Vleugels voor Vlaanderen Festival van Vlaanderen Internationaal 1991 Mechelen - Koncerten in kastelen, abdijen en musea Pal 30 - 19.7.1991 - De Voorpost Mechelen"Een zilveren festivalafdeling - een gouden programma" Mechelen is misschien wel de festi- dor. Duruflé, Messiaen en Peeters (01.09). Portugese en Vlaamse wer ken staan op het programma van het Internationaal Beiaardfestival dat verzorgd wordt door Abel Cha- valafdeling die het dichtst bij zijn ves, José da SilvaRocha Almeida publiek staat. De afdeling bestaat dit jaar 25 jaar. Proficiat Marcel Koeken en de hele ploeg! We laten dhr. Koeken zelf aan het woord over zijn festivalafdeling. "In 1991 organiseert het Festival van Vlaanderen-Mechelen zijn 25ste koncertseizoen. In 1967 werd onder impuls van wijlen Flor Pee ters gestart met slechts drie orgelre citals - toen weliswaar nog niet on der de benaming Festival van Vlaanderen - maar wel met de idee dit Mechels muziekfestival verder uit te hbouwen. In 1969 werd Me chelen opgenomen in de grote festi valfamilie en is er tot op heden nog steeds de jongste spruit. Een volwaardige en eigen struktuur kreeg het Festival van Vlaanderen- Mechelen in 1972 wanneer onder de vorm van een vzw het een auto noom en zelfstandig leven ging lei den. Van dan af begint ook de op vallende groei zowel kwalitatief als kwantitatief en geografisch. De erkenning van Mechelen als fes tivalstad vond een kulminatiepunt in 1979 wanneer de zeven festivalaf delingen Mechelen verkozen als statutaire zetel van het koepelorga nisme "Festival van Vlaanderen In de voorbije 24 seizoenen woon den 194.336 luisteraars een Me chels festivalkoncert bij. M.a.w. in 1991 zal de 200.000ste bezoeker worden begroet. In dezelfde 24 jaar organiseerde Mechelen 417 kon certen. Dit betekent een gemiddel de zaalbezetting van 466 personen. Een zeer mooi gemiddelde, reke ning houdend met het feit dat vaak wordt gemusiceerd in kleine zalen in landelijke gemeenten in de Me- chelse regio. De Mechelse festivalafdeling heeft steeds opvallende aandacht besteed aan uitvoerders en komponisten van eigen bodem. Meerdere malen werden kompositie-opdrachten aan Vlaamse musici gegeven, en elk fes tivalseizoen is er minstens één krea- Koor "Coro Cantabile de Lisboa" o.l.v. Joao Valeriano (02.09). Het Koninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaanderen speelt o.l.v. György Rath van Beethovens "Grosse Fuge" en Sjostakovitsjs vierde simfonie (05.09). Muziek van Vivaldi, Corelli, Geminiani en Scar latti wordt vertolkt door The King's Consort en altus James Bowman (06.09). Op 07.09 wordt een Inter nationaal Colloquium "500 jaar Gulden Vlies te Mechelen (1491- 1991)" gehouden met lezingen door historici uit België, Duitsland, Frankrijk en Nederland, met muzi kale intermezzi. Het B.R.T.-Filharmonisch Orkest o.l.v. Alexander Rahbari is te gast met werk van Martincek, Capeletti (een wereldkreatie met als solist Walter Boeykens, festivalster), von Weber en Tsjaikovski (12.09). Het Simfonieorkest van de Vlos speelt o.l.v. Rudolf Werthen muziek van Debussy, Chausson en Berlioz (13.09). Op 15.09 is er de Open Mo- - iïe numentendag met muzikale inter mezzi door het Trio Arcato, Phili- bert Mees en het Stedelijk Conser vatorium. I Fiamminghi vertolken werken van Mozart, Puccini, Rossi ni, Wolf, Holst en Bottesini o.l.v. Henry Raudales (17.09). Portugese muziek ten tijde van de Grote Ont dekkingsreizen (ca. 1520-1580) en Portugese en Braziliaanse muziek uit de 17de en 18de eeuw wordt ge bracht door het Ensemble van oude muziek Segréis de Lisboa (20.09). De traditionele en suksesnjke Gro- ,c| 0]5/20.17.66. te Kinderhappening gaat door op Rudolf Werthen en het orkest van de Vlaamse Opera op 13 september in Mechelen swinging programma" (25.10). Wat een programma! En vergeten we niet dat Mechelen ook het Festival van de Kempen organiseert en koördineert met koncerten te Lier (11.09; De Jonge Filharmonie); Westerlo (15.09; Jos Van Immerseel); Lier (25.09; Salz- burger Solisten); Hofstade-Zemst (28.09; Helios-Ensemble); Hoog straten (04.10; Orchestre de Cham- bre de Wallonië); Mol (05.10; Die Neue Harmonie); Geel (11.10; Col legium Instrumentale Brugense); Heist o/d Berg (12.10; Eric Vander- meulen); Lier (15.10; Orchestre de Chambre de la Communauté Fran- qaise); Berg-Kampenhout (19.10; Trio 18); Turnhout (24.10; Ka merorkest van de U.S.S.R.); Bon heiden (25.10; Nieuw Vlaams Sim- fonie-Orkest); Lier (28.10; Stutt- garter Klaviertrio). Alle inlichtingen i.v.m. deze kon- certencyclus van het Festival van Vlaanderen - Mechelen kunnen 25.09. Muziek van Mozart en Dvor ak wordt glespeeld door de Salzbur- ger Solisten o.l.v. Luz Leskowitz (27.09). The Brussels Virtuosi met fluitist Marc Grauwels en Dennis Europe's Castle Concerts koffiekoncerten in Belgiës mooiste kastelen Sinds een paar jaar worden in het - James op glasharmonika spelen komposities van Mozart, Reichardt Festival ook koffiekoncerten geor- en Vanhal(02.10). Eenenigkoncert gamseerd; ze worden gesponsord wordt de uitvoering van het "Te De- £°?.r ,ac^.mot,t,l;;l,Re. serieyan de um" van Teixiera door The Sixteen James Bowman op 6 september samen met The King's Consort te Mechelen tie van een hedendaags werk. Bo vendien, en daar is het Festival van Vlaanderen - Mechelen zeer fier op, werd steeds getracht interessan te koncerten aan zo laag mogelijke toegangsprijzen aan te bieden. Dat deze strategie sukses kende, wordt bewezen door de hierboven geci teerde bezoekersaantallen." In de Mechelse festivalafdeling worden vijf grote tema's verwerkt in de programmatie: 25 jaar Festival van Vlaanderen - Mechelen; Kate- draalkoncerten; 500 jaar Gulden Vlies te Mechelen; W.A. Mozart; Europalia-Portugal. Het openingskoncert program meert orgelist Johan Lemckert met werk van Franck, LTournemire, Vierne, Duruflé, Widor, Peeters en Lemckert (18.08). Een tweede orgelrecital wordt ver zorgd door Edward De Geest met komposities van Mozart, Franck, Peeters, Absil, Hindemith en Duru flé (25.08). Van 29.08 tot 01.09 is er in de Sport hal Nekker de 19de Dansemuze, een wereldspektakel van dans, mu ziek en zang. De Mechelse orgelist Peter Pieters speelt werk van Buxte- hude. Bach, Dubois, Gigout, Wi- festivaleditie 1991 kwam tot stand in samenwerking met de festivals van Istanbul, Budapest, Bratislava, Schwetzingen, Praag, Wénen, Ludwigsburg, Utrecht, Dubrovnik, Bregenz en Stresa. Dit jaar staan deze koffiekoncerten in het teken van de muziek van Domenico Scar latti en van Europalia 1991 Portu gal. Een ideale tip voor een zomerse zondaguitstap! Jörg Demus speelt op 18.08 in het kasteel Isschot te Itegem een koffie- koncertom 15 uur met romantische en impressionistische pianomuziek én om 11 een aperitienconcert met muziek van Scarlatti tot de classici. In het kasteel van Boechout speelt op 08.09 Pierre Hantai werk van Couperin, Bull, Scarlatti en Bach (11 en 15 uur). Bob Van Asperin vertolkt op 15.09 in het Gentse Gra vensteen muziek van Soler, en de beide Scarlatti's. In het kasteel van Laame is op 22.09 Jos Van Immer seel te gast met komposities van Frescobaldi, Merula, Scarlatti en Storace. Tini Mathot speelt op 06.10 in het kasteel van Brasschaat twee koncerten die volledig gewijd zijn aan het werk van Domenico Scarlatti. Het kasteel van Ooidonk te Bachte-Maria-Leerne is het de- kor voor het optreden van Eduardo Torbianelli, die nummers speelt van Scarlatti, Zipoli en Pasquini. Rinal- do Alessandrini vertolkt werk van de Scarlatti's, J.S. Bach en »ees Fado-programma (06.10). Cel- C.Ph.E. Bach in het Arenberg- ïist Roel Dieltiens en pianist Robert kasteel te Heverlee. Groslot brengen werk van Van Ho- Het laatste koncert in deze cyclus ve, Prokofiev en van Beethoven gaat door in het kasteel Te Lake in (09.10). Fluitist Meinhard Nicder- Zulte, waar Miklós Spanyi muziek mayr en harpiste Adelheid Miller speelt van Bach, Scarlatti en Haydn, spelen muziek van Bach, Ravel, De- In al deze kastelen zijn telkens twee bussy, Tournier, Fran^aix, Spohr koncerten: een aperitiefkoncert om Weiss (13.10). Liederen van Wolf 11 uur en een koffiekoncert om worden gezongen door contra-alt 15 uur. Een ticket voor één uitvoe- Marina Ferreira, bariton A.W. Di- ring kost 600 BF; wie om 12.30 uur niz, aan de piano begeleid door Nu- ook de brunch wenst te gebruiken, no Veira de Almeida (14.10). Kom- betaalt hiervoor 900 BF. posities van Rameau, Debussy, Mil- Nog even iets over deze Domenico naud, Ravel en de Lalande worden Scarlatti. Vanaf 1720 werd hij hof- uitgevoerd door het Orchestre de klavecinist in Lissabon. De levens- Chambre J.-L. Petit (18.10). Een loop van D. Scarlatti is nauw ver volledig programma gewijd aan de bonden met de geschiedenis van het muziek van Van Nuffel wordt ge- Portugees koningshuis. Vandaar te gebruiken instrument: Italiaans pianoforte, klavecimbel of piano, koos het Festival resoluut voor het klavecimbel omwille van de orna menten en de opgelegde tempi, de artikulaties, akoestiek, speelse vir tuositeit en spirituele elegantie, zoals zo mooi in de festivalbrochure staat. Alleen Jörg Demus speelt op piano! Voor meer inlichtingen: Festival van Vlaanderen - Sekretariaat, E. Flageyplein 18,1050 Brussel; tel 02/640.15.25. Europe's Abbey Concerts Vlaamse Polyfonie "Lamentationes" De Abdijkoncerten - of in Festival- taal de "Europe's Abbey Con certs" - staan dit jaar in het teken van de klaagliederen, de "lamenta tiones" van onze Vlaamse polyfo- nisten. Zo wil de festivalbrochure het althans omschrijven. Zeven koncerten kaderen in dit tema. De oorspronkelijke bedoeling van deze cyclus was een serie te pro grammeren rond de Goede Week. Zowel het misterie van het sterven als dat van de wederopstanding krij gen hierin gestalte. Het Festival grijpt enerzijds terug op een aantal klaagliederen van Portugese (Euro palia 1991 Portugal) en Vlaamse polyfonisten, en anderzijds op deze van Couperin, waarbij de stilistische invloed van de populaire hofaria bijzonder pertinent is. Natuurlijk horen hierin een aantal koncerten thuis, die nu - omwille van de plaats van uitvoering - in andere tema's hun plaats gevonden hebben. Sopraan Véronique Gens, sopraan Noémi Rime, basgambiste Elsabcth Matiffa en orgelist William Christie zijn de solisten in de "Lemons de Ténèbres pour Ie Mercredy" van Couperin en enkele motetten van de Lalande. die uitgevoerd worden door Les Arts Florissants o.l.v. Wil liam Christie (Gentse Sint-Baafsab- dij, 14.09). Jos Van Immerseel speelt op piano forte de versie voor piano van Haydns "Die Sieben Letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze". dit in de abdij van Tongerlo op 15.09; de drie andere versies van dit werk worden in Gent uitgevoerd. "Lamentationes" van Rebelo, Dcn- tice, Van Weerbeke en werken uit het handschrift van Coimbra (Ne derlandse, Spaanse en Portugese polyfonisten) worden vertolkt door het Huelgas Ensemble van Paul Van Nevel (Basiliek van Hulst op 27.09 en de Abdijkerk O.-L.-V.-Ter Erik Van Nevel met Currende onder meer op 4 oktober in Herzele Choir and Orchestra o.l.v. Harry Christophers (04.10). De groepen José da Camara en Carolina Tava- res zorgen voor een origineel Portu- Kameren op 30.09). Het Vokaal en Instrumentaal En semble Currende van Eric Van Ne vel vertolkt van Rebelo "Lamenta tiones a 8 voci e basso continuo" en twee vesperfragmentcn "Magnifi cat Ton. 6" en "Laudate Pueri Ton. 5" en het "Stabat Mater" van D. Scarlatti (St.-Martinuskerk Her zele op 04.10; Minderbroederskerk Gent op 11.10; Collegekcrk Sint-Ni- klaas op 15.10). Vier programma's, zeven koncerten die beslist de moeite lonen! Voor meer inlichtingen: Festival van Vlaanderen - Sekretariaat, E. Flageyplein 18,1050 Brussel; tel. 02/640.15.25. Muziek en Museum transkripties van Bach tot Haydn "Haydns vier versies van "Die Sie ben Letzten Worte unseres Erlö sers am Kreuze" zijn een locus clas sicus in de geschiedenis van de be werkingen en/of transkripties. Alle mogelijke versies van dit pseudo- oratonum van Haydn, al dan niet origineel, werden in het programma opgenomen (als orkestwerk, 1785; als strijkkwartet, 1787; als oratori um, 1796; evenals een pianoreduk- tic goedgekeurd door hemzelf). Ook Mozart is een sleutelfiguur in de ontwikkeling van bewerkingen, niet zozeer omwille van de reor- chcstratie van een aantal werken van Haendel of Bach, maar omwille van de aard van de bewerkingen, zoals we kunnen vaststellen in een aantal van zijn pianoconcerti. Haydn en Mozart sluiten aan bij een lange traditie van Bach-transkrip- ties en Haendel-reorchestraties die nog lang zouden nawerken in de 19de en 20ste eeuw. De transkriptie van vokale naar in strumentale muziek bleef heel lang bracht op 20.10. Het Kamerorkest van de U.S.S.R. speelt o.l.v. violiste Natasha Korsa- kova muziek van Bach, Prokofiev en dat hij uitstekend past in het kader van Europalia 1991 Portugal. On danks zijn enorm produktief oeuvre (12 opera's, bijna 50 cantates, mis- Haydn (23.101. En het slotkonccrt sen, motetten en oratoria) vindt van de Mechelse festivalafdeling men alleen zijn ontroerend 'Stabat wordt verzorgd door het Engelse Mater" en zijn werk voor klavccim- Fine Arts Brass Ensemble; het bel in het moderne repertoire terug, wordt "een light classical popular Tc midden van het dispuut over het Jos Van Immerseel op 22 september in het Kasteel van Laame de evolutie van de transkriptie do mineren. De interesse in instru mentale muziek in de barok brachj een ander soort transkriptie tot stand: de bewerking van een instrv mentaal medium naar een andetj De transkripties van Bach op Vival di moeten in die kontekst gezief worden. Bijna steeds gaat het oni letterlijke transkripties van het ori ginele waarin Bach evenwel vaakde harmonie of het contrapunt op een subtiele manier wijzigt. Aan dit fe nomeen en de relatie Vivaldi-Bach besteden we ruime aandacht in ons programma." Tot zover Serge Dorny, artistiek di- rekteur van het Festival voor de af delingen Brussel-Brabant en Gent en Historische Steden, in de festi valbrochure. In dit tema zijn vier koncerten ge programmeerd. In het Brusselse Wiert-museum treedt op 18.09 D Basso op met een mooi programma: "Donna siam rei di morte'"Trop- po sotto due stelle", "Ardo,e tacioil mio mal" en "Se l'aura spira tuta vezzosa" van Frescobaldi, "Tocca ta" van Piccinini, "Chino la fronte* van Cesti, "Era nclla stagione" van Bononcini, "Cello-sonate in c" van A. Scarlatti, "Doppo lungo penar" van A. Scarlatti, twee klavecimbel- sonates van D. Scarlatti, en "Dalla fuerra amorosa" van Haendel. n het Bijlokemuscum (Zaal 1715) te Gent is op 25.09 het Muir Strijk kwartet te gast met de strijkkwartet- versie van "Die Sieben Letzten Worte unseres Erlösers am Kreu ze" van Haydn en met het "Strijk kwartet in b, opus 11" van Barber. Jan De Winne, Robert Kohnen, Philippe Pierlot en Ryo Terrakado treden op in het Brusselse Museum voor Oude Kunst op 02.10. Ze ver tolken er een volledig programma met werk van Johann Sebastian Bach; "Triosonate in D" (transkrip tie van orgelsonate), de "Klavecim- belsonatc in d", BWV 964 (trans kriptie van vioolsonate BWV 1003), de "Triosonate in G" (transkriptie van orgelsonate) en de "Triosonate uit het 'Musikalisches Opfer' BWV 1079". Wladislaw Klosiewiez (klavecim bel) is de solist in het koncert dat II Fondamcnto o.l.v. Paul Dombrecht speelt op 09.10 in het Museum Dhondt-Dhaenens te Sint-Mar- lens-Latem. Op het programma staan: de "Suite nr. 1 in C, BWV 1066", het "Concerto voor hobo in c", het "Concerto nr. 3 in d voor klavecimbel solo, BWV 974". het "Concerto nr. 4 in gvoor klavecim bel solo, BWV 975 en de "Sinfonia's uit de cantates BWV 146, 156 en 35", alle van Johann Sebastian Bach. Voor meer inlichtingen: Festival van Vlaanderen - Sekretariaat, E. Flageyplein 18,1050 Brussel; tel 02/640.15.25.

De Voorpost | 1991 | | pagina 30