Mespelare heeft een beiaard van 21 klokken Orgel van Mespelaarse kerk wordt gerestaureerd Schoonaarde heeft drie scholen Entr'acte De Voorpost - 12.7.1991 - 29 lendermondes kleinste deelgemeente, Mespelare, heeft heel wat te bieden, lal weten de vele duizenden bezoekers die Mespelare tijdens het 'Dagje orp' aandoen maar al te goed. Er is niet alleen de gulheid en de urtelijkheid van het onthaal, de gemoedelijkheid die in de lokale herber- Rn heerst en waar men nog kan luisteren naar fantasierijke verhalen, lespelare biedt nog veel meer. Zo staat er een Spaans Hof dat een bezoek 5ont, is er vlak voor de kerk een schandpaal die veel beziens heeft en hangt visset (fin de kerk een beiaard van 21 klokken. Een beiaard? Normaal verwacht en op ten die in steden waarde klokken luid en vol hun warme klanken kunnen maah hien weergalmen over nabij gelegen pleinen. Mespelare vormt de uitzon- vii lering- [even van de 21 klokken van deze lare grondig gerestaureerd. Dat ge- eiaard werden gegoten in 1760 joor de Bruggeling Joris Dumery. ooi De overige 14 dateren van 1870 en qnvan de hand van de Leuvenaar Severinus Van Aerschodt. De klok ken hebben een gewicht variërend ran 39,5 tot 6,4 kilogram en -wat telangrijk is- ze hebben een uitste- send fijn klankgehalte. De beiaard hing vroeger in de bol ijnde toren, maar in 1925 werd hij ?r geplaatst ter hoogte van de pgaten. Die toonaarden ||21 klokken vormen een vrij har- aonisch geheel. De zwaarste klok «39,5 kg weegt werd gemaakt ioor Van Aerschodt en is de do. p is er een do klok van Van jjrcchodt die 35,2 kg weegt. De re van 37,9 kg is eveneens door Aerschodt gegoten. Wat ook geval is voor de re klok die )kg weegt. De mi klok weegt 32 inde fa klok 23,8 kg. Beide zijn lakt door Van Aerschodt. Dan de eerste klok van de hand van lerry. Ze heeft een fa klank, ieuw vier klokken van de Leu- iar Van Aerschodtde sol klok 16,2 kg, de sol klok van 15 kg, iklokvan 13,9kgendela+ klok 10,1 kg weegt. De si klok is van Damery. Dan hernemen we het rij- dc do klok van 9,8 kg gegoten ioorVan Aerschodt, een do klok !wiDumery, een re klok van 9,1 kg |n Van Aerschodt en dan twee Bokken van Dumery: een met een n klank en een mi. Van Acr- aodt vervaardigde ook de fa klok m9kg en de sol klok van 6,4 kg. De jflÉrc twee klokken, een fa+ en Isjfr klokken zijn van Durmery. Gerestaureerd hl978 werd de beiaard van Mespe- beurde niet zonder slag of stoot. Tien jaar eerder al had de huidige stadsbeiaardier Pedro De Smedt die toen nog geen plaats als beiaar dier had, een bezoek gebracht aan Mespelare en er de beiaard grondig bekeken. Hij stelde al gauw vast dat de hele beiaard een grote puinhoop was. De beperkte omvang van het spel zou de kosten van een restaura tie door een gespecializeerde firma niet verrechtvaardigen. Toen hij la ter opnieuw de beiaard bezocht, stelde hij aan het stadsbestuur voor om de beiaard weer bespeelbaar te maken. Zo kwam men tot een echte restauratie. Daartoe moest de beiaard helemaal uit elkaar worden genomen. Alleen de klokken bleven hangen. Maar de rest diende men te ontroesten, ver nieuwen waar het nodig was en dan opnieuw te monteren. Van twee klokken moest men de klepel ver vangen of nieuwe aanbrengen. De technische dienst van de stad zorg de voor het draaien van een reeks veren, voor het leveren van de nodi ge balken en planken om een stel ling te kunnen bouwen en de hoogst nodige verstevigingen aan te bren gen. Het hele werk ging vlugger dan verwacht en Mespelare kon zijn bei aard weer in al zijn schoonheid ho ren klinken. De beiaard was opnieuw speelklaar. Het was echter niet mogelijk om hem zoals dat vroeger het geval was, zijn mooie bronzen klanken te laten weergalmen om het half uur. Men had immers alleen het handspel, de verbinding tussen klavier en de klokken hersteld. Het automatisch spel, de rammel zoals dat in het vakjargon heet, was niet te herstel len, want van een al te oud type. Het zou trouwens alleen kunnen werken in verbinding met een mechanisch uurwerk en dat is in de kerk van Mespelare niet aanwezig. Beiaard of niet? De vraag is of Mespelare een echte beiaard heeft. Wanneer men het boek 'Beiaarden in België' van Jef Rottiers erop na houdt dan zou een beiaard bestaan uit een 'reeks ge- harmonizeerde klokken, minstens twee octaven, waarop bij middel van een klavier, degelijk kan gemu siceerd worden'. Dan komt Mespe lare niet in aanmerking. Twee octa ven klokken veronderstelt dat er 24 klokken aanwezig zijn. In Mespela re hangen er 'maar' 21 klokken. Aan alle andere voorwaarden is ruim schoots voldaan. Zodat de balans voor Mespelare positief is te noe men en men dus wel kan spreken van een beiaard. De Mespelaarse beiaard, zo schreef stadsbeiaardier P. De Smedt in 1978, is niet gemak kelijk te bespelen. Precies door de kleine omvang. Men moet halsbre kende toeren uithalen om bewer kingen te maken die zich aan het anderhalf octaaf houden en die toch voldoende muzikaal klinken. In vergelijking met beiaarden uit de omgeving (Aalst en Dendermonde) valt die van Mespelare inderdaad bescheiden uit. De beiaard van Dendermonde bevat 49 klokken en de zwaarste weegt 1.250 kg. Die van Aalst telt zelfs 52 klokken met de zwaarste klok 800 kg. Normaal nummert men de klokken van een beiaard van de zwaarste naar de lichtste. Zo komt de zwaarste klok van Mespelare overeen met de 21ste klok van Dendermonde en met de 16de van Aalst. De hoogste in toon met de 41ste van Dender monde en de 36ste van Aalst. Ketels en pareltjes Tot 1925 hing de beiaard van Mes pelare nog helemaal boven in de toren, meer bepaald in de bol van de toren. Dan werd hij lager aange bracht, ter hoogte van de galmga ten. Ter gelegenheid van de inhuldiging van de beiaard in 1925 kreeg Mes pelare hoog bezoek. Aanwezig wa ren Jef Denyn, Staf Nees en Theo Adriaens die later beiaardier zou worden in het Portugese Mafra maar op jonge leeftijd overleed. Jef Denyn, een hele autoriteit op het vlak van de beiaard, had in de voor middag een bezoek gebracht aan Dendermonde waar hij zijn verdikt uitsprak over de Dendermondse Michaux-klok. De toenmalige stadsbeiaardier Paul De Nil was er bij toen Denyn zei "t Zijn ketels, mijnheer de burgemeester, 't zijn ketels'. Zo rangschikte hij de Den dermondse klokken. En in de na middag gaf de 'meester' zijn visie over de klokken van Mespelare "t Zijn perelkes, 't zijn perelkes'. Die uitspraak moet gerelativeerd worden, want 1925 valt midden in de renaissance periode van de bei aard in ons land, met volop het toe passen van de technische verbete ringen die Jef Denyn zelf had inge voerd. De beiaard van Mespelare was een klassiek voorbeeld van een opbouw door middel van tuimelas- sen en tuimelaars. Het speelklavier moet uit die tijd stammen. De beiaard van Mespelare werd tussen beide wereldoorlogen van tijd tot tijd bespeeld. Onder meer door Grembergenaar Lybert Van Beveren die koster was geworden in Gijzegem. Ook stadsbeiaardier Paul De Nil bespeelde de beiaard vaak. Hij maakte geregeld wande lingen in de landelijke en rustige omgeving van Mespelare en trak teerde zijn vrienden dan op een bei- aardkoncert. In 1962, ter gelegenheid van de in huldiging van de Justus de Hardu- wijn gedenkplaat waagde pater Feyen een poging om de beiaard te bespelen. Hij moest vooraf wel een en ander aan elkaar knopen om toch maar enkele melodieën op de beiaard te kunnen spelen. En toen viel de beiaard stil. Tot hij in 1978 opnieuw werd gerestaureerd en op 2 juli van dat jaar min of meer fees telijk werd ingespeeld ter gelegen heid van een folkloristische markt. En ondertussen zwijgt de beiaard weer. De vrome wens van stads beiaardier De Smedt die er in 1978 op rekende dat de beiaard niet was hersteld om hem weer te kunnen laten roesten, is in vervulling ge gaan. Van herstellen is nog geen sprake, maar erop spelen is een an der paar mouwen. Dendermonde. Het orgel van de kerk van Mespelare (foto Piet Hermans) Aan het orgel van de kerk van Mespelare moesten restauratiewerken worden uitgevoerd. Orgeldeskundige Gabriël Loncke heeft aan de kerkfa briek van de Sint-Aldegondekerk van Mespelare meegedeeld wat er alle maal aan het orgel moet gedaan worden. En dat is heel wat. Haar geen enkele voldoet In Schoonaarde staan liefst drie xhoolgebouwen. Twee ervan zijn nogin gebruik alhoewel in alles be halve goede staat. Het derde ge touw kan men nog niet betrekken omdat de bouwwerken nog niet Haar zijn. Alles zag er nochtans biezonder hoopgevend uit toen in 1988 in de Klinkaertstraat te Schoonaarde, op tot terrein palend aan de bestaande gemeenteschool de eerste steen »trd gelegd voor een nieuw school- iompïeks. Het was een heel feest. De kinderen hadden bakstenen be schilderd en een ijverige aannemer zou die in de muren inmetselen zo- ilai de school een heel apart karak ter kreeg. Ondertussen is er veel veranderd. De werkzaamheden aan de ruw bouw verliepen alles behalve vlot. Herhaaldelijk diende de gemeente os bij de aannemer op aan te drin gen de vooropgestelde termijn te 'espekteren. En toen een strikt werkschema werd opgelegd, was dat de laatste poging om de zaak te redden. Het mocht niet baten, want Duisburg is nog steeds de grootste binnen- scheepvaarthaven van de wereld. Ze be staat 250jaar en dat wordt gevierd van 16 tot 22 september. de aannemer ging failliet en de wer ken werden dus stilgelegd. De ge meente en vooral Schoonaarde zat met een kater. Had men gehoopt de nieuwe school zo snel mogelijk in gebruik te kunnen nemen, het werd een maat voor niets. Het gebouw in de Klinkaertstraat staat niet eens onder dak en de voorbije winter heeft het gebouw geen goed ge daan. Ondertussen heeft de ge meenteraad zijn goedkeuring ge hecht aan het aangepaste biezonder bestek met een aangepaste raming van 47.091.003 fr voor de nog uit te voeren ruwbouwwerken. Het dos sier is nu doorgestuurd naar de voogdijoverheid. De openbare aan besteding van de nog uit te voeren ruwbouwwerken is voorzien op 6 september om 11.00 uur in het ad ministratief centrum. Het aanvankelijk geraamd bedrag bedroeg 49.684.303 fr waarvan reeds 24.960.390 fr werd betaalt. Het faillissement is een lelijke streep door de rekening van de stad die nu 10 miljoen extra zal moeten tevoorschijn toveren. De werken die nog moeten uitgevoerd worden hebben betrekking op het afmaken vap de ruwbouw, het leggen van het dak, van sanitair en vloeren en van de centrale verwarming. Als alles nu naar wens verloopt dan zou men volgend jaar in september het schooljaar in de nieuwe gebouwen kunnen aanvatten. En dat zal niets te vroeg zijn, want de twee gebou wen die men nu noodgedwongen ■ebruikt, verkeren in een bedenKe- ijke staat. De staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie Miet Smet heeft een brochure uitgegeven over het recht op een bestaansminimum. Daarin vindt men een aantal nuttige gegevens te- Het orgel rug. De provinciegouverneur heeft on dertussen het licht op groen gezet voor de restauratie Op voorwaar de dat men rekening houdt met de opmerking van het bestuur Gebou wen en Monumenten en van het Ministerie van Nationale Opvoe ding en Nederlandse Kuituur. De restauratie zal 6.047.214 fr kosten en daarvan neemt de staat 60% of 3.628.328 fr voor haar rekening. De provincie en de gemeente betalen ieder 20% of 1.209.443 fr. De in breng van de stad zal voorzien wor den op de eerstvolgende begro tingswijziging. De bouwer van het orgel van de kerk van Mespelare is niet bekend. Evenmin heeft men enige zekerheid omtrent het bouwjaar. Wel kan men zeggen dat. het in de tweede helft van de 18de eeuw werd gebouwd. Het werd niet onderhouden. Het orgel bestaat uit een dispositie, ma- nuaalomvang en pedaalomvang. Het pijpwerk vertoont beschadigde stemranden en verschillende regis ters zijn verdwenen. De windladen zijn net als de registratuur nog origi neel. Dat geldt ook voor de klavia- tuur die in de rugwand is inge bouwd. Ook de traktuur is nog ori gineel. Het instrument in zijn huidige toe stand is in verval. Restauratie is dus hoogdringend. Volgens een bepaalde bron zou het orgel van Mespelare gebouwd zijn door de bekende orgelbouwer P. Van Peteghem en dateren uit 1770. De orgelkast is bekroond met een eikenhouten beeld van Koning Da vid die erop afgebeeld staat als psalmdichter. Beschermde orgels in Dendermonde Dendermonde bezit een aantal be schermde orgels. Onder meer dat van de Sint-Margaretakerk van Grembergen. Dat orgel is gebouwd in 1860-1870 door P.J. Vereecken uit Gijzegem. Ook het orgel van de Onze-Lieve-Vrouw van Zeven Weeënkerk te Schoonaarde be hoort tot de beschermde monu menten. Dit orgel is gebouwd om streeks 1880 door P.J. Vereecken uit Gijzegem. Verder is er het orgel in de dekanale Onze -Lieve-Vrouwekerkvan Den dermonde die in haar geheel een beschermd monument is. Dendermonde. De nieuwbouw van de school in Schoonaarde. De eerste steen werd gelegd op 29 juni 19 8. Pas drie jaar oud en al een cijfertje weggevallen (foto Piet Hermans) üendennonde. In de Molenkouterstraat staan de verouderde lokalen waarde leutertjes van Schoonaarde hun schooldagen doorbrengen (foto Piet Her- Dendermonde. De school in de Klinkaertstraat zal nog een jaartje langer m"ns) moeten meegaan (foto Piet Hermans) 'Geef dat eens door aan Jozefien naast u!' Een lookwalm sloeg mij in het gezicht en de mij volslagen onbekende dame, die rechts van mij in hel toneelzaallje zul, duwde mij, op een autoritaire manier, een vettig en ietwat kleverig pakje in de hand. Nog voor ik wat kon antwoorden, was mijn opdrachtgeefster alweer in druk gesprek met een heer die, almaar knikkend aan een saucijsje knabbelde. Na wat schuchter maar vergeefsgehum, tikte ik, voorzichtig, de bedoelde Jozefien op de schouder. Ook zij was in gesprek. Ze draaide zich bruusk om en bekeek me alsof ik de wurger van Boston was. Ik fluisterde haastig: 'Ik moest u dit geven vanwege de mevrouw naast mij.'Ha! de sossiskens!Ze gimde mij een korte glimlach, nam het pakje aan en keerde mij de rug toe. Zij en haar vriendin deden een gretige greep in het pakje. Ik keek het programma in en kreeg een flinke elleboogstool in de linkerzijde. 'Geef maar terug aan Emilie!' De look-uitwasemende Jozefien stopte mij het pakje weer toe. Door het papier heen voelde ik dat er nog één saucijsje in zat. Met veel moeite kreeg ik eindelijk gehoor bij Emilie. 'Ik moet u dit teruggeven vanwege Jozefienlispelde ik. 'O.' Ik heb genoeg!' klonk het. En Emilie keerde mij op haar beurt haar stevige 'achterbouw' toe. Terwijl achter de coulissen 'afgeklopt'werd en de lichten in het zaaltje geleidelijk werden gedoofd, liet ik mij wat onderuil zakken, legde stiekem het pakje op de vloer en gaf het een voetbalhakje. Oef, ik was ervan af. Maar stel je voor: in de nu volslagen duisternis gaf de genaamde Emilie mij een elleboogstoot in de rechterzijde en zei vrij luid: 'Kom, geef het 'sossiske maar in mijn hand'. Toen heb ik, om Toon Hermens na te praten, zo'n kop gekregen!!! Scriptman Vit: 'Een pollepel toneelanekdoten uit de tijd van 't Souffleurshokje

De Voorpost | 1991 | | pagina 29