Manége De Hoefslag Erondegem vijfsterrenhotel voor paarden Nog altijd ruime belangstelling voor Sint-Annadevotie Bambrugge H. MOEDER ANNA Beschermheilige van BAMBRUGGE Zegen en Bescherm ons 6 19.7.1991 - De Voorpost In 1964 startte Kamiel De Windt met een manége in Erondegem, toen nog een vrijetijdsbesteding voor een bepaalde kategorie mensen. Niet iedereen kon het zich Financieel veroorloven enerzijds om een eigen paard aan te kopen, anderzijds om rijlessen te volgen. Kortom, in de zestiger jaren werd het paardrijden nog altijd door een elite beoefend maar sindsdien zijn ook hier de bakens verzet en is het een «bezigheid» die voor iedereen toeganke lijk is. Na een kwarteeuw is de Hoefslag met de tijd mee geëvolueerd en kan elkeen met werkelijke ruitersaspiraties en zonder probleem terecht bij de nieuwe eigenaar-uitbater-lesgever Bart Van Den Bossche. Bij de mensen van De Hoefslag heeft men er altijd naar gestreefd opdat de zaak niet als een paarde- stal zou beschouwd worden maar dan in de letterlijke zin van het woord. Evenmin wil men het geheel openstellen voor een elitaire groe pering, alleen toegankelijk voor de meest gegoeden. Van bij de aan vang heeft men er naar gestreefd dat het een manége voor iedereen zou zijn en sinds Kamiel De Windt met zijn projekt startte was het hoofdzakelijk de bedoeling zowel jongeren als ouderen tot «ervaren» ruiters op te leiden of ten minste, de geïnteresseerden de nodige rijkunst bij te brengen om zich dagelijks uit de slag te trekken met een paard. Vijf sterren Zoals alles «anders» was 25 jaar ge leden, was ook de manége van Erondegem «anders» maar sinds dien heeft ook De Hoefslag een ge daanteverwisseling ondergaan. Hiermee wordt uiteraard niets ne gatiefs bedoeld aan het adres van de stichter van deze manége want aan de basis van de veranderingen lagen vooral de uitbreiding van de stallen en de vrijwel zedelijk verplichte ver zorging van de dieren en hun omge ving. Het is trouwens logisch dat een manége een toonbeeld van net heid moet zijn en dit wordt in De Hoefslag daadwerkelijk tentoon ge spreid. Het is er trouwens zo nel en fris dat er zelfs bij warm weer geen vliegen te bespeuren vallen daar waar men ze anders bij mest en paarden in zwermen aantreft, een bewijs dat de hygiëne en de verzor ging optimaal zijn, een element dat we zelf hebben kunnen ervaren. Het is bovendien een algemene be hoefte in de paardensport dat men over een propere rijschool beschikt en De Hoefslag voldoet volledig aan deze regel. Dit is uiteraard een gevolg van de verschillende discipli nes die door de uitbater-lesgever opgelegd worden, waarbij boven dien bepaalde regels moeten geres- pekteerd worden, een respekt dat ook naar het paard toe gericht wordt. Dit kan dan o.a. door het dier met toewijding te verzorgen en daarbij aangesloten ook zijn leef omgeving een stal met vers stro. Geen vervoermiddel In De Hoefslag wordt vooropge steld dat het paard voor de ruiter een compagnon en vriend moet zijn en zeker geen vervoermiddel, dit in schril kontrast tot het werkpaard van vroeger. Ook al is het evenmin «lesmateriaal», dan nog beschouwt men het meer dan zomaar een huis dier. In de stallen te Erondegem kunnen zowat een vijftigtal rijpaarden on dergebracht worden. Ze zijn prak tisch allemaal eigendom van de ma- nègehouder met uitzondering van enkele paarden van o.a. stadsbewo ners die wel graag hun eigen paard bezitten maar het konstant in de boxen van De Hoefslag laten, niet alleen omwille van plaatsgebrek thuis maar voor de verzorging die tijdrovend is en die de paarden overvloedig krijgen in de manége. Familiebedrijf Dat De Hoefslag voor de meeste ruiters en bezoekers een tweede thuis geworden is, is vooral te dan ken aan de familiale sfeer die er heerst. Het manègebedrijf zelf wordt uitgebaat door familieleden van B. Van Den Bossche die de lei ding heeft. Hijzelf is er sterk van overtuigd dat zijn zaak bloeiend is dank zij de totale inzet van zijn naaste familieleden. Inzet en mede werking zijn de voornaamste ele menten voor de uitbouw van de rij baan en haar omgeving en dit is niet minder nodig voor het organiseren van de reeds gekende daguitstap- pen. In Erondegem kan men het dan beschouwen als een ruitersport in familieverband, niet alleen voor wat de eigenaars betreft maar te vens voor degenen die ze beoefe nen. De lessen worden bijna uitsluitend door Bart Van Den Bossche gege ven maar vermits er nog andere ak- tiviteiten georganiseerd worden dient hij uiteraard beroep te doen op de hulp van naaste en betrouw bare medewerkers. Zo worden dag- uitstappen eerst doorzijn broer ver kend die zoveel mogelijk de ver keersvrije veldwegels gaat opzoe ken om zonder veel hindernissen een dag op stap te gaan. Het is mis schien ongeloofwaardig voor een leek maar dit eist een enorme voor bereiding. Rekreatief In de huidige optiek van de leefge woonten is het paard zeker geen trek- of lastdier en vooral het manè- gepaard is een andere rol toegewe zen. Trouwens, volgens de persoon lijke visie van Bart Van Den Bos sche streeft men tegenwoordig naar rekreatief en ontspannend rijden waar bovendien een ruime vraag naar is en dan moet men ook voor een aanbod zorgen. Hier is een taak weggelegd voor de lesgever die de belangstellenden moet leiden en begeleiden. Er is een neiging bij de ruiters om naar buiten te treden en ze willen op die basis van wat ze in de manége geleerd hebben verder bouwen om de ruitersport verder blijvend te beoefenen. Hoe men de paardensport ook be kijkt, toch hoort er een lessenreeks aan vooraf te gaan om zich aan kor te of langere tochten te wagen. De lessen worden in De Hoefslag zowel privaat als in groep gegeven en elke sessie duurt één uur. In vergelijking tot een kwarteeuw geleden was dit allemaal niet nodig maar alhoewel men nooit de per- fektie kan bereiken, toch is een kur- sus steeds noodzakelijk. Er is trou wens enorm veel vooruitgang in kwaliteit en service. De rijpaarden leven in een omgeving die kortweg zeer net te noemen is met een aan gepaste hygiëne en boxen die on middellijk uitgemest worden en na elke rijbeurt worden de paarden ge kuist en optimaal verzorgd. Dank zij de nieuwe middelen is het ook mo gelijk voor de manègehouder om zijn zaak beter uit te bouwen maar toch moet men de moed en vooral de discipline opbrengen om perma nent met de dieren bezig te zijn. De meeste «leerlingen» zijn kinde ren die de leeftijd bereikt hebben tussen de 8 en 14 jaar. Het is echter zoals overal elders en in alle takken van de sport of de vrijetijdsbeste ding dat men de nodige discipline moet opbrengen om er mee verder te doen. Zo heeft men in de loop van de jaren een «vaste klandizie» opgebouwd en is de manége een trefpunt van paardenliefhebbers, ruiters en doodgewone belangstel lenden waarbij men tevens in de taverne terecht kan voor een gezel lige babbel. Als fervent paardenliefhebber be gon Bart reeds op vijfjarige leeftijd rijlessen te volgen, samen met zijn broer en dit werd dan uitgebreid tot een familiekursus. Ook al volgde hij een paar jaar studies voor dieren arts, dan toch heeft hij gekozen voor de uitbating van een manége omdat hij hierdoor meer zelfstandigheid geniet maar vooral omdat hij op die manier elke dag tussen de paarden kan leven, een ideaal waar hij altijd naar gestreefd heeft. Ruitersportdag Op 10 juni 1979 organiseerde men in De Hoefslag voor de eerste keer een ruitersportdag die in Eronde gem een ruime belangstelling ken de. De dag zelf stond in het teken van de amateurruiters uit de omge ving en werd als de dag van het paard beschouwd. Men heeft er toen werkelijk een paardenhoogdag van gemaakt en men opende deze aktiviteit met een dressuurwed- strijd die zich wel richtte tot gevor derde paardrijders maar des te meer de belangstelling wekte van ervaren ruiters. Tijdens deze eerste ruitersportdag kwam men massaal naar De Hoefslag voor de mini-jum- ping in de overdekte manége, een «wedstrijd» die door Geert De Windt gewonnen werd. Het was geen toeval want als kleinzoon van de toenmalige manègehouder en hoefsmid, Kamiel De Windt, was hij met het paardrijden vergroeid. Na de mini-jumping werden de toe schouwers met een demonstratie van «voltige» bedacht en als apo- teose kregen zij een dubbel-carrou- sel voorgeschoteld, die door 24 mannelijke en vrouwelijke aange sloten leden uitgevoerd werd. Ook toen reeds was het opvallend hoe veel jongeren er aktief zijn in De Hoefslag en ook nu nog volgen een groot percentage jongeren de les sen paardrijden, wat dan toch een demokratisering van de ruitersport betekent die in vroegere jaren het voorrecht was van rijkelui of van boeren die eens in het jaar aan een ommegang of een processie deelna men. De ruitersportdag is nu een ware gebeurtenis want Bart Van Den Bossche tracht er ook de scholen bij te betrekken. De kinderen mogen dan een dag volledig in de manége doorbrengen en dat het een unieke belevenis is voor een kind, hebben we kunnen vaststellen tijdens de Roefeldag die een uitstekende uit straling geweest is voor De Hoef slag. Een betere promotie kan een uitbater zich niet wensen want dit is een bevolkingsgroep die uiteraard in het paardrijden geïnteresseerd is. De sportdag wordt de laatste jaren ook uitgebreid met een ruiterkamp gedurende de vakantieperiode. In De Hoefslag werkt men volledigon- afhankelijk, zonder hulp of mede werking van een officiële instantie als Bloso bijvoorbeeld. Tijdens deze ruiterkampen krijgen de kinderen er niet alleen rijlessen maar ook alle andere dingen die om en rond een manége moeten uitgevoerd wor den. Ze maken er ook daadwerke lijk kennis met de verzorging van het paard maar ook met de schoon maak van de boxen en het beslaan van de paarden dat voor velen een openbaring betekent want een paard nieuwe schoenen aantrekken is voor hen een zeldzame gebeurte nis. Toch heerst er in de manége volledige discipline en men mag zich telkens aan strenge lessen ver wachten maar tussendoor, ter af wisseling, laat men de kinderen toch ook spelletjes uitvoeren maar altijd met paarden, dit om ze verder blij vend te motiveren. Nieuw initiatief Tien jaar geleden startte men met een lovenswaardig initiatief dank zij de oprichting van de nieuwe veren: ging PAV (Paardrijden voor as ders-validen). In september 19$ organiseerde men twee opendeui dagen in De Hoefslag om aan e« tekortkoming te voldoen met he doel langs het paardrijden om eei fysieke en mentale vooruitgang bevorderen bij lichamelijk en gees telijke andersvaliden en bovendiei ze trachten te integreren in dea vorm van sportbeoefening of vrij etijdsbesteding. Dit kwam tot staik dank zij een werkgroep opgerick met vertegenwoordigers uit de me dische, fysiotherapeutische en hip pische wereld. Het initiatief ging toen uit van voor zitster A. De Windt die in het Jaar van de Gehandicapten daadwerke lijk de hulp aan anders-validen de sfeer van de liefdadigheid wilde halen. Het kwam er op aan des mensen via de sport op eigen krach sociale kontakten te laten legger Op die manier trachtte men her schikte middel te vinden om alk verschillen te overbruggen. Wat in Aalst niet slaagde met eer gelijkaardig projekt, lukte wel ini manége van De Hoefslagwaarzei drempelvrees overwonnen en dt ouders van deze mensen konda overtuigen van het feit dat hunlie deren evenwaardig deze sport ku:- nen beoefenen. In deze therapie vorm zag men de motivatie, het ge luk en het entoesiasme van de dersvaliden als waardevol. Het initiatief is later door de nieuwe uitbater van de manége voortgeze en kent nog steeds waardering sukses, ook al bestaat de tien jar geleden gestichte vereniging nit meer. Maar daar stoort Bart W Den Bossche zich niet aan en trach steeds naar het beste zowel voordt manége als voor haar bezoekers Dat hij daar wonderwel in slaag kan men bij een bezoek in één oog opslag vaststellen want nergens isc enig dierlijk uitwerpsel te bcspe» ren dan in de mesthoop die er welf waar voor geschikt is maar wa men toch alleen stro bemerkt mai nooit «geteerd mest» want dit word tijdig verwijderd. De manége D: Hoefslag mqg gerust bestempclc worden als een vijfsterrenhotel voor paarden die er werkelijk ver troeteld worden dank zij de inzet van velen en het positief beleid va de uitbater(s) en het aangename lesgeven van Bart Van Den Boy sche. Het feest van Sint-Anna, de moeder van O.-L.-Vrouw, wordt in verschillen de dorpen van Vlaanderen op 26 juli gevierd. De meest gekende bedevaart naar de heiligdommen van deze heilige is wel Bottelare, waar een wereld vermaarde begankenis plaatsvindt en men er langs zeven kapelletjes Sint-Ana kan aanroepen o.a. tegen het bedpissen. Een vermaarde fontein van de "Vijf Wonden" vindt men te Laken maar ook zijn Sint-Annabron- nen gekend te Haren, Mechelen, Oudergem en Roosbeek. Ook voor een voorspoedige bevalling gaat men op bedevaart naar een of andere parochie waar de Heilige Anna vereerd wordt. De H. Moeder Anna wordt echter ook nog voor andere zaken aanroepen wat betekent dat er een enorme kracht van deze heilige uitgaat. Rond de figuur van Sint-Anna is een zeer uitgebreide volksdevotie ontstaan en men beperkte zich niet tot een bedevaart want men be schouwde het soms als een feestdag. Vroeger werd deze heilige intens gevierd door de kantwerksters die in bepaalde streken op die dag zin gend door de straten trokken: 't Is vandaag Sint-Annadag, Wij kijken al naar de klare dag. En wij kleën ons metter spoed Om te gaan ter kerke toe. Op Sint-Annadag gingen de kant werksters ook wel eens op reis, voor zover men zich dit kon veroorloven, waarom ze dan ook beschouwd werd als een beschermheilige op verschillende fronten. Ze werd o.a. aangezien als de beschermvrouwe van het huwelijk, evenals van de meisjes, die wel trouwlustig zijn, maar aan geen man geraken. Hier van is waarschijnlijk het gezegde ontstaan: "Naar Sint-Anneke, gaat men om een manneke". Bedevaar ten in die aard en met de bedoeling een man, of tenminste een vrijer, te veroveren deed men o.a. naar de Sint-Annakapel te Kasterlee waar de meisjes een kleinigheid offerden en hun smeekbede in alle stilte naar hun weldoenster richtten: "Heilige Sint-An Och geef me ne man 't Is Lowieken uit 't hoeksken Die staat op mijn boeksken. De twee laatste versregels werden vanzelfsprekend aangepast door de belanghebbende en men hoopte vu rig op een gunstig resultaat want het was zeer erg voor het meisje dat op "Sint-Anna's schapraai" moest plaats nemen. Hiermee bedoelde men de meisjes die de grens van dertig jaar overschreden hadden en nog geen man aan hun zij hadden. Te Bambrugge Maar Sint-Anna had nog andere goede gaven want in vroeger tijden kwamen vooral de lotelingen naar de kerk en de Sint-Annakapel waar ze aanroepen werd om een gunstig lot te trekken want enkele jaren le gerdienst was hoegenaamd niet aanlokkelijk. Zijn de bedevaarten van de lotelingen verdwenen met het opheffen van de loting, dan wordt de devotie tot Sint-Anna in Bambrugge toch nog sterk in ere gehouden. De Sint-Annaviering steunt er op een eeuwenoude tradi tie die er bij de bevolking nog steeds diep ingeworteld zit. Dit moet voor al te danken zijn aan Paus Pius VII, die aan de kerk, toegewijd aan Sint- Lambrecht, een bijzondere gunst verleende: "Zijne Heiligheid P.P. VII, opgewekt door den grooten toeloop der geloovigen in de kerk van Bambrugge, van ouds alom ge kend door de gunsten en weldaden aldaar bekomen door de voor spraak van de heilige moeder Anna. heeft om deze godvruchtigheid nog te vermeerderen, voor eeuwig ver leend, den 4 december 1821Vollen Aflaat; den 26 juli, feestdag der Heilige Moeder Anna, of eenen der dagen van de Octave; iederen eer ste zondag van de maand aan alle gcloovige christenen die, die ge- biedht en gecommuniceerd heb bende, de voormelde kerk van Bam brugge bezoeken en aldaar bidden ter gewone intentie van zijne Heilig heid den Paus (deze aflaat is toepas selijk aan de zielen des vagevuurs)." Niet zozeer dat de huidige, steeds schaarser wordende kerkbezoeker, nog erg veel geloof hecht aan afla ten, toch is de ommegang (feitelijk de processie) ter intentie van Sint- Anna nog altijd zeer populair en heeft hij nog altijd een grote aan trekkingskracht bij talrijke gelovi gen. Dit bewijst de belangstelling van de parochianen en van de talrij ke uitgeweken Bambruggenaren die voor die gelegenheid speciaal naar hun dorp terugkeren om de devotie van vroeger mee te maken, dit in kombinatie met het kermisge- beuren dat eraan verbonden is. Ommegang Talrijke dorpen hebben een ver maarde ommegang maar in Bam brugge houdt men het eenvoudig. Naar oude gewoonte wordt dan het beeld van de Heilige Anna langs de ommegangweg op de schouder van vier personen meegedragen. Vroe ger gebeurde dit door vier meisjes in witblauwe klederdracht (een aan knopingspunt om aan een man te geraken). Bij de terugkeer wordt er in de kerk gezegend ter ere van de beschermheilige wier beeld sinds ettelijke jaren op een zijaltaar in de kerk prijkt. Ook een kapel werd spe ciaal ter intentie van deze heilige opgericht, die ook ter gelegenheid van de processie kleurrijk versierd en bevlagd wordt. Te Bambrugge is er op 26 juli biddag en heel de maand is er éénmaal per week een wijkommegang georgani seerd. Vroeger was er op de biddag een mis gecelebreerd met maar liefst drie priesters en in de namid dag was er de sluiting van deze bid dag en de zondag daarna omme gang. Alhoewel de Kruisdagen af geschaft werden, heeft de nieuwe pastoor toch de devotie tot de Heili ge Moeder Anna in Bambrugge doen herleven. In Bambrugge kan men naast een kaars van Sint-Anna ook een litanie verkrijgen. In ver band met de wijkommegang is er in elke wijk iemand aangesteld om wat men noemt het "Sint-Annageld" rond te halen. Dit is een gift van de buurtbewoners om de mis, speciaal voor de wijk opgedragen, te beta len. De bedragen worden echter in de kerk of in het parochieblad be kend gemaakt. Met de nieuwe im pulsen en de heropbloei van devote gebruiken in het algemeen is het ook voor buitenstaanders interes sant om de ommegang van Bam brugge mee te maken en ook al hecht de meisjesjeugd geen belang meer aan de uitwerking van derge lijke devotie, toch loont het de moeite om het gebeuren rond de Sint-Annaviering te beleven.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6