VU: herwaardeer de Kort Lebbeeks Lebbeekse dorpskern 1 op 20 inwoners betrokken bij dienstverlening OCMW li De Voorpost - 12.7.1991 - 31 Jfljdens de jongste Lebbeekse raadszitting hield Dirk De Cock een pleidooi voorde hernieuwing van de Lebbeekse dorpskern. Erg enthousiast werden 2jjn voorstellen door de meerderheid niet aanvaard. Van CVP-kant zei men dat er nog lang geen zekerheid bestaat of dergelijk projekt, in het kader van de impulsgebieden, wel in aanmerking zal komen ►I voor betoelaging. En PW-schepen Francois Saeys vroeg zich vooral af hoelang Lebbeke nog zal moeten wachten op de realisatie van een ambach telijke zone. Dirk De Cock: «Tot in den treure toe hebben wij de achteruitgang van onze Igemeente op het vlak van bevolking, handel, nijverheid en welvaart iiangekaart. Tevergeefs! De bevoegde instanties laten betijen... uit laks- I heid, onbekwaamheid en eigenbelang. De CVP-PW-koalitie kent enkel de I nacht om de macht en beschouwt de gemeente als haar bezit, een bezit Laarmee men ongestraft kan doen en laten wat men wil.» (Onrustbarende cijfers meer verouderde bevolkingskate- Je vraagt om feiten? Ik zet ze op een gorie groeit, die op haar beurt meer lo cI* rijtje: de bevolking daalde in drie zorgen vergt. Het aantal neringdoe- aar tijd met 517 inwoners (een da- ners en middenstanders neemt elk ling met 3%): voornamelijk jonge jaar af: een groot deel van de mensen trekken weg, zodat het in- KMO's verlaat de gemeente. Ge- lomen daalt en er procentueel een volg? Een daling van de tewerkstel- *7. De Lebbeekse bestuursmeerderheid keurde tijdens de jongste raadszitting een retributieregütment op ontgravingen goed. De retributie bedraagt 10.000fr. Hel reglement loopt, met terugwerkende kracht, vanaf 1 januari Ml. Raadslid Willy Bosman wees er de meerderheid op dat de gemeente al van 31 december 1989 niet langer over zo''n reglement beschikte «Het sche- tenkollege maakte de begroting '90 en '91 op, voorzag daarin ontvangsten uit ontgravingen, zonder over enige vorm van reglement te beschikken. Erger is bovendien dat die gelden gevorderd werden zonder over enige juridische rechtsgrond te beschikken. De VU onthield zich dan ook bij de stemming. Lebbeke beschikt nu ook overeen reglement van orde voor wat het verloop vun de gemeenteraadszittingen betreft. Daartoe zette de meerderheid tijdens de jongste gemeenteraadszitting het sein op groen. Voegen we daar echter meteen aan toe dat in oppositiekringen sterk getwijfeld wordt of dit reglement door de toezichthoudende meerderheid goedgekeurd wordt. Zoals afgesproken, leidde burgemeester Moeyersoon het agendapunt in, hebben we die materie vooraf met de fraktieleiders besproken. En werd een vorm van akkoord bereikt. De inhoud stemt, enkele zaken niet te na gesproken, in grote lijnen overeen met de gemeentewet. Hoofdzaak is dat de gouverneur en de arrondissementskommissaris verlangden dat we over dergelijk reglement zouden beschikken. Willy Bosman noemde de voorafgaandelijke bespreking van het ontwerp met de fraktieleiders een lachertje PW-fraktieleider Eddy Van Over- straeten kwam niet opdagen en CVP-fraktieleider Arie Abbeloos verliet de vergadering voortijdig. Het VU-raadslid stelde daarnaast vast dat het tijdens een vorige raadszit ting door de burgemeester beloofde 'reglement op de uitoefening van het inzagerecht en de aflevering van fotokopieënniet voorlag. Hei bepalen van het inzagerecht behoort tot de bevoegdheid van het xhepenkollege, antwoordde burgemeester Moeyersoon. Wij zeggen duidelijk dat het tot de bevoegdheid van de gemeenteraad behoort, replikeerde Bosman. We vragen ons trouwens af wat jullie zoal te verstoppen hebben. Niets, reageerde Moeyersoon. In geen enkele andere gemeente bestaat trouwens zoveel openbaarheid van bestuur als in Lebbeke. Ie hebt uit het modelreglement van de provincie alles geweerd wat met openbaarheid van bestuur te maken heeft, voegde Bosman er nog aan toe. Een tussenkomst van schepen Franqois Saeys deed raadslid Hiel duidelijk verbolgen de raadszitting verlaten. Achteraf werd het voorgelegde reglement punt per punt besproken. VU- amendementen, o.a. de verplichting de agenda van de gemeenteraadszit tingen ook ter inzage te leggen op de sociaal-kulturele dienst, het politiebu reau en in de biblioteek, werden afgewezen. De VU-fraktie onthield zich dan ook bij de stemming, omdat naar haar mening, het voorgestelde reglement onvoldoende verging qua openbaarheid van bestuur. De CVP-PW-bestuursmeerderheid keurde een belasting op het ophalen van sluikstorten goed. Financieschepen Puiteman stelde voor een belas ting van 10.000fr. te heffen. Op sluikstorten kan men in principe geen belasting heffen, aldus Dirk De Cock. Het betreft hier immers een strafmaatregel die thuishoort in een politiereglement, een fiskaal reglement gaat volledig voorbij aan het element overtreding. De belasting, verduidelijkte schepen Putteman, betreft het ophalen van sluikstorten. Als dat zo is hopen we ook dat die geldt voorde leden van de meerderheid, voegde Dirk De Cock er eerder sybillijns aan toe. Aan een zestal personeelsleden van de gemeente - Oscar Cooreman, Pierre Cooreman, Robert De Ruysscher, Denis De Saedeleir, Frans Hey- fans en Maurits Van der Straeien - werd een uitstapmogelijkheid gebo den. Wij zullen ons op dit punt onthouden, zei VU-raadslid Marcel Vermeir, omdat deze problematiek niet besproken werd in de schoot van de personeels kom m issie. De oefenzaal van de gemeentelijke balletkursus, aldus Dirk De Cock 'ijdens de laatste raadszitting, laat meer dan te wensen over. Het podium bestaat uit versleten houten latten, waar soms de houtsplinters uitsteken. De zaal zelf is geplaveid met betontegels die normaal dienen om trottoirs oan te leggen. De ouders met kinderen in de ballet klas konstateren maar al ke. De Hof ter Varentstraat kreeg een nieuw wegdek. Maar de straat werd te breed gemaakt zeggen de buurtbewoners die nu al te hoge snelheden (foto Guy) ling en van de inkomsten. Verlieten de voorbije jaren de ge meente: Sanjo Heuvinck, groep De Saedeleir (tapijt vezels) Fa. Van Hecke, Inter Wheels, Fa. Lam- brechts, Fa. De Feyter (modelma kerij), carrosserie Meert, Schroot- handel Sademed, Fa. De Brandt, Tenten Saeys, Autocars Mes, Alfa met, Been Belgium, Hersatex... Ik heb er zeker enkele over het hoofd gezien en ik besef ook wel dat er voor sommige van die bedrijven nog andere faktoren bepalend waren, behalve het gebrek aan infrastruk- tuur. Maar ergens zijn feiten feiten. Voegen we daar aan toe dat het inkomensniveau van de Lebbeke- naars lager ligt dan elk gemiddelde: meer dan 53% van de Lebbeekse inkomens ligt beneden de 500.000 F (ter vergelijking: arrondissement Dendermonde - 49,3%, Oost- Vlaanderen 46,9%, Vlaams Gewest 46,4% en het rijk 47,7%). In Lebbe ke zijn 6,7% meer inkomens onder het half miljoen dan in de rest van Vlaanderen. De belastingen liggen nochtans on gemeen hoog. De personenbelas ting en de opcentiemen behoren tot de hoogste van het arrondissement. Beschouwt men de mediaan van het inkomen in Lebbeke, d.w.z. de cij fergegevens ontdaan van de laagste en de hoogste percentages, dan nog scoort Lebbeke het slechtst in het arrondissement Dendermonde. En het arrondissement staat in Vlaan deren ook al heel zwak. Dorpskernhernieuwing Het realiseren van een leefbare ge meente, aldus nog Dirk De Cock, behoort tot de prioritaire program mapunten van de VU. Onze voor- Lebbeke. In het centrum van de gemeente is er heel wat leegstand (foto Guy) stellen werden om partijpolitiek on fatsoen steeds terzijde geschoven, dikwijls omwille van de ontbreken de middelen. Middelen die aan an dere nutteloze doeleinden werden verspild. Hieraan kan worden ver holpen door de impulsen die voor onze regio geboden worden. Met het oog op het bevorderen van de ekonomie en de tewerkstelling werd door de Vlaamse Executieve, op voorstel van gemeenschapsmini ster De Batselier, een impulspro gramma uitgewerkt, waarin ook mogelijke hefbomen voor Lebbeke vervat zitten. In het tot nog toe goedgekeurde impulsprogramma is evenwel van relevante projekten in Lebbeke niets te bespeuren. De gedane voor stellen kaderen blijkbaar niet in het opzet. Nochtans is Lebbeke in de streekkommissie, die als opdracht heeft om het programma uit te wer ken, sterk vertegenwoordigd. Wij wensen van de geboden moge lijkheden positief gebruik te maken met het oog op de realisatie van een leefbare en aantrekkelijke gemeen te. Daarom stellen wij een projekt 'dorpskernhernieuwing Lebbeke' voor. Daartoe moet een totaalstudie uit gevoerd worden voor het centrum van Lebbeke (Grote Plaats, Kleine Plaats, Dendermondsesteenweg, Brusselsesteenweg, O.L.Vrouw- straat, Astridplein, Stationsstraat, Kapellekensbaan en Leo Dubois- straat). Dit met het oog op een grondige herinrichting en het aan trekkelijk maken van de leef- en woonomgeving. In een tweede fase worden de nodi ge faciliteiten en stimuli gekreëerd, zodat het voor de bevolking en om geving terug prettig wordt te wonen, werken en leven in Lebbeke. Daar bij moet o.a. de verkrotting en de leegstand worden bestreden, moet de buurt aantrekkelijk gemaakt worden, heeft men voor handel en diensten een frisse, attraktieve om geving nodig, wat gepaard gaat met een aangepaste infrastruktuur van de straten, het remmen van de ver keersdrukte, aanplantingen en groenvoorziening, straatbetegeling en positieve vestigingsvoorwaarden voor handel, middenstand en dien sten. Wij stellen dan ook konkreet voor dat voor Lebbeke-centrum een to taalstudie wordt uitgevoerd en de nodige hefboomeffekten voor le ven, werken, wonen en uitbouwen van handel en diensten aan de streekkommissie worden voorge steld. Pierre Van Rossem te dikwijls, tot hun financiële schade, dat de balletmuiltjes alweer doorge sleten zijn. Bij ons weten is er een bestek voorhanden voor de aanleg van een parketvloer en wandverfraaiing, met o.a. een paar wandspiegels. De prijs van het bestek lijkt ons echt niet overdreven, temeer daar op die manier de gemeentelijke akademie tevens een sfeervollere polyvalente zaal krijgt, om akademische zittingen, koncerten en prijsuitreikingen te organiseren. De aanleg van een vloer waarop ook stoelen geplaatst kunnen worden, zou 2.000fr./m2 kosten, antwoordde schepen André Tirez. We verwachten vanuit de direktie dan ook een nieuw voorstel. Laat ons het vertrek van de technische dienst uit de gebouwen langs de Stationsstraat afwachten, meende onderwijsschepen Franqois De Ridder. Ongetwijfeld worden dan nieuwe perspeklieven geboden. Als laatste gemeente in de regio heeft Lebbeke het reglement goedgekeurd dat de interkommunale organisatie van de aanleg, vernieuwing, werking en onderhoud van verkeersinstallaties via Intergem omvat. Dat betekent dat voortaan o.a. het onderhoud van de verkeerslichten zal worden uitgevoerd door Intergem. Raadslid Jozef Hiel trad op als pleitbezorger. Zei HielIntergem beschikt over de vereiste kennis en know how en stelt een 24 u. op 24-wachtdienst ter beschikking. De aanschaf van nieuwe installaties zou bovendien tegen een voordelig tarief kunnen. Al bij al verliest de gemeente niets van haar autonomie, alle ingrepen van enige omvang moeten eerst de gemeenteraad passeren. Dirk De Cock vroeg zich af of via de goedkeuring van dit reglement de bevoogding van de gemeente niet weereen stuk groter wordt. En, voegde hij eraan toe, dat een dienst als Intergem 24u. op 24 ter beschikking zou staan, is voor wat het Dorp van Wieze betreft in elk geval een fabeltje. Daar zat men in volle centrum drie weken zonder licht, na verwittiging door iemand van het kaderpersoneel van de gemeente... Intergem moet soms wachten op de levering van wisselstukken, legde Jozef Hiel uit. Omdat de in gebruik zijnde gekombineerde laad- en graafmachine stuk is, besloot de gemeenteraad er een nieuwe aan te schaffen. De kostprijs zou zowat 2,7 miljoen bedragen. De raad verleende ook zijn goedkeuring aan het voorstel tot aanleg van de rioolwaterzuiveringsinfrastruktuur dat vanuit de gemeente aan Aquafin zal worden overgemaakt. Het betreft een investeringsprogramma 1993- '97, opgesteld door SWBO. De plannen voorzien ingrepen om de koliektor maximaal te bedienen. Uit dit agendapunt bleek dat op het vlak van de rioolwaterzuiveringsinfra- struktuur tot eind '92 niets in de gemeente zal gebeuren. Voor 20 juni jl. zette schepen Franqois Saeys uiteen, moest het schepenkol lege aan de gemeenschapsminister voor Leefmilieu Kelchtermans, meede len of Lebbeke al dan niet bereid was als aktieve partner van het MINA (Milieu- en Natuur)-beleid mee te werken. In een volgende fase - september '91 - kan de gemeente een definitieve overeenkomst met de Vlaamse Executieve omtrent een gemeentelijk Mi- na-beleid afsluiten. Het is de bedoeling, aldus verder schepen Saeys, om door te gaan met een ernstig en realistisch gemeentelijk milieubeleid, zoals bepaald in het Mina-plan, tevens aangepast aan de specifieke lokale behoeften van onze gemeente. Wat betreft de oprichting van een milieudienst, volgen we de gesprekken met DDS omtrent de oprichting van een interkommunale milieudienst, op de voet. Deze dienst moet een belangrijke ondersteunende funktie uitoefe nen t.a.v. de gemeentelijke milieudienst. Wat betreft de oprichting van een containerpark werkt het schepenkollege aan een voorstel. De geschikte lokatie en afmetingen worden heden nog grondig bekeken. Het is dus voorlopig nog wachten op de inhoud van de definitieve overeenkomst met de Exekutieve, die in werking treedt op I januari 1992 voor ten hoogste vijfjaar. Meer gegevens worden verwacht in september a.s. Raadslid Willy Bosman reageerde dat de VU reeds tijdens de raadszitting van april van vorig jaar o.a. aandrong om een milieu-audit te laten uih'oeren en een miïieu-advieskommissie in liet leven te roepen, elementen waaraan de gemeente nu moet voldoen om een deel van de koek van 600 miljoen, ter beschikking gesteld door de Exekutieve, te krijgen. Pierre Van Rossem Tijdens de bespreking van de reke ning 1990 van het OCMW maakte financieschepen Jef Putteman en kele cijfers bekend i.v.m. de OCMW-werking in dat jaar. Zo kwamen we aan de weet dat - 53 personen of gezinnen aan een voorschot op een verwachte so ciale uitkering genoten - gemiddeld 53 personen genoten van het bestaansminimum - 82 Lebbekenaars genoten van één of andere vorm van steun - 11 vluchtelingen werden opge vangen - 84 bejaarden werden gehuisvest in het rustoord of in de twee be jaardenflats - in de krisiskamer één opvang ge beurde - 10 personen verbleveh in «Villa Hofmans» - gemiddeld 65 kinderen terecht konden in de kinderopvangdienst - gemiddeld 85 gezinnen genoten van warme maaltijden - aan tot 142 gezinnen poetsdienst ten huize werd verleend - 106 personeelsleden tewerkge steld waren - het OCMW 36 huurders en pach ters telt. Die cijfers tonen aan, aldus schepen Putteman, dat één op twintig inwo ners diensten verleent of ontvangt via het OCMW. Globaal, aldus verder de schepen, geeft de rekening over 1990 een gunstiger beeld van de situatie van het OCMW dan van 1989. Het saldo (inklusief te ontvangen en te beta len vorderingen en schulden) stijgt van 3.423.793 fr. naar 10 miljoen, terwijl er op kasbasis (enkel uitge voerde ontvangsten en uitgaven) zelfs een omslag is van een mali van 1.581.983 fr. naar een boni van 1.965.767 fr. Dit alles is een gevolg van de geste gen gemeentelijke toelage (van 36.976.299 fr. naar 44.924.400 fr.), de gestegen tussenkomsten van de mutualiteiten, diverse besparingen (o.a. op de personeelskosten door het niet vervangen van zieke of af wezige personeelsleden en op de steunverlening) en de sterk geste gen ontvangsten in de kinderop vangdienst 467.001 fr., als ge volg van een sterk toegenomen aan tal kinderen). Aan de andere zijde stegen de le- ningskosten e.d. voor het nieuwe rustoord tot 4.159.848 fr., zonder dat daar inkomsten tegenover ston den en stegen de personeelskosten tot 60.162.723 fr. (58%). Over de effektiviteit en de kwaliteit van de zorgen die verstrekt worden, werd met geen woord - dat gebeurt trouwens nooit - gerept. De rekening werd overigens (nog) niet goedgekeurd. Tijdens zijn tus senkomst wees VU-raadslid Dirk De Cock er immers op dat heel wat uitgavekredieten op een onverant woorde wijze overschreden waren. Aan zijn verzoek de rekening dan ook niet goed te keuren, werd goed gevolg gegeven. Het agendapunt werd, voor onderzoek, uitgesteld. Pierre Van Rossem A pi «sr Lebbeke. De wegenaanleg rond het bejaardentehuis is helemaal klaar (foto Guy) vtexe Belottersclub Madeion Uitslag van de bclotwedstrijd van 6 juli 1. Marcel Cooreman 4.458 ptn; 2. Wil liam Macs 4.223 ptn; 3.. Rafael Lam- brccht 3.819 ptn; 4. Leon Matthijs 3.760 ptn en 5. Malvine De Wolf 3.726 ptn. De volgende wedstrijd heeft plaats op zaterdag 3 augustus om 20.00 uur. Spaarkas Madelonvrienden Op zaterdag 31 augustus om 19.00 uur organizeert de spaarkas 'Madelonvrienden' een gezellige avond in het lokaal met gratis koude schotel en twee konsumpties per lid. Er wordt bij de inschrijving een borg betaald van 100 fr per lid. Bij deelname wordt deze borg terugbetaald. Niet-leden betalen 300 fr per persoon. Inschrijvingen worden in het lokaal in gewacht voor 15 augustus.

De Voorpost | 1991 | | pagina 31