VTB-VAB Burst al dertig jaar aktief Singhet Vro Burst opent Jongeren-Olympiade te Brussel Playback- en soundmix- show te Herdersem K 6 - 12.7.1991 - De Voorpost Te Burst startte men hoofdzakelijk als toeristenbond wat trouwens de algemene doelstelling was van de Vlaamse Toeristenbond waarvan Jozef Van Overstraeten gedurende vele jaren de grote bezieler was. Ook in Burst groeide de afdeling uit tot een culturele vereniging en zoals overal kwam er met de evolutie van de tijd ook nog de pechverhelping bij. De aktiviteiten die de afdeling van Burst organiseerde wijken bijna nooit af van het basisstramien wat trouwens altijd de opzet is geweest maar later met toevoeging van VAB heeft men zich ook hier aangepast en sluiten talrijke leden aan omwille van de degelijke service bij pech op de weg. Thans is Leon Van Ruyskensvelde de grote bezieler van de afdeling VTB-VAB Burst die door drie fu siegemeenten van Erpe-Mere ge vormd wordt: Burst, Bambrugge en Aaigem. Hij volgde echter stichter Van Reepingen op die de VTB in 1961 startte maar beroepshalve al in 1963 moest verhuizen en als zoda nig zich niet meer kon inzetten voor de afdeling. Zo is L. Van Ruyskens velde nu al 28 jaar vertegenwoordi ger en hij mag gerust zeggen dat hij een van de pioniers is die mede aan de basis ligt van een welvarende afdeling, samen met een gemoti veerde bestuursformatie. In de evolutie van de tijd is de VTB van Burst uitgegroeid tot een kultu- rele organisatie die wel de oor spronkelijke doelstellingen respek- teert maar zich toch ook op andere terreinen waagt zoals het inrichten van volksspelen die misschien op een ander terrein thuishoren maar met veel belangstelling bijgewoond worden. Dan zijn er alleszins ook nog de fietstochten, een aktiviteit die in de beginperiode van de VTB bijna de hoofdzaak was. Als gevolg van een splitsing in het bestuur ont stond enkele jaren terug de Toe- ringclub, een vereniging die in de zelfde aard werkte en nu op 15 oogst een "Volksspelenfestival" organi seert. Vlag en lokaal In 1975 vierde de afdeling van Burst, in aanwezigheid van Jozef Van Overstraeten, een dubbele ge beurtenis: de wijding van hun vlag en de opening van een nieuw lokaal. Toen stond de bestuursploeg onder het voorzitterschap van Gaston Fa- hy en na de wijding van de vlag in de parochiekerk trok men naar het nieuwe lokaal Klokke Roeland waar het bestuur en genodigden ge huldigd werden door Van Over straeten en toenmalig burgemees ter J. Van Laethem. Eerstgenoemde huldigde de afde ling om haar viervoudig unicum: "Eerstens een bestuursploeg van tien gehuwde mannen, van wie de dames zo eendrachtig samenwer ken; als tweede unicum het feit dat als enige gemeente in Vlaanderen Burst een gemeentebestuur bezit, waarvan alle raadsleden lid zijn van VTB-VAB; als derde, het aantal le den van de gemeente in Burst is meer dan 11 procent van de bevol king lid van de vereniging daar waar het gemiddelde van het Vlaamse land ongeveer vijf procent is; en ten slotte omdat de pastoor de rol van onze VTB-VAB zo goed vereenzel vigd heeft met het streven naar een dracht onder de volkeren." Ambachtenmarkt In het kader van het Jaar van het Dorp heeft de VTB-afdeling Burst in 1978 gedurende drie dagen lang aktiviteiten ontplooid in de lokalen van de nieuwe gemeenteschool, met als hoogtepunt de ambachtenmarkt waar een heel gamma van oude be roepen uitgeoefend werd. Maar ook talrijke Burstenaren namen er aktief aan deel zoals verzamelaars en schilders, naast een imker, een klompenmaker, een wijnperser e.d.m. Toen ook organiseerde de VTB-VAB de intussen bekend ge worden Tosjenbakrally alhoewel dit vrij vroeg op het jaar gebeurde ver mits het woord samenhangt met een driekoningengebruik van de lokale kinderbevolking die het woord ge bruikt om een milde gift (goeds- deel) van de inwoners van Burst te krijgen. Er was tevens een rommelmarkt aan verbonden die toen reeds veel jeugdige kopertjes lokte om twee dehandsspeelgoed te kopen. Was men in 1989 met 18 standen verte genwoordigd dan telde men vorig jaar het dubbele aantal jonge deel nemers en misschien ligt dit aan het feit dat hieraan waardevolle ge schenken te verdienen zijn voor o.a. de mooiste stand en de best verkle de standwerker. Deze aktiviteit evolueerde later tot een karnaval- bal maar enkele jaren terug is men ermee gestopt. De VTB-VAB-werving begint in feite bij het kind, veronderstelt men te Burst, want reeds in 1976 werkte de afdeling mee aan de verkeers- week die door verschillende ge meentebesturen georganiseerd werd. Dit maakt dat zij niet alleen in kontakt komen met elementen die nauw in verband staan met de ver eniging maar ook dat zij later weten waarheen, hetzij als toerist, hetzij als gemotoriseerd weggebruiker. Het is niet duidelijk geweten in hoe ver dergelijke samenwerking een positieve promotie betekent maar toch is het een feit dat de afdeling van Burst op het ogenblik 480 leden telt, een aansporing om naar het magisch getal van 500 te streven. Hoofdzakelijk wonen de leden in Burst zelf maar toch heeft men veel leden uit Bambrugge en Aaigem waar geen afdeling bestaat. De ver eniging tracht op allerlei manieren naar buiten te treden en om te pro moten is men tegenwoordig op de jaarlijkse Avondmarkt met een stand om er de aktiviteiten voor te stellen en meteen aan ledenwerving te doen. Reizen en cultuur Om de oorspronkelijke bedoelin gen van de VTB geen geweld aan te Er is echter geen beperking van ak tiviteiten want gegroepeerd trekt men al zeven jaar naar de Gordel, gaat men de bloemen en de stoet bekijken in het Keukenhof te Lisse. Van de meeste uitstappen worden films in verband gebracht die dan tijdens de wintermaanden kunnen bekeken worden. De uitstappen en reizen worden trouwens nauwkeu rig voorbereid door het bestuur dat niets aan het toeval wil overlaten om het welslagen van een bepaalde reis of uitstap. Men gaat er echter van uit dat een VTB-afdeling meer kan zijn dan louter een toeristenbond. Men pro beert een waaier te krijgen van akti viteiten om iedereen tevreden te stellen. De VTB-afdeling zorgt zelfs voor de inrichting van een naaikur- sus die in het buurthuis van de nieu we wijk gegeven wordt door een ervaren lesgeefster. In het geheel zijn er voor 1991 toch opnieuw zes tien aktiviteiten gepland waarvan de langlauf in de Ardennen al tot het verleden behoort, samen met een paar andere. Vertegenwoordiger L. Van Ruys kensvelde ziet alleszins de toekomst nog rooskleuriger in want volgend jaar is hij pensioengerechtigd en wil zich dan nog meer inzetten voor de bloei van de VTB-VAB-afdeling Burst. Nu reeds loopt hij met plan nen rond om jaarlijks een tombola in te richten om de kas te spijzen wat aan de leden moet ten goede komen via speciale aktiviteiten. Voor no vember a.s. is er al een schilderijten toonstelling en een boekenbeurs gepland. Wie echter constant op de hoogte wil blijven van de aktivitei ten van de VTB Burst kan zich ge rust in verbinding stellen met verte genwoordiger Leon Van Ruyskens velde die voor het nodige zorgt. JV Lede. Braderij in de Nieuwstraat. De terrasjes deden gouden zaken (a) Lede. In Impe-dorp nadert de heraanleg van de straten zijn voltooiing (a) Lede. Ook de vrouwen laten zich niet onbetuigd op de wijkkermis van de Kleine Kouter (a) Na de organisatie van een eerste mini-playbackshow in 1990 die bij zonder suksesvol verliep (bomvolle zaal met enthousiast publiek), heb ben de organisatoren van de 21ste Centrumfeesten te Herdersem in 1991 de muziekkriebels voorgoed te pakken en organiseren dit jaar een playback- en soundmixshow voor jong en oud. De organisatoren rekenen dit jaar opnieuw op talrijke deelnemers- playbackers en soundmixers. Zij zorgen op hun beurt alvast voor de samenstelling van een professione le jury en bieden een prijzenpot aan ter waarde van duizenden franken. De show gaat door op zaterdag 10 augustus 1991 te 20.00 uur in het Parochiaal Centrum te Herdersem. Inschrijvingen worden verwacht voor uiterlijk eind juli bij N. De Wolf, Biesstraat 14, 9310 Herder sem. Voor meer info kunt U bellen op het nummer 053/77.76.47. groot belang voor het verder be- zécr grote onkosten staan, nl. de Een ruime belangstelling voor deze staan van het Parochiaal Centrum totale vernieuwing van de daken 21ste Centrumfeesten is immers van aangezien het bestuur dit jaar voor van al de gebouwen. P.H. doen organiseert de afdeling van Burst uitstappen van allerlei soort. Zo is er een regelmatige afvaart van de Lesse en een jaarlijkse reis naar het buitenland zoals een tiendaagse uitstap naar Oostenrijk, drie dagen naar Parijs en de 24 uur van deze stad, nl. de klok rond naar de Franse hoofdstad. Ook is er een dag naar Londen met begeleiding van een gids en kent men het bezoek aan Amsterdam. Lede. Enkele medewerkers van de vzw Kleine Kouterkermis achter de fielketel Aalst. Geen terras bleef onbezet tijdens de kermis (a) Lede. Enkele leden van de Kleine Kouterbrassers aan de barbecue ter gelegen heid van de Nieuwstraat braderij (a) Aan het zangkoor Singhet Vro valt de eer te beurt om samen met drie andere koren de Jongeren-Olympiade te mogen vertonen op de Grote Markt te Brussel en dit in aanwezigheid van het vorstenpaar. Op 18 juli a.s. zullen de stemmen van de Burstenaars tegen de prachtige gevels weergal men en zullen zij door honderdduizenden kunnen beluisterd worden via radio en televisie want de opening van deze Olympische spelen voor de jeugd gebeurt dan toch voor meer dan zestig landen. De uitnodiging om, samen met drie koren uit Gent twee nummers tt vertolken, kwam er via kontakten met de koorleider Paul Ascoop die zeil zal aanwezig zijn met de Mariakring Marien Theren, Jubilate en het Jongerenkoor van Gentbrugge. Singhet Vro en de andere koren zullen begeleid worden door de bekende muziekkapel van de Gidsen. Samen zullen zij twee hymnen uitvoeren: Ide an die Freude en de Olympische hymne. Volgend jaar zal deze zangvereni ging vijftien jaar bestaan en dit zal uiteraard met veel muziek, en voor al zang, gevierd worden. Een derde lustrum moet alleszins iets speciaals betekenen voor deze bloeiende zanggroep en nu reeds is men bezig om voorbereidingen te treffen om er een hoogtepunt van te maken. De kontakten van de vorige jaren met koren uit Polen hebben natuur lijk opnieuw naar dit land geleid en daarom trekt koorleider Johan De Vos naar Polen om er voorbereidin gen te treffen, reden waarom hij te Brussel niet zal aanwezig zijn. Dat Singhet Vro maar aan weinig vakantie denkt bewijst de inzet die men nu kan waarnemen om ook het halfeeuwfeest van de fanfare van Burst tot een topdag te brengen want ook deze viering wordt opge luisterd door het zangkoor. Voor de verre toekomst werden ook al kontakten gelegd voor het paas- concert van volgend jaar waarvoor onderhandelingen bezig zijn om er een Russisch koor van de orthodoxe kerk van Brussel bij te betrekken. JV Lede. De jeugd beleeft met het warme weer hoogdagen (a) Deze aktiviteit kadert geheel in het programma voor de opening van de Olympische spelen voor jongeren die doorgaan op de Heizel. In aan wezigheid van het Belgisch vorsten paar zullen een dertigtal koorleden van Burst de eer genieten om deze spelen, waaraan 66 landen deelne men, plechtig met hun zang te ope nen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6