11-Juli-viering in Aalst 'Ten Toon' richt fotolens op 'Arbeid' Jeugdige Waker laat het Hovenierspleintje niet los... Dekenale ontmoetingsdag voor Aalsterse missionarissen Volgens 'Regenboog' kan de recyclage van huisvuil in Aalst worden verbeterd Radio Katanga protesteert tegen storingen PS HEBT U EEN HUIS TE KOOP De Voorpost -19.7.1991 - 5 Aalst. Een beeld van de 11 juli viering op het binnenhof van het stadhuis (a) Op zondag 4 augustus wordt door het Aalsterse Missiecomité 'De Achterlinie' een jaarlijkse ontmoetingsdag voor in verlof zijnde missiona rissen van de dekenij georganiseerd. Om 10 u. wordt in de St. Martinus- kerk een plechtige eucharistieviering gehouden, gevolgd door een receptie in de parochiekring in de Zonnestraat. Om 12 u. wordt aan de missionaris sen een gratis maaltijd aangeboden. Familieleden en vrienden kunnen mee aan tafel mits betaling. De 'Dag der Aalsterse Tijdens de laatste algemene verga- missionarissen' vindt plaats op 31 dering van de Achterlinie dacht se- augustus en op 1 september. De kretaris Herman Blendeman terug vroegere aangekondigde data van 7 aan het bescheiden begin van de en 8 september werden gewijzigd raketaktie dertig jaar geleden. De omdat dat weekend de Nationale Achterlinie slaagde er in de loop Ziekendag wordt gehouden. van de voorbije jaren in, zo'n 30 miljoen in te zamelen voor de Aal sterse missionarissen dank zij sym- patisanten en de inzet van tientallen 'raketbrigadiers'. Herman Blendeman belichtte ook de huidige groei van de vereniging en zette vooral mevrouw De Pesse- mier in de bloemetjes. Zij was in maart '61 één van de eerste 8 briga diers. Ze is nog altijd zeer aktief en bezoekt maandelijks 73 leden. P.H. Het wordt een traditie: opnieuw pakken de CVP-Jongeren uit het arrondis sement Aalst uit met hun jaarlijkse fotowedstryd. De'Ten Toon'-wedstrjj- den handelden steeds over een politiek aandachtspunt. In 1989 was er 'Krot Ten Toon' over de verkrotting van het patrimonium in het arrondis sement en in 1990 volgde de suksesvolle editie van 'Dender Ten Toon' met als centraal tema het leven op en rond de Dender. In 1991 wordt gekozen voor 'Arbeid Ten Toon'. Naar aanleiding van 100 jaar Rerum Novarum leek het voor de CVP-Jongeren een evidentie om in te zoomen op 'arbeid' in de ruimste betekenis van het woord. Onderliggende politieke thema's zijn uiteraard het werk in eigen streek, het pendelen naar Brussel, de bedrijventerreinen in de regio, de hoge werkloosheidsgraad in het arrondissement. Het aksent wordt dan ook vooral op de eigen regio Hoewel genoemde tema wel iets ab- strakter ligt dan de voorgaande stel len de organisatoren dat de foto wedstrijd niet enkel een uitdaging is voor de geroutineerde amateur-fo tografen. De vorige edities hebben voldoende aangetoond, dat ook met eenvoudig materiaal en wat in spiratie elkeen laureaat kan wor den. Er zullen drie laureaten gese lecteerd worden door de jury. Er is een eerste prijs van 10.000 fr. te win nen, een tweede van 5.000 fr. en een derde van 2.500 fr. Verder zijn er verschillende aanmoedigingsprij zen in natura. De foto's meoten de organisatoren bereiken vóór vrijdag 8 november '91 op het adres; 'Arbeid Ten Toon' Herman De Backer, Hoogsteenveld 6, 9473 Denderleeuw. Tijdens een tentoonstelling op 24 november wordt het ingezonden werk aan het grote publiek getoond. Het reglement van de fotowedstrijd 'Arbeid Ten Toon' kan bekomen worden bij Herman De Backer, Hoogsteenveld 6, 9473 Denderlee uw, tel. 053-66.19.91 en bij Luc Wil- lems, Moorselbaan 129, 9300 Aalst, tel. 053-21.24.51 P.H. In het arrondissement Aalst heeft 'Regenboog' de groen linkse beweging van Zuid-Oost-Vlaanderen een plan gelanceerd voor betere recyclage van het huisvuil. De selektieve huisvuilophaling aan huis, wil men nog verder doordrijven. Een nota met voorstellen werd hierover rondbezorgd aan alle gemeentebesturen in het arrondissement. De gemeentebesturen uit het ar rondissement Aalst werden door de Interkommunale Land van Aalst verzocht tegen half juli '91 te laten weten in hoeverre zij geïnteresseerd zijn in de selektieve ophaling van afval van groenten, fruit en tuinaf val naast het afzonderlijk verzame len van klein chemisch afval. Volgens de beweging 'Regenboog' zou dit initiatief verder moeten uit gebreid worden over glas, papier en karton, volgens hun laat het failliet van het huidige systeem geen ander alternatief meer toe. Meestal liggen volgens hen de gemeenten er ver vuild bij en beperken zij zelf het afvalbakkensysteem. Ook met de afvalverwerking blijken de gemeen ten heel wat last te hebben. Wij dreigen te verzuipen in een afval berg en de milieukosten liggen bij zonder hoog. Volgens Regenboog is voorkomen beter dan genezen. Wanneer meer milieuvriendelijke grondstoffen worden geproduceerd is het probleem al voor een groot deel aan oplossing toe. Als eerste aktie tot poging tot men taliteitsverandering beplakten 'Regenboog' de afvalcontainers met affiches waarop teksten prei ken als 'Burger maak er geen stort van' en 'Overheid haal me tijdig op!'. Volgens Regenboog kan 82,5 procent van het huishoudelijk afval worden gerecupereerd door de af valbakken deels af te schaffen en de selectieve ophaling aan te moedi gen. De beweging ziet het een en ander liefst arrondissementeel gebeuren of op streekniveau. Ook best niet gepolitiseerd maar begeleid en ge- kontroleerd door geïnteresseerde burgers. Regenboog plant zelf een spectacu laire actie, wanneer van de gemeen ten uit het arrondissement geen reactie zou komen tegen septem ber. P.H. Johan Heirman, de Jeugdige Waker, schreef begin juni '91 een brief aan het Aalsterse Schepencol lege, waarin hij de penibele toe stand van het Hoveniersplein uit eenzette. Hij meldde dat achter de gebouwen nog steeds een hoop au towrakken gedeponeerd staan en dat er nog steeds in de bloembak ken niets geplant is, buiten deze die hij er zelf inplantte op 1 april. In hetzelfde schrijven vroeg hij ook aan de burgemeester, een verkeers bord te plaatsen dat verwees naar de parking achter het pleintje, ten einde het wildparkeren op het pleintje zelf tegen te gaan. 'Als er op 10 juli geen verkeersbod staat, zet ik er zelf een!' kondigde hij aan. Op woensdag 10 juli stond er Aalst. In Aalst werden heel wat ingrijpende werken uitgevoerd om het verker een stuk veiliger te maken (a) inderdaad nog steeds geen officieel verkeersbord en plaatste om 18 u. Johan Heirman prompt er zelf een. Een reusachtige letter P, versierd met de nieuwe 'Jeugdige-Waker- Sticker' een duidelijke richting aan gevende pijl, verwijst naar het ver harde terrein achter het pleintje dat plaats biedt aan een veertigtal wa gens. Tot hiertoe werd er hier wei nig of geen gebruik van gemaakt. Mensen die in het stadsgebouw ko men stempelen, verkiezen blijkbaar hun wagen dubbel te parkeren in de smalle Hovenierstraat. Ook de fiet senrekken achter het gebouw wor den weinig gebruikt. De fietsen worden vooraan gestald. De Jeugdi ge Waker stelt dan ook de vraag waarom de fietsrekken niet vooraan geïnstalleerd worden. Wie komende akties van De Jeugdi ge Waker, Johan Heirman, wil steu nen, kan dat door het kopen van een Jeugdige Waker Sticker, te verkrij gen bij hem zelf: Landbouwers straat 64, te Aalst of in de Taverne Groen Kruis aan de St.-Jorisstraat 2 te Aalst. De prijs bedraagt 25 fr. P.H. Aalst. 11 juli viering. Ble\en de stoelen zogoed als onbezetop de terrasjes zat er its te meer volk (a) k Aalsterse vrije radio Katanga, d'e uitzendt vanuit de 'Gele Limonade' van de De Ridderstraat 't Aalst op de 130.3 FM band, wordt op dit ogenblik binnen de haar toe gewezen 8 km.-zone ernstig gest oord door Radio Contact Brussel (Vlaamse uitzendingen). Die zen óen wel op een andere frequentie u>t, maar veel te sterk en in stereo, waardoor het op sommige plaatsen moeilijk wordt om Radio Katanga goed te ontvangen. Daarom protesteert de Aalsterse yuje radio tegen deze gang van za ken. Men wijst erop dat men niet gebonden is aan adverteerders die men niet heeft, en dat men weigert mee te doen aan het opbod van zendvermogen. Er zal nu klacht neergelegd worden tegen de ether- piraat, bij de Minister van Cultuur Patrick De Wael, die de nieuwe uit voeringsbesluiten moet bekrachti gen. Ondertussen werkt Radio Katanga aan een volledig vernieuwde pro grammatic die zal van start gaan in september. P.H. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Voor de tweede keer schrijft de Emiel Van de Guchtstichting een Prijs E. Van de Guchl uit, gedoteerd met 1 miljoen frank. Verwacht worden in de Nederlandse taal gestelde, oorspronkelijke, volks- en kul- tuurhistorisch gestaafde, bevattelijke stu dies die handelen over 'Vlaanderen in Eu ropa, Europa en VlaanderenVoor meer informatie Stichting E. Van de Gucht, Brand Withlocklaan 139 te 1200 Brussel (02/733.74.10.) Er schort blijkbaar wat met de viering van het Feest van de Vlaamse Gemeenschap in Aalst. Een klein groepje belangstellenden bezetten de stoelen die op donderdag 11 juli opgesteld stonden op het parkeerpleintje achter het stadhuis. Namens het Inrichtend Comité werden de aanwezigen toegesproken door Mario Van Stuyvendaele, op zyn beurt deed Schepen Patrick De Smedt dit in naam van het stadsbestuur. Gastspreker was Lou De Clerck, algemeen hoofdredacteur van de Gazet van Antwerpen, terwijl het zangkoor 'Laat Blijde Weergalmen' voor de muzikale omlijsting Mario Van Stuyvendaele huldigde SP-Erevolksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick naar aanleiding van de schenking van de gouden Erepenning die daags voordien was gebeurd door de Vlaamse Raad. Zijn politieke verdiensten en inzet voor de Vlaamse Culturele Ont voogding werden hierbij genoemd. In zijn toespraak sloot schepen Pa trick de Smedt zich bij vorige spre- kerian. Hij stelde tevens vast dat de jonge Vlamingen zich blijkbaar niet meerassocieëren met 11 Juli, Ijzer bedevaart en Vlaams Nationaal Zangfeest. Hij sprak de hoop uit dat de 11 en de 21 juli-vieringen een te- van toenadering zouden wor den tussen de twee volksgemeen- (chappen. Schepen De Smedt benaderde de 11 juli-viering vanuit 2 aspekten: de so ciale aspekten van de Vlaamse Be weging en de hedendaagse politieke ethiek. Hij bracht de historische tussen de verpauperde Clau- 'aerts met de rijke Lelieaarts in herinnering en legde de linck met het maatschappijbeeld van vorige Aalst. Bert Van Hoorick werd op de 11 juli viering gevierd (arch) eeuw en deze eeuw: de strijd tussen de kleine Vlaamse man en de hem dominerende Franstalige elite. Voor de toekomst vreest hij voor het 'een pot - nat syndroom' waar de bevolking zich door de onverant woorde etiek van de politici dreigt aan te bezondigen. Hij verwierp de overdreven bureaucratie en de be- titteling en pleitte voor een grotere solidiviteit door een rechtvaardige spreiding van de belastingen, ook naar de ondernemingen toe. Patrick De Smedt viel scherp uit tegen de dubbelzinnige beslissingen van de politici ondermeer in ver band met de wapenleveringen aan het Midden-Oosten en het morato rium voor ontwapening. Het gevolg ervan is het argwaan bij de bevol king, terwijl geloofwaardigheid meer dan noodzakelijk zou zijn. Gastspreker Lou De Clerck be streek uitvoerig het thema vredes- beslissing. Volgens hem kon de der de fase enkel doorgevoerd worden door democratisch overleg. Dit zou betekenen dat de voltooiing ervan nu niet meer haalbaar is en waar schijnlijk is weggelegd voor de vol gende regeringstermijn. Dialoog en konsensus zijn de basisprincipes van de democratie. Het zal er vol gens spreker van afhangen of de Franstaligen deze principes al of niet zullen aanvaarden. Indien niet, dan kan men de vraag naar separa tisme niet uit de weg gaan. Bij de staatshervorming moeten tevens taaifaciliteiten opgeheven worden. Het uitblijven van amnestie in Bel gië noemde De Clerck een schande. Hij stelde dat dit in tegenstelling was met bijna alle democratische regeringen 'Dit wijst erop dat de wil van de Walen nog steeds wet blijft' verklaarde hij. Als positief toekomstbeeld stelde Luc De Clerck, dat Vlaanderen nood heeft aan de opstand van een eigen elite, geen select klubje, maar mensen met verantwoordelijk heidszin die een breed maatschap pelijk debat over 'de dag van morgen' op gang moesten trekken. Tot slot stelde de spreker dat op het niveau van het onderwijs, nog zware investeringen nodig zijn. Hierbij doelde hij niet op financiële, maar wel om de jeugd opnieuw fierheid bij te brengen over eigen volk en motie.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5