oversteken. kost 25 D-Mark, kinderen tot 15 jaar kun- In sommige stations komt er ook nen gratis mee wanneer ze vergezeld zijn een informatiebureau, een infor- dooreen volwassene met een biljet. Met het matiezuil, een reiscentrum, een au- biljet kan men ook overtochten maken tomatische bagagcbcwaring, tele- naar Meersburg en terug, naar het bloe- aankondiging (groot systeem) of te- meneiland Mainau, enz. le-aankondiging met video, een sta- tionsoverkapping en perronluifels. Noodzakelijk zijn ook niet-vr warmde gesloten schuilhi open schuilhuisjes, vuilnisb: en openbare telefoon op de pc rons. Wat de verbinding tussen g! bouwen en perrons betreft komc er overdekte toegangen tot dep» rons, signalizatie, treinmeldcrs,vt: trekstaten, een omroepinstallati en vuilnisbakken. In de omgevi-j van het station een parking voc langparkeerders met een red streekse en snelle toegang tot a ai tweewieler*. bewegwijzering. Voo de autobusstations komen er hork' ges, taxistandplaatsen en het beeld] merk B. Bij de stations van de kategorief] (van 5,000 tot 20.000 reizigers) vind: men de stations van Erembodego, Burst, Lede en Zele terug. Indne stations komt er een oprocpinsiï latie, vertrekstaten en openbareic lefoon in het gebouw zelf, wordt de toegangtrappen naar de perroi overdekt, komen er zitjes, vcrtrcl staten, verlichting, een omroep# stallatie en bewegwijzering, opt schuilhuisjes en vuilnisbakken q de perrons en signalizatie, vcrtrcl staten, een omroepinstallatie ei vuilnisbakken op de verbinding W sen de gebouwen en de perrons, li de autobusstations komt er en beeldmerk 'B'. Naargelang de m> gelijkheden en de behoeften word in deze stations ook aandacht p schonken aan de lokettenzaal, aa de wachtzaal, komt er een auton» tische biljettenverdelen, sanitair een manuele bagagebewaring, tf le-aankondiging met video, een l« gang op de perrons te bereiken zot der de sporen over te steken, te overdekking van de toegangen W de perrons, een parking van lanp duur met rechtstreekse en snelk toegang tot de perrons, een parkiq van korte duur en overdekte stallit gen voor tweewielers.

De Voorpost | 1991 | | pagina 16