Aalsterse Gilles te gast in het Nederlandse Dordrecht Bouwen aan later is nu kiezen voor bouwopleiding Sint-Antoniusparochie een brok bruisende aktiviteit... Continental Singers i op zomertour in Aalsterse Sint-Antonius- Parochie 22ste Aalsterse Sint-Jobfeesten 4 - 19.7.1991 - De Voorpost Zopas zijn de Aalsterse Gilles teruggekeerd van een optreden in het Nederlandse Dordrecht. Regelmatig zijn de Gilles aktief in het buitenland, om er bij diverse gelegenheden te fungeren als ambassadeur van Aalst Op diverse plaatsen in de binnenstad van Dordrecht vonden in het kader van het Havenfestival '91 werden heel wat activiteiten georganiseerd. De Aal sterse Gilles waren er aanwezig op uitnodiging van de winkeliersvereni ging Dordrecht centrum. Aan hun optreden werd, vooraf en ook nadien, heel wat aandacht geschonken door de plaatselijke pers. land, Frankrijk, Hongerije enz... be zorgen hun steeds veel Iofbetuigin- gen in de pers na hun optreden. Zij zijn beroemd geworden door hun fraaie kostuums en accessoires. De .Aalsterse Gilles De Aalsterse Gilles is voortgeko men uit de Wase Gilles, die vanaf 1926 het karnavalgebeuren in Aalst opfleurden. Men kan spreken over 65 jaar ervaring als het gaat om 'sot- terijen oude spot'. De ruim 90 me- De stof van het kostuum is uit lijn waad vervaardigd. De uit vilt ge- stansde motieven die op hun kle- dewerkers zijn gestoken in kostbare ding zijn aangebracht worden als kostumes en nog duurdere hoeden, volgt verklaard: de zwarte en rode Ook buiten karnavalstijd zijn de leeuwen en kroontjes in de Belgi- Aalsterse Gilles een bezienswaar- sche en Aalsterse driekleur, verwij- digheid van de eerste orde. In het zen naar Aalst als keizerlijke stad. buitenland zijn ze een graag geziene Rondom de rode en zwarte leeuwen gast. Optredens in Engeland, Duits- talrijke bloemen die het zinnebeeld De Aalsterse Gilles in gezelschap van locoburgemeester Ferminavan Dordrecht en de heer Van de Broeck ww) organizerend komitee ter gelegenheid van de uitwisseling van enkele relatiegeschenken - V Na een rondgang in het centurm van Donrecht brachten op het Wapenplein de Aalsterse Gilles een rondedans Fonds voor vakopleiding in de Bouwnijverheid Het Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnijverheid en de BVO (Bouwwe reld Vakopleiding) Regio Aalst, organiseerden een perscampagne onder het thema 'Bouwen aan later is nu kiezen voor een bouwopleiding'. Via een wedstrijd konden de kandidaat-studenten in de bouwsector een alle-ter- rein-fïets winnen. Met deze actie wil het Fonds de 12- tot 14-jarigen wegwijs maken in de mogelijkheden van een opleiding in een bouwberoep. Met na de vakan tie het nieuwe schooljaar in het ver schiet, staan de jongeren voor de keuze van een studierichting in het secundair onderwijs. De bouwnij verheid wil in dit verband aantonen dat zij nog alle toekomstperspektie- ven biedt. Buiten het klassieke voltijdse dag onderwijs (van 12 tot 18 jaar) waar men naast de praktijklessen ook al gemene vorming krijgt, kan men voor een degelijke bouwvakoplei ding ook terecht in de industriële leerlingenwereld (16 tot 18 jaar). Deze vorming geldt als deeltijdse opleiding. Ook via avondonderwijs of een beroepsopleiding voor vol wassenen kan men zijn toekomst zeker stellen door te opteren voor een opleiding in de bouwsektor. De FVB verstrekt alle informatie om trent deze opleidingsmogelijkhe den: Keizersvest, Esplanade 11, 9300 Aalst, tel. 053-21.18.76 Om de promotiecampagne kracht bij te zetten organiseerde het FVB een kruiswoordraadselwedstrijd, waarmee alle terrein-fietsen en an dere prijzen te winnen waren. In de Aalsterse regio namen 342 kinde ren deel aan deze wedstrijd. Els Luypaert ujt de Ledebaan 172 te Aalst mocht reeds een alle-terrein- fiets in ontvangst nemen op de kan toren van de vereniging. De prijs werd overhandigd door Dirk De Nul, voorzitter BVO Aalst, Jozef Van Der Donck, ondervoorzitter, Frank Van Dessel van het FVB en Patrick Ketels van de Kamer van Bouwnijverheid arrondissement Aalst. P.H. Ondanks de wcgeniswerken aan de Capucijnenlaan blijft het op 'Sint- Job' doorlopend een drukke bedoe ning. Na de suksesvolle heropening van "t Capucientje', de geslaagde jaarlijkse autowijding van de St.- Kristoffelgilde, de aanstaande mis- sie-expo met pannekoekenslag, de drukbezochte sobere maaltijden ie dere vrijdag van de vasten... volgt op zondag 28 juli e.k. tot 20u30 in de kerk het optreden van de 'Inter- Continentai-Singcrs' met gospel songs, waarna het hekken van de Kapucijnenhoven weer wagewijd open gesteld wordt voor de 22ste Jaarlijkse Sint-Jobsfeesten op 2, 3 en 4 augustus '91. Op vrijdag 2 augustus wordt er om 20 u. gestart met een Reuze Belot- wedstrijd 15.000 fr. geldprijzen. In schrijving vanaf 19 u. Deelname 50 fr. Op zaterdag 3 augustus kan men terecht vanaf 13u30 op de 12e Pron del- en Antiekmarkt - Kunst en Ou de Ambachten. Allerhande attrak- ties voor groot en klein: springka steel, muzickanimatie, bodega, cre- merie, café. Vanaf 18 u. is het re staurant geopend waar men voor 400 fr. (kinderen 200 fr.) en zonder voorgerecht 300 fr. een menu kan verkrijgen met: Gegarnierde heil bot of meloen met hesp, Steak bear- naise natuur, -tirolersaus of kal koengebraad, Fruit. Op zondag 4 augustus is er opnieuw vanaf 13u30 Prondel- en Antiekmarkt - Kunst en Oude Ambachten. Van 13u30 tot 16u30 is er ook tekenwedstrijd voor kinderen waarvan om 18 u. de prijs uitreiking plaats vindt. Gans de na middag zijn weer alle attrakties toe gankelijk cn is er muziekanimatie. Om 23 u. heeft de trekking plaats van de reuzentombola met een mi crogolfoven als le prijs. Het restau rant is opnieuw open vanaf 17 u. P.H. DtCORATIB AAiVr XIWJVE van Aalst als bloemenstad illustre ren. De gordel, waaraan koperen bellen hangen, is eveneens uit de Aalsterse driekleur vervaardigd. Nylonplissé, kant en goudgalon zomen de mou wen en broekspijpen van het gillis kostuum af. Op de schouder draagt men een witte kraag. De hoed is het kostbaarste sieraad van de Aalsterse Gilles. Op een me talen geraamte zijn 250 tot 300 witte struisveren vastgemaakt. De Gilles behandelen de veren zelf. De hoe denbol is overtrokken met witte ka toen, waarop tientallen rozenblaad jes en vergulde korenaren zijn aan gebracht. In het mandje worden appelsienen meegedragen, die in het publiek worden geworpen. Honderden kilo's worden zo verzet. De mandjes zijn fraai versierd met het wapen schild van de stad Aalst cn dc Belgi sche driekleur. De Aalsterse Gilles is zowel voor aan als achteraan gebocheld. In principe gebeurt dit met stro. Dit gebruik kent men niet alleen bij de Gilles. Ook bij andere folkloristi sche figuren in Europa vindt men dit terug. De bellen zijn altijd een symboli sche voorstelling geweest van de zon, vooral als zij om het middel cn op de borst worden gedragen. De Aalsterse Gilles dragen twee soor ten koperen bellen. Met het sterk geklingel ervan wil men de boze geesten en noodlottige krachten verdrijven. De bezem is een attribuut dat in '73 - '74 werd gecreeërd. De Gilles han teert, zwiert en zwaait met de witte, rode of gele rijstok op de tonen van de typische gillesmuziek. Op het eind van de dans worden tientallen bezempjes als souvenir naar de toe schouwers geworpen. De klompen geven met het tromge roffel de kadans aan. Symbolisch wordt hiermee als het ware de vruchtbaar gemaakte grond aange stampt. De klompen zijn uit hard hout vervaardigd en de gilles draagt dan ook witte kousen en bescherm- sokken. Een rechthoekig leder houdt de voet in de klomp. Bovenop dit houten schoeisel wordt een ko karde vastgemaakt. Tijdens de be- zemdans en bezemworp zetten de Aalsterse Gilles een zonderling goudkleurig masker op dat uit leder vervaardigd is. Meer dan twee uur hebben zij nodig voordat zij operationeel zijn. Het uitladen van de matcriaalwagens, het verkleden, wat met de grootst mogelijke zorg moet geschieden, gezien de zeer kostbare kostuums en hoeden. Ere Op zondag 28 juli '91 zijn de Continental Singers te gast in de Paroch St.-Antonius te Aalst. Om 20u30 brengen zij in de St.-Antoniuska (St.-Job) aan de Kapucienenlaan 95 een avond vol zang, beweging dynamiek. Dit jaar heeft Cam Floria, de oprichter en producer, een aanb liederen gearrangeerd rond het thema 'Set Them Free'. Een program! |n| dat vooral boeiend te noemen is daar het opnieuw veel nieuw repcrtoii betreft dat een breed publiek veel te zeggen heeft. Het is nu al de 37e keer dat de De Continental Singers hebben at Continental Singers Orchestra naar talloze TV- en radio-programnui Europa komen. Hieruit blijkt wel, meegewerkt. Ook hebben ze zo'n] dat men met uniek gebeuren te ma- elpees uitgebracht. In Nederig ken heeft. Dit komt o.a. door het wijdden NCRV en EO diversen feit dat de groep zich elk jaar ver- uitzendingen aan dit muzikale fe» nieuwt, zowel qua aanpak, kleding, meen. In Europa zijn ze opgekk® de j programma, presentatie als muziek, men tot jongerenkoor nummer é(t j.en En nog steeds groeit de internatio- terwijl ze in Amerika een vooraan- ,jen nale belangstelling. Vanzelfspre- staande plaats innemen op het kend zijn de optredens geheel live! bied van de eigentijdse gospeliw De vijfendertig zangers en muzi- ziek. lk kanten (allen rond de twintig) zijn Op deze 37ste tour in 21 jaar bezoe door middel van honderden audi- ken aan België worden in de gas: ,ep ties geselekteerd, dat verklaart het stad Aalst weer vele bezoekers ver enorm hoge niveau van de groep, wacht op de concerten van de Coif De organisatie groeide in de loop tinental Singers. Niemand hoef: wa" der jaren van één koor met één or- thuis te blijven in verband met (k kest tót 18 groepen. Iedere groep eventuele onbegrijpelijkheid vanrk reist door een deel van de VS en Engelse teksten. Een complete si door een ander gedeelte van de we- multaanvertolking is op het concert reld. Vorige zomer gaven ze 1200 verkrijgbaar, concerten in meer dan 90 landen Info: Pater Paul Segers, pastodt I voor ruim 550.000 mensen. Hierbij worden naast de VS, Nederland cn alle landen van Europa aangedaan, naast de Sovjet-Unie, Panama, Pe ru, Kenya, DDR, Hongarije, Israël en Indonesië. Parochie St.-Antonius, Capud nenlaan 95, Aalst, tel. 053-70.33.51 Toegang: 100 fr. Kinderen beneden de 12 jaar gratis. P.H. Gilles in Dordrecht De Gilles hielden er twee rondgan gen in het centrum van 'Dordt'. Zij Aalst. Cliff Barnes, alias Ken Kercheval, was op bezoek in Aalst. Wat andf hielden ook een bezemdans en worp en het optreden werd afge rond met een rondedans. Locobur gemeester Fermina en de heer Van Den Broeck van het organiserend comité ontvingen relatiegeschen ken, Perskomentaren met foto's verschenen in het weekblad 'Meswesteyn', het Dagblad 'De Dordtenaer' en het maandblad 'De Winckelbel'. Voor optredens in binnen- en bui tenland zoeken de Aalsterse Gilles nog steeds muzikanten, kandidaat Gilles en appelsiendragers. Kandi daturen worden ingewacht bij De Bruyn Rony, Parklaan 141, bus 2, te Aalst, tel. 053-77.52.11 P.H. dan een rondje in Dallas (a) ■»- Aalst. Graag even op de foto met Cliff Barnes van de bekende Dallas-serie (o\

De Voorpost | 1991 | | pagina 4