Moorsel herdacht passend vliegtuigcrash van juli 1943 ■4 Hl ém Heemkundige Kring De Faluintjes De Voorpost - 12.7.1991 - 5 Aalst. Fons Dierickx, sekretaris van de Heemkundige Kring de Faluintjes is mede onder de indruk op de herdenkings- Aalst. Op de plaats waar hun strijdmakkers achter bleven. Op deze plek stortte de Shoot Stirling MKIII brandend neer plechtigheid. 'Hoewel ik slechts 11 jaar oud was, herinner ik nie zeer goed het telegram dat bij ons thuis kwam waarmee (a) mijn ouders ingelicht werden dat broer Charles vermist was', vertelt Raymond Fenton (a) Vorig weekend herleefde in Moorsel een dramatisch gebeuren uit de laatste wereldoorlog. De Heemkundige Kring 'De Faluintjes' had het julinummer voor de leden bijna volledig gewijd aan de vliegtuigcrash op de Kaalberg van een Brits bombardementsvliegtuig. Met heel wat foto's en getuigenissen werd deze memorabele gebeurtenis opnieuw in het daglicht gesteld. Daarnaast was er van vrijdagavond II. tot zondag een bijzonder geslaagde viering uitgewerkt. Op 4 juli 1943 stortte op de Kaal- voor boordschutters, autentieke Aalst. Belgische en Britse belangstelling op de sfeervolle tentoonstelling te berg te Moorsel een Brits bombar- Engelse Players Navy Cut (oorlogs- Moorsel (a) Mist. uiep omrueru vtiruuuiuc i\aymouu 1..v -w.. - c - deP"""S OP de tentoonstelling werden de Aalst. Uiep ontroert dementsvliegtuig neer. De zeven bemanningsleden van het toestel dat van een vlucht op Keulen terug- keerde, kwamen om. Charles Fen ton, van de Short Stirling bommen werper die er neerstortte, kwam sa men met twee familieleden van een andere omgekomen vliegenier en tien leden van het 90"c Squadron, waar de gesneuvelden toe behoor den, naar Moorsel om er de herden king bij te wonen. De Heemkundige Kring wijdde aan de gebeurtenis een tentoonstelling in de zaal van de Kloosterschool te Moorsel. Op de opening van de ten toonstelling op vrijdagavond wer den de Britse afgevaardigden uit bundig toegejuicht. Ze arriveerden wel wat later dan voorzien door ver traging bij de bootovertocht. sigaretten), vliegtuigmaquettes, boordapparatuur enz... zelfs vlieg tuigfragmenten die nog dienst de den als weidehekken waren er te zien. Met foto's werd getoond hoe de plaatselijke bevolking onderde len van de B17 gebruikte enz. Het werd een evokatie en een sfeer beeld van momenten die de Engelse bezoekers alleszins zullen bijblij ven. De Heemkundige Kring had ook, ter gelegenheid van de herdenking, een interessante brochure uitgege ven waarin Cyriel De Decker uit Erembodegem een historische be nadering brengt van wat zich de dagen en uren vóór de crash met de bemanningsleden van de Stirling heeft afgespeeld. Op zaterdag werd samen met de Britse afvaardiging een bezoek ge- Aalst. Volgens traditie werd ter ere van de slachtoffers van de vliegtuigcrash 'The Last Post'geblazen (a) vaar zijn zoon het leven liet, niet meer aan (a) dramatische gebeurtenissen duide lijk in beeld gebracht. Er werden stukken getoond die door de Moor- selaars gedurende 48 jaar zorgvul dig bewaard waren. Mede dank zij de inbreng van het Luchtvaartmu seum van Brussel en het Stedelijk Museum van Aalst werd het een afgewerkt geheel. Zelfs met een metaaldetektor en graafwerktuigen waren de organisatoren een drie maand geleden op zoek gegaan naar resten op de plaats van het gebeuren. Ook nog twee andere oorlogseve- neinenten kwamen in de tentoon stelling aan bod: de noodlanding van een BI7 'Vliegend Fort' in de Ravenakkerstraat in Moorsel en de crash van de Focke-Wulf in de Han- ,o nacrdci> te Wiczc. Mst Ter nagedachtenis worden bloemen neergelegd waar 48 jaar terug In een tienta, toonkasten werden oorlogsslachtoffers vielen (a) resten getoond van beschermkledij in Mariakerke-Gent, waar de slach toffers van de crash begraven lig gen. Op zondag werd na de hoogmis een gedenkplaat aan de kerk onthuld en werd gezamenlijk een bezoek ge bracht aan de Kaalberg, de plaats van het onheil. «Geen valse pathos, geen ophemeling van oorlog en hel dendom, maar een moment om jon ge mensen te herdenken, slachtof fers van zinloos geweld», verklaar de Herwig Van der Borght, voorzit ter van de organiserende Heem kundige Kring De Faluintjes. De bommenwerper Short Stirling W.P.O. was slechts één van de velen die nooit meer naar huis terugkeer den. Een herdenking zoals deze te Moorsel, toont echter de mensen achter een zware episode uit de ge schiedenisboeken, die aan 50 mil joen mensen het leven kostte, p.h. RHH Aalst. Even terugdenken aan vroegere strijdmakkers (a) Aalst. Voorzitter Henvig Van der Borght overhandigt een herinnering aan Raymoind Fenton, broer van de gesneuvelde staartschutter Charles Fenton, een kruisje gemaakt uit plexiglas van het neergestorte vliegtuig a Aalst. Het gemengd koor Canticorum Jubilo uit Moorsel luisterde de misviering op zondag op (a) Aalst. Zij herinneren zich nog goed welk leed er toen geleden werd. Wie dit heeft meegemaakt sir, weet dat oorlog zinloos is (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5