Pikkeling 1991 op de Baardegemse Lindehoeve wordt Europees gebeuren 2 - 19.7.1991 - De Voorpost Aalst. Het zal je maar overkomen. Er valt voor je deur een gat in het wegdek, s groot dat je er je hoofd kan insteken. Misschien ligt daaronder wel een scltiï begraven (a) Aalsr. De Wichelse straatzangers waren van de partij op de kermis a Programma 22' Pikkeling 1991 Vrijdag 26 juli 17 u.: Geleide wandeling richting Kravaalbos o.l.v. Lambert Van de Sype. Vertrek op de hoeve. 19 u.: Op het Dorpsplein te Moorsel wordt aan de Gudulakapel een bloementapijt gelegd. Het onder werp voor dit tapijt is het «Verenigd Europa». In aanwezigheid van ver schillende prominenten wordt aan dit bloementapijt de laatste bloem gelegd. 20 u.: Opening van de tentoonstel ling op de hoeve. Op de hoeve wordt tijdens de Pikkeling een ten toonstelling «Smeden, een oud am bacht en tevens artisanale kunst» georganiseerd. De Baardegemse smid Paul De Boeck stelt levend tentoon. 21 u.: Pikkelingfolk. Als inzet naar de eigenlijke Pikke ling hebben de organisatoren de vaste wil om de vrijdagavond te la ten uitgroeien tot een heus «Folk»- muziekfestival. Treden op Om 21 u.: Good Folk - Baardegem Deze folk-formatie groeide uit de Baardegemse scoutsbeweging. De vijf leden: Jef, Erwin, Hans, Chris en Geert brengen volksmuziek met standing uit een veelzijdig repertoi re. Aangezien de VW De Faluin- tjes de eigen kwaliteiten hoog in het vaandel voert en haar eigen mensen promotioneel wil bijstaan, zal «Good Folk» de opening van de «Pikkelingfolk» voor zijn rekening nemen. Om 22 u.: Le Prechaum - Ierland De Ierse folk-formatie «Le Pre chaum» ontleent zijn naam aan de vermaarde Ierse sagen en legenden. «Le Prechaum» betekent immers kabouter. Zij zijn een van de betere Ierse folk-formaties. De Ierse folk muziek voorstellen is overbodig aangezien deze wereldvermaard heid kent. DeVWDe Faluintjes is dan ook gelukkig deze groep in het kader van de Pikkeling naar de Fa luintjes te kunnen brengen. Het is immers de bedoeling dat het vrij dagavondprogramma uitgroeit tot een heus Folk-Festival. Om 23 u.: Kadril De Belgische groep «Kadril» debu teerde op het eind van de jaren ze ventig toen de folk-revival hoogtij vierde. Groepen als 't Kliekske, Rum, De Vlier e.a. waren toen al een tijdlang aktief op het podium- gebeuren en inspireerden menig jonge groep. Dit was ook zo voor de jonge groep «Kadril» die echter vanaf de eerste jaren ijverig zocht naar een eigen persoonlijk geluid, waarin de traditionele muziek een voorname inspiratiebron bleef. Na verschillende groepswijzigingen kreeg «Kadril» zijn vaste bezetting: Peter Librecht - viool en zang, Har- lind Librecht - mandoline, dulcimer en zang, Erwin Librecht, gitaar en zang, Bart De Cock - doedelzak ken, klavieren, accordeon, Hans Quaghebuer, draailier, fijfer en Wim Coessens - contrabas. Zaterdag 27 juli 16 u.: Aanvang van de veldaktivitei- ten. Het pikken, stuiken en oogsten van het graan wordt op het veld gedemonstreerd. Al de oeroude tot de meest moderne oogsttechnieken komen uitvoerig aan bod. 16.30 u.: De Smidse uit Lede. Vzw «De Smidse» is een groep waarvan al de leden al jaren betrok ken zijn bij alle vormen van de volkskunst. Deze jonge mensen die allen tot dezelfde familie behoren (broers, zussen, schoonbroers, schoonzussen), staken de hoofden bij elkaar om zo deze volkskunst in al haar verscheidenheid dichter bij het publiek te brengen en de men sen warm te maken voor de inhoud en de waarden die elk aspekt van de volkskunst in zich houdt. Zij bren gen volksdans en volksmuziek. 17 u.: The Antwerp and District Pi pe Band. Schotse doedelzakmuziek. Deze band werd opgericht in augustus 1978. Hij telt een 17-tal leden af komstig uit Antwerpen, Belgisch en Nederlands Limburg en Oost- Vlaanderen. Hun doel is het propa geren van originele Schotse doedel zakmuziek. Ze nemen ook jaarlijks deel aan diverse manifestaties, zo wel in binnen- als buitenland, o.a. de Wereldkampioenschappen in Schotland, wedstrijden in Neder land en Denemarken. 17.30 u.: Ritueel vlegeldorsen van de graanoogst door de vlegelploeg van Meldert. Op het machinepark demonstraties van het machinaal dorsen. 17.45 u.: Optreden van de Portuge se gast-folkloregroep Rancho Fol- clorico - Grupo Etnographico de Pampilhosa. In het Europese kader waarin de Pikkeling dit jaar doorgaat, kwam het er voor de organisatoren op aan om een goede gastgroep, afkomstig uit één van de 12 EEG-landen, te vinden. Gegeven dat in hel kader «Europalia '91» Portugal het gast land is leek het voor de hand te liggen dat deze gastgroep uit Portu gal diende te komen. De VW De Faluintjes prijst zich bijzonder gelukkig dat zij in kontakt zijn gekomen met een organisatie uit Portugal die gelijklopende doel stellingen nastreeft. Inderdaad, wij hebben te maken met een VW uit Portugal, de Grypo Etnographico de Defesa do Patnmonio e Ambien- te da regiao de Pampilhosa. Deze groep, onder leiding van een professor in de etnografie, wenst de eigen streek te promoten op het gebied van zijn culturele eigenheid en waarde. Zij doen dit door het in stand houden van een archief, een etnografisch museum en een spoor- museum, tevens laten zij de popu laire gezangen en dansen uit de streek op een prachtige wijze herle ven. De groep komt op vrijdag 26 juli in de Faluintjes aan, zij logeren en ver broederen bij de plaatselijke bevol king tot maandag 29 juli. Nadien hebben zij nog een aantal optredens in Frankrijk af te werken. De V.V.V. De Faluintjes zoekt trouwens nog een paar gastgezin nen om enkele van deze mensen logement te bieden. Hiertoe kan er telefonisch kontakt worden geno men met Paul Jacobs, tel. 052/ 35.79.08. 18.15 u.: Optreden van de Ninoofse volkskunstenaars «De Veske Voliè re». Ninove is van oudsher een stad vol goede luim en plezier geweest. Deze levensvreugde wordt door De Veske Volière meesterlijk weerge geven. Onder leiding van Rufin De Decker brengen zij Ninoofse volks muziek van de bovenste plank. 18.40 u.: Tweede optreden van De Smidse uit Lede 19.10 u.: Tweede optreden van The Antwerp and District Pipe Band. 19.35 u.: Optreden van «Anna van de Kuyper» (draaiorgel), gevolgd door een partijtje vlegeldans in drie- en vierslagmaat. 20.00 u.: Tweede optreden van de Veske Volière 20.25 u.: Tweede optreden van Rancho Folclorico - Grupo Etno graphico de Pampilhosa. 21.50 u.: Vlegeldorsen, vlegeldans in verschillende maten 22.00 u.: Derde optreden van Ran cho Folclorico - Grupo Etnograp hico de Pampilhosa. 22.30 u.: Optreden van «De Boer- ejongens» uit Moorsel 22.45 u.: De Faluintjeskapel speelt stemmige volksmuziek onder lei ding van Peter Bosman. Zondag 28 juli 11.00 u.: H. Mis op de hoeve, plech tige dankmis voor de oogst 14.00 u.: Aanvang van de veldaktivi- teiten. Optreden van De Smidse uit Lede 14.30 u.: Rancho Folclorico - Gru po Etnographico de Pampilhosa. 15.00 u.: De Pamelse volkskunst groep «Arjaun» zingt stemmige lie deren. Arjaun is een trio Pamelse muzi kanten dat je aan het werk kunt zien langs straten en pleinen, op kermis sen en feesten, in schuren en stami- neetjes of in rustige zaaltjes bij kaar slicht en donker bier. Waar het repertoire aanvankelijk uitsluitend uit Vlaamse en Brabant se volksliederen bestond, is het ge durende jaren gerijpt tot een sterke verzameling bewerkingen van Duit se, Italiaanse en Ierse liedjes, aan gevuld met heel wat eigen werk. Maar ook hier blijven zij trouw aan de traditie van het zuivere zang werk, het lied dat iets te vertellen heeft aan het volk, in de taal én de klank die dat volk begrijpt. De naam «ARJAUN» is voor de hand liggend: het is de spotnaam van de Pamelaars die in hun typisch dialekt de hele zware «au» (ot «ar jaun», een afleiding van St.-Ariaan of Adriaan, het passende woord om die rare Pamelaars aan te duiden (het heeft dus in de verste verte niets te maken met een ui). Omdat zij bewust kozen voor het gebruik (en behoud) van de volks taal heeft deze naam voor de groep zowel een symbolische als een ge voelsgeladen betekenis. 15.30 u.: Vlegeldans op verschillen de ritmes. 15.50 u.: «Anna van de Kuyper» speelt op de lier. 16.00 u.: De Koninklijke Antwerpse Jachthoomkring speelt jachthoorn. De Koninklijke Antwerpse Jac hoornkring is een vereniging v échte muziekliefhebbers die voo hun hart aan de jachthoorn hebt verpand. Zij vaardigen een ac koppige afvaardiging naar de Pils ling af om er het publiek te verg ten op het beste wat er uit eenjacl hoorn kan worden gepuurd. 16.20 u.: Optreden van «Kollast Nan» uit Bolivië. 16.45 u.: «Rancho Folclorico-G: po Etnographico de Pampilhosai 17.15 u.: «De Smidse» uit Lede 17.30 u.: Ritueel vlegeldorsen de oogst en demonstraties mad naai dorsen op het machinepart 17.45 u.: Tweede optreden van, volkskunstgroep «Arjaun» uit mei. 18.15 u.: Tweede optreden vani Koninklijke Antwerpse Jad hoornkring 18.30 u.: Mariachi-muziek van trio Quetzalcoatl (Mexico) Het trio «Quetzalcoatl» uit Mexk ontleent zijn naam aan de mige Incagod. Zij spelen «Mariachi»-muziek op de vei lende Mexicaanse snaarinst ten. Onder invloed van hitsuksi Salsa-dancing en Lambada deze muziek nu ook wereldbeL heid gekregen. De groep brengti ze muziek op autentieke wijr^ der enige toegevint te doen a; kommercieel belang. 19.00 u.: Derde optreden van Koninklijke Antwerpse J| hoornkring 19.15 u.: Rancho Folclorico po Etnographico de Pampill 19.45 u.: Derde optreden van jaun» 20.15 u.: Optreden van voll groep «Gruutmolen» uit Sas Gent (Nederland) 20.45 u.: Rancho Folclorico -Ir. po Etnographico de PampilhaJ 21.15 u.: De Smidse, Lede 21.45 u.: Anna van de Kuype volgd door vlegeldorsen 22.00 u.: Volksdansgroep molen». Sas van Gent 22.30 u.: Trio Quetzalcoatl, Ma 23.00 u.: De «Boerejong Moorsel 23.15 u.: De Faluintjeskapel i stemmige muziek Europese organisatie Bijd e organisatie doet de VV Faluintjes dit jaar minder berot het stadsbestuur. Alleen nog fc stieke steun onder de vorm vanil dium, afvalcontainer, een WC-iï gen, feestverlichting, zand voortf Moorselse bloementapijt, mecha| sche borstels voor de icestweideo bijzondere steun van brandweerc politie worden nog verwacht. Dit jaar werd de Pikkeling '91,zoï Karnaval '91, gepland onder k Europees embleem. Folkloristisch groepen uit Nederland, IerlaK Schotland en vooral het gastlai Portugal (Europalia) zullen hunof wachting maken. Vooral deze P« tugese groep heeft bijzonder vo verwantschap met de folkloristisch en gastronomische gebruiken in Q Faluintjesstreek. Zo zullen o.a. 4 ovenkoeken naar hun voorbeeü verrijkt worden door het water vervangen door witte wijn. Het ganse Pikkeling-gebeuro wordt opnieuw een niet te misse pm streekgebeuren.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2