vleugels voor Vlaanderen Festival van Vlaanderen Internationaal 1991 festival in onze regio - Zeeuwsch-Vlaanderen - Festivalster falter Boeykens De Voorpost - 19.7.1991 - 31 Bornemnaar •J Walter Boeykens: IFestivalster 1991 het Algemeen Programmaboek jn het Festival van Vlaanderen 1987 schreef de betreurde Johan iert, toen hoofd departement iieke muziek: "De jongste jaren jn onze eigen verdienstelijke isici een steeds groter aandeel orven in het programmatiepa- ^orama. Sinds vorig jaar wil het Fes- jval van Vlaanderen bij elke editie in bepaalde figuur, ensemble of jrmatie speciaal in de schijnwer perplaatsen. Dit kan zowel eenjon ge belofte zijn, als de bekroning van een talent voor een specifiek pro- ect als voor een loopbaan." |nds 1986 waren celliste France pnguel, dirigent Patrick Peire, Jirigent Philippe Herreweghe, vio list en dirigent Sigiswald Kuijken, orgelist-klavecinist-pianist én diri- :nt Jos Van Immerseel de Festi- Iterren. lit jaar is de Festivalster klarinet tist Waker Boeykens uit Borncm. '/alter Boeykens (06.01.38) slu- eerde aan het Koninklijk Muziek- ffiservatorium te Brussel. Hij was terinettist in een militair muziek korps. leraar aan de muziekakade- mic te Sint-Niklaas, solo-klarinet- list in de Filharmonie van Antwer pen. Tussen 1964 en 1985 was hij als solist verbonden aan het Filharmo nisch Orkest van de B.R.T. In deze periode legde hij door suksesvolle optredens in festivals zoals deze te Berlijn. Parijs, Warschau, Madrid, het Festival van Vlaanderen, Festi- valde Wallonië, het Hollandfestival ta.ook de basis voor een solistische carrière. -« Deze internationale waardering was zeker mede het gevolg van de fenomenale uitgebreidheid van zijn repertorium én het gezag waarmee hij werken uit de meest diverse stijl periodes wist te interpreteren. Ten bewijze van het eerste geldt zeker de realisatie van een aantal gram mofoonplaten (waaronder opna mes met praktisch alle meesterwer ken). Ten bewijze van het tweede kan o.m. vermeld worden dat hij niet alleen het beroemde klarinet- concerto van Mozart vertolkte op een Europese toernee tesamen met het gespecialiseerde Mozarteum- orkest van Salzburg, maar dat hij ook door Pierre Boulez, één van de belangrijkste avant-garde kompo- nisten, verzocht werd de kreatie van diens "Domaines" voor klarinet en orkest op zich te nemen. Waker Boeykens werkt ook samen met beroemde dirigenten als Munch, Markovsky, Gielen, Bou lez, Tchakarov, Frühbeck, de Bur gos, Bertini e.v.a. Een speciale vermelding verdienen ook de koncerten die hij gaf met wereldvermaarde strijkkwartetten als het Amadeuskwartet, het Kwar tet A. Grumiaux, het Chilingirian Kwartet, het Orlando Kwartet, het Quatuor Via Nova en het Melos- kwartet. Sinds 1985 wijdt Waker Boeykens zich trouwens nog uitsluitend aan solistische optredens, niet in het minst omdat de werkelijke mundia- le doorbraak sedert 1980 hem steeds opnieuw tot buitenlandse koncertreizen verplicht (Verenigde Staten, Israël, Spanje, Skandinavië, Midden- en Zuid-Amerika, Japan e.a.). Door zijn professoraat klari net aan de conservatoria van Ant werpen (waar hij zijn unieke Clari net Choir Walter Boeykens opricht te, bestaande uit een veertigtal Festivalster Walter Boeykens onder meer te beluisteren in zijn geboortedorp Bornem (oud-leerlingen), Tilburg, Rotter dam en de "Académie internationa le d'été" te Nice, begint Boeykens speel- en interpretatiestijl ook in ternationaal werkelijk school te vormen. In de festivaleditie 1991 is Boeykens te gast op niet minder dan zeven koncerten: Kortrijk (28.05), Hoe- pertingen (09.06), Mechelen (12.09), Antwerpen (04.10), Zaven- tem (11.10), Lokeren (18.10) en Bornem (20.10). Het Festival in onze regio Het Festival van Vlaanderen kon- certeert niet alleen in de grote cen tra als Brussel, Gent, Leuven, Ant werpen, Mechelen en Brugge maar heeft ook nog een afdeling "Histori sche Steden"; het zijn er meer dan 50. En dit is een uniek fenomeen in Europa: een hoogstaand muziek programma met de meest vooraan staande binnen- en buitenlandse musici wordt buiten de grote steden voorgesteld. De festivalverant woordelijken streven ernaar in de Historische Steden een eigen pro gramma aan te bieden. Zo treedt elk ensemble maksimaal twee- tot driemaal op in Vlaanderen, om de onderlinge konkurrentie te vermij den. Ook onze regio is opnieuw goed vertegenwoordigd in de afdeling Historische Steden: niet minder dan 15 koncerten in 9 diverse steden en gemeenten. Aalst, de eerste participant ooit in de Historische Steden, organiseert opnieuw drie koncerten. Op 16.09 vertolken de Capella Brugensis en leden van het Collegium Instru mentale Brugense o.l.v. Patrick Pei re madrigalen en canzonette voor soli, koor en instrumenten uit de Madrigaalboeken 6 tot 9 van Clau- dio Monteverdi, madrigalen voor vijfstemmig a capellakoor van Da Venosa en instrumentale intermez zi van Frescobaldi, Farina en Le- grenzi (St.-Martinuskerk, 20.30 u„ 400 BF). II Basso is op 19.09 te gast in de Werf met "Donna siam rei di morte", "Troppo sotto due stelle", "Ardo, e tacio il mio mal" en "Se l'aura aspira tuta vezzosa" van Fres cobaldi, de "Toccata" voor theorbe solo van Piccinini, "Chino Ia fron- te" van Cesti, "Era nella stagione" van Bononcini, de "Cellosonate in c" en "Doppo lungo penar" van Alessandro Scarlatti, twee klave cimbelsonates van Domenico Scar latti en "Dalla guerra amorosa" van Hacndel (400 BF). In het kader van Europalia 91 Portugal verzorgt Pe dro Burmestereen pianorecital met "4 Ballades opus 10" van Brahms, "Sonate in A, opus 164" van Schu bert en "Kreisleriana, opus 16" van Schumann (Feestzaal Stadhuis; 400 BF). Bornem heeft ook nu weer twee koncerten. Het Trio per Due (met Franck Theuns op traverso en Her man Stinders op klavecimbel) ver tolkt werken van Mozart, Abel, Haydn, Richter en Benda (06.10; Abdijkerk; 20 u.; 250 en 300 BF). Festivalster Walter Boeykens is na tuurlijk in zijn eigen gemeente pre sent met zijn Groot Ensemble, zijn Paul Dombrecht in de Sint-Paulus Borromeuskerk en. ido urn er- ma ian rip- im- ns- 13). >tie ate W inv til cht urn ar- ma W i in >or liet m- a's en ian val at. el. Paul Van Nevel stelde in Brugge twee kreaties voor dochter/klarinettiste Anne Boey kens en muziek van Hoffmeistcr, J.S. Bach/Groslot, von Weber, Ci- marosa/Benjamin, Mozart, Pachel- bel en Mendelssohn (20.10; Cen- trumkerk; 20 u.; 400-450 BF). In het Ontmoetingscentrum van Sint-Katharina-Lombeek Ternat speelt het Kuijken Strijkkwartet op 27.09 drie strijkkwartetten van Mo zart, KV 173,589 en 590 (Dc Ploter, 20.30 u.; 300-350 BF). De Salzburger Solisten op 4 oktober in de Stadsschouwburg te Sint-Niklaas Opwijk organiseert zijn eerste festi- valkoncert op 03.10 in de Sint-Pau- iuskerk. Violist Luz Leskowitz, alt violist Vladimir Mendelssohn en contrabassist Etienne Sicbens zijn de solisten in het koncert van de Salzburger Solisten met werk van Rossini ("Sonate voor strijkers"), Paganini ("Andante en variaties voor altviool en strijkers"), Bottesi- ni ("Gran duo per violino, contra- basso e archi") en Dvorak ("Strijk kwintet in G, opus 77"); 20 u.; 250 BF. De laureaten van de Brugse Musica Antiquawedstrijd 1990 "Vier op 'n Rij" spelen op 19.10 een erg geva rieerd koncert te Erpe-Mere in het Gemeentelijk C.C. Steenberg; op het programma staat werk van Scheidt ("Paduan a 4"), Merlura ("Canzona La Merula"), J.S. Bach ("Allegro uit het derde Branden- burgs Concerto in G. BWV 1048" en "Fantasia en Fuga, BWV 570 en 545"), Swerts ("Novelettes"), de Boismortier ("Sonate in g, opus 34 nr. 3), Kempis ("Symphonia"). Mo zart ("Fuga in g, KV 401en Vival di ("De Winter" uit "De Vier Jaar getijden" opus 8 nr. 4 in een bewer king van De Campanella); 20 u.; 200 BF. Voor de kaartenverkoop voor deze koncerten kan men terecht in vol gende verkooppunten: Aalst: Dienst Toerisme, Belfort. Grote Markt, 9300 Aalst (053/ 77.11.11). Bornem: CC Ter Dilft, St.-Amand- sestwg. 41-43, 2880 Bornem (03/ 889.75.63). Opwijk: Gemeentehuis Opwijk (052/35.82.66). Erpe-Mere: Gem. Adm. Centrum Steenberg, Dienst Kuituur, Oude- naardsestwg. 458, 9420 Erpe-Mere (053/62.71.11). Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen: 9 Requiems en muziek uit Portugal Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren is in 1989 ontstaan in nauwe samenwerking met het Festival van Vlaanderen en vormt er in zekere zin nog altijd een onderdeel van. Met name op programmatorisch en publicitair terrein wordt intensief samengewerkt. "Het Requiem" als tema is op zijn beurt immers onder deel van het grote festivaltema "Tod und Verklarung", dat in tal van koncerten in Vlaanderen aan bod komt. En de permanente doel stelling om Nederlandse en Vlaam se ensembles, zo mogelijk gezamen lijk. in het programma op te nemen wordtin 1989 meer dan ooit gereali seerd. Het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen speelt zich dit jaar af in een beperkte periode (16 koncer ten in 18 dagen), kent een eigen te- matick en telt een groot aantal ei gen produkties. Twee tenia's: Portugal en Het Requiem Het Festival kiest voor zijn derde editie opnieuw voor een tematische aanpak. Stond bij de eerste twee festivals muziek uit respektievelijk Oost-Europa en Skandinavië cen traal, ditmaal is i.s.m. Europalia ge kozen voor muziek uit Portugal. De Portugese muziek, die bij ons ten onrechte weinig bekendheid geniet, heeft met name in de 17de en 18de eeuw een periode van grote bloei gekend. Voorbeelden van die mu ziek zullen tijdens diverse koncer ten in Zeeuwsch-Vlaanderen te ho ren zijn. Zo brengt het Gulbenkian Koor en Orkest uit Lissabon o.l.v. barokspecialist Michel Corboz het avondvullende "Te Deum" van de 18de-ecuwsc Portugese komponist Joao Sousa Carvalho. Het oude- muziekensemble Segreis de Lisboa presenteert Portugese muziek uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Maar ook in dc programma's van Neder landse en Vlaamse ensembles als Capella Figuralis, het Huclgas En semble en het Radio Simfonie Or kest komen Portugese komponisten aan bod. Het tweede belangrijk tema van dit festival is Het Requiem. Met de uit voeringvan liefst negen verschillen de toonzettingen van de "Missa pro dcfunctis" herdenkt het festival op een bijzondere wijze de sterfdag van Mozart. Diens Requiem KV 626 wordt o.l.v. Ton Koopman uitge voerd door The Amsterdam Baro que Orchestra en het koor van de Nederlandse Bachvereniging met een kwartet vooraanstaande solis ten. Maar daarnaast staan Re quiems op het programma van Ockeghem (het oudst overgelever de), de Nederlandse komponist Be nedicts a Sancto Josepho (Buns), de Duitse barokkomponist Biber. diens Franse tijdgenoot Charpen- tier en uit deze eeuw het "Berliner Requiem" van Kurt Weill en de Re- 3uiems van Duruflé, Ligeti en An- rew Lloyd Webber. Muzikaal-toeristische arrangementen Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren trekt een groeiend aantal be langstellenden van buiten de regio, vanuit België, de rest van Neder land, maar ook uit Duitsland, Enge land en Frankrijk. Met name voor deze bezoekers is een vijftiental dagtochten en meerdaagse arrange menten ontwikkeld i.s.m. vooraan staande hotels en restaurants in de regio. De dagtochten bestaan steeds uit een kombinatie van be zoek aan een of meer koncerten met een diner, waarbij vaak Zeeuws- vlaamse specialiteiten op het menu staan. Bij de meerdaagse arrange menten wordt koncertbezoek ge- kombineerd met een of meer over nachtingen in een drie- of vierster- renhotel. Al deze arrangementen kunnen geboekt worden indivi dueel bij de buro's van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en van het Festival van Vlaanderen. Bij ons in Vlaanderen worden de dagtoch ten in de vorm van georganiseerde busreizen ook aangeboden door VTB-VAB. Alle informatie over deze arrangementen is opgenomen in de brochure van het Festival van Vlaanderen én in de brochure van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren, die kunnen verkregen wor den in alle buro's van het Festival. Telefonisch kan een brochure aan gevraagd worden op nr. 00 31 1150 95555. Ideaal voor dagje-uit of een korte trip!

De Voorpost | 1991 | | pagina 31