Oud-burgemeester Marcel De Bisschop overleden Aalst verloor kleurrijke figuur De Voorpost - 19.7.1991 - 3 Aalst. Burgemeester De Bisschop bij de huldiging van een dirigent (arch) mad Marcel De Bisschop, 83 jaar, is overleden in de nacht van zondag 14 op maandag 15 juli. Hij was al geruime tijd ziek en was opgenomen in het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis. Met zijn heengaan verliest Aalst een van rijn kleurrijke Figuren, want Marcel De Bisschop heeft een vooraanstaan de rol gespeeld op vele terreinen. Niet in het minst in de politiek -hij was de laatste burgemeester van klein-Aalst- maar evenzeer in het sociale leven. Hij stond wijd en zijd bekend om zijn groot dynamisme, zijn inzet en vooral opzijn innemend karakter. Hij was een man van de spot en de humor, een karnavalist in hart en nieren. doen. Hij lag aan de basis van de goede kontakten met de Bulgaarse stad Gabrovo. En die belangstelling is niet toevallig, want deze stad bezit een museum van de humor. Meer dan eens mocht Aalst een Bulgaarse delegatie verwelkomen en dat was telkens weer een gelegenheid om dokumentatie uit te wisselen. Dat die bezoeken samenvielen met het Aalsters karnaval, was al evenmin verwonderlijk. En vanuit Aalst trokken ook heel wat politici en kar- navalisten op bezoek naar Gabro vo. Marcel De Bisschop maakte ook deel uit van de Draeckenieren, een biezondere groep van vrienden die de spot en de ironie hoog in hun vaandel schrijven. Zij zorgen gere geld voor een opmerkelijke stunt en dat men daarbij de inventiviteit en originele ideeën van een man als Marcel De Bisschop best kon ge bruiken, is niet meer dan normaal. Denken we maar aan de befaamde 'Paardenzitting' naar aanleiding van de Ros Beiaardommegang in Dendermonde toen de Draeckenie ren voor een onvergetelijk feest zorgden in het Belfort. Marcel De Bisschop was het enige lid van de groep. En zoals elke goede en recht geaarde karnavalist bezat Marcel De Bisschop ook de grote gave van de zelfspot. Toen hij in Aalst over de tong reed omwille van zijn over stap van de CVP naar de PW deinsde hij er niet voor terue om uitgerekend tijdens de karnavalfee- stelijkheden als een 'blauwe bisschop' zijn opwachting te maken, ontstonden de 'Blaa Aalst. Marcel De Bisschop was vertrouwd met het karnaval. Hij kon besteen grap verdragen zoals hij ook best fratsen kon uithalen (a) Marcel De Bisschop stamde uit een gezin dat vier kinderen telde. Hij werd geboren op 31 augustus 1907. Van huize uit was hij katoliek, zij het met een liberale inslag. Marcel de Bisschop ging zoals vele jongens uit Aalst naar het Sint-Maartencol lege en later naar het Sint-Jozef- scollege. Schoolmakkers waren on der meer de vroegere deken van Aalst Devos en pater Verwimp. na zijn humaniorastudies trok Marcel De Bisschop naar de universiteit van Gent, waar hij de licentiaatstitel inde tandheelkunde en doctor in de farmacie werd. Hij studeerde in Gent op een ogenblik dat daar vol op de vervlaamsing van het univer sitair onderwijs aan de gang was. De flamboyante jonge Marcel De bis schop was er trouwens bij wanneer het erop aankwam die vervlaamsing een flinke duw in de rug te geven. De Bisschop startte zijn apoteker- sloopbaan in de gevangenis van Vorst. Dat was tussen 1935 en 1944. Daarna werd hij aptoker bij de Commissie van Openbare Onder stand te Aalst en in 1952 werd hij provisor van de Kristelijke Mutuali teiten met een eigen apoteek aan de Gentsestraat. Zo kwam hij in kon- takt met de vakbonden. De sociaal bewogen man Marcel De Bisschop werd in Aalst een van de bezielers van de Landelijke Bediendencen trale. Aalst. Een beeld van een verloren maandag. Leonard Gits overhandigt aan burgemeester De Bisschop een brood onder het waakzaam oog van de be stuursleden Leon Becque en Raymond De Buck (arch) Karnavalist by uitstek Voor we het over de poltieke loop baan van Marcel De Bisschop wil len hebben, eerst enkele woorden °ver zijn grote belangstelling voor en medewerking aan het Aalsters karnaval. Marcel was een karnava list in hart en nieren, deinsde er niet voor terug om intensief mee te doen san het karnavalsfeest. Die inzet en belangstelling leverde hem trou wens de titel van 'Karnaval- burgemeester' op. Humor was een van zijn sterke wapens. En die hu mor kwam hem zeer goed van pas. Ook in het politieke leven. Al la chend kon hij iemand de waarheid zeggen en zelfs de mantel uitvegen. Marcel De Bisschop mocht dat ook Aalst. De figuur van Marcel de Bisschop was ook een ideaal onderwerp voor een prentbriefkaart (arch) Aalst. Aan het woord bij de opening van een kinderkribbe (arch) Bisschoppen', een karnavalgroep. De naam Marcel De Bisschop zal verbonden blijven aan de spot en de humor en velen zullen ontelbare plezante herinneringen hebben aan de man die zo vaak in de belangstel ling kwam. Hij schuwde trouwens de pers niet. Vaak ging hij niet ak koord met wat er in de kranten ver scheen rond Aalst en rond zijn per soon. Maar telkens werd elk menig- sverschil met het wapen van de hu mor bijgelegd. Laatste burgemeester van klein- Aalst Marcel De Bisschop zal ook de ge schiedenis van Aalst ingaan als de laatste burgemeester van klein- Aalst. In 1976 kwamen er de fusies en bij de gemeenteraadsverkiezin gen kwam de PW aan de macht. Marcel D'haeseleer werd toen bur gemeester en opvolger van Marcel De Bisschop. We schrijven 1958. Marcel de Bis schop begon aan zijn politieke loop baan. Hij werd verkozen op de CVP lijst. Hij zou trouwens later voorzit ter worden van de CVP afdeling van Aalst om nadien taken te vervullen in het arrondissementeel en zelfs nationaal CVP bestuur. Het hoogtepunt in zijn politieke loopbaan was zijn aanstelling tot burgemeester van Aalst op 26 ja nuari 1971. Dat was een verrassing. Aalst. Marcel De Bisschop, toen nog burgemeester, onvangt het zilveren boek van Rotterdam uit de handen van de Rotterdamse prins karnaval. Keizer Kamiel geniet mee (arch) Want de gemeenteraadsverkiezin gen van oktober 1970 hadden geleid tot een bestuursakoord tussen CVP en BSP met Bert Van Hoorick als burgemeester. Van die koalitie kwam niets in huis. Op het laatste moment besloot de CVP een koali tie aan te gaan met de PW en de VU en zo werd Marcel De Bisschop de nieuwe burgemeester. Deze hele affaire heeft in Aalst heel wat kwaad bloed gezet en lang niet al leen in de rangen van de socialisti sche partij, maar ook binnen de CVP waar men het 'verraad' niet kon goedkeuren. Toen kwam de fusie van de gemeen ten. Marcel D' haeseleer werd de nieuwe burgemeester van groot- Aalst en Marcel De Bisschop werd gewoon raadslid voor de CVP. Ook hier liet hij zich opmerken daar een kwasie zelfstandige koers te varen. In 1978 werd hij schepen van de stad Aalst. Door een toeval en op ver zoek van de burgemeester die wilde dat de schepenen hun taak full-time uitoefenden. Dat was voor bepaal de PW-kandidaat schepenen een al te hoge eis. En Marcel De Bis schop werd prompt PW schepen bevoegd voor feestelijkheden en middenstand. Opnieuw zorgde hij zo voor heel wat opschudding in de politieke wereld. Maar opnieuw wist Marcel De Bisschop met de nodige zin voor humor en zelfspot ook deze situatie voor iedereen aanvaardbaar te maken. Begrafenis Zaterdag 20 juli wordt Marcel De Bisschop in zijn Aalst ten grave ge dragen Vanaf 10.30 uur kan men he stoffelijk overschot begroeten in de Sint-Jozefsparochiekerk aan het Esplanadeplein, waar om 11.00 uur de plechtige uitvaartliturgie plaats heeft. Nadien volgt de bijzetting van het stoffelijk overschot in de fami liegrafkelder op de begraafplaats van Aalst.

De Voorpost | 1991 | | pagina 3