Pikkeling 1991 op de Baardegemse Lindehoeve wordt Europees gebeuren Ms iVv Ki 2 - 12.7.1991 - De Voorpost Pikkeling. De Sinl-Margarelhakerk van Baardegem een laal-romaans niet vermenging van vroeg-gotische en barokke elementen. Aan de oostelijke puntgevel ervan een herinneringskruis van Jan Frans Vonck en tegen de koorsluiting een grafplaat van de familie Vonck De traditionele «Pikkeling», organisatie van de VW Faluintjes is al aan zijn 22e editie toe. Elk jaar wordt één van de Faluintjesgemeenten - Meldert, Moorsel, Herdersem of Baardegem - uitgekozen om er hun vermaard zomers oogstfeest te laten plaatsvinden. Voor de vijfde maal is in '91 Baardegem aan de beurt om er één van de meest authentieke volksfeesten te houden. Het «Hof ter Linden» aan de Dorpstraat 33, op een steenworp van het prachtige Romaanse Baardegemse dorpskerkje zal er opnieuw het feestkader zijn. Voor de eerste maal gaat de organisatie buiten de landsgrenzen en wordt de jaarlijkse Faluintjespikkeling een erkend Europees gebeuren. Belgische, Nederlandse, Ierse, .Amerikaanse en vooral een Portugese gastgroep zullen op het laatste weekend van juni '91 met mekaar verbroederen. Op een zuivere volkse wijze worden kent zijn organisatie zonder spon- alle modetrends. De VW De Fa- op de pikfeesten oude, ambachtelij- soring of grootdoenerij. De Faluint- luintjes blijft de eerste organisatie ke oogsttechnieken getoond. Gas- jespikkeling heeft in al die jaren die zo'n grootschalig oogstfeest wist tronomisch en folkloristisch genot haar eigen stijl bewaard, wars van op te bouwen. De vereniging bezit Aalst. Pikkeling. Pikken en binden (arch) bovendien een uitzonderlijk land bouwmachinepark dat hopelijk in de toekomst kan terechtkomen in het gedroomde streekmuseum in het oude Baardegemse station (zie verder in deze editie). De Pikkeling is nog steeds gratis toegankelijk. Slecht weer blijft na tuurlijk de gevreesde spelbreker. Op maandag 24 juni, tijdens de perskonferentie waarop het feest programma werd uiteengezet re gende het pijpestelen. Het was de feestdag van Sint-Jan en... als het na diens naamdag nog blijft regenen dan komt er, volgens het aloude volksgeloof, een natte zomer en een slechte oogst. Hopelijk is die oude boerenwijsheid niet onfeilbaar. De Pikkeiinghoeve 1991 Het «Hof ter Linde», plaats waar de Pikkeling 1991 zich afspeelt, is een oude hoeve waarvan eeuwen gele den reeds sporen bestonden. Het staat alleszins vast dat Jan-An- toon Plas en echtgenote Petronella Plas op 21 juli 1779 deze Hoeve van de Jezuïeten afkochten in herberg «De Drie Koningen» te Aalst voor 17.010 gulden. Een ingemetselde ruitvormige steen boven de ingangsdeur, aange bracht bij een restauratie in 1803, vermeldt trouwens hun initialen. Volgens het Landboek hadden de Paters Jezuïeten van Aalst destijds naast deze hoeve vele landerijen, meersen en bossen te Baardegem. Toen in 1775 de Orde van de Jezuïe ten werd opgeheven kwam de hoeve in handen van de familie Plas en werd ze «Plassens Hof» genoemd. Erfgenaam Henricus Plas liet bij de hoeve in 1854 de kapel ter ere van de H. Barbara optrekken. De vol gende eigenaar was de echtgenoot van Joanna Plas, Henricus Joo- stens, brouwer en drie jaar burge meester van Baardegem. Dochter Paulina Serafina trouwde met Theophilus Van Biesen. Dochter Anaïs, missionarisse in Haïti, liet haar goederen beheren door tante Hortense Joostens en later door Maria Mollaert, allebei uit Meldert. Van 1886 tot 1900 woonde trou wens de familie Mollaert op Plas sens Hof. Eind 1990 werden Isidoor Rogge man - Julie De Smedt de nieuwe eigenaars van dit historisch hof en kreeg de naam «Roggemans Hof» burgerrecht. Ze hadden hun hoeve vlak tegenover het Hof te Putte te Meldert verlaten en vestigden zich met hun opgroeiende kinderen te Baardegem. Zoon Jozef belandde in «Cooremans Hof», zoon Stienus te «Maxens», zoon Louis bij het Bi llewater, dochter Antoinette i «'t Schuurken» en Maria trouw met Franciscus Carlé. De hoeve werd overgenomen da Gustaaf Roggeman en Arizek Moens en tot aan haar dood leefc en werkte er ook hun zuster Math; de. De boerderij en de ernaast opgi trokken villa worden momentet bewoond door Remi en Roger Rot geman die ook de omliggende grot den, boomgaard en d 'Reynaertsboecht' (nu de ponywe. de) bezitten. Wegens de statige In. deboom bij de ingang kreeg de hot ve met de Pikkeling 1975 de naar «Hof ter Linde». Vroeger stondo er trouwens ook twee prachtige b den aan de afrit van de Kerkhofkou ter. Of deze hoeve in de 16e eeuwtt identificeren is als het «Hof van Bt ringen» en misschien nog vroege als «De Kerkhoeve» blijft nog eet open vraag. Programma 22' Pikkeling 1991 Vrijdag 26 juli 17 u.: Geleide wandeling richting Kravaalbos o.l.v. Lambert Van dt Sype. Vertrek op de hoeve. 19 u.: Op het Dorpsplein te Moorse wordt aan de Gudulakapel er bloementapijt gelegd. Het ondc werp voor dit tapijt is het «Verenig: Europa». In aanwezigheid van va schillende prominenten wordt aai dit bloementapijt de laatste bloec gcicgu. 20 u.: Opening van de tentoonstek ling op de hoeve. Op de hoes; Aalst. Pikkeling. Stoerheid en macht typeren het klassieke driespan

De Voorpost | 1991 | | pagina 2